Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2024 жылғы 23 қазандағы № 121 шешімі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 12-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдар қосымша берілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының төрағасы М. Тлеумбетов
Қызылорда облыстық
мәслихатының
2024 жылғы "23" қазандағы
№ 121 шешіміне қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облыстық мәслихатының 20.05.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ауру түрі
Халық санаты
Дәрілік заттарды тағайындау үшін айғақтар
Дәрілік заттардың атаулары (шығару нысаны)
1
Басқа көріністі жылауықты фиброз (муковисцидоз)
МКБ Е84-Е84.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
Ацетилцистеин таблетка
Ортатізбелі триглициридтері бар мамандандырылған қорек
(Сусын немесе қосымша тамақтануға, сондай-ақ энтералді зонд ретінде қолдануға арналған. 3-жастан жоғары балаларға және ересектерге тағайындалады)
2
Идиопатикалық және екіншілік өкпе артериясының гипертензиясы
МКБ -I27.2
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
II, III, IV сатылары
Риоцигуат таблетка
Мацитентан таблетка
Селексипаг таблетка
3
Аяқтың эмболиясы және тромбозы МКБ I74.4
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Басқа антикоагулянттық дәрілік препараты қолдану мүмкін болмағанда
Ривароксабан таблетка
Эноксапарин Натрия (инъекцияға арналған ерітінді)
4
Ювенильді идиопатиялық артрит (балалардағы)
МКБ-M08.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
Адалимубаб (инъекцияға арналған ерітінді)
Инфликсимаб (инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат)
Циклоспорин капсула
Анакинра
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
5
Буллезды эпидермолиз
МКБ -Q81.0-Q81.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Таңып-байлау материалдары мамандандырылған қорек
6
Көмей стенозы IV дәрежесі (балалардағы)
МКБ -J36.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Емдеу мақсатында
Будесонид
(ингаляцияға арналған суспензия)
Жедел шұғыл көмек көрсетуде және түтікше айналасындағы теріні өңдеп тұру үшін
Хлоргексидин (сыртқа қолдануға арналған)
Ацетилцистеин таблетка
Стерильды бинт
Повидон – йод (сыртқа қолдану арналған)
Натрия хлорид (ерітінді)
Сору катетрі
Энтеральды тамақтану зонды
7
Целиакия МКБ -K90.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Туа біткен ферментопатия кезіндегі алмастырғыш дәрілік препарат.
Панкреатин капсула
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз нан пісіруге арналған ұн қоспасы
Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз нан пісіруге арналған макарон өнімдері
Мамандандырылған қорек
8
Созылмалы қабынулық демиелинизациялық полинейропатия
МКБ -G61.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Инфекцияға ағзаның қарсы тұра алу қабілетін қамтамасыз етуге
Иммуноглобулин (тамыр ішіне енгізуге арналған)
9
Остеопароз
МКБ -M80.0-M82.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Остеопаразоның генерализацияланған нысаны, ауыр ағымы, III, IV дәрежелері, сүйек кемегінің бұзылуы ұлғайған кезінде
Золедрон қышқылы (инфузияға арналған ерітінді)
10
Туа біткен гиперинсулинизм МКБ -E16.1
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Туа біткен гормонопатия кезіндегі алмастырғыш препараты
Октреотид
(көктамыр ішіне және тері астына енгізуге арналған ерітінді)
11

О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированные лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях
Решение Кызылординского областного маслихата от 23 октября 2024 года № 121.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно предоставить гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированные лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кызылординского
областного маслихата
М. Тлеумбетов
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от " 23" октября 2024 года № 121
Сноска. Приложение – в редакции решения Кызылординского областного маслихата от 29.04.2026 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
МКБ-10
Вид заболевания
Категория населения
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств
Наименования лекарственных средств (форма выпуска)
1
C91.1
Лимфоидный лейкоз (лимфолейкоз)
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Венетоклакс
2
C92.4
Острый промиелоцитарный лейкоз
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Третиноин
3
D59.3
Атипичный гемолитико-уремический синдром
Дети, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Экулизумаб
4
D69.3
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
Дети, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Ромиплостим
(порошок для приготовления раствора
для подкожного введения)
5
D84.1
Наследственный ангионевротический отек
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ингибитор С1-эстеразы (лиофилизат для приготовления раствора)
6
E10.7
Сахарный диабет 1 тип, с множественными осложнениями
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В зависимости от гипергликемической ситуации
Набор для помпы инсулина
7
E83.3
Нарушение обмена фосфора
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Буросумаб
(раствор для инъекций)
8
E84-84.9
Кистозный фиброз комбинированная форма (муковисцидоз)
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Ацетилцистеин
(таблетка)
Полноценная сбалансированная смесь
со среднецепочечными триглициридами (для использования в виде напитка или дополнительного питания,
а также эндерального зондового питания. Предназначен для взрослых и детей старше 3-х лет)
9
E85
Наследственный семейный амилоидоз без невропатии
Дети, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Анакинра
(раствор для подкожного введения)
10
E88.0
Нарушение обмена плазмы белков
Дети, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Специализированное питание
11
G12.2
Болезнь двигательного неврона. Семейная болезнь двигательного неврона
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Рилузол
(таблетка)
Дети, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Рисдиплам
(порошок для приготовления, раствора
для приема внутрь)
12
G35
Рассеянный склероз
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Офатумумаб
(раствор для подкожного введения)
13
G36.0
Оптиконевромиелит (Болезнь Девика)
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Сатрализумаб
(раствор для подкожного введения)
Ритуксимаб
(концентрат для приготовления раствора)
14
G61.8
Хронической воспалительной демиелинизирующей полинейропатии
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Препарат обеспечивающее вторичный гуморальный ответ организма на инфекцию
Иммуноглобулин
(для внутривенного введения)
15
I27.0
Первичная легочная гипертензия
Все категории, состоящие на диспансерном учете
II, III, IV стадии
Риоцигуат
(таблетка)
Мацитентан
(таблетка)
Селексипаг
(таблетка)
16
J36.8
Стеноз гортани
Дети, состоящие на диспансерном учете
В целях лечения. Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Будесонид
(суспензия для ингаляций)
Хлоргексидин
(для наружного применения)
Стрильный бинт
Повидон-йод
(для наружного применения)
Натрия хлорид (раствор)
Катетр отсасывающий
Зонд для энторального питания
17
J45
Бронхиальная астма
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Омализумаб
(раствор для подкожного введения)
Тезепелумаб
(раствор для подкожного введения)
18

Көптік миелома МКБ -C90.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Көптік миелома ауруын емдеу үшін
Даратумумаб (инфузиялық ерітіндіні дайындайтын концентрат)
Иксазомиб
(капсула)
Помалидомид
(капсула)
12
Қант диабеті 1 типі, ауыр ағымда декомпенсация сатысы
МКБ -E10.1-E10.8
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Гипергликемиялық жағдайға байланысты
Инсулиндік помпаға арналған резервуар 3 мл
(инсулин помпасына жиынтық)
13
Бүйректің гетеротоксикалық аллотрансплантациясынан кейінгі жағдай
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Ағзалар трансплантациясынан кейінгі қауіп тобына жататын науқастарды цитомегаловирустық инфекцияның алдын алу мақсатында
Валганцикловир
таблетка
(препараттың саудалық атауы Гансил немесе Вальцит)
14
Дюшенн бұлшықет дистрофиясы
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Метаболикалық процестерді түзету (ақуыз және май алмасуын қалыпқа келтіру) үшін
Левокарнитин
(ішке қабылдауға арналған ерітінді)
15
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, терминалдық сатысы МКБ N 18.0
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Перитониальды диализ жасау үшін
Физионил, (перитонеальді диализ ерітіндісі)
Қосымша материалдары
(өтпелі түтік, қысқыштар,катетр, дренаждық комплект, магистраль жиынтығы, энтеральды тамақтандыруға арналған система)
Мамандандырылған қорек, өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Энтеральды және парентеральды тамақтануға арналған қоспа;
Ванильді хош иісі бар энтеральды тамақтануға арналған мамандандырылған қоспа
16
Псориаз МКБ -L40.0-L40.9
Диспансерлік есепте тұрған ересектер
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
Бетаметазон, салицил қышқылы, жақпа майы
Гуселькумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
Секукинумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
17
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары МКБ -Z03.2
"Д" есепте тұрмайтындар үшін
Депрессиялық жағдайлар
Сертралин (таблетка)
Қобалжу
Флувоксамин (таблетка)
18
Криопирин-ассоциирленген кезеңдік синдромы (CAPS) МКБ –М04.2
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
Канакинумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
19
Жүйелі қызыл жегі МКБ -M32.0-M32.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмірлік маңызды органдардың зақымдануы терапияға рефрактерлі және қауіпті жағдайларда немесе стандартты иммуносупрессанттарға төзбеушілік/қарсы көрсетілімдер кезінде емдеу үшін
Ритуксимаб
(ерітінді дайындауға арналған концентрат)
20
Амиотрофиялық бүйірлік склероз МКБ -G12.2-G12.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Мидағы глюкозаның метаболизм процестерінің қалыпты төмендеуін тудырады, гипоксияға қарсы қорғаныс әсері бар
Рилузол,
(таблетка)
21
Гепатоцеллюлярлық карцинома МКБ -C22.0-C22.9
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Атезолизумаб (ерітінді дайындауға арналған концентрат)
22
Тұқым қуалайтын анги-оневротикалық ісіну
МКБ -T78.3
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Ингибитор
С1-эстеразы
(ерітіндіні дайындауға арналған лиофилизат)
23
Идиопатиялық остеопороз
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Омыртқа денелерінің сыну қаупін азайтады, сыну қаупі жоғары остеопорозбен ауыратын науқастар үшін
Терипаратид (инфузиялық ерітіндіні дайындайтын концентрат)
Деносумаб
(тері астына енгізуге арналған ерітінді)
24
Нейрофиброматоз 1 типті, плексиформды түрі

K90.0
Целиакия
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Заменительный лекарственный препарат при врожденной ферментопатии. Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
Панкреатин
(капсулы)
Смесь мучная для выпечки хлеба без глютена, без яйца, без молока
Макароны без глютена, без яйца, без молока
Специализированное питание
19
L40.0-40.9
Псориаз
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Бетаметазон, салициловая кислота, мазь
Секукинумаб
(раствор для подкожного введения)
20
M04.2
Криопирин-ассоциированные периодические синдромы (CAPS)
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
Канакинумаб
(раствор для подкожного введения)
21
M06.1
Болезнь Стилл
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Канакинумаб
(раствор для подкожного введения)
22
M08.0-08.8
Ювенильный идиопатический артрит (у детей)
Дети, состоящие на диспансерном учете
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
Адалимубаб
(раствор для инъекций)
Инфликсимаб
(порошок лиофилизированный для приготовления концентрата для приготовления раствора для внутривенного введения)
Секукинумаб
(раствор для подкожного введения)
Анакинра
(раствор для подкожного введения)
Канакинумаб
(раствор для подкожного введения)
23
M31.3
Грануломатоз Вегенера
Все категории, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Ритуксимаб
(концентрат для приготовления раствора)
24
M31.4
Системные поражения соединительной ткани
(Болезнь Такаясу)
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
В случае неэффективности терапии первой линии по решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Тоцилизумаб
(концентрат для приготовления раствора
для инфузий)
25
M32.0-32.9
Системная красная волчанка
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ритуксимаб
(концентрат для приготовления раствора)
26
M80.0-81.9
Остеопороз
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Генерализованная форма остеопаразо, тяжелое течение, III, IV степени, при увеличении разрушение костного мозга
Золедроновая кислота (раствор для инфузий). Денозумаб (раствор для подкожного введения)
27
N18.5
Терминальная стадия хронической почечной недостаточности
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Кровезаменители, диализ
Физионил (раствор для перитонеального диализа)
Дополнительные материалы (переходная трубка, катетр, зажимы, дренажный компонент, комплект магистраль, система для энтерального питания)
Искусственная питательная жидкость продлевает продолжительность жизни
Смесь для энтерального и парентерального питания, Специализированная смесь для энтерального питания с ванильным вкусом
28
P27.1
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде
Дети, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Паливизумаб
(раствор для подкожного введения)
29
Q81.0-81.9
Буллезный эпидермолиз
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и продлевает еҰ продолжительность
Перевязочные материалы специализированное питание
30