2025 – 2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 8-22-21 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес Айыртау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған 2025-2029 жылдарға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. "Айыртау ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 06 қазандағы № 8-8-2 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының төрағасы Г. Әбілқайырова
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау аудандық мәслихатының
2024 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 8-22-21 шешімімен бекітілді
2025 – 2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району Северо-Казахстанской области на 2025 - 2029 годы
Решение Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 8-22-21
В соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Айыртауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району Северо-Казахстанской области на 2025 – 2029 годы.
2. Признать утратившим силу решение маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области № 8-8-2 от 06 октября 2023 года "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области Г. Абулкаирова
Утвержден
решением маслихата Айыртауского
района Северо-Казахстанской области
от "27" декабря 2024 года
№ 8-22-21
План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району Северо-Казахстанской области на 2025 – 2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;

3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспардың 5 қосымшасының 1 кестесіне сәйкес, иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 5 қосымшасының 2 кестесіне сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспардың 5 қосымшасының 3 кестесіне сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес, екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріледі.
Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);
3) осы Жоспардың 11 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы (картасы);
4) осы Жоспардың 12 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы);
5) осы Жоспардың 13 қосымшасына сәйкес, су көздеріне жануарлардың қозғалу маршруттары көрсетілетін, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) , согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложению 5 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложению 5 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
4) cхема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 12 к настоящему Плану;
5) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 13 к настоящему Плану;

6) осы Жоспардың 14 қосымшасына сәйкес, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Айыртау ауданында 14 ауылдық округ, 76 ауылдық елді - мекендер бар.
Айыртау ауданының жалпы көлемі 960 589 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-278 941 га, оның ішінде жайылымдар: Арықбалық ауылдық округінде - 16669 га; Антоновка ауылдық округінде - 24965 га; Володар ауылдық округінде -20596 га; Гусаковка ауылдық округінде -14897 га; Елецкий ауылдық округінде - 6209 га; Имантау ауылдық округінде -20436 га; Қазан ауылдық округінде -14331 га; Каратал ауылдық округінде -19488 га; Қамсақты ауылдық округінде -31418 га; Константиновка ауылдық округінде -17999 га; Лобанов ауылдық округінде -19735 га; Нижнебурлук ауылдық округінде -12885 га, Сырымбет ауылдық округінде -38497 га, Украина ауылдық округінде -20816 га,.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 599232 га;
елді мекен жерлері – 102461 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 8601 га;
қордағы жерлер - 49488 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5;-18,7°С, шілде айында – +18,5;+18,7°С. Жауынның орташа түсімі- 42-58 мм, ал жылдық -204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 115 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі сазды қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.

6) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 14 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Айыртауском районе имеются 14 сельских округов, 76 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айыртауского района 960 589 гектар, из них пастбищные земли – 278 941 га, в том числе пастбища: в Арыкбалыкском сельском округе-16669 га; Антоновском сельском округе -24965 га; Володарском сельском округе-20596 га; Гусаковском сельском округе -14897 га; Елецком сельском округе-6209 га; Имантауском сельском округе - 20436 га; Казанском сельском округе -14331 га; Каратальском сельском округе-19488 га; Камскатинском сельском округе - 31418 га; Константиновском сельском округе-17999 га; Лобановском сельском округе -19735 га; Нижнебурлукском сельском округе -12885 га, Сырымбетском сельском округе -38497 га, Украинском сельском округе -20816 га,.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 599232 га;
земли населенных пунктов – 102461 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 8601 га;
земли запаса – 49488 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5; -18,7°С, в июле +18,5;+18,7°С. Средний размер осадков составляет -42-58 мм, а годовой- 204 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.

Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 4 мал сою алаңы, 28 мал қорымы, 3 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Айыртау ауданында ірі қара мал 26 983 бас, ұсақ қара мал 39 896 бас, 13 120 бас жылқы, 4 105 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Айыртау ауданы бойынша барлығы 278 941 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 85671 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 29755 га жайылымдық алқаптар бар.
Айыртау ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сондай-ақ аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
а/о-ауылдық округ.
Айыртау ауданы бойынша

В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 4 убойных площадок, 28 скотомогильник, 3 сибиреязвенных захоронения.
В настоящее время в Айыртауском районе насчитывается крупного рогатого скота 26 983 голов, мелкого рогатого скота 39 896 голов, 13 120 голов лошадей, 4 105 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айыртаускому району имеются всего 278 941 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 85671 га пастбищ, в землях запаса имеются 29755 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ Айыртауского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району

82,785
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 230,112 мың гектар қажет.
79 999 бас қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 82,785 мың гектар. Шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарлары аудан аумағында болмауына байланысты жайылмайды.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
-

82,785
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 230,112 тысяч гектаров.
79 999 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 82,785 тысяч гектаров. На отгонных пастбищах сельскохозяйственные животные не выпасаются, ввиду их отсутствия на территории района.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
-

8598
-
-
-
2
Су қоры
0
-
-
-
3
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
4961
-
-
-
Барлығы:
13559
-
-
-
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Ауылдық округтің атауы
Жылдар
Өрістердің нөмірлері
I
II
III
IV
1
Арықбалық
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2
Антоновка
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
3
Володар
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
4
Гусаковка
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
5
Елецкий
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
6
Имантау
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
7
Казанка
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
8
Қамсақты
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
9
Қаратал
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
10
Константиновка
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
11
Лобанов
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
12
Нижнебұрлық
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
13
Сырымбет
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
14
Украин
2024
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
2026
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
қөктемгі маусым
2028
қөктемгі маусым
жазғы маусым
қүзгі маусым
демалатын учаске
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
8 қосымша
Мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат
1 кесте. Халық шаруашылықтарында мал мен құстың болуы туралы мәліметтер

8598
-
-
-
2
Водного фонда
0
-
-
-
3
Особо охраняемых природных территорий
4961
-
-
-
Итого:
13559
-
-
-
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Арыкбалыкский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
2028
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2
Антоновский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
3
Володарский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
4
Гусаковский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
5
Елецкий
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
6
Имантауский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
7
Казанский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
8
Камсактинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
9
Каратальский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
10
Константиновский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
11
Лобановский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
12
Нижнебурлукский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
13
Сырымбетский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
14
Украинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства
Таблица 1. Сведения о наличии скота и птицы в хозяйствах населения

21553
6264
1417
11808
3425
8383
1727
36727
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
9 қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
10 қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы (картасы)
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
11 қосымша
Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы (картасы)
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
12 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы)
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
13 қосымша
Су көздеріне жануарлардың қозғалу маршруттары көрсетілетін, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Айыртау ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
14 қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) қамтамасыз ету;

21553
6264
1417
11808
3425
8383
1727
36727
Приложение 9
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 10
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 11
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов
Приложение 12
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 13
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 14
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2025-2029 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:
1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);