2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 8С-45-2 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы"Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Астрахан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 2494701 мың теңге, оның ішінде:
салық түсімдері - 1883791 мың теңге;
салықтық емес түсімдер -60246 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 24410 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімдері - 526254 мың теңге;
2) шығындар - 2494701 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 178328 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 216250 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 37922 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -178328 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) - 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 178328 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет көлемінде аудан бюджетінен облыстық бюджетке берілетін 497413 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар қарастырылғаны ескерілсін.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджет көлемінде аудан бюджетінен облыстық бюджетке берілетін 713334 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2028 жылға арналған аудандық бюджет көлемінде аудан бюджетінен облыстық бюджетке берілетін 291199 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар қарастырылғаны ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдерінің құрамында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдерінің құрамында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
7. Аудандық бюджетте 2026-2028 жылдарға арналған ЖСТ жергілікті дерекқорына республикалық бюджеттен қосылған қосымша қаражат, республикалық және облыстық бюджеттерден қосымша енгізілген нысаналы трансферттер, және де елді мекендерде әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымы бойынша ағымдағы іс-шараларды іске асыруға қаржыландырудың ең аз көлемі осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2025 года № 8С-45-2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Астраханский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026 – 2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2494701 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 1883791 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 60246 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 24410 тысяч тенге;
специальные поступления- 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 526254 тысяч тенге;
2) затраты – 2494701 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 178328 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 216250 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 37922 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -178328 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефецит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 178328 тысяч тенге.
2. Учесть, что в объеме районного бюджета на 2026 год предусмотрены бюджетные изъятия из бюджета района в областной бюджет, в сумме 497413 тысяч тенге.
3. Учесть, что в объеме районного бюджета на 2027 год предусмотрены бюджетные изъятия из бюджета района в областной бюджет, в сумме 713334 тысяч тенге.
4. Учесть, что в объеме районного бюджета на 2028 год предусмотрены бюджетные изъятия из бюджета района в областной бюджет, в сумме 291199 тысяч тенге.
5. Учесть в составе поступлений районного бюджета на 2026 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4 к настоящему решению.
6. Учесть в составе поступлений районного бюджета на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5 к настоящему решению.
7. Учесть, что в районном бюджете дополнительно включены средства из республиканского бюджета, целевые трансферты республиканского и областного бюджетов в местную базу ТОХ на 2026-2028 годы, а также минимальные объемы финансирования на реализацию текущих мероприятий по социальной, инженерной и транспортной инфраструктуре в населенных пунктах согласно приложению 6 к настоящему решению.

8. Аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне және Каменка ауылының бюджетіне берілетін субвенциялар осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
9. Аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
10. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін бөлінген бюджеттік кредиттер бойынша 37922 мың теңге сомасында негізгі борышты өтеу қарастырылғаны ескерілсін.

8. Учесть, что в районном бюджете предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов и бюджету села Каменка согласно приложению 7 к настоящему решению.
9. Учесть, что в районном бюджете предусмотрены бюджетные изъятия из бюджетов сельских округов в районный бюджет согласно приложению 8 к настоящему решению.
10. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено погашение основного долга по бюджетным кредитам, выделенным для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 37922 тысяч тенге.

11. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 32348 мың теңге сомасында бекітілсін.
12. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 9-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
13. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Астрахан аудандық мәслихатының төрағасы М.Қожахмет
Астрахан аудандық
мәслихатының
шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сома,
мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
I. КІРІСТЕР

11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 32348 тысяч тенге.
12. Утвердить перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год, согласно приложению 9.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Астраханского районного маслихата М. Қожахмет
Приложение 1
к решению Астраханского
районного маслихата
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. ДОХОДЫ

229458
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
229458
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
68800
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65200
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1123
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2477
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
33710
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33710
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
25575
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25575
02
Қорғаныс
57354
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
57354
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9401
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
27412
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
20541
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
14721
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
14721
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14721
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
367310
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
367310
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51648
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
37252
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
24712
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек

229458
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
229458
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
68800
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
65200
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1123
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2477
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
33710
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
33710
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
25575
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
25575
02
Оборона
57354
122
Аппарат акима района (города областного значения)
57354
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9401
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
27412
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
20541
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14721
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
14721
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14721
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
367310
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
367310
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
51648
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
37252
005
Государственная адресная социальная помощь
24712
006
Оказание жилищной помощи
1000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов

59892
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1207
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
353
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
75805
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
82017
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
30324
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
3100
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
361554
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
325505
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
317822
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
7683
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
36049
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
1885
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
34164
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
456925
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
69562
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38322
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
14519
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
16721
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
387363
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25999
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
184605
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
78563
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
17925
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
72492
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
3698
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

59892
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1207
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
353
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
75805
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
82017
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
30324
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3100
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
361554
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
325505
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
317822
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
7683
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
36049
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
1885
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
34164
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
456925
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
69562
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38322
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
14519
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
16721
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
387363
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
25999
003
Поддержка культурно-досуговой работы
184605
006
Функционирование районных (городских) библиотек
78563
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
17925
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
72492
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
3698
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

25 767
41 529
Астрахан аудандық
мәслихатының
шешіміне 9 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджеттердің атқарулы процесінде секвестриленуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Денсаулық сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру

25 767
41 529
Приложение 9
к решению Астраханского
районного маслихата
Перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2026 год
Наименование
Здравоохранение
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь