2025-2027 жылдарға арналған аудан бюджеті туралы
Түркістан облысы Сауран аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 196 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сауран аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
"1. Сауран ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 053 642 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 449 924 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 12 935 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 320 111 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0;
трансферттер түсімдері – 10 270 672 мың теңге;
2) шығындар – 13 116 441 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 31 703 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 43 252 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 11 549 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 94 502 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – - 94 502 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 94 502 мың теңге:
қарыздар түсімі – 43 252 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 11 549 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 62 799 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сауран аудандық мәслихатының 23.05.2025 № 238 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға облыстық бюджетке және аудан бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 56,2 пайыз;
облыстық бюджетке – 43,8 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
әлеуметтік салық байынша:
аудандық бюджетке – 57,2 пайыз;
облыстық бюджетке – 42,8 пайыз;
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 2025 жылға 480 020 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сауранского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2024 года № 196
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 и пунктом 2 статьи 75 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Сауран РЕШИЛ:
"1. Утвердить районный бюджет Сауранского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 053 642 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 449 924 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 12 935 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 320 111 тысяч тенге;
специальные поступления – 0;
поступления трансфертов – 10 270 672 тысяч тенге;
2) затраты – 13 116 441 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 31 703 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 43 252 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 11 549 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 94 502 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 94 502 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 94 502 тысяч тенге:
поступление займов – 43 252 тысяч тенге;
погашение займов – 11 549 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 62 799 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сауранского районного маслихата Туркестанской области от 23.05.2025 № 238 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступлений индивидуального подоходного налога и социального налога:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
в районный бюджет – 50,0 процентов;
в областной бюджет – 50,0 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 56,2 процентов;
в областной бюджет – 43,8 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 50,0 процентов;
в областной бюджет – 50,0 процентов;
по социальному налогу:
в районный бюджет – 57,2 процентов;
в областной бюджет – 42,8 процентов;
3. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, общей сумме 480 020 тысяч тенге, в том числе:

1) Жібек жолы ауылдық округі - 39 959 мың теңге.
2) Жүйнек ауылдық округі - 30 283 мың теңге;
3) Қарашық ауылдық округі - 21 117 мың теңге;
4) Оранғай ауылдық округі - 28 087 мың теңге;
5) Иассы ауылдық округі - 33 043 мың теңге;
6) Үшқайық ауылдық округі - 56 438 мың теңге;
7) Ескі Иқан ауылдық округі - 10 954 мың теңге;
8) Жаңа Иқан ауылдық округі - 51 408 мың теңге;
9) Шорнақ ауылдық округі - 40 011 мың теңге;

1) Сельского округа Жибек Жолы – 39 959 тысяч тенге;
2) Сельского округа Жуйнек – 30 283 тысяч тенге;
3)Сельского округа Карашык – 21 117 тысяч тенге;
4) Сельского округа Орангай – 28 087 тысяч тенге;
5) Сельского округа Иассы – 33 043 тысяч тенге;
6) Сельского округа Ушкайык – 56 438 тысяч тенге;
7) Сельского округа Ески Икан – 10 954 тысяч тенге;
8) Сельского округа Жана Икан – 51 408 тысяч тенге;
9) Сельского округа Шорнак – 40 011 тысяч тенге;

10) Бабайқорған ауылдық округі - 59 537 мың теңге;
11) Майдантал ауылдық округі - 54 839 мың теңге;
12) Шаға ауылдық округі - 54 344 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 51 772 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С.Байсбаев
Сауран аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№196 шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет

10) Сельского округа Бабайкорган – 59 537 тысяч тенге;
11) Сельского округа Майдантал – 54 839 тысяч тенге;
12) Сельского округа Шага – 54 344 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 51 772 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата С.Байсбаев
Приложение 1 к решению
маслихата района Сауран
от 20 декабря 2024 года №196
Районный бюджет на 2025 год

8 068
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
307 768
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
499 067
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
174 299
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173 264
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 967
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 233
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
62 889
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
40 962
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
9 213
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 035
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 035
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 658 671
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 028 695
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
976 695
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
317 406
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
260 700
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
36 612
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
208 357
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
153 620
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
52 000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
52 000
2
Коммуналдық шаруашылық
1 881 623
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 871 623
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
207 993

8 068
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
307 768
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
499 067
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
174 299
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173 264
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 967
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 233
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
62 889
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
40 962
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9 213
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 035
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1 035
07
Жилищно-коммунальноехозяйство
3 658 671
1
Жилищное хозяйство
1 028 695
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
976 695
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
317 406
003
Капитальные расходы государственного органа
260 700
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
36 612
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
208 357
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
153 620
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
52 000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
52 000
2
Коммунальное хозяйство
1 881 623
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 871 623
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
207 993

502 394
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
502 394
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32 959
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
138 681
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
8 068
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
321 486
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
152 096
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
152 096
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 967
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 233
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
17 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
40 962
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
33 934
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 300 049
1
Тұрғын үй шаруашылығы
398 029
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
278 029
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
71 461
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
34 005
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
172 563
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
120 000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
120 000
2
Коммуналдық шаруашылық

502 394
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
502 394
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32 959
006
Оказание жилищной помощи
1 200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
138 681
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
8 068
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
321 486
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
152 096
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
152 096
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 967
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 233
021
Капитальные расходы государственного органа
17 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
40 962
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
33 934
07
Жилищно-коммунальноехозяйство
1 300 049
1
Жилищное хозяйство
398 029
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
278 029
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
71 461
003
Капитальные расходы государственного органа
34 005
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
172 563
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
120 000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
120 000
2
Коммунальное хозяйство