2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 8С-36/1 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 11 тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 91 бабының, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Бұланды аудандық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 714 844,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 119 636,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 45 685,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 192 957,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 1 356 566,0 мың теңге;
2) шығындар – 6 714 844,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 26 147,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 34 600,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 8 453,0 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -26 147,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 26 147,0 мың теңге.
2. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте тиісінше 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі 274 775,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін:
Алтынды ауылдық округіне 26 350,0 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне 21 466,0 мың теңге;
Вознесенка ауылдық округіне 26 044,0 мың теңге;
Ерголка ауылдық округіне 23 581,0 мың теңге;
Журавлевка ауылдық округіне 23 123,0 мың теңге;
Капитоновка ауылдық округіне 19 967,0 мың теңге;
Карамышевка ауылдық округіне 34 232,0 мың теңге;
Қараөзек ауылдық округіне 22 777,0 мың теңге;
Никольск ауылдық округіне 44 847,0 мың теңге;
Новобратск ауылдық округіне 32 388,0 мың теңге.
3. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте тиісінше 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған Макинск қаласының бюджетінен 84 310,0 мың теңге сомасында бюджеттік алулар көзделгені ескерілсін.
4. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 160 373,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешімнің 10 қосымшасына сәйкес аудандық бюджет шығыстарында жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін
6. Осы шешімнің 11-қосымшасына сәйкес елді мекендерде әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымы бойынша ағымдағы іс-шараларды іске асыруға аудандық бюджет шығыстарында қаржыландырудың ең аз көлемі ескерілсін

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2025 года № 8С-36/1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 11 настоящего решения.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Буландынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 714 844,0 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 119 636,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 45 685,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 192 957,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 356 566,0 тысяч тенге;
2) затраты – 6 714 844,0 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 26 147,0 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 34 600,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 8 453,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -26 147,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 26 147,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026-2028 годы предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов, согласно приложениям 4, 5 и 6 соответственно, в том числе на 2026 год в сумме 274 775,0 тысяч тенге:
Алтындынскому сельскому округу 26 350,0 тысяч тенге;
Амангельдинскому сельскому округу 21 466,0 тысяч тенге;
Вознесенскому сельскому округу 26 044,0 тысячи тенге;
Ергольскому сельскому округу 23 581,0 тысяча тенге;
Журавлевскому сельскому округу 23 123,0 тысячи тенге;
Капитоновскому сельскому округу 19 967,0 тысяч тенге;
Карамышевскому сельскому округу 34 232,0 тысячи тенге;
Караозекскому сельскому округу 22 777,0 тысяч тенге;
Никольскому сельскому округу 44 847,0 тысяч тенге;
Новобратскому сельскому округу 32 388,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026-2028 годы предусмотрены бюджетные изъятия из бюджета города Макинск, согласно приложениям 7, 8 и 9 соответственно, в том числе на 2026 год в сумме 84 310,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 160373,0 тысячи тенге.
5. Учесть в расходах районного бюджета объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 10 к настоящему решению.
6. Учесть в расходах районного бюджета минимальные объемы финансирования на реализацию текущих мероприятий по социальной, инженерной и транспортной инфраструктуре в населенных пунктах согласно приложению 11 к настоящему решению.

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 12-қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарының құрамында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 13 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарының құрамында аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер 14 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттердің сомасын бөлу Бұланды ауданы әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.

7. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 12 к настоящему решению.
8. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 13 к настоящему решению.
9. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из районного бюджета согласно приложению 14 к настоящему решению.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата Буландынского района.

489
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік активтер және сатып алу бөлімі
39 310,0
001
Жергілікті деңгейде мемлекеттік активтер мен сатып алуды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 110,0
005
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
200,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
87 194,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 966,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
32 228,0
02
Қорғаныс
61 963,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
61 963,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17 818,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
43 901,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
244,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
13 000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
13 000,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
13 000,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
539 944,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
534 985,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 737,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 314,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
13 195,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
128 683,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 275,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
600,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйінде әлеуметтік көмек көрсету

489
Отдел государственных активов и закупок района (города областного значения)
39 310,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области управления государственных активов и закупок на местном уровне
39 110,0
005
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
200,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
87 194,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
54 966,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
32 228,0
02
Оборона
61 963,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
61 963,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17 818,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
43 901,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
244,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
13 000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
13 000,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
13 000,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
539 944,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
534 985,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 737,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 314,0
005
Государственная адресная социальная помощь
13 195,0
006
Оказание жилищной помощи
600,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
128 683,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 275,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
600,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому

95 763,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
159 494,0
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
22 324,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 000,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
8 000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
4 959,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарын қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
4 959,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
258 971,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
238 971,0
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
238 971,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
20 000,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
20 000,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
635 420,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
85 963,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 144,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
16 200,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды iске асыру
25 619,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
549 457,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 578,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
292 429,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
138 556,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
26 345,0
008
Ұлттық және бұқаралық спортты дамыту
41 818,0
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
6 731,0
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

95 763,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
159 494,0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
22 324,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 000,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8 000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
4 959,0
007
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
4 959,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
258 971,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
238 971,0
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
238 971,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
20 000,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 000,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
635 420,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
85 963,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
44 144,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
16 200,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
25 619,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
549 457,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
27 578,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
292 429,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
138 556,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
26 345,0
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
41 818,0
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
6 731,0
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

1 272 256,0
Ағымдағы нысаналы трансферттер
179 444,0
cоның iшiнде:
Аудан әкімінің аппараты
9 420,0
Су тасқыны қаупі бар кезеңде жарылыс жұмыстарын жүргізуге
9 420,0
Ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
170 024,0
Мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыруға
128 561,0
Ауылдық елдi мекендерде тұратын және жұмыс істейтiн мемлекеттiк денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебiнен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға
35 978,0
Қарт адамдарға әлеуметтік қолдау көрсетуге
5 485,0
Нысаналы даму трансферттерi
1 092 812,0
соның iшiнде:
Ауданның құрылыс бөлімі
1 092 812,0
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
238 971,0
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамытуға
288 714,0
Мәдениет және демалыс объектілерін дамытуға

1 272 256,0
Целевые текущие трансферты
179 444,0
в том числе:
Аппарат акима района
9 420,0
На проведение взрывных работ в период паводкоопасного периода
9 420,0
Отдел занятости и социальных программ района
170 024,0
На социальное обеспечение лиц с инвалидностью
128 561,0
На оплату коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах
35 978,0
На социальную поддержку пожилых людей
5 485,0
Целевые трансферты на развитие
1 092 812,0
в том числе:
Отдел строительства района
1 092 812,0
На развитие систем водоснабжения и водоотведения
238 971,0
На развитие жилищно-коммунального хозяйства
288 714,0
На развитие объектов культуры и отдыха

565 127,0
Бұланды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 8С-36/1 шешіміне
14 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджеттен Макинск қаласының және ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттер
Атауы
Сома,
мың теңге
Барлығы
32 228,0
Нысаналы даму трансферттерi
32 228,0
соның iшiнде:
Ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
32 228,0
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге

565 127,0
Приложение 14
к решению Буландынского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года
№ 8С-36/1
Целевые трансферты из районного бюджета бюджетам города Макинск и сельских округов на 2026 год
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Всего
32 228,0
Целевые трансферты на развитие
32 228,0
в том числе:
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района
32 228,0
На обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах