Қамысты ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Қамысты ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 266 шешімі.
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 96-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес Қамысты аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қамысты ауданы мәслихатының 26.06.2025 № 349 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Қамысты ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4173368,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 1532513,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 63728,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 3332,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 2573795,0 мың теңге;
2) шығындар – 4781535,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 14429,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 47184,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 32755,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 50836,1 мың теңге, оның iшiнде: қаржы активтерiн сатып алу – 50836,1 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -673432,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 673432,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қамысты ауданы мәслихатының 11.12.2025 № 383 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 112073,0 мың теңге сомада көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық бюджетте 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеттен ауыл және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі көзделсін, оның ішінде:
2025 жылға 298 123,0 мың теңге сомасында;
2026 жылға 287 319,0 мың теңге сомасында;
2027 жылға 290 403,0 мың теңге сомасында.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен трансферттер түсімі ескерілісін, оның ішінде:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер 47184,0 мың теңге сомасында;
2) Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға 3137,0 мың теңге сомасында;
3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге 32209,0 мың теңге сомасында;
4) Қамысты ауылында дене шынықтыру-сауықтыру орталығын салуға 193859,0 мың теңге сомасында.

О районном бюджете Камыстинского района на 2025 – 2027 годы
Решение маслихата Камыстинского района Костанайской области от 26 декабря 2024 года № 266.
В соответствии со статьей 96 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Камыстинский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата Камыстинского района Костанайской области от 26.06.2025 № 349 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет Камыстинского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4173368,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 1532513,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 63728,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 3332,0 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 2573795,0 тысяч тенге;
2) затраты – 4781535,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 14429,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 47184,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 32755,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 50836,1 тысяч тенге,
в том числе приобретение финансовых активов – 50836,1 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 673432,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 673432,3 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Камыстинского района Костанайской области от 11.12.2025 № 383 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 112073,0 тысячи тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025-2027 годы объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел и сельских округов в том числе на:
2025 год в сумме 298 123,0 тысячи тенге;
2026 год в сумме 287 319,0 тысяч тенге;
2027 год в сумме 290 403,0 тысячи тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:
1) бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 47184,0 тысячи тенге;
2) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан в сумме 3137,0 тысяч тенге;
3) выплату государственной адресной социальной помощи в сумме 32209,0 тысяч тенге;
4) строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты в сумме 193859,0 тысяч тенге.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен дамытуға арналған нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) Қамысты ауылында дене шынықтыру -сауықтыру орталығын салуға (инженерлік желі) 41540,0 мың теңге сомасында.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) "Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға 36524,0 мың теңге сомасында;
2) "Талдыкөл ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 569112,0 мың теңге сомасында;
3) "Арқа ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 400904,0 мың теңге сомасында;
4) "Дружба ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 262212,0 мың теңге сомасында;
5) Арқа ауылындағы Демалыс үйін ұстауға 38498,0 мың теңге сомасында;
6) тілдерді дамыту орталығының басшылары мен оқытушыларына 35% мөлшерінде ынталандыру үстемеақыларын белгілеуге 5300,0 мың теңге сомасында;
7) Әуесқой лигаларды өткізуге 2297,0 мың теңге сомасында;
8) жастар ресурстық орталықтарының қызметкерлері үшін 50% мөлшерінде ынталандырушы үстемеақылар белгілеуге 7213,0 мың теңге сомасында;
9) протездік-ортопедиялық құралдарға 5128,0 мың теңге сомасында;
10) арнаулы жүріп-тұру құралдарына 1280,0 мың теңге сомасында;
11) тифлотехникалық құралдарға 1145,0 мың теңге сомасында;
12) сурдотехникалық құралдарға 174,0 мың теңге сомасында;
13) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне біржолғы әлеуметтік төлем 750,0 мың теңге сомасында;
14) 7 мамыр - Отан қорғаушылар күніне орай басқа мемлекеттердің (тәжік-ауған учаскесі Таулы Қарабақ, Ирак және басқалар) аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне біржолғы әлеуметтік көмек 50,0 мың теңге сомасында;
15) елді мекендердегі көше жарығын монтаждауға 26160,0 мың теңге сомасында;
16) иесіз, қираған және апатты тұрғын үйлерді (әкімшілік ғимараттарды) бұзуға 139285,0 мың теңге сомасында;
17) тротуарларды орнатуға 57058,0 мың теңге сомасында;
18) Қамысты ауданы Қамысты ауылындағы Гагарин көшесін, Парковая тұйық көшесін орташа жөндеуге 55470,0 мың теңге сомасында;
19) Қамысты ауданы, Қамысты ауылындағы Школьная көшесін орташа жөндеуге 58780,0 мың теңге сомасында;
20) Қамысты ауданы, Бестөбе ауылындағы Центральная-Молодежная, Абай көшелерін орташа жөндеуге 72643,0 мың теңге сомасында;
21) елді мекендердің әкімшілік шекараларын орнату және жырту бойынша жұмыстарға 3146,0 мың теңге сомасында;

5. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, в том числе на:
- строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты (инженерные сети) в сумме 41540,0 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе на:
1) реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" в сумме 36524,0 тысячи тенге;
2) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Талдыколь" в сумме 569112,0 тысяч тенге;
3) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Арка" в сумме 400904,0 тысячи тенге;
4) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Дружба" в сумме 262212,0 тысяч тенге;
5) содержание Дома досуга в селе Арка в сумме 38498,0 тысяч тенге;
6) установление стимулирующих надбавок в размере 35 % для преподавателей и руководителей Центра развития языков в сумме 5300,0 тысяч тенге;
7) на проведение Любительских Лиг в сумме 2297,0 тысяч тенге;
8) установление стимулирующих надбавок в размере 50 % для работников Молодежных ресурсных Центров в сумме 7213,0 тысяч тенге;
9) на протезно-ортопедические средства в сумме 5128,0 тысяч тенге;
10) на специальные средства передвижения в сумме 1280,0 тысяч тенге;
11) на тифлотехнические средства в сумме 1145,0 тысяч тенге;
12) на сурдотехнические средства в сумме 174,0 тысячи тенге;
13) единовременная социальная выплата ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан в сумме 750,0 тысяч тенге;
14) единовременная социальная помощь ко Дню защитника Отечества-7 мая, ветеранам боевых действий на территории других государств (таджикско-афганский участок Нагорный Карабах, Ирак и другие) в сумме 50,0 тысяч тенге;
15) монтаж уличного освещения населенных пунктов в сумме 26160,0 тысяч тенге;
16) снос бесхозных, ветхих и аварийных жилых домов (административных зданий) в сумме 139285,0 тысяч тенге;
17) устройство тротуаров в сумме 57058,0 тысяч тенге;
18) средний ремонт улиц Гагарина, переулок Парковая в селе Камысты, Камыстинского района в сумме 55470,0 тысяч тенге;
19) средний ремонт улицы Школьная в селе Камысты, Камыстинского района сумме 58780,0 тысяч тенге;
20) средний ремонт улиц Центральная-Молодежная, Абая в селе Бестобе Камыстинского района в сумме 72643,0 тысячи тенге;
21) работы по установке и пропашке административных границ населенных пунктов в сумме 3146,0 тысяч тенге;

22) шағын және орта бизнес субъектілері үшін салықтық жүктемені төмендетуге байланысты шығындарды өтеуге 48981,0 мың теңге сомасында;
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан Қостанай облысы Қамысты ауданы Қамысты ауылында дене шынықтыру-сауықтыру орталығын салуға кепілдендірілген трансферттер түсімі 180000,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттің төмен тұрған деңгейіне трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) Адаевка ауылдық округі әкімінің аппаратына 1883,0 мың теңге сомасында;
2) Аралкөл ауылдық округі әкімінің аппаратына 6121,0 мың теңге сомасында;

22) компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки для субъектов малого и среднего бизнеса в сумме 48981,0 тысяча тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год предусмотрено поступление гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты, Камыстинского района, Костанайской области в сумме 180000,0 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год трансферты нижестоящему уровню бюджета, в том числе:
1) аппарату акима Адаевского сельского округа в сумме 1883,0 тысячи тенге;
2) аппарату акима Аралкольского сельского округа в сумме 6121,0 тысяча тенге;

3) Қамысты ауылдық округі әкімі аппаратына 28472,0 мың теңге сомасында.
9. Қамысты ауданының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 33319,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі бекітілмеген.
11. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қамысты аудандық мәслихатының төрағасы Н. Искаков
Мәслихаттың

3) аппарату акима Камыстинского сельского округа в сумме 28472 тысячи тенге.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа Камыстинского района на 2025 год в сумме 33319,0 тысяч тенге.
10. Перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2025 год не утвержден.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Камыстинского районного маслихата Н. Искаков
Приложение 1
к решению маслихата

65511,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткізу
7162,0
007
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
16914,0
3
Ақпараттық кеңістік
147591,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
129783,0
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
87187,0
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
42596,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
17808,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
17808,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
103185,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
29012,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29012,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
74173,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38542,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
35631,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
80452,0
1
Ауыл шаруашылығы
36488,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
36488,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36488,0
6
Жер қатынастары
26689,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
26689,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26689,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
17275,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
17275,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
17275,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
65098,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
65098,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
65098,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

65511,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
7162,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
16914,0
3
Информационное пространство
147591,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
129783,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
87187,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
42596,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
17808,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
17808,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
103185,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
29012,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
29012,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
74173,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38542,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
35631,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
80452,0
1
Сельское хозяйство
36488,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
36488,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
36488,0
6
Земельные отношения
26689,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
26689,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
26689,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
17275,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
17275,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
17275,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
65098,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
65098,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
65098,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)