2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 22/126-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 14/180-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Отырар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Отырар ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 11 419 709 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 247 661 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 27 507 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 7 060 мың теңге;
трансферттер түсімі – 8 137 481 мың теңге;
2) шығындар – 11 633 405 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 29 634 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 53 082 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 23 448 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерiн сатып алу – 0;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -243 330 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 243 330 мың теңге:
қарыздар түсімі – 53 082 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 23 448 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 213 696 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцтяда - Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 28/165-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға облыстық бюджетке және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50 пайыз;
облыстық бюджетке – 50 пайыз;
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50 пайыз;
облыстық бюджетке – 50 пайыз;
3.2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 3 099 138 мың теңге болып белгіленсін.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2024 года № 22/126-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 14/180-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Отырарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Отрарского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 11 419 709 тысяч тенге:
налоговые поступления – 3 247 661 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27 507 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 7 060 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8 137 481 тысяч тенге;
2) затраты – 11 633 405 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 29 634 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 53 082 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 23 448 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -243 330 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –243 330 тысяч тенге;
поступление займов – 53 082 тысяч тенге;
погашение займов – 23 448 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 213 696 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 21.11.2025 № 28/165-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в областной бюджет и районные (городов областного значения) бюджеты в следующих размерах:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплатыв бюджеты районов (городов областного значения),
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по социальному налогу
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
3. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 3 099 138 тысяч тенге.

4. 2025 жылға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 730 587 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Қарақоңыр ауыл округі
57 029 мың теңге;
Аққұм ауыл округі
48 842 мың теңге;
Көксарай ауыл округі
63 891 мың теңге;
Балтакөл ауыл округі
56 362 мың теңге;
Талапты ауыл округі
65 639 мың теңге;
Шілік ауыл округі
55 708 мың теңге;
Шәуілдір ауыл округі
68 851 мың теңге;
Темір ауыл округі
57 040 мың теңге;
Маяқұм ауыл округі
55 677 мың теңге;
Отырар ауыл округі
55 327 мың теңге;
Ақтөбе ауыл округі
43 572 мың теңге;
Қоғам ауыл округі

4. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов и поселков общей сумме 730 587 тысяч тенге, в том числе:
Караконырский сельский округ
57 029 тысяч тенге;
Аккумский сельский округ
48 842тысяч тенге;
Коксарайский сельский округ
63 891 тысяч тенге;
Балтаколский сельский округ
56 362 тысяч тенге;
Талаптынский сельский округ
65 639 тысяч тенге;
Шиликский сельский округ
55 708 тысяч тенге;
Шаульдерский сельский округ
68 851 тысяч тенге;
Тимурский сельский округ
57 040 тысяч тенге;
Маякумский сельский округ
55 677 тысяч тенге;
Отырарский сельский округ
Актюбинский сельский округ
55 327 тысяч тенге;
43 572 тысяч тенге;
Когамский сельский округ

56 914 мың теңге;
Қарғалы ауыл округі
45 735 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органның 2025 жылға арналған резерві 45 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Отырар аудандық мәслихатының төрағасы У.Ұзақов
Отырар аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
24 желтоқсандағы № 22/126-VIII
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудан бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцтяда - Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 28/165-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты А т а у ы
2025 жыл сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы

56 914 тысяч тенге;
Каргалынский сельский округ
45 735 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 45 000 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Отырарского районного маслихата У.Ұзақов
Приложение 1 к решению
Отырарского района маслихата
от 24 декабря 2024 года
№ 22/126-VII
Районный бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 21.11.2025 № 28/165-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория Наименование
сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс

975 611
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
30 985
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
101 104
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
8 647
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
209 444
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
77 293
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
548 138
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
145 407
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
140 407
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
78 885
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
536
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
526
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
51 084
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
2 888
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
6 488
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
4 418 722
1
Тұрғын үй шаруашылығы
144 373
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
58 458
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру
58 458
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
85 915
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
45 915
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу

975 611
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
30 985
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
101 104
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
8 647
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
209 444
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
77 293
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
548 138
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
145 407
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
140 407
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
78 885
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
536
021
Капитальные расходы государственного органа
526
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
51 084
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
2 888
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
6 488
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
4 418 722
1
Жилищное хозяйство
144 373
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
58 458
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
58 458
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
85 915
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
45 915
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда