2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсанда № 27/148-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Арыс қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арыс қаласының 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджеті тиісінше 1 және 2 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кiрiстер – 9 703 146 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 4 609 279 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 41 360 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 1 287 813 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 3 764 694 мың теңге;
2) шығындар – 10 597 666 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 16 559 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 31 456 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 897 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -911 079 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 911 079 мың теңге;
қарыздар түсімі – 925 534 мың теңге;

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Арысского городского маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2024 года № 27/148-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Арыс РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Арыс на 2025-2027 годы согласно приложениям 1 и 2 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 703 146 тысяч тенге: налоговые поступления – 4 609 279 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 41 360 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 287 813 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 764 694 тысяч тенге;
2) затраты – 10 597 666 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 16 559 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 31 456 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 897 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0;
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -911 079 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 911 079 тысяч тенге;
поступление займов – 925 534 тысяч тенге;

қарыздарды өтеу – 14 897 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 442 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 17.07.2025 № 34/195-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы түсетін түсімдері:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша қалалық бюджетке 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша қалалық бюджетке 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз, әлеуметтік салық бойынша қалалық бюджетке 47,5 пайыз, облыстық бюджетке 52,5 пайыз, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100,0 пайыз болып белгіленсін.

погашение займов – 14 897 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 442 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Арысского городского маслихата Туркестанской области от 17.07.2025 № 34/195-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступлений корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налогов и социального налога:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора и индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплату в городской бюджет 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты в городской бюджет 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов, по социальному налогу в городской бюджет 47,5 процентов, в областной бюджет 52,5 процентов, индивидуальному подоходному налогу с доходов , не облагаемых у источника выплату в городской бюджет 100,0 процентов.

3. Қала әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 20 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік инвестициялық жобалар мен бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ.Ахметов
Арыс қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№27/148-VIII шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет

3. Утвердить резерв акимата города на 2025 год в сумме 20 000 тысяч тенге.
4. Утвердить согласно приложению 4 перечень городских бюджетных программ развития и бюджетных инвестиционных проектов и программ на 2025 год.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Қ.Ахметов
Приложение 1 к решению
маслихата города Арыс
от 23 декабря 2024 года
№27/148-VIII
Городской бюджет на 2025 год

74720
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2178047
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
760725
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
755725
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
755725
2
Әлеуметтiк көмек
1161358
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1161358
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
17852
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4007
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
171169
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2977
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
251784
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
126866
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
586703
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
255964
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
245964
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100885
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2000
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
59224
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
59704
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
18756
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
5395
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2811817
1
Тұрғын үй шаруашылығы
955964
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

74720
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2178047
1
Социальное обеспечение
760725
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
755725
005
Государственная адресная социальная помощь
755725
467
Отдел строительства района (города областного значения)
5000
041
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
5000
2
Социальная помощь
1161358
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1161358
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
17852
006
Оказание жилищной помощи
4007
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
171169
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2977
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
251784
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
126866
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
586703
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
255964
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
245964
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
100885
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2000
021
Капитальные расходы государственного органа
59224
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
59704
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
18756
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5395
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
10000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2811817
1
Жилищное хозяйство
955964
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

3581
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
25720
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
25720
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
25720
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
25720
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1030406
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
223532
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
223532
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
223532
2
Әлеуметтiк көмек
714496
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
714496
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
17852
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
18000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
205919
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2977
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
249007
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
126870
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
93871
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
92378
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
92378
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
92378
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
291330
2
Коммуналдық шаруашылық
42880
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
42880
011
Шағын қалаларды жылумен жабдықтауды үздіксіз қамтамасыз ету
35000
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
2000
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
4949
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

3581
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
25720
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
25720
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
25720
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
25720
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1030406
1
Социальное обеспечение
223532
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
223532
005
Государственная адресная социальная помощь
223532
2
Социальная помощь
714496
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
714496
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
17852
006
Оказание жилищной помощи
18000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
205919
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2977
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
249007
015
Территориальный центр социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
126870
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
93871
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
92378
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
92378
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
92378
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
291330
2
Коммунальное хозяйство
42880
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
42880
011
Обеспечение бесперебойного теплоснабжения малых городов
35000
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения)
2000
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
4949
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах