2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 28/2-08 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2- тармағына, 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6- бабы 1- тармағының 1) тармақшасына сәйкес Түлкібас аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түлкібас ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1,2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер –10 165 085 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер – 4 589 875 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 49 499 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер-38 850 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 5 486 861 мың теңге;
2) шығындар – 10 184 949 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу –28695 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 68810 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –40115 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо- 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -48559 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 48559 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 68810 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 40115 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары –19864 мың теңге".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 04.12.2025 № 39/1-08 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылы салық түсімдерінен облыстық бюджетке ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша 50 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы 71,2 пайыз, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы 50 пайыз және әлеуметтік салықтан 47,5 пайыз мөлшерінде бөлу нормативтері белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 04.12.2025 № 39/1-08 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. 2025 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 926496 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 753562 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Балықты ауылдық округі - 49180 мың теңге;
Майлыкент ауылдық округі – 11000 мың теңге;
Шақпақ ауылдық округі - 65775 мың теңге;
Машат ауылдық округі - 65521 мың теңге;
Жабағылы ауылдық округі - 53274 мың теңге;
Тастұмсық ауылдық округі - 44312 мың теңге;
Рысқұлов ауылдық округі - 42302 мың теңге;
Мичурин ауылдық округі - 57673 мың теңге;
Кемербастау ауылдық округі - 38273 мың теңге;
Арыс ауылдық округі -50240 мың теңге;
Ақбиік ауылдық округі - 47942 мың теңге;
Жаскешу ауылдық округі – 75688 мың теңге;
Келтемашат ауылдық округі - 59343 мың теңге;
Састөбе поселкелік округі - 42057 мың теңге;
Түлкібас поселкелік округі - 50983 мың теңге.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Тюлькубасского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2024 года № 28/2-08
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тюлькубасский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Тюлькубасского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 , в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 165 085 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления –4 589 875 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 49 499 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала -38 850 мың теңге;
поступления трансфертов –5 486 861 тысячи тенге;
2) затраты – 10 184 949 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28695 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 68810 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40115 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 48559 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 48559 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 68810 тысяч тенге;
погашение займов – 40115 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств –19864 тысяч тенге.".
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Тюлькубасского районного маслихата Туркестанской области от 04.12.2025 № 39/1-08 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного-предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов облагаемых у источника выплату 71,2 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов и по социальному налогу в размере 47,5 процентов в областной бюджет.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Тюлькубасского районного маслихата Туркестанской области от 04.12.2025 № 39/1-08 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Тюлькубасского района в сумме 926496 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских, поселковы округов в общей сумме 753562 тысячи тенге, в том числе:
Балыктинский сельский округ - 49180 тысяч тенге;
Майлыкентский сельский округ- 11000 тысяч тенге;
Шакпакский сельский округ- 65775 тысяч тенге;
Машатский сельский округ- 65521 тысяч тенге;
Жабагылинский сельский округ - 53274 тысяч тенге;
Тастумсыкский сельский округ - 44312 тысяч тенге;
Рыскуловский сельский округ - 42302 тысяч тенге;
Мичуринский сельский округ - 57673 тысяч тенге;
Кемербастауский сельский округ - 38273 тысяч тенге;
Арыский сельский округ - 50240 тысяч тенге;
Акбиикский сельский округ - 47942 тысяч тенге;
Жаскешуский сельский округ - 75688 тысяч тенге;
Келтемашатский сельский округ - 59343 тысяч тенге;
Састюбинский поселковый округ - 42057 тысяч тенге;
Тюлькубасский поселковый округ - 50983 тысяч тенге.

5. Аудан әкімдігінің 2025 жылға арналған резервi 27673 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4- қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Х.Байысбаев
Түлкібас аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
20 желтоқсандағы №28/2-08
шешіміне 1-қосымша
Түлкібас ауданының 2025 жылға арналған аудандық бюджет

5. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 27673 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень местных бюджетных программ бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Х.Байысбаев
Приложение 1 к решению
Тюлькубасского районного
маслихата от 20 декабря
2024 года №28/2-08
Тюлькубасский районный бюджет на 2025 год

33586
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
33586
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2520133
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
314215
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
314215
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
303215
019
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
11000
2
Әлеуметтiк көмек
2030776
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2030776
006
Тұрғын үйге көмегін көрсету
73
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
206090
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
11680
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
516219
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1296714
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
175142
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
175142
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
93614
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
837
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
55653
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
25038
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1865356
1
Тұрғын үй шаруашылығы
612168
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
612168
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
11168
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
600000
2
Коммуналдық шаруашылық
877991
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

33586
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
33586
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2520133
1
Социальное обеспечение
314215
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
314215
005
Государственная адресная социальная помощь
303215
019
Предоставление специальных социальных услуг в сфере социальной защиты населения на дому
11000
2
Социальная помощь
2030776
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2030776
006
Оказание жилищной помощи
73
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
206090
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11680
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
516219
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1296714
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
175142
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
175142
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
93614
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
837
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
55653
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
25038
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1865356
1
Жилищное хозяйство
612168
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
612168
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
11168
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
600000
2
Коммунальное хозяйство
877991
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

003
Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау, салу және (немесе) сатып алу
004
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
2
Коммуналдық шаруашылық
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1
Мәдениет саласындағы қызмет
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
011
Мәдениет объектілерін дамыту
2
Спорт
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
008
Cпорт және туризм объектілерін дамыту
4
Туризм
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
023
Туризм объектілерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
019
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
036
Газ көлігі жүйесін дамыту
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
1
Ауыл шаруашылығы
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту

003
Строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда
004
Развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1
Деятельность в области культуры
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
011
Развитие объектов культуры
2
Спорт
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
008
Развитие объектов спорта и туризма
4
Туризм
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
023
Развитие объектов туризма
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
019
Развитие теплоэнергетической системы
036
Развитие газотранспортной системы
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
1
Сельское хозяйство
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
010
Развитие объектов сельского хозяйства