Меңдіқара ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Меңдіқара ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 172 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75 - бабына сәйкес Меңдіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Меңдіқара ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 8 793 676,5 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша - 1 903 080,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 52 539,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша - 4 450,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша - 6 833 607,5 мың теңге;
2) шығындар - 8 589 308,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 43 705,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 84 538,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 40 833,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 215 580,8 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - – 54 917,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 54 917,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Меңдіқара ауданы мәслихатының 23.06.2025 № 205 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенциялар қөлемі 200 994,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық бюджеттен ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері белгіленсін:
1) 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 200 454,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Боровское ауылы - 18 239,0 мың теңге;
Теңіз ауылы - 18 732,0 мың теңге;
Алешин ауылдық округі - 10 452,0 мың теңге;
Буденный ауылдық округі - 15 939,0 мың теңге;
Введен ауылдық округі - 16 642,0 мың теңге;
Қарақоға ауылдық округі - 22 456,0 мың теңге;
Краснопреснен ауылдық округі - 22 393,0 мың теңге;
Ломоносов ауылдық округі - 5 582,0 мың теңге;
Михайлов ауылдық округі - 38 384,0 мың теңге;
Первомай ауылдық округі - 20 745,0 мың теңге;
Соснов ауылдық округі - 10 890,0 мың теңге;
2) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 230 100,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Боровское ауылы - 41 683,0 мың теңге;
Теңіз ауылы -18 808,0 мың теңге;
Алешин ауылдық округі - 10 341,0 мың теңге;
Буденный ауылдық округі - 18 608,0 мың теңге;
Введен ауылдық округі - 16 610,0 мың теңге;

О районном бюджете Мендыкаринского района на 2025 - 2027 годы
Решение маслихата Мендыкаринского района Костанайской области от 26 декабря 2024 года № 172.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Мендыкаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Мендыкаринского района на 2025- 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы - 8 793 676,5 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 1 903 080,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 52 539,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 4 450,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 6 833 607,5 тысяч тенге;
2) затраты - 8 589 308,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 43 705,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 84 538,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 40 833,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 215 580,8 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - – 54 917,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 54 917,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Мендыкаринского района Костанайской области от 23.06.2025 № 205 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрен объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 200 994,0 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам села, сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам села, сельских округов на 2025 год в сумме 200 454,0 тысяч тенге, в том числе:
село Боровское - 18 239,0 тысяч тенге;
село Тенизовское - 18 732,0 тысяч тенге;
Алешинский сельский округ - 10 452,0 тысяч тенге;
Буденновский сельский округ - 15 939,0 тысяч тенге;
Введенский сельский округ - 16 642,0 тысяч тенге;
Каракогинский сельский округ -22 456,0 тысяч тенге;
Краснопресненский сельский округ - 22 393,0 тысяч тенге;
Ломоносовский сельский округ - 5 582,0 тысяч тенге;
Михайловский сельский округ - 38 384,0 тысяч тенге;
Первомайский сельский округ - 20 745,0 тысяч тенге;
Сосновский сельский округ -10 890,0 тысяч тенге;
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам села, сельских округов на 2026 год в сумме 230 100,0 тысяч тенге, в том числе:
село Боровское - 41 683,0 тысяч тенге;
село Тенизовское - 18 808,0 тысяч тенге;
Алешинский сельский округ - 10 341,0 тысяч тенге;
Буденновский сельский округ - 18 608,0 тысяч тенге;
Введенский сельский округ -16 610,0 тысяч тенге;

Первомай ауылдық округі - 20 953,0 мың теңге;
Соснов ауылдық округі - 9 823,0 мың теңге.
4. Меңдіқара ауданының жергілікті атқарушы органының резерві 5 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледіі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Қ. Рахметқалиев
Мәслихаттың
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 172 шешіміне 1 - қосымша
Меңдіқара ауданының 2025 жылға арналған аудандық бюджеті

Первомайский сельский округ - 20 953,0 тысяч тенге;
Сосновский сельский округ - 9 823,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа Мендыкаринского района в сумме 5 000,0 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата К. Рахметкалиев
Приложение 1
к решению маслихата
от 26 декабря 2024 года № 172
Районный бюджет Мендыкаринского района на 2025 год

244736,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
244736,0
2
Әлеуметтiк көмек
218339,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
218339,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
20,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
44712,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6229,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
99478,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
67900,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
85391,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
85391,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43964,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
570,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8300,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
26977,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
5580,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1997236,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
859351,8
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
762852,8
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
2852,8
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
760000,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
96499,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
96499,0
2
Коммуналдық шаруашылық
1137884,2
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
74422,2
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
74422,2
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1063462,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

244736,0
005
Государственная адресная социальная помощь
244736,0
2
Социальная помощь
218339,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
218339,0
006
Оказание жилищной помощи
20,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
44712,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6229,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
99478,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
67900,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
85391,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
85391,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
43964,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
570,0
021
Капитальные расходы государственного органа
8300,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
26977,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
5580,0
07
Жилищно - коммунальное хозяйство
1997236,0
1
Жилищное хозяйство
859351,8
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
762852,8
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
2852,8
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
760000,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
96499,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
96499,0
2
Коммунальное хозяйство
1137884,2
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
74422,2
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
74422,2
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1063462,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах

14985,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
15370,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
255120,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
240270,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
194850,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
45420,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
14850,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
14850,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
125721,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
66397,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26397,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
40000,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
59324,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30230,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
29094,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
72917,0
6
Жер қатынастары
47687,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
47687,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26390,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
21297,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
25230,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
25230,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
25230,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
29130,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
29130,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
29130,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

14985,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
15370,0
3
Информационное пространство
255120,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
240270,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
194850,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
45420,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
14850,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
14850,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
125721,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
66397,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
26397,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
40000,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
59324,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
30230,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
29094,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
72917,0
6
Земельные отношения
47687,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
47687,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
26390,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
21297,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
25230,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
25230,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
25230,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
29130,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
29130,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
29130,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)