"Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 277 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 21 мамырдағы № 595 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 19.05.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 277 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11557 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Тыл бастығы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін;
4) бекітілген жабдықтау нормалары бойынша мүлікті сатып алуды "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жылға республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырсын;
5) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 413 Жарлығын іске асыру шеңберінде, сондай-ақ бюджет шығысын оңтайландыру және өтімді емес заттай мүліктің жинақталуына жол бермеу мақсатында белгіленбеген үлгідегі киім нысанын шаруашылық және арнайы жұмысты орындау үшін осы киім нысанымен қамтамасыз етілуге құқығы бар әскери қызметшілердің арнайы (жұмыс) киім нысаны ретінде пайдалануын ұйымдастырсын.

О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 277 "Об утверждении норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 595
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие 19.05.2025.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 277 "Об утверждении норм снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11557) следующие изменения:
Нормы снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Начальнику Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа;
4) закуп имущества по утвержденным нормам снабжения осуществлять поэтапно в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующий год в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе";
5) в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 12 декабря 2023 года № 413 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан"", а также в целях оптимизации бюджетных расходов и недопущения накопления неликвидного вещевого имущества, организовать использование форм одежды неустановленных образцов в качестве специальной (рабочей) формы одежды военнослужащим, имеющим право на обеспечение данной формой одежды для выполнения хозяйственных и специальных работ.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 19 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 21 мамырдағы
№ 595 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормалары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас Қолбасшысын және жоғары офицер құрамын заттай мүлікпен жабдықтаудың № 1 нормасы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас Қолбасшысы және жоғары офицер құрамы (ӘТК-ден басқа)
Әскери-теңіз күштерінің жоғары офицер құрамы
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жыл)
Осы затты бергенде қолданылатын ескертпе №
Кию мерзімі
1
2
3
4
5
6
7

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие 19 мая 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-полковник
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 мая 2025 года № 595
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от "27" мая 2015 года № 277
Нормы снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время
Норма № 1 снабжения вещевым имуществом Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан и высшего офицерского состава
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Кол-во предм-в на 1 чел.
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Республики Казахстан и высший офицерский состав (кроме Военно-морских сил)
Высший офицерский состав Военно-морских сил
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Сроки носки
1
2
3
4
5
6
7
8

1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына (бұдан әрі – ҚР ҮҚ) сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара ниетіне сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Министрдің тыл және әскери инфрақұрылым жөніндегі орынбасарының (бұдан әрі – Министрдің орынбасары) нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі.
2. Әскери парадқа қатысушылар тек қысқы уақытта қамтамасыз етіледі.
3. ӘТК әскери қызметшісіне салтанатты белдік орнына кездікке арналған бекітпесі бар белдік беріледі, далалық свитер орнына көк барқын түстес свитер, күнделікті далалық күртеше орнына күнделікті маусымдық күртеше беріледі.
4. Тек Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас Қолбасшысына беріледі.
5. Спорттық мүлікті жоспарлауды, сатып алуды, қамтамасыз етуді және оны есептен шығаруды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің спорт комитеті – Орталық спорт клубы (бұдан әрі – ҚР ҚМ СК – ОСК) жүзеге асырады.

1. Участники военных парадов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан (далее – ПП РК) (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра по тылу и военной инфраструктуре (далее - заместитель Министра) дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. Вместе с тем, для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов.
2. Обеспечиваются участники военных парадов исключительно в зимнее время.
3. Военнослужащим ВМС вместо пояса парадного выдается пояс парадный с креплением для кортика, вместо свитера полевого выдается свитер морской, вместо куртки полевой демисезонной куртку повседневную демисезонную.
4. Выдаются только Верховному Главнокомандующему Вооруженными Силами Республики Казахстан.
5. Планирование, приобретение, обеспечение спортивным имуществом и их списание осуществляется Спортивным Комитетом – Центральным Спортивным Клубом Министерства обороны Республики Казахстан (далее – СК - ЦСК МО РК).

6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас Қолбасшысына сұр түсті мундир мен көк барқын түсті шалбар беріледі. Әуе қорғанысы күштерінде қара көк түсті фуражка, кепи, қысқы күртеше, мундир мен шалбар, китель мен шалбар, күнделікті костюм, галстук, футболка, ашық көк түсті күнделікті жейде беріледі.
7. Әскери-теңіз күштерінде қара түсті салтанатты және күнделікті қара түсті қаракөл жағалы қысқы пальто, қысқы күртеше, ақ түсті салтанатты фуражка беріледі.

6. Верховному Главнокомандующему Вооруженных Сил Республики Казахстан выдается мундир серого цвета и брюки цвета морской волны. В Силах воздушной обороны выдается фуражка, кепи, куртка зимняя, мундир и брюки, китель и брюки, костюмы повседневные, галстук, футболка – темно-синего цвета, рубашка повседневная – светло-синего цвета.
7. В военно-морских силах - пальто зимнее с воротником из каракуля, куртка зимняя, галстук парадный и повседневный – черного цвета, фуражка парадная - белого цвета.

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскери бөлім мен мекемеде шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет. Одан басқа, әскери қызметшілерге ағымдағы жабдықталмауды қамтамасыз ету үшін киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын қолданыста болған киімдерді беруге рұқсат етіледі.
Министр бекіткен тізбе бойынша лауазымда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер осы жабдықтау нормасы бойынша қамтамасыз етілмейді.
Арнайы мүлікпен, азаматтық киіммен, ішкиіммен, аяқ киіммен, амунициямен, альпинистік (тау) жарағымен жабдықтаудың № 9 нормасы (бұдан әрі № 9 жабдықтау нормасы) бойынша заттай мүлікті алатын арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің әскери қызметшісі далалық киім-кешекпен, аяқ киіммен, ішкиіммен және амунициямен қамтамасыз етілмейді. Бұл ретте жабдықтаудың басқа нормасы бойынша арнайы киім-кешек, аяқ киім, ішкиім мен амунияция алатын бөлім мен бөлімше әскери қызметшісіне далалық киім нысаны заттарын, аяқ киімді, ішкиімді кию және амуницияны тағу мерзімі 2 есеге ұлғайтылады.
ДШӘ-де, теңіз жаяу әскерінің және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшеде 4 дана футболка орнына 1 жылға 4 дана жеңді тельняшка беріледі, олардың 2-еуі жеңді.
Қатардағы жауынгер және сержант құрамына келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерудің алғашқы жылында тек далалық киім-кешек жиынтығы, аяқ киім, ішкиім мен амуниция беріледі.
Келісімшарт бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына офицер әскери атағы берілгенде бұрын берілген заттарды кию мерзімі қамтамасыз етілді деп саналады.
Әскери қызметшіге бала күтімі бойынша демалысқа кеткенде заттай мүлікті кию мерзімі тоқтатыла тұрады, демалыстан шыққанда қайта басталады.
Ерекшелік белгісі мен жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысанымен жиынтықта жүреді.
1. ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара ниетіне сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және инфрақұрылым жөніндегі орынбасарының (бұдан әрі – Министрдің орынбасары) нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі (әскери қызметші әйелдерге беріледі – ашық көгілдір түсті әйелдер шляпасы 1 дана, қара жусан түстес тері құлақшын 1 дана, қысқы пальто 1 дана, ашық көгілдір түсті мундир мен юбка 1 жиынтық, ашық көгілдір түсті балағы түсіңкі шалбар 1 дана, ақ түсті былғары етік 1 жұп, ашық көгілдір түсті әйелдер галстугі 1 дана). Бұл ретте қысқы пальто салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғап тек қыста әскери парад өткізгенде ғана беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.
Берет тек көгілдір түсті ДШӘ, АОК, теңіз жаяу әскері, арнайы мақсаттағы әскери барлау органы, ҚР ҚК әскери бөліциясы жедел ден қою бөлімі мен бөлімшесінің және Қазақстан Рес публикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) және ҚР ҚК Бас штабы (бұдан әрі – БШ) қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, режим мен қауіпсіздік бойынша қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, танк, жаяу әскер (десант) жауынгерлік машинасы, броньды шынжыр табан тарнспортері-тартқыш және олардың негізіндегі машина, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік өздігінен жүретін қондырғы экипажына (бұдан әрі – танк экипажы) беріледі. Біліктілік сынағынан өтетін ҚР АОК арнайы мақсаттағы бөлімше әскери қызметшісіне кокардасы бар күрең қызыл түсті берет беріледі және оны киюге құқық береді. Біліктілік сынағынан өтетін ҚМ арнайы мақсаттағы әскери барлау органы бөлімшесінің әскери қызметшісіне кокардасы бар сұрғылт түсті берет беріледі және оны киюге құқық береді.

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере до 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах. Кроме того, для обеспечения военнослужащих текущего некомплекта неоходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Военнослужащие проходящие воинскую службу на должностях по перечню утвержденному Министром по данной норме снабжения не обеспечиваются.
Военнослужащие получающие вещевое имущество по нормам снабжения № 9 снабжения специальным имуществом, гражданской одеждой, бельем, обувью, амуницией, альпинистким (горным) снаряженим военнослужащих частей и подразделений специального назначения, по данной норме снабжения предметами полевого обмундирования, обуви, белья и амуниции (далее – норма снабжения № 9) не обеспечиваются. При этом, военнослужащие частей и подразделений получающим специальное обмундирование, обувь, белье и амуницию по другим нормам снабжения сроки носки предметов полевой формы одежды, обуви, белья и амуниции увеличиваются в 2 раза.
В ДШВ, частях и подразделениях морской пехоты и специального назначения вместо 4 штук футболок выдается 4 штуки тельняшки на 1 год 2 из которых с рукавами. .
Рядовому и сержантскому составам в первый год прохождения воинской службы по контракту выдаются только полевые комплекты обмундирования, обуви, белья и амуниции.
Рядовому и сержантскому составам по контракту при присвоении им офицерского воинского звания сроки носки ранее выданных предметов засчитываются в обеспеченность.
Военнослужащим, при убытии в отпуск по уходу за ребенком, сроки носки предметов вещевого имущества приостанавливаются, при выходе из отпуска – возобновляются.
Знаки различия и нашиваемые знаки отличия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфрастуктуре (далее – заместитель Министра) дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия (для военнослужащих женщин выдаются – шляпка женская бирюзового цвета 1 шт., шапка-ушанка меховая цвета темной полыни 1 шт., пальто зимнее 1 шт., мундир и юбка бирюзового цвета 1 комплект, брюки навыпуск бирюзового цвета 1 шт., сапоги кожаные белого цвета 1 пара, галстук женский бирюзового цвета 1 шт.). При этом, пальто зимнее, кашне парадное и перчатки парадные зимние выдаются исключительно при проведении военных парадов в зимнее время. Также, для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви
Берет выдается только военнослужащим частей и подразделений ДШВ голубого цвета, ССО, морской пехоты, специального назначения органа военной разведки, оперативного реагирования военной полиции ВС РК и несущих службу по обеспечению общественного порядка, режима и безопасности Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) и Генерального штаба ВС РК (далее – ГШ), экипажам танков, боевых машин пехоты (десанта), бронированных гусеничных транспортеров-тягачей и машин на их базе, самоходно-артиллерийских и зенитных самоходных установок (далее – экипажи танка). Военнослужащим подразделений специального назначения ССО ВС, прошедшим квалификационные испытания, выдается берет бордового цвета с кокардой и предоставляется право их ношения. Военнослужащим подразделений специального назначения органа военной разведки МО, прошедшим квалификационные испытания, выдается берет стального цвета с кокардой и предоставляется право их ношения.

2. Халықаралық әуежайдың әскери қатынас комендатурасының әскери қызметшісіне белгіленген түсті тері құлақшын орнына белгіленген түсті қаракөл құлақшын беріледі.
3. Офицер және сержант лауазымындағы әскери қызметшілерге беріледі.
4. Әскери оқу орнының оқу процесін қамтамасыз ететін тактикалық буындағы бөлімше мен әскери бөлімнің (мекеменің) әскери қызметшісіне 2 жиынтық бүркенішті түсті далалық костюм 1 жылға беріледі. ДШӘ әскери қызметшісіне қосымша 1 дана (тиісінше дана және жұп) десанттық мақта-мата дулыға мен парашюттен секіруге арналған бәтеңке 3 жылға, сондай-ақ далалық бүркеніш түсті костюмнің екінші жиынтық орнына 2 жылға дауылдық костюм беруге жол беріледі.
5. Теңіз жаяу әскері бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісіне салтанатты киім нысанына қосымша 1 жұп қара түсті далалық жазғы бәтеңке және қара түсті далалық қысқы бәтеңке 7 жылға беріледі.
6. Тек қана теңіз жаяу әскерінің әскери бөлімдері мен қызметшілері үшін беріледі.
7. Тактикалық буын әскери бөлімінің командирі мен орынбасарлары 1 жиынтық (дана) күнделікті костюммен және күнделікті кепимен 3 жылға қамтамасыз етіледі.
8. Тек бас қолбасшыларға, қолбасшыларға, Министрге тікелей бағынысты құрылымдық бөлімше бастықтарына, Бас штаб бастығы мен Министрдің орынбасарларына беріледі.
9. Авиацияның ұшқыш құрамы мен авиация мамандарына далалық свитер мен далалық маусымдық күртеше берілмейді. Одан басқа, 1 (дана, жиынтық және жұп) далалық кепи, далалық жазғы костюм мен далалық жазғы бәтеңке 3 жылға беріледі, далалық малақай мен снуд, 1 жиынтық (жұп) далалық қысқы костюм мен далалық қысқы бәтеңке 5 жылға, әскери басқару органының әскери қызметшісіне тактикалық бәтеңке (кроссовки) 5 жылға беріледі.

2. Военнослужащим комендатур военных сообщении международных аэропортов вместо шапки-ушанки меховой установленного цвета выдается шапка-ушанка из каракуля установленного цвета.
3. Выдается военнослужащим на офицерских и сержантских должностях.
4. Военнослужащим подразделений обеспечения учебного процесса военных учебных заведении и воинских частей (учреждении) тактического звена костюм полевой камуфляжной расцветки выдаются 2 комплекта на 1 год. Военнослужащим ДШВ дополнительно выдаются шлем хлопчатобумажный десантный и ботинки для прыжков с парашютом 1 (штук и пара соответственно) на 3 года, а также вместо второго комплекта костюма полевого камуфляжной расцветки допускается выдавать костюм штурмовой на два года.
5. Военнослужащим частей и подразделений морской пехоты к парадной форме одежды дополнительно выдаются: ботинки полевые летние черного цвета и ботинки полевые зимние черного цвета по 1 паре на 7 лет.
6. Выдаются только военнослужащим частей и подразделений морской пехоты.
7. Командиры воинских частей (учреждений) тактического звена и их заместители обеспечиваются костюмом повседневным и кепи повседневной 1 комплект (штук) на 3 года.
8. Выдаются только для главнокомандующих, командующих, начальников структурных подразделений непосредственно подчиненных Министру, начальнику Генерального штаба и заместителям Министра.
9. Летному составу авиации и наземным авиационным специалистам свитер полевой и куртка демисезонная полевая не выдается. Кроме того, кепи полевое, костюм полевой летний и ботинки полевые летние выдаются 1 (штука, комплект и пара) на 3 года, шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний и ботинки полевые зимние 1 (комплект, пара) на 5 лет, ботинки (кроссовки) тактические военнослужащим органов военного управления на 5 лет.

10. Жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметшілерге 2 дана футболка орнына 2 дана поло футболка беріледі.
11. 1 дана қара жусан түстес күнделікті фуражка күнделікті және салтанатты киім нысаны үшін беріледі.
12. Әуе қорғанысы күштерінде қара көк түсті фуражка, кепи, тері құлақшын, қысқы пальто, қысқы күртеше, мундир мен шалбар, китель мен шалбар, күнделікті костюм, юбка, галстук, футболка, ашық көк түсті күнделікті жейде беріледі.

10. Военнослужащим несущим боевое дежурство вместо 2 штук футболок допускается выдавать 2 штуки футболки поло.
11. Фуражка повседневная цвета темной полыни выдается 1 штука для повседневной и для парадной формы одежды.
12. В Силах воздушной обороны выдается фуражка, кепи, шапка-ушанка меховая, пальто зимнее, куртка зимняя, мундир и брюки, китель и брюки, костюмы повседневные, юбка, галстук, футболка – темно-синего цвета, рубашка повседневная – светло-синего цвета.

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша әскери бөлімнің қоймасында шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет. Одан басқа, әскери қызметшілерді ағымдағы жабдықталмауын қамтамасыз ету үшін киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын қолданыста болған киімдерді беруге рұқсат етіледі.
ӘТК теңіз-жаяу әскрінің бөлімі мен бөлімшесінің келісімшарт бойынша аға және кіші офицер құрамы, қатардағы жауынгер және сержант құрамы теңіз жаяу әскерінің әскери қызметшісіне тиесілі заттармен № 2 жабдықтау нормасы бойынша қамтамасыз етіледі.
Қатардағы жауынгер және сержант құрамына келісімшарт бойынша әскери қызметтің алғашқы жылында тек далалық киім-кешек жиынтығы, аяқ киім, ішкиім және амуниция беріледі.
Арнайы мүлікпен, азаматтық киіммен, ішкиіммен, аяқ киіммен, амунициямен, альпинистік (тау) жарағымен жабдықтаудың № 9 нормасы (бұдан әрі № 9 жабдықтау нормасы) бойынша заттай мүлікті алатын арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің әскери қызметшісі далалық киім-кешекпен, аяқ киіммен, ішкиіммен және амунициямен қамтамасыз етілмейді.
Келісімшарт бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына офицер әскери атағы берілгенде бұрын берілген заттарды кию мерзімі қамтамасыз етілді деп саналады.
Әскери қызметшіге бала күтімі бойынша демалысқа кеткенде заттай мүлікті кию мерзімі тоқтатыла тұрады, демалыстан шыққанда қайта басталады.
Ерекшелік белгісі мен жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысанымен жиынтықта жүреді.
1. ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара ниетіне сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Министр орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте қысқы пальто салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғап тек қыста әскери парад өткізгенде ғана беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.

Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере до 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах. Кроме того, для обеспечения военнослужащих текущего некомплекта неоходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Старший и младший офицерский состав, рядовой и сержантский состав по контракту частей и подразделении морской пехоты ВМС обеспечиваются по норме снабжения №2 предметами положенными военнослужащим морской пехоты.
Рядовому и сержантскому составам в первый год прохождения воинской службы по контракту выдаются только полевые комплекты обмундирования, обуви, белья и амуниции.
Военнослужащие получающие вещевое имущество по нормам снабжения № 9 снабжения специальным имуществом, гражданской одеждой, бельем, обувью, амуницией, альпинистким (горным) снаряженим военнослужащих частей и подразделений специального назначения, по данной норме снабжения предметами полевого обмундирования, обуви, белья и амуниции не обеспечиваются.
Рядовому и сержантскому составам по контракту при присвоении им офицерского воинского звания сроки носки ранее выданных предметов засчитываются в обеспеченность.
Военнослужащим, при убытии в отпуск по уходу за ребенком, сроки носки предметов вещевого имущества приостанавливаются, при выходе из отпуска – возобновляются.
Знаки различия и нашиваемые знаки отличия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра дополнительно обеспечиваются предметами парадной, повседневной формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. При этом, пальто зимнее, кашне парадное и перчатки парадные зимние выдаются исключительно при проведении военных парадов в зимнее время. Вместе с тем, для проведения данного мероприятия допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы специальной формы одежды и обуви.

2. Офицер және сержант лауазымындағы әскери қызметшілерге беріледі.
3. Катерде, суүсті (күзет) кораблінде қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, сондай-ақ ӘТК бөлімі мен бөлімшесінің қарап-тексеру тобына беріледі.
4. Тактикалық буын әскери қызметшісіне 2 жиынтық бір жылға беріледі
5. Жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметшілерге 2 дана жеңсіз тельняшка орнына 2 дана поло футблкасы беріледі
6. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және әскерге шақыру бойынша офицерлерге (теңіз жаяу әскерінен басқа) қосымша ақ түсті салтанатты киім нысанына 1 жұп ақ түсті қысқа қонышты бәтеңке (туфли) 7 жылға беріледі.
Әскери оқу орнының курсантын, кадетін, ұланы мен тәрбиеленушісін, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамын, әскери жиынға шақырылған запастағы офицерді, қатардағы жауынгер және сержант құрамын және резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіні (ӘТК-ден басқа) заттай мүлікпен жабдықтаудың № 4 нормасы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
Курсант
Кадет (ұлан), тәрбиеленуші
Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамы
Әскери жиынға шақырылған әскери міндеті
Резервте қызмет өткеретін әскери қызметші
Қоймада шекті сақтау мерзімі
Осы затты бергенде қолданылатын № ескертпе
Кию мерзімі
1
2
3
4
5
6
7

2. Выдается военнослужащим на офицерских и сержантских должностях.
3. Выдаются военнослужащим проходящим службу на катерах, надводных (сторожевых) кораблях а также осмотровых групп частей и подразделений ВМС.
4. Военнослужащим тактического звена выдается два комплекта на один год.
5. Военнослужащим несущим боевое дежурство вместо 2 штук тельняшек без рукавов допускается выдавать 2 штуки футболки поло.
6. Военнослужащим по контракту и офицерам по призыву (кроме морской пехоты) дополнительно к парадной форме одежды белого цвета выдаются полуботинки (туфли) белого цвета 1 пара на 7 лет.
Норма № 4 снабжения вещевым имуществом курсантов, кадетов, уланов и воспитанников военных учебных заведений, рядовой и сержантский составы по призыву, офицеры, рядовой и сержантский составы запаса призванные на воинские сборы и военнослужащие несущие службу в резерве (кроме ВМС)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Кол-во предм-в на 1 чел.
Курсанты
Кадеты (уланы), воспитанники
Рядовой и сержантский составы по призыву
Военнообязанные призванные на воинские сборы
Военнослужащие несущие службу в резерве
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Сроки носки (в годах)
1
2
3
4
5
6
7

3, 4, 10
37
Шалбар белбеуі
дана
1
2 жыл
оқу мерзіміне
қызмет мерзіміне
жиын кезеңіне
1-келісімшарт кезеңіне
10
3, 5, 10
Ескертпе:
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі.
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша әскери бөлімнің қоймасында шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын қолданыста болған киімдерді беруге рұқсат етіледі.
ҚР ҮҚ-ға сәйкес әскери парадқа (өткізілетін іс-шара ниетіне сәйкес), салтанатты іс-шараға, халықаралық келіссөзге және шетел делегациясымен кездесуге қатысушылар Министр орынбасарының нұсқауы бойынша қосымша салтанатты, далалық киім нысанының заттарымен, аяқ киіммен, амунициямен және айырым белгісімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте қысқы пальто салтанатты кашне және салтанатты қысқы қолғап тек қыста әскери парад өткізгенде ғана беріледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі киім нысанын, аяқ киімді, амуниция мен айырым белгісін сатып алуға жол беріледі. Одан басқа, халықаралық оқу-жаттығуға қатысушыларға Министр орынбасарының нұсқауы бойынша далалық киім нысанының заттары мен аяқ киімді қосымша беруге жол беріледі.
Әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) әскери бөлім (мекеме) тұрған гарнизонның әскери-медициналық (госпиталь, лазарет) бөлімшесінде, ал осы ол гарнизонда болмағанда тіркелген әскери-медициналық (медициналық) бөлімшеде жүргізілген антропометриялық өлшем анықтамасы (антропометриялық деректе елеулі өзгеріс болғанда) және әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығы негізінде заттай мүлік заттарын мерзімінен бұрын беруге жол беріледі.
Курсантқа, кадетке (ұланға), тәрбиеленушіге, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына қазаннан бастап наурыз айына дейін 4 жұп термоұйық беріледі. Екі жұп жазғы ұйық екі аптаға беріледі.
Жапсыра тігілетін айырым белгісі әскери киім нысаны жиынтығымен бірге жүреді.
1. Әскери оқу орнында (ДШӘ кафедрасында) білім алатын курсантқа, ДШӘ қатардағы жауынгер және сержант құрамына, теңіз жаяу әскері мен арнайы мақсаттағы бөлімі мен бөлімшесінде далалық панама орнына берет, ішкиім орнына белгіленген түсті телбняшка мен ішкиім кальсоны, термоішкиім орнына жылы телбняшка мен жылы кальсон, ал футболка орнына жеңсіз тельняшка беріледі. Сонымен қатар, курсантқа, кадетке (ұланға), тәрбиеленушіге, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына далалық панама орнына далалық кепи беруге жол беріледі.
2 Жұмыс кепиі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы далалық панама, жұмыс костюмі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы далалық костюм, бас киімі бар қысқы жұмыс костюмі орнына бүркеніш түсті 2-санаттағы қысқы далалық костюм, сонымен қатар өздерінің сипаттамаларына сәйкес, белгіленбеген үлгідегі және жабдықтау нормасында көзделмеген әскери киім нысанын беруге жол беріледі.

3, 4, 10
37
Ремень брючный
шт.
1
2 года
на срок обучения
на срок службы
на период сборов
на период 1 контракта
10
3, 5, 10
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по плану снабжения на центральных базах и складах необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности, из которых допускается использовать на представительские расходы имущество в размере 1 процента.
В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия), торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию заместителя Министра дополнительно обеспечиваются предметами парадной, полевой формы одежды, обуви, амуниции и знаков различия. Вместе с тем, для проведения данных мероприятии допускается закупать форму одежды, обувь, амуницию и знаки различия не установленных образцов. Кроме того, участникам международных учении по указанию заместителя Министра допускается дополнительно выдавать предметы полевой формы одежды и обуви.
Допускается производить досрочную выдачу предметов вещевого имущества курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений на основании справки антропометрического обмера (в случае изменений антропометрических данных при которых не представляется возможность одевать ранее полученное обмундирование или обувь), произведенного в военно-медицинском (медицинском) подразделении (госпитале, лазарете) данного гарнизона где находится воинская часть (учреждение), а при отсутствии в данном гарнизоне, прикрепленном военно-медицинском (медицинском) подразделений и приказа командира (начальника) воинской части (учреждения).
Курсантам, кадетам (уланам), воспитанникам, рядовому и сержантскому составу по призыву ежемесячно выдаются 4 пары термоносков с октября по март месяцы. Носки летние выдаются по 2 пары на 2 недели.
Знаки различия идут в комплекте с предметами военной формы одежды.
1. Курсантам, обучающимся в военных учебных заведениях (в кафедрах ДШВ), рядовому и сержантскому сотаву ДШВ, частях и подразделениях морской пехоты и специального назначения, вместо панамы полевой выдается берет, вместо белья нательного – тельняшки установленного цвета и кальсоны нательные, вместо термобелья – тельняшки теплые и термокальсоны, а вместо футболок – тельняшки безрукавки. Также курсантам, кадетам (уланам), воспитанникам, рядовому и сержантскому составу по призыву вместо панамы полевой допускается выдавать кепи полевое.
2. Допускается выдавать вместо кепи рабочего – панаму полевую камуфляжной расцветки 2 категории, костюма рабочего – костюм полевой камуфляжной расцветки 2 категории, вместо костюма рабочего зимнего с головным убором – костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 2 категории, а также предметы военной формы одежды не установленного образца и не предусмотренного нормами снабжения, но схожим по своим характеристикам.

3. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттіге әскери жиын кезеңіне заттай мүлік заттары мынадай мөлшерде беріледі: бүркеніш түсті далалық кепи 1 дана, далалық малақай мен снуд 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық костюм 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм 1 жиынтық, далалық жазғы бәтеңке 1 жұп, далалық қысқы бәтеңке 1 жұп, тапочки 1 жұп, ішкиім 2 жиынтық, футболка 2 дана, трусы 2 дана, жаға астары 2 дана, жазғы ұйық 2 жұп, термоішкиім 2 жиынтық, термоұйық 2 жұп, қысқы қолғап 1 жұп, далалық белбеу 1 дана, шалбар белбеуі 1 дана. Бұл ретте далалық малақай мен снуд, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, далалық қысқы бәтеңке, ішкиім, термоішкиім, термоұйық, қысқы қолғап қысқы оқу кезеңінде беріледі. Сонымен қатар, жазғы оқу кезеңінде суық түскенде гарнизон бастығының бұйрығына сәйкес қысқы киім нысанына белгіленген мерзімнен ерте көшуге және қысқы киім-кешек заттарын беруге жол беріледі.
4. "Жас сарбаз" әскери-спорттық және патриоттық жиынына қатысатын "Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушісі мен кадетке, Әскери колледж ұланына, сондай-ақ "Жас сарбаз" есептобының қатысушысына құм түстес далалық панама, құм түстес далалық костюм, құм түстес далалық қысқы костюм, құм түстес далалық жазғы бәтеңке, құм түстес футболка мен құм түстес далалық белбеу беріледі
5. 5 жылдық оқу мерзіміндегі курсантқа мерзімі екі жыл заттай мүлік заттары оқу кезеңіне екі данадан (тиісінше жұптан,жиынтықтан) беріледі.
6. Тек теңіз жаяу әскері бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшісіне беріледі.
7. Кадетке (ұланға) және тәрбиеленушіге оқу мерзіміне тиісінше 2 (екі) жиынтықтан (данаданғ жұптан) далалық малақай мен снуд, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, далалық қысқы бәтеңке, спорттық кроссовки, белгіленген түсті жейде мен салтанатты қолғап беріледі
8. Курсантқа (әскери қызметші әйелдерге) берет орнына әйелдер шляпасы, бәтеңке орнына туфли, қысқы бәтеңке орнына қысқы қысқа қонышты етік, жейде орнына әйелдер жейдесі және галстук орнына әйелдер галстугі беріледі. Сонымен қатар, оқу мерзіміне қосымша 1 дана белгіленген түсті юбка беріледі. Одан басқа, футболка орнына спорттық майкамен қамтамасыз етуге жол беріледі.

3. Военнообязанным призванным на воинские сборы, на период воинских сборов, предметы вещевого имущества выдаются в следующем количестве: кепи полевое камуфляжной расцветки 1 штука, шапка и снуд полевые - 1 комплект, костюм полевой камуфляжной расцветки 1 комплект, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 1 комплект, ботинки полевые летние 1 пара, ботинки полевые зимние 1 пара, тапочки 1 пара, белье нательное 2 комплекта, футболка 2 штуки, трусы 2 штуки, подворотнички 2 штуки, носки летние 2 пары, термобелье 2 комплекта, термоноски 2 пары, перчатки зимние 1 пара, ремень полевой 1 штук, ремень брючный 1 штук. При этом, шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, ботинки полевые зимние, белье нательное, термобелье, термоноски, перчатки зимние выдаются в зимнии период обучения. Вместе с тем, при наступления похолодании в летний период обучения, в соответствии с приказом начальника гарнизона допускается переход на зимнюю форму одежды раньше установленных сроков и выдачу зимних предметов вещевого имущества.
4. Воспитанникам Республиканской школы "Жас улан" и кадетам, уланам Военного колледжа участвующим в военно-спортивном и патриотическом сборе "Жас сарбаз", а также участникам расчета "Жас сарбаз" выдаются панама полевая песочного цвета, костюм полевой песочного цвета, костюм полевой зимний песочного цвета, ботинки полевые летние песочного цвета, футболка песочного цвета и ремень полевой песочного цвета.
5. Курсантам с 5 летним сроком обучения, предметы вещевого имущества с двухлетним сроком выдаются по две (штуки, пары, комплекты соответственно) на срок обучения.
6. Выдается только военнослужащим частей и подразделений морской пехоты.
7. Кадетам (уланам) и воспитаникам на срок обучения выдаются 2 (комплект, штука и пара) соответственно шапка и снуд полевые, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, ботинки полевые зимние, кроссовки спортивные, рубашка установленного цвета и перчатки парадные.
8. Курсантам (военнослужащим-женщинам) выдаются вместо берета – шляпа женская, вместо ботинок – туфли, вместо ботинок зимних – полусапожки зимние, вместо рубашки – рубашку женскую и вместо галстука – галстук женский. Также дополнительно выдается юбка установленного цвета 1 штука на срок обучения. Кроме того, вместо футболки допускается обеспечивать спортивной майкой.

9. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына қосымша салтанатты киім нысаны ретінде беріледі: күзгі әскерге шақырылушыларға – бүркеніш түсті далалық костюм мен бүркеніш түсті далалық қысқы костюм, көктемгі әскерге шақырылушыларға – бүркеніш түсті далалық панама, бүркеніш түсті далалық костюм және қара түсті далалық жазғы бәтеңке (теңіз жаяу әскеріне тек қана далалық жазғы бәтеңке).
10. Бір келісімшарт кезеңіне (3 жыл) резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіге заттай мүліктің мынадай заттары беріледі: жүн құлақшын, бүркеніш түсті далалық панама 1 дана, далалық малақай мен снуд 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық костюм 1 жиынтық, бүркеніш түсті далалық қысқы костюм 1 жиынтық, далалық жазғы бәтеңке 1 жұп, далалық қысқы бәтеңке 1 жұп, тапочки 1 жұп, ішкиім 2 жиынтық, футболка 6 дана, трусы 6 дана, жаға астары 6 дана, жазғы ұйық 6 жұп, термоішкиім 2 жиынтық, термоұйық 6 жұп, қысқы қолғап 3 жұп. Далалық шалбар белбеуі 2 келісімшарт кезеңіне беріледі.

9. Рядовому и сержантскому составу по призыву дополнительно выдаются, как парадная форма одежды: осеннему призыву – костюм полевой камуфляжной расцветки и костюм полевой зимний камуфляжной расцветки, весеннему призыву – панама полевая камуфляжной расцветки, костюм полевой камуфляжной расцветки и ботинки полевые летние черного цвета (для морской пехоты только ботинки полевые летние).
10. Военнослужащим несущим службу в резерве, на период одного контракта (3 года) выдаются следующие предметы вещевого имущества: шапка-ушанка меховая, панама полевая камуфляжной расцветки 1 штука, шапка и снуд полевые 1 комплект, костюм полевой камуфляжной расцветки 1 комплект, костюм полевой зимний камуфляжной расцветки 1 комплект, ботинки полевые летние 1 пара, ботинки полевые зимние 1 пара, тапочки 1 пара, белье нательное 2 комплекта, футболка 6 штук, трусы 6 штук, подворотнички 6 штук, носки летние 6 пар, термобелье 2 комплекта, термоноски 6 пар, перчатки зимние 3 пары. Ремень брючный и полевой выдаются на период 2 контрактов.

1. 5 жылдық оқу мерзіміндегі курсантқа оқу мерзіміне белгіленген түсті құлақшын, екі тысы бар күнқағарсыз фуражка, белгіленген түсті кепи, нысанды жағалы нысанды жейде мен шалбар, нысанды жағалы нысанды блуза мен шалбар, белгіленген түсті қысқы жұмыс костюмі (ӘТК үшін), қара түсті бушлат, бас киімі бар спорттық костюм, тапочки, футболка мен спорттық шорты, салтанатты қысқы қолғап пен шалбар белбеуі 2 данадан (тиісінше жұптан, жиынтықтан) беріледі.

1. Курсантам с 5 летним сроком обучения шапка-ушанка установленного цвета, фуражка безкозырка с двумя чехлами, кепи установленного цвета, форменная рубаха с воротником форменным и брюки, форменная блуза с воротником форменным и брюки, костюм рабочий зимний установленного цвета (для ВМС), бушлат черного цвета, костюм спортивный с головным убором, тапочки, футболка и шорты спортивные, перчатки парадные зимние и ремень брючный выдаются по 2 (штуки, пары, комплекты соответственно) на срок обучения.

3-тарау. Төсек жабдығы
18
Жастық
дана
1
3 жыл
3 жыл
10
-
19
Матрац
дана
1
3 жыл
3 жыл
10
-
20
Көрпе
дана
1
3 жыл
3 жыл
10
-
21
Жастық тысы
дана
2
1 жыл
1 жыл
10
5
22
Жайма
дана
4
1 жыл
1 жыл
10
5
23
Көрпе тысы
дана
2
1 жыл
1 жыл
10
7
24
Сүлгі
дана
4
1 жыл
1 жыл
10
5
25
Жапқыш
дана
1
3 жыл
3 жыл
10
7
Ескертпе:
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 пайыз мөлшерінде ауыспалы зат қорын ұстау қажет, оның ішінде мүліктің 1 пайыз мөлшерінде өкілдік шығысқа қолдануға жол беріледі. Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін жабдықтау жоспары бойынша әскери бөлімнің қоймасында шақтап пішу және бойын келтіру үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киімнің дайын заттарының азаймайтын қорын ұстау қажет.
ҚР ҮҚ-ға (өткізілетін іс-шара жоспарына) сәйкес әскери парадқа дайындалуға және өткізуге тартылған әскери қызметшілерді қосымша төсек жабдығымен қамтамасыз етуге жол беріледі. Одан басқа, әскери парадқа қатысушылар ҚР ҮҚ-ға (өткізілетін іс-шара жоспарына) сәйкес қосымша жылы заттармен және амунициямен қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар, осы іс-шараны өткізу үшін белгіленбеген үлгідегі және жабдықтау нормасында көзделмеген жылы заттар мен амуниция сатып алуға жол беріледі.
Жаңа үлгілерге кезең-кезеңімен көшу шеңберінде әскери киім үлгілерінің стилі мен түсін ауыстыру кезінде әскери қызметшілерге бұрын қолданыста болған киімдерді беруге рұқсат етіледі.
Төсек жабдығымен мынадай контингент:
әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамы, курсанттар, кадеттер (ұландар) және әскери оқу орнының тәрбиеленушілері;
штаттық жатын орын санына әскери-медициналық (медициналық) бөлімше;
жиын кезеңіне әскери міндеттілер;
келісімшарт бойынша әскери қызметшілер мен әскерге шақыру бойынша офицерлер казармаға, корабльге және жауынгерлік кезекшілік атқаратын жерде орналастырылғанда;
әскери қызметшілер полигонда, шатырлы лагерьде, оқу-жаттығу орталығында және қосалқы әуеайлақта орналастырғанда;
әуе кемесінің экипажы әскери бөлімнің қонақ үйіне (ұшып өтетін экипаж демалыс бөлмесіне) орналастырылғанда;
әскери оқу орнына, оқу орнының әскери факультетіне оқуға түсу емтиханын тапсыру кезінде әскери қызметшілер мен талапкерлер;
әскерге шақырылушылар жергілікті әскери басқару органының шақыру учаскесіне орналастырылғанда;
Ұлттық қорғаныс университетінің ауыспалы құрамы (тек әскери қызметшілер) қамтамасыз етіледі.
Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамын, курсанттарды, кадеттерді (ұландарды) және әскери оқу орнының тәрбиеленушілерін қоспағанда, барлық контингент үшін төсек жабдығын қолдану мерзімі тікелей қолдану уақыты бойынша саналады, төсек жабдығын қоймада сақтау мерзімі қолдану мерзіміне саналмайды. Сонымен қатар, әскери бөлім мен мекемеге есептен шығарылған заттардан матрац астарын және төсек жанына төсеніш жасауға жол беріледі. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімше үшін түкті сүлгі сатып алуға (беруге) жол беріледі.

Глава 3. Постельные принадлежности
18
Подушка
шт.
1
3 года
3 года
10
-
19
Матрац
шт.
1
3 года
3 года
10
-
20
Одеяло
шт.
1
3 года
3 года
10
-
21
Наволочка подушечная
шт.
2
1 год
1 год
10
5
22
Простыня
шт.
4
1 год
1 год
10
5
23
Пододеяльник
шт.
2
1 год
1 год
10
7
24
Полотенце
шт.
4
1 год
1 год
10
5
25
Покрывало
шт.
1
3 года
3 года
10
7
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск по планам снабжения на центральных базах и складах, необходимо содержать переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности. В воинских частях и учреждениях для подгонки и выравнивания ростовки необходимо содержать неснижаемый запас готовых предметов обмундирования и обуви в размере 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
Военнослужащих задействованных в подготовке и проведении военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия) допускается дополнительно обеспечивать постельными принадлежностями. Кроме того, участники военных парадов в соответствии с ПП РК (в соответствии с замыслом проводимового мероприятия) дополнительно обеспечиваются теплыми вещами и амуницией. Вместе с тем, для проведения данных мероприятии допускается закупать теплые вещи и амуницию не установленного образца и не предусмотренного нормами снабжения.
При замене фасона и расцветки предметов военной формы одежды, в рамках поэтапного перехода на новые образцы, допускается выдача военослужащим ранее действующих предметов вещевого имущества.
Постельными принадлежностями обеспечиваются следующие контингенты:
рядовой и сержантский составы по призыву, курсанты, кадеты (уланы) и воспитанники военных учебных заведений;
военно-медицинские (медицинские) подразделения на количество штатных коек;
военнообязанные на период сборов;
военнослужащие по контракту и офицеры по призыву при размещении в казармах, на кораблях и местах несения боевого дежурства;
военнослужащие при размещении на полигонах, палаточных лагерях, учебных центрах и запасных аэродромах;
экипажи воздушных судов при размещении в гостиницах воинских частей (комнатах отдыха перелетных экипажей);
военнослужащие и абитуриенты при сдаче вступительных экзаменов в военные учебные заведения, военные факультеты учебных заведений;
призывники при размещении на призывных участках местных органов военного управления;
переменный состав (только военнослужащих) Национального университета обороны.
Срок эксплуатации постельных принадлежностей для всех контингентов, за исключением рядового и сержантского состава по призыву, курсантов, кадетов (уланов) и воспитанников военных учебных заведений, исчислятся по времени прямой эксплуатации, время хранения постельных принадлежностей на складах в срок эксплуатации не засчитывается. Также допускается изготовление подматрацников и прикроватных ковриков воинскими частями и учреждениями из списанных предметов вещевого имущества. Для военно-медицинских (медицинских) подразделений допускается закупать (выдавать) полотенце махровое.

1. Әскери бөлім мен мекеменің (бөлімшенің) және қарауылдың сыртқы қарауыл және өрт сөндіру бекеті және теміржол және су жолы арқылы жүкпен бірге жүретін қарауыл санына беріледі. Сонымен қатар, әрбір сыртқы бекетке 3 жылға 2 жұп пима (жылы етік) беріледі.
2. Қысқа тон, пима (жылы етік) мен биялай жеке құрамның штат санынан 70 пайызға дейін тактикалық буынның жедел-тактикалық, жедел-аумақтық әскери басқару органына, әскери оқу орнына (республикалық мектептен басқа), әскери бөлімі мен мекемесіне (госпиталь мен лазареттен басқа) (Алматы, Жетісу, Алматы қалаларында Жамбыл, Түркістан, Қызылорда Атырау және Маңғыстау облыстарында орналасқан әскери бөлім мен мекемеден басқа) беріледі. Алматы, Жетісу және Атырау облыстарында тұратын жеке құрамның штат санынан 30 пайыз, ал Жамбыл Түркістан, Қызылорда, Маңғыстау облыстарында тұратын жеке құрамның штат санынан 20 пайызға дейін, қалған әскери бөлім мен мекемеге тәуліктік наряд санына қарай беріледі.
Сонымен қатар, жерүсті авияциялық мамандарына биялай жеке құрамның штат санынан 100 пайыз беріледі. Одан басқа, міндеттерді негізгі әскери бөлімнен тыс жерде орындағанда әскери бөлім мен бөлімшеге қысқа тон, пима (жылы етік) пен биялай қажеттілікке қарай беріледі.
3. Лауазымды адамдарға (әкімшілікке) жауынгерлік даярлық сабағын (Әуе қорғанысы күштерінен басқа (бұдан әрі – ӘҚК) және жеке құрамның қауіпсіздігіне қатысты басқа да іс-шаралар өткізу кезінде, сондай-ақ әскери полициясының әскери қызметшілеріне беріледі. Бұл ретте жеке батальоннан және оған теңестірілген бөлімшеден және төмен әскери бөлімдерге 10 дана, жоғарыға 20 дана беріледі.
4. Жабдықтаудың № 9 нормасымен қамтамасыз етілетін әскери қызметші осы жабдықтау нормасы бойынша жылы затпен және амунициямен қамтамасыз етілмейді
5. Сүлгі тек курсантқа, кадетке (ұланға), тәрбиеленушіге, қатардағы жауынгер және сержант құрамына, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттіге, резервте қызмет өткеретін әскери қызметшіге, госпитальдың, лазареттің және медициналық пункттің штаттық жатын орнына беріледі. Госпитальді, лазаретті, медициналық пунктті түкті сүлгімен қамтамасыз етуге жол беріледі. Сонымен қатар, операциялық және таңу қажеттілігі үшін қосымша: әрбір жатын орынның штат санынан 50 пайызға дейін 1 жылға 4 данадан жастық тысы, жайма мен сүлгі беріледі.

1. Выдаются на количество наружных караульных, корабельных и пожарных постов воинских частей и учреждений (подразделений) и караулы сопровождающие грузы по железнодорожным и водным путям. Также допускается выдавать валенки (сапоги утепленные) на каждый наружный пост по 2 пары на 3 года.
2. Полушубки, валенки (сапоги утепленные) и рукавицы оперативно-тактическим, оперативно-териториальным органам военного управления, военным учебным заведениям (кроме Республиканских школ), воинским частям и учреждениям (кроме госпиталей и лазаретов) тактического звена до 70 процентов штатной численности личного состава (кроме воинских частей и учреждении расположенных в Алматинской, Жетысуйской, Атырауской, Жамбульской, Туркестанской, Кызылординской и Мангистауской областей). Алматинской, Жетысуйской и Атырауской областей до 30 процентов штатной численности личного состава, а Жамбульской, Туркестанской, Кызылординской и Мангистауской областей до 20 процентов штатной численности личного состава, остальным воинским частям и учреждения на количество суточного наряда.
Вместе с тем, наземным авиационным специалистам рукавицы отпускаются на 100 процентов штатной численности личного состава Кроме того, при выполнении задач в отрыве от основных частей, воинским чатям и подразделениям полушубки, валенки (сапоги утепленные) и рукавицы утепленные выдаются по потребности.
3. Выдается должностным лицам (администрации) при проведении занятий по боевой подготовке (кроме Сил воздушной обороны (далее – СВО) и других мероприятий, касающихся безопасности личного состава, а также военнослужащим военной полиции. При этом, воинским частям от отдельного батальона и приравненных к ним подразделении и ниже выдаются 10 штук, выше 20 штук. Военнослужащим военных сообщении и военной полиции допускается выдавать на весь личный состав.
4. Военнослужащие обеспечивающиеся нормой снабжения №9 теплыми вещами и амуницией по данной норме снабжения не обеспечиваются.
5. Полотенце выдаются только курсантам, кадетам (уланам), воспитанникам, рядовому и сержантскиму составу, военнообязанным призванным на воинские сборы и военнослужащим несущим службу в резерве при нахождении на сборах, на штатные койки госпиталей, лазаретов и медицинских пунктов. Госпитали, лазареты медицинские пункты допускается обеспечивать полотенцем махровым. Также, для операционных и перевязочных нужд дополнительно отпускаются: наволочки подушечные, простыни и полотенце по 4 штуки каждой на 1 год на 50 процентов штатного количества коек.

6. Тек әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) және тәрбиеленушісіне, әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер және сержант құрамына беріледі.
7. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшеге штаттық жатын орын санына беріледі.
8. Тек тұрақты жауынгерлік әзірліктегі әскери бөлімнің (мекеменің) әскери қызметшісіне беріледі.
9. Плащ- жамылғы тек келісімшарт бойынша әскери қызметшіге және әскерге шақыру бойынша офицерге беріледі.
10. ДШӘ (арнайы мақсаттағы бөлімшеден басқа) әскери қызметшісіне қосымша 5 жылға 1 дана десанттық рюкзак беріледі.

6. Выдаются только курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений, рядовому и сержантскому составам по призыву.
7. Выдаются военно-медицинским (медицинским) подразделениям на количество штатных коек.
8. Выдаются только военнослужащим воинских частей (учреждении) постоянной боевой готовности.
9. Плащ-накидки выдаются только военнослужащим по контракту и офицерам по призыву.
10. Военнослужащим ДШВ дополнительно выдаются рюкзак десантный 1 штука на 5 лет (кроме подразделений специального назначения).

1. Әскери дирижерге, оркестрге және құрметті қарауыл ротасының әскери қызметшісіне қосымша 3 жылға 1 данадан (тиісінше жиынтықтан) фуражка, мундир мен шалбар, сондай-ақ пальто беріледі. Әйелдер шляпасы, туфли, қысқа қонышты етік тек әскери қызметші әйелдерге беріледі.
2. Қаракөл малақай тек дирижерге, үрмелі оркестрге және құрмет қарауыл ротасына беріледі. Ал қалғандарына жүн құлақшын беріледі.
3. Жауынгерлік Ту көзделген әскери бөімге (мекемеге) 3 данадан бау беріледі. Бұл ретте құрметті қарауыл ротасы үшін бір ротаға 12 дана бау беріледі

1. Военным дирижерам, оркестру и военнослужащим роты почетного караула дополнительно фуражка, мундир и брюки, а также пальто выдается по одной (штук и комплект соответственно) на 3 года. Шляпа, туфли и полусапожки женские выдаются только женщинам-военнослужащим.
2. Шапка из каракуля выдается только дирижерам, духовному оркестру и роте почетного караула. А остальным шапка-ушанка меховая.
3. Перевязи выдаются воинским частям (учреждениям) по 3 штуки где предусмотрено Боевое знамя. При этом, для роты почетного караула перевязи выдаются 12 штук на одну роту.

1. Тек жөндеу бөлімі (мекемесі) мен бөлімшесінің маманына беріледі.
2. Әскери полицияның жедел ден қою әскери қызметшісі осы нормамен қамтамасыз етілмейді.
3. Броньды машина жүргізуге үйрету көзделген мамандық бойынша білім алатын әскери оқу орнының курсантына 2 жылға 1 жиынтық танкиске арналған белгіленген түсті арнайы костюм мен танкиске арналған белгіленген түсті арнайы қысқы костюм беріледі.
4. Кинологиялық қызметтің әскери қызметшісіне қосымша тау костюмі беріледі.

1. Выдается только специалистам ремонтных частей (учреждении) и подразделении.
2. Военнослужащие оперативного реагирования военной полиции по данной норме не обеспечиваются.
3. Курсантам военных учебных заведений по специальностям предусматривающим обучение (вождение) бронированными машинами выдаются костюм специальный для танкистов установленного цвета и костюм специальный зимний для танкистов установленного цвета 1 коплект на 2 года.
4. Военнослужащим кинологических служб дополнительно выдается костюм горный.

1. Азаматтық киімді (жеке қолданылатын) сатып алу мен қамтамасыз етуді ҚР ҚМ әскери барлау органы жүзеге асырады Сонымен қатар, ҚР ҚМ әскери барлау органына қосымша арнайы мүлікті (жеке қолданылатын) және альпинистік (тау) жарақты сатып алуға және қамтамасыз етуге жол беріледі.
2 Альпинистік (тау) жарақты жоспарлауды, сатып алу мен қамтамасыз етуді таудағы даярлықпен тікелей айналысатын тиісті әскери бөлім мен бөлімшенің әскери басқару органы жүзеге асырады.
3. Арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің мергендеріне беріледі.
4. Альпинистік және тау жарағы таудағы даярлықпен тікелей айналысатын әскери қызметшілерге беріледі. Бұл ретте топтық тау жарағы есеппен 3-5 адам есебінен беріледі.
5. Парашюттік даярлық орталығының әскери қызметшілері мен ҚР ҚК спорттық парашюттік командасына беріледі.

1. Приобретение и обеспечение гражданской одеждой (личного пользования) осуществляется органом военной разведки МО РК. Также органом военной разведки МО РК дополнительно допускается приобретение и обеспечение специальным имуществом (личного пользования) и альпинистским (горным) снаряжением.
2. Планирование, приобретение и обеспечение альпинистским (горным) снаряжением осуществляется органами военного управления соответствующих воинских частей и подразделении непостредственно занимающимся горной подготовкой.
3. Выдается для снайперов частей и подразделений специального назначения.
4. Альпинисткое и горное снаряжение выдаются военнослужащим непостредственно занимающимся горной подготовкой. При этом, групповое горное снаряжение отпускается из расчета на 3-5 человек.
5. Выдается только военнослужащим Центра парашютной подготовки и спортивным парашютным командам ВС РК.

6. 2 адамға 1 шатыр беріледі.
7. Қосымша парашютті даярлық орталығының ауыспалы құрамына беріледі.
8. Жазғы жауынгерлік костюм алмайтын әскери қызетшілер 1 жылға 2 жиынтық далалық костюммен камтамасыз етіледі.
9. ҚР ҚМ режимі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әскери полиция жасағының әскери қызметшілеріне беруге жол беріледі.
Жауынгерлік кезекшілікке, тәуліктік нарядқа түсетін адамдарды, авиацияның ұшқыш құрамын, жерүсті авиация мамандарын, әскери авиациялық оқу орнының ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамның курсанттарын арнайы киіммен (мүкәммалдық мүлік) жабдықтаудың № 10 нормасы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 адамға зат саны
жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметші
ҚР ҚМ бекіткен тізбе бойынша АОК-да және режимдік объектіде бақылау-өткізу режимін ұйымдастыру бойынша нарядқа түсетін әскери қызметші
Авиацияның ұшқыщ құрамы
Жерүсті авиация мамны
Ұшқыш (штурман) әскери авиация оқу орнының курсанты
Инженерлік-техникалық құрамның әскери авиация оқу орнының курсанты
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жыл)
Осы затты бергенде қолданылатын № ескертпе
Кию мерзімі (жылмен)
1
2
3
4
5
6
7

6. Выдается на 2 человека 1 палатка.
7. Дополнительно выдается переменному составу центра парашютной подготовки.
8. Военнослужащие не получающие костюмы боевые летние, обеспечиваются двумя комплектами костюмов полевых на один год.
9. Разрешается выдавать военнослужащим отряда военной полиции по обеспечению режима и безопасности "МО РК".
Норма № 10 снабжения специальной одеждой лиц, заступающих на боевое дежурство, суточный наряд, летный состав авиации, наземных авиационных специалистов, курсантов летного и инжинерно-технического состава военных авиационных учебных заведений (инвентарное имущество)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
кол-во предм-в на 1 чел.
военнослужащие несущие боевое дежурство
Военнослужащие заступающие в наряд по организации контрольно-пропускного режима Сил специальных операции и на режимных объектах по перечню утвержденному Министром обороны
Летный состав авиаций
Наземные авиационные специалисты
Курсанты военных авиационных учебных заведений лҰтчиков (штурманов)
Курсанты военных авиационных учебных заведений инженерно-технического состава
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
Сроки носки (в годах)
1
2
3
4
5
6
7

1. ҚР ҚМ бекіткен тізбе бойынша режимдік объектіде бақылау-өткізу режимін ұйымдастыру бойынша нарядқа түсетін АОК және ҚР ҚМ әскери барлау органының әскери қызметшісі үшін арнайы мүлікті сатып алуды және қамтамасыз етуді АОК және ҚР ҚМ әскери барлау органы жүзеге асырады.
2. Жібек ішкиім мен халат тек ӘҚК биіктік-өтемдік костюмін алатын ұшқыш құрамына беріледі.
3. Тек ӘҚК-нің нақты аспап пен аппаратураға қызмет көрсететін инженерліж-техникалық құрамға беріледі.

1. Приобретение и обеспечение специальным имуществом для военнослужащих ССО и органа военной разведки МО РК заступающих в наряд по организации контрольно-пропускного режима на режимных объектах по перечню утвержденному Министром осуществляется ССО и органом военной разведки МО РК.
2. Белье нательное шелковое и халат выдаются только летному составу, получающему высотно-компенсирующие костюмы СВО.
3. Выдается только инженерно-техническому составу, обслуживающему точные приборы и аппаратуру СВО.

4. Тек ӘҚК әуе кемесінің авиациялық-борт технигіне беріледі.
5. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін авиациялық техникаға қызмет көрсету және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі жеке құрамға беріледі.
6. 5 жылдық оқуы бар курсантқа оқу мерзіміне 2 жиынтық (тиісінше жұп) бас киімі бар арнайы костюм, бас киімі бар ұшу костюмі беріледі.
7. Тек шетелге ұшатын әскери-көлік және армиялық авиация әуе кемесінің экипажына беріледі. Сонымен қатар, әскери қызметші әйелдерге фуражка орнына өкілдік панама, галстук орнына өкілдік әйелдер галстугі беріледі.

4. Выдается авиационно-бортовым техникам воздушных судов СВО.
5. Выдается личному составу по обслуживанию авиационной техники и обеспечению полҰтов для обеспечения безопасности полетов.
6. Курсантам с 5 летним обучением костюм специальный с головным убором, костюм лҰтный с головным убором, выдаются по 2 (комплекта, пары соответственно) на срок обучения.
7. Выдается только экипажам воздушных судов военно-транспортной и армейской авиации, совершающим полеты в зарубежье. Вместе с тем, военнослужащим-женщинам вместо фуражки выдается шляпа представительская, вместо галстука галстук женский представительский.

8. Курсантқа берілетін мүліктен басқа, бас киімі бар ұшқыш костюмі, бас киімі бар арнайы костюмі, арнайы свитер, ұшқыш бәтеңкесі, жеңілдетілген ұшқыш бәтеңкесі, қысқы ұшқыш бәтеңкесі, техникалық туфли, қысқы жүн бәтеңке, сандалет, дулыға астары, жазғы ішкиім, ішкиім (жібек), қысқы ішкиім, жүн ұйық, жартылай жүн ұйық, құрастырылған ұшқыш қолғабы, жүн қолғап, халатпы (мақта-мата), сондай-ақ шетелге ұшатын жеке құрамның киім-кешегі, аяқ киімі мен ішкиімі кию мерзімі өткеннен кейін жеке меншігінде қалады.

8. Костюм летный с головным убором, костюм специальный с головным убором, свитер специальный, ботинки полҰтные, ботинки полҰтные облегчҰнные, ботинки полҰтные зимние, туфли технические, ботинки зимние на меху, сандалеты, подшлемник, белье летнее, бельҰ нательное (шҰлковое), бельҰ зимнее, носки шерстяные, носки полушерстяные, перчатки лҰтные комбинированные, перчатки на меху, халат (хлопчатобумажный), а также омундирование, обувь и белье летного состава в совершающих полеты в зарубежье по истечению сроков носки переходят в личную собственность, кроме имущества выдаваемого курсантам.

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 %-ға дейін, ал әскери бөлімде 30 %-ға дейін ауыспалы қор ұстау қажет.
1. Қатты иіс сабынның бір бөлігінің номиналдық мөлшері 100 грамм.
2. Қатты иіс сабын болмағанда оның орнына қатты кір сабын беруге жол беріледі.
3. Дәретхана қағазы бір орамының ұзындығы кемінде 50 метр.
4. Тіс пастасы бір тубигінің мөлшері кемінде 90 грамм.
5. Қатты кір сабын болмағанда оның орнына қатты иіс сабын беруге жол беріледі.
6. Ортақ пайдаланылатын жерге беріледі.
7. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және әскерге шақыру бойынша офицерлерге беріледі.
8. Резервте қызмет өткеретін әскери қызметшілерге гигиеналық құрал тек 20 тәуліктен астам мерзімге беріледі.
9. Әскери оқу орнының курсанттарына, кадеттерге (ұландарға) және тәрбиеленушілеріне 1 жылға 1 дана жуыну керек-жарағы салынатын сөмке, тіс щеткасын салатын тыс, сабын салатын тыс, қалта айнасы мен тарақ беріледі, ал қатардағы жауынгер және сержант құрамына қызмет өткеру мерзіміне беріледі.
Киім-кешек қызметінің мүлкін жуу үшін жуу құралымен жабдықтаудың № 15 нормасы
Р/с
Атауы
Киім-кешек мүлкі
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жыл)
Осы затты бергенде қолданылатын № ескертпе
Төсек орын (жастық тысы, жайма, көрпе тысы, сүлгі), шатыр ішкі қатпары
Футболка, трусы, ішкиім және жылы ішкиім, далалық киім-кешек, арнайы киім, санитариялық-шаруашылық мүлік
1
Кір жуу ұнтағы, грамм (1 кг құрғақ киімге)
50
50
жасаушы зауыттың кепілдігі бойынша
-
2
Ағартқыш құрал, грамм (1 кг құрғақ киімге)
20
0
жасаушы зауыттың кепілдігі бойынша
-
Ескертпе:
Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық база мен қоймада жылдық қажеттіліктен 50 %-ға дейін, ал әскери бөлімде 30 %-ға дейін ауыспалы қор ұстау қажет.
Тұрмыстық кір жуғыш машинада киім-кешек мүлкін жуу кезінде жуғыш заттар осы жабдықтау нормасы бойынша беріледі.
Заттай мүлікті бір айға жуу көлемі (есептеу үшін деректер, кір жуу кезінде құрғақ заттай мүліктің нақты салмағы қолданылады):
1. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер немесе сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) және тәрбиеленушісіне (жұмыс киімі, төсек орын және ішкиім):
1) жазда 8 кг;
2) қыста10 кг беріледі.
2. Әскерге шақыру бойынша бір қатардағы жауынгер немесе сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадетіне (ұланына) және тәрбиеленушісіне (жазғы далалық немесе жауынгерлік киім-кешек):

Для своевременного обеспечения войск необходимо содержать переходящий запас на центральных базах и складах – до 50 процентов, а в воинских частях – до 30 процентов от годовой потребности.
1. Номинальная масса одного куска мыла туалетного твердого – 100 грамм.
2. При отсутствии мыла туалетного твердого допускается заменять его мылом хозяйственным твердым.
3. Длина одного рулона туалетной бумаги – не менее 50 метров.
4. Объем одного тюбика пасты зубной – не менее 90 грамм.
5. При отсутствии мыла хозяйственного твердого допускается заменять его мылом туалетным твердым.
6. Выдается в места общего пользования.
7. Выдается военнослужащим по контракту и офицерам по призыву.
8. Военнослужащим несущим службу в резерве средства гигиены выдаются только на период сборов сроком более 20 суток.
9. Курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений сумка для туалетных принадлежностей, футляр для щетки зубной, футляр для мыла туалетного (мыльница), книпсер для ногтей, зеркало карманное и расческа выдаются по 1 штуке на 1 год, а рядовому и сержантскому составу на срок службы.
Норма №15 снабжения моющими средствами для стирки имущества вещевой службы
№ п/п
Наименование
Вещевое имущество
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета
постельное белье (наволочка, простынь, пододеяльник, полотенце), внутренние наметы палаток
футболка, трусы, нательное и теплое белье, полевое обмундирование, специальная одежда, санитарно-хозяйственное имущество
1
Стиральный порошок, грамм (на 1 кг сухого белья)
50
50
по гарантии завода изготовителя
-
2
Отбеливатель, грамм (на 1 кг сухого белья)
20
0
по гарантии завода изготовителя
-
Примечание:
Для своевременного обеспечения войск необходимо содержать переходящий запас на центральных базах и складах – до 50 процентов, а в воинских частях – до 30 процентов от годовой потребности.
При стирке вещевого имущества в стиральных бытовых машинах моющие средства отпускаются по данной норме снабжения.
Объем стирки вещевого имущества на один месяц составляет (данные для проведения расчетов, при стирке белья используется фактическая масса сухого вещевого имущества):
1. На одного рядового или сержантского состава по призыву, курсанта, кадета (улана) и воспитанника военного учебного заведения (рабочая форма одежды, постельное и нательное белье):
1) в летнее время – 8 кг;
2) в зимнее время – 10 кг.
2. На одного рядового или сержантского состава по призыву, курсанта, кадета (улана) и воспитанника военного учебного заведения (летнее полевое или боевое обмундирование):

Әскерді уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық база мен қоймада ауыспалы қорды – 50 пайызға дейін, ал әскери бөлімде – жылдық қажеттіліктің 30 пайызына дейін ұстау қажет.
1. Бір шарғыдағы жіптің ұзындығы – кемінде 200 метр. Әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер мен сержант құрамына, әскери оқу орнының курсантына, кадеті (ұланына) мен тәрбиеленушісіне ақ түсті жіп бір шарғыдан алты айға беріледі.
2. Әскери оқу орнының курсантына, кадеті (ұланы) мен тәрбиеленушісіне шаруашылық жинақ, аяқ киім щеткасы, қорғаныш және қара түсті жіп 1 данадан 1 жылға, ал әскерге шақыру бойынша қатардағы жауынгер мен сержант құрамына қолданыс мерзіміне беріледі. Әскери оқу орнының курсантына, кадеті (ұланы) мен тәрбиеленушісіне аяқ киім керек-жарағына арналған сөмке оқу мерзіміне беріледі. Киім щеткасы 1 ротаға 8 данадан 2 жылға беріледі.
3. Резервтегі қызмет өткеретін әскери қызметшіге аяқ киім жақпамайы 20 тәуліктен асатын мерзімге жиын кезеңіне ғана беріледі.
4. Аяқ киім жақпамайы қара түсті аяқ киімге беріледі.
Киім-кешек қызметінің мүлкін жуу үшін кір жуу және қосалқы жабдықпен жабдықтаудың № 17 нормасы
Р/с
Жабдық атауы
Өлшем бірлігі
Кір жуудың максималды айлық көлемі (кг)
Қоймада шекті сақтау мерзімі (жылмен)
Пайдалану
мерзімі, жылмен
Осы затты бергенде қолданылатын
ескертпе №

Для своевременного обеспечения войск необходимо содержать переходящий запас на центральных базах и складах – до 50 процентов, а в воинских частях – до 30 процентов от годовой потребности.
1. Длина ниток в одной катушке – не менее 200 метров. Рядовому и сержантскому составу по призыву, курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведении нитки белого цвета выдаются одна катушка на шесть месяцев.
2. Курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений набор хозяйственный, щетка обувная, нитки защитного и черного цветов выдаются по 1 штуке на 1 год, а рядовому и сержантскому составу по призыву на срок службы. Курсантам, кадетам (уланам) и воспитанникам военных учебных заведений сумка для обувных принадлежностей выдаются на срок обучения. Щетка одежная выдается на 1 роту по 8 штук на 2 года.
3. Военнослужащим, несущим службу в резерве, крем обувной выдается только на период сборов сроком более 20 суток.
4. Крем обувной выдается для обуви черного цвета.
Норма № 17 снабжения прачечным и вспомогательным оборудованием для стирки имущества вещевой службы
№ п/п
Наименование оборудования
Единица измерения
Максимальный месячный объем стирки белья (кг)
Сроки предельного хранения на складах (в годах)
Срок эксплуатации в годах
№ примечания, применяемого при выдаче данного предмета