2025–2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 130 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
1. 2025 – 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 336 133 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 192 219 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 370 747 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 773 167 мың теңге;
2) шығындар – 6 780 952 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 56 488 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 147 450 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 90 962 мың теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 501 307 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 501 307 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 147 450 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 91 858 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 445 715 теңге.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 24 декабря 2024 года № 130.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 336 133 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 2 192 219 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 370 747 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 773 167 тысяч тенге;
2) затраты – 6 780 952 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 56 488 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 147 450 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 90 962 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 501 307 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 501 307 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 147 450 тысяч тенге;
погашение займов – 91 858 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 445 715 тенге.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 17.09.2025 № 174 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 4 қосымшаға сәйкес 2025 жылға арналған инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған, бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі ескерілсін.
3. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 5 қосымшаға сәйкес 2025 жылға арналған бюджеттік кредиттер ескерілсін.

Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 17.09.2025 № 174 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть в составе расходов бюджета района перечень бюджетных программ развития на 2025 год, направляемых на реализацию инвестиционных проектов согласно приложению 4.
3. Учесть в составе расходов бюджета района целевые текущие трансферты и бюджетные кредиты на 2025 год согласно приложению 5.

4. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 6 қосымшаға сәйкес ауылдар, кенттер және ауылдық округтердің бюджеттеріне 2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін.
5. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 7 қосымшаға сәйкес 2025-2027жылдарға арналған аудандық бюджеттен ауылдар, кенттер және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар ескерілсін.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органның резерві 47 038 мың теңге сомасында бекітілсін.

4. Учесть, в составе расходов районного бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджетам сел, поселков и сельских округов согласно приложению 6.
5. Учесть в составе расходов бюджета района бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сел, поселков и сельских округов на 2025-2027 годы согласно приложению 7.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района в сумме 47 038 тысяч тенге.

637
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
107 309
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
107 896
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
5 800
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
94 891
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
94 891
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 273
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 700
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
47 018
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
9 700
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 700
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 525 002
1
Тұрғын үй шаруашылығы
439 932
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
411 580
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
10 800
004
Азамаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
36 624
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
364 156
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
8 858
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
6 158
004
Инженерлік-коммуникациялық инфракұрылымды жоболау,дамыту және (немеме)жайластыру
2 700
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
19 494
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
16 898
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 596
2
Коммуналдық шаруашылық
1 077 778
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
403 617
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
373 207
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру

637
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
107 309
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
107 896
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
5 800
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
94 891
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
94 891
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
33 273
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 700
021
Капитальные расходы государственного органа
500
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
47 018
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
9 700
067
Капитальные расходы подведомственных учреждений и организаций
2 700
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 525 002
1
Жилищное хозяйство
439 932
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
411 580
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
10 800
004
Обеспечение жилья отдельным категориям граждан
36 624
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
364 156
467
Отдел строительства района (города областного значения)
8 858
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
6 158
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство, инженерно коммуникационной инфраструктуры
2 700
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
19 494
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
16 898
005
Капитальные расходы государственного органа
2 596
2
Коммунальное хозяйство
1 077 778
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
403 617
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
373 207
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (города областного значения)

26 277
02
Қорғаныс
15 592
1
Әскери мұқтаждар
6 733
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 733
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6 733
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
8 859
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 859
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
7 018
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 841
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
432 388
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
54 505
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
54 505
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
54 505
2
Әлеуметтiк көмек
309 250
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
309 250
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
48 180
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 334
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
73 000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
532
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
106 204
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
75 000
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
68 633
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
68 633
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 414
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 019
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 000
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
5 200
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

26 277
02
Оборона
15 592
1
Военные нужды
6 733
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 733
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 733
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
8859
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 859
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
7 018
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 841
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
432 388
1
Социальное обеспечение
54 505
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
54 505
005
Государственная адресная социальная помощь
54 505
2
Социальная помощь
309 250
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
309 250
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
48 180
006
Оказание жилищной помощи
6 334
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
73 000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
532
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
106 204
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
75 000
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
68 633
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
68 633
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
33 414
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 019
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 000
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
5 200
07
Жилищно-коммунальное хозяйство

684 019
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
6158
004
Инженерлік-коммуникациялық инфракұрылымды жоболау,дамыту және (немеме)жайластыру
2 700
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
674 161
13
Басқалар
475 197
9
Басқалар
475 197
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
475 197
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
475 197
Нұра аудандық мәслихаттың
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 130 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 11.07.2025 № 169 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
БАРЛЫҒЫ
750 989
Ағымдағы нысаналы трансферттер
603 539
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
5 968
-Мемлекеттік ұйымдар мен қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттруға
5 968
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
118 339
-Байтуған ауылындағы мәдениет үйінің ағымдағы жөндеуі
79 381
-Мыңбаев атындағы және Кертенді ауылдарына модульдік қазандық орнату
38 958
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
79 337
- Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
60 000
- мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға
15 018
- менталды ауытқулары бар балаларды санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету
1 096
- ардагерлерді және оларға теңестірілген адамдарды санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге
3 223
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
276
Мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлеріне еңбекақыны ұлғайтуға
276
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
399 619
-"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
108 000
-аудан ауылдарындағы су құбыры желілерін ағымдағы жөндеу
200 000
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
41 619
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
147 450
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер
147 450
Нұра аудандық мәслихаттың
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 130 шешіміне
6 қосымша
2025 жылға арналған ауылдар, кенттер және ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер

684 019
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья и коммунального жилищного фонда
6 158
004
Проектирование, развитие и (или)обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2 700
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
674 161
13
Прочие
475 197
9
Прочие
475 197
467
Отдел строительства района (города областного значения)
475 197
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
475 197
Приложение 5
к решению Нуринского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года № 130
Целевые текущие трансферты и бюджетные кредиты на 2025 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 11.07.2025 № 169 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
ИТОГО
750 989
Целевые текущие трансферты
603 539
в том числе:
Отдел экономики и финансов (города областного значения)
5 968
- повышение заработной платы работников государственных учреждений и казенных предприятий
5 968
Отдел культуры и развития языков (города областного значения)
118 339
-текущий ремонт ДК в с. Байтуган
79 381
Установка модульной котельной в с. К. Мынбаева и с. Кертинди
38 958
Отдел занятости и социальных программ (города областного значения)
79 337
-адресная социальная помощь
60 000
-на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами
15 018
-на обеспечение санаторно-курортным лечением детей с ментальными нарушениями
1 096
-на обеспечение санаторно-курортным лечением ветеранов и приравненных к ним лиц
3 223
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
276
-на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта
276
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог (города областного значения)
399 619
-на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
108 000
-текущий ремонт водопроводных сетей в селах района
200 000
-приобретение жилья коммунального жилищного фонда
41 619
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
147 450
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов
147 450
Приложение 6
к решению Нуринского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года № 130
Целевые трансферты бюджетам сел, поселков и сельских округов на 2025 год