2025-2027 жылдарға арналған Күршім ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 31/4-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 7434428,8 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер - 1431327,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 32086,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер - 3716,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері - 5967299,8 мың теңге;
2) шығындар - 7567312,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру - 115256,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттер - 190702,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 75447,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу - 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицит) - - 248138,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) - 248138,4 мың теңге:
қарыздар түсімі - 224805,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 75447,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 98780,4 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 18.12.2025 № 47/3-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке 2025 жылға берілген субвенция көлемі 675204,0 мың теңге, 2026 жылға 675204,0 мың теңге, 2027 жылға 675204,0 мың теңге сомасында аудандық бюджетте ескерілсін.

О бюджете Курчумского района на 2025-2027 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 31/4-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы - 7434428,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 1431327,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 32086,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 3716,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 5967299,8 тысяч тенге;
2) затраты - 7567312,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 115256,0 тысяч тенге;
бюджетные кредиты - 190702,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 75447,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 248138,4 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 248138,4 тысяч тенге:
поступления займов - 224805,0 тысяч тенге;
погашение займов - 75447,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 98780,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.12.2025 № 47/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть в районном бюджете объем субвенций, передаваемый из областного бюджета в бюджет района на 2025 год в сумме 675204,0 тысяч тенге, на 2026 год в сумме 675204,0 тысяч тенге, на 2027 год в сумме 675204,0 тысяч тенге.

3. Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2024 жылғы 15 желтоқсандағы № 19/142-VІІI шешіміне сәйкес ауданның бюджетінде 2025 жылға арналған әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз орындауға қабылдансын.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 20237,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

3. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов в размере 100 процентов, в соответствии с решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы.".
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 20237,0 тысяч тенге.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен жергілілікті өзін өзі басқаруға бөлінетін нысаналы трансферттер Шығыс Қазақстан облысы Күршім ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінген 395249,0 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттер қарастырылсын.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінген 2056310,0 мың теңге дамуға арналған нысаналы трансферттер қарастырылсын.

5. Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам местного самоуправления на 2025 год определяется постановлением акимата Курчумского района Восточно-Казахстанской области.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 395249,0 тысяч тенге.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в сумме 2056310,0 тысяч тенге.

8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінген мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын көрсетуге 190702,0 мың теңгеге кредиттер қарастырылсын.
9. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 31/4-VІІI шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 18.12.2025 № 47/3-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Барлығы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
І. КІРІСТЕР

8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов в сумме 190702,0 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение 1 к решению
Курчумского районного маслихата
от 25 декабря 2024 года
№ 31/4-VIІI
Районный бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.12.2025 № 47/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Всего (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
І. ДОХОДЫ

12884,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
17377,0
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару
12595,4
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
12595,4
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
12595,4
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
12595,4
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
615470,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
39176,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
39176,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
39176,0
2
Әлеуметтiк көмек
379084,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
379084,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
43988,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
38962,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
658,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
182625,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
71206,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
41645,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
197210,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
197210,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарлам аларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113765,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
159,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
19785,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту

12884,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
17377,0
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительская деятельность
12595,4
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
12595,4
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
12595,4
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
12595,4
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
615470,0
1
Социальное обеспечение
39176,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
39176,0
005
Государственная адресная социальная помощь
39176,0
2
Социальная помощь
379084,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
379084,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
43988,0
006
Оказание жилищной помощи
0,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
38962,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
658,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
182625,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
71206,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалистами жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
41645,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
197210,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
197210,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области занятости и реализации социальных программ для населения
113765,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
159,0
021
Капитальные расходы государственного органа
19785,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

100452,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
844,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
194639,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
146725,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64224,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
76772,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5729,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
47914,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46814,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1100,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
312576,2
1
Ауыл шаруашылығы
141643,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
141643,2
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
141643,2
6
Жер қатынастары
131333,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
131333,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113083,0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
18250,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
39600,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
39600,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
39600,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42000,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42000,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
42000,0
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
42000,0
12
Көлiк және коммуникация
1232647,0
1
Автомобиль көлiгi
1230747,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1230747,0

100452,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
844,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
194639,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
146725,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
64224,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
76772,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организация
5729,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
47914,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
46814,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организация
1100,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
312576,2
1
Сельское хозяйство
141643,2
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
141643,2
010
Развитие объектов сельского хозяйства
141643,2
6
Земельные отношения
131333,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
131333,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
113083,0
007
Капитальные расходы государственного органа
18250,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
39600,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
39600,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
39600,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42000,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42000,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
42000,0
005
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
42000,0
12
Транспорт и коммуникации
1232647,0
1
Автомобильный транспорт
1230747,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1230747,0