2025-2027 жылдарға арналған Самар ауданының аудандық бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-2/VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Самар ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 4 181 967,1 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 478 195,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 12 985,0 мың теңге, соның ішінде:
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 000,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 2 131 954,1 мың теңге
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 53 060,0 мың теңге;
2) шығындар – 4 158 013,1 мың теңге, соның ішінде:
3) таза бюджеттік кредиттеу – 103 836,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 127 790,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 23 954,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 теңге
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 103 836,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 103 836,0 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 127 790,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 23 954,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 31.07.2025 № 23-2/VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешімімен белгіленген әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан алынатын жеке табыс салығы бойынша 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативке сәйкес 100 пайыз мөлшерінде орындалсын.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі жалпы 340 440,0 мың теңге сомада көзделсін, соның ішінде:
-Аққала ауылдық округі 40 826,0 мың теңге;
- Бастаушы ауылдық округі 33 136,0 тыс. тенге;
- Құлынжон ауылдық округі 44 683,0 тысяч тенге;

О районном бюджете района Самар на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Самар Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 18-2/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Самар РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 181 967,1 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 478 195,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 12 985,0 тысяч тенге, в том числе:
поступления от продажи основного капитала – 13 000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 131 954,1 тысяч тенге, в том числе:
используемые остатки свободных средств – 53 060,0 тысяч тенге;
2) затраты – 4 158 013,1 тысяч тенге, в том числе:
3) чистое бюджетное кредитование – 103 836,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 127 790,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 23 954,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в т ом числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -103 836,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 103 836,0 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 127 790,0 тысяч тенге;
погашение займов – 23 954,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Самар Восточно - Казахстанской области от 31.07.2025 № 23-2/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, в размере 100 процентов, установленные решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых их районного бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в общей сумме 340 440,0 тысяч тенге, в том числе:
- Сельский округ Аккала 40 826,0 тысяч тенге;
- Бастаушинский сельский округ 33 136,0 тыс. тенге;
- Кулынжонский сельский округ 44 683,0 тысяч тенге;

- Маринагорка ауылдық округі 41 867,0 тысяч тенге;
- Миролюбовка ауылдық округі 35 805,0 тысяч тенге;
- Палатцы ауылдық округі 38 562,0 тысяч тенге;
- Самар ауылдық округі 66 409,0 тысяч тенге;
- Сарыбел ауылдық округі 39 152,0 тысяч тенге;
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 30 084,0 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 30.04.2025 № 21-2/VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

- Маринагорский сельский округ 41 867,0 тысяч тенге;
- Миролюбовский сельский округ 35 805,0 тысяч тенге;
- Палатцынский сельский округ 38 562,0 тысяч тенге;
- Самарский сельский округ 66 409,0 тысяч тенге;
- Сарыбелский сельский округ 39 152,0 тысяч тенге;
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 30 084,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения маслихата района Самар Восточно - Казахстанской области от 30.04.2025 № 21-2/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).

5. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Самар ауданы мәслихатының төрағасы Г. Шаймарданова
Самар ауданы мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 18-2/VIII шешіміне
1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 31.07.2025 № 23-2/VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санат
Сомасы (мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
1.Кіріс

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Самар Г. Шаймарданова
Приложение 1 к решению
маслихата района Самар
от 25 декабря 2024 года
№ 18-2/VIII
Районный бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата района Самар Восточно-Казахстанской области от 31.07.2025 № 23-2/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1.ДОХОДЫ

266 258,5
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала)әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
266 258,5
124
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
419 981,9
001
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
411 828,5
022
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 153,4
2
Қаржылық қызмет
1 988,1
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 988,1
003
Салық салу мақсатында мүлікке бағалау жүргізу
1 201,6
010
Жекешелендіру, коммуналдық мүлікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
786,5
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
165 420,8
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
48 022,1
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік пен ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48 022,1
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 767,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
63 447,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)экономикалық саясатын қалыптастыру және дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджетті атқару және коммуналдық меншікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 447,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
53 951,7
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 951,7
02
Қорғаныс
25 296,6
1
Әскери қажеттіліктер
6 099,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала)әкімінің аппараты
6 099,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті орындау шеңберіндегі іс-шаралар
6 099,0
2
Төтенше жағдайлар бойынша жұмысты ұйымдастыру
19 197,6
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала)әкімінің аппараты
19 197,6
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала)ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
5 874,3
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шаралар
13 323,3
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
8 560,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
8 560,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8 560,0
019
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету

266 258,5
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
266 258,5
124
Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
419 981,9
001
Услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
411 828,5
022
Капитальные расходы государственного органа
8 153,4
2
Финансовая деятельность
1 988,1
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 988,1
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1 201,6
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
786,5
9
Прочие государственные услуги
165 420,8
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
48 022,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
48 022,1
007
Капитальные расходы государственного органа
2 767,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
63 447,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
63 447,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
53 951,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
53 951,7
02
Оборона
25 296,6
1
Военные нужды
6 099,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 099,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 099,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
19 197,6
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19 197,6
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 874,3
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
13 323,3
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
8 560,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
8 560,0
495
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
8 560,0
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах

14 256,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
9 159,2
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
9 159,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
9 159,2
019
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
9 159,2
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
312 708,5
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
16 601,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
16 601,1
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
16 601,1
2
Әлеуметтік көмек
218 651,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
218 651,9
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы
42 539,9
006
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауылдық жерлерде денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға әлеуметтік көмек көрсету
3 307,6
007
Тұрғын үй көмегін көрсету
14 700,5
010
Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 490,2
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
147 038,4
017
Мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүріп-тұру құралдарымен, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емдеу, жестау тілі маманы, жеке көмекшілер қызметтерін ұсыну
8 575,3
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де қызметтер
77 455,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
77 455,6
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 380,3
011
Жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтік төлемдерді есепке жатқызу, төлеу және жеткізу жөніндегі қызметтерге ақы төлеу
2 500,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
8 575,3
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
376 144,7
1
Тұрғын үй шаруашылығы
65 331,4
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
65 331,4
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
9 231,3
011
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету

14 256,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
9 159,2
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
9 159,2
495
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 159,2
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
9 159,2
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
312 708,5
1
Социальное обеспечение
16 601,1
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
16 601,1
005
Государственная адресная социальная помощь
16 601,1
2
Социальная помощь
218 651,9
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
218 651,9
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
42 539,9
006
Оказание жилищной помощи
3 307,6
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
14 700,5
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 490,2
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
147 038,4
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
8 575,3
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
77 455,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
77 455,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63 380,3
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 500,0
050
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в РК на 2012-2018 годы
8 575,3
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
376 144,7
1
Жилищное хозяйство
65 331,4
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
65 331,4
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
9 231,3
011
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан