2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 161 шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабы, 1 тармағының 1 тармақшасына сәйкес, Кентау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кентау қаласының 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 19 874 902 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 4 170 526 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 142 306 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 117 300 мың теңге;
трансферттердiң түсiмдерi – 15 444 770 мың теңге;
2) шығындар – 20 005 932 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 87 780 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 894 078 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 806 298 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -218 810 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 218 810 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 894 078 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 806 298 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 131 030 мың теңге.".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 24.12.2025 № 247 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылы салық түсімдерінен қаланың бюджетіне корпоративтік табыс салығы, жеке табыс салығынан 50 пайыз және әлеуметтік салықтан 47,6 пайыз аударылатын болып және облыстық бюджеттен қаланың бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 697 361 мың теңге көлемінде бекітілсін.
3. Қала әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 84 196 мың теңге сомасында белгіленсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 09.12.2025 № 225 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
4. 2025 жылға қала бюджетінен ауыл бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 287 669 мың теңге болып 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын, оның ішінде:

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 25 декабря 2024 года № 161
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кентауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет города Кентау на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 19 874 902 тысяч тенге:
налоговые поступления – 4 170 526 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 142 306 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 117 300 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 15 444 770 тысяч тенге;
2) затраты –20 005 932 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 87 780 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 894 078 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 806 298 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -218 810 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 218 810 тысяч тенге:
поступления займов – 894 078 тысяч тенге;
погашение займов – 806 298 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 131 030 тысяч тенге.".
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 24.12.2025 № 247 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения в городской бюджет от общей суммы поступления корпоративного подоходного налога, индивидуального подоходного налога в размере 50 процентов и социального налога в размере 47,6 процентов и объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет города 1 697 361 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв акимата города на 2025 год в сумме 84 196 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 09.12.2025 № 225 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из городского бюджета в бюджеты сельских округов в общей сумме 287 669 тысяч тенге, согласно приложению 4, в том числе:

10 534
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
159 259
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 786
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
507 823
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдар әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
22 570
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 168 380
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
198 586
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
194 406
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79 291
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 811
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 889
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
64 240
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
39 759
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
7 416
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
4 180
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
4 180
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 770 602
1
Тұрғын үй шаруашылығы
584 172
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
101 474
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
15 146
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
86 328
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
482 698
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
212 304
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
125 086
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

10 534
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
159 259
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 786
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
507 823
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
22 570
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
1 168 380
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
198 586
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
194 406
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
79 291
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 811
021
Капитальные расходы государственного органа
1 889
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
64 240
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
39 759
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 416
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
4 180
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
4 180
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 770 602
1
Жилищное хозяйство
584 172
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
101 474
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
15 146
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
86 328
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
482 698
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
212 304
003
Капитальные расходы государственного органа
125 086
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

1 459
061
Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия мәселелері жөніндегі құжаттаманы сараптау және бағалау
1 459
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
143 128
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
65 895
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65 895
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
77 233
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 233
02
Қорғаныс
818 808
1
Әскери мұқтаждар
47 629
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
47 629
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
47 629
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
771 179
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
771 179
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
739 298
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
31 881
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
47 646
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
47 646
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
47 646
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
47 646
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
935 063
2
Әлеуметтiк көмек
817 207
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
817 207
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10 228
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 137
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
147 142
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 396
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
442 093
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдар әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
23 217
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

1 459
061
Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства, в том числе концессии
1 459
9
Прочие государственные услуги общего характера
143 128
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
65 895
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
65 895
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
77 233
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
77 233
02
Оборона
818 808
1
Военные нужды
47 629
122
Аппарат акима района (города областного значения)
47 629
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
47 629
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
771 179
122
Аппарат акима района (города областного значения)
771 179
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
739 298
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
31 881
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
47 646
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
47 646
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
47 646
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
47 646
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
935 063
2
Социальная помощь
817 207
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
817 207
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10 228
006
Оказание жилищной помощи
1 137
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
147 142
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 396
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
442 093
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
23 217
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью