2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 236 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7657842 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3627436 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 372706 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 111667 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 3546033 мың теңге;
2) шығындар – 9447561 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 11280 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 60946 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 49666 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 135980 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 135980 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет дефициті (профициті) – -1936979 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1936979 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 1012633 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 49666 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 974012 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 01.12.2025 № 340 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) корпоративік табыс салығы бойынша – 98 пайыздан;
2) жеке табыс салығы бойынша:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын – 86 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын - 100 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын – 100 пайыздан;
3) әлеуметтік салық бойынша – 24 пайыздан;
4) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары бойынша – 100 пайыздан.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 25.09.2025 № 316 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 937010 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 236.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7657842 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3627436 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 372706 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 111667 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 3546033 тысяч тенге;
2) затраты – 9447561 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 11280 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 60946 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 49666 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 135980 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 135980 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1936979 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1936979 тысяч тенге:
поступление займов – 1012633 тысяч тенге;
погашение займов – 49666 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 974012 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 01.12.2025 № 340 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог – по 98 процентов;
2) индивидуальному подоходному налогу:
с доходов, облагаемых у источника выплаты – по 86 процентов;
с доходов, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
3) по социальному налогу – 24 процентов;
4) по отчислениям недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры – 100 процентов.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 25.09.2025 № 316 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 937010 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2025 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 574293 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 101697 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 47962 мың теңге;
Шашубай кентіне – 67725 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 39072 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 21195 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 24673 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 39022 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 31050 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 30023 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 43529 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 31381 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 48354 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 48610 мың теңге.

5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
6. Установить в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 574293 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 101697 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 47962 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 67725 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 39072 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 21195 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 24673 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 39022 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 31050 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 30023 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 43529 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 31381 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 48354 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 48610 тысяч тенге.

7. Ақтоғай ауданы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 64469 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 17.07.2025 № 307 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енеді.
Аудандық мәслихат төрағасы Р.Абеуов
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 236 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет

7. Утвердить резерв акимата Актогайского района на 2025 год в размере 64469 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 17.07.2025 № 307 (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Р.Абеуов
Приложение 1
к решению Актогайского районного маслихата
от 19 декабря 2024 года
№ 236
Районный бюджет на 2025 год

486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
47398
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47398
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
86098
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
86098
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
31796
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31796
02
Қорғаныс
22197
1
Әскери мұқтаждар
18952
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
18952
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
18952
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3245
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3245
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
118
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3127
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6407
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6407
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6407
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6407
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
414520
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
27415
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
27415
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
27415
2
Әлеуметтiк көмек
248369
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
248369
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
21011
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
37000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету

486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
47398
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
47398
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
86098
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
86098
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
31796
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
31796
02
Оборона
22197
1
Военные нужды
18952
122
Аппарат акима района (города областного значения)
18952
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
18952
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3245
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3245
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
118
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3127
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6407
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6407
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6407
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6407
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
414520
1
Социальное обеспечение
27415
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
27415
005
Государственная адресная социальная помощь
27415
2
Социальная помощь
248369
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
248369
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
21011
006
Оказание жилищной помощи
1200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
37000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

487
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
152901
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
35770
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
138736
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
138736
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49595
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
520
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
69141
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
19480
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
519541
1
Тұрғын үй шаруашылығы
26696
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
26696
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
26696
2
Коммуналдық шаруашылық
492845
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
145234
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
145234
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
347611
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
200000
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
147611
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
995397
1
Мәдениет саласындағы қызмет
407761
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
407761
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
407761
2
Спорт
228353
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
228353
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56392
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
150000
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
11311
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

487
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
152901
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
35770
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
138736
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
138736
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
49595
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
520
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
69141
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
19480
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
519541
1
Жилищное хозяйство
26696
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
26696
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
26696
2
Коммунальное хозяйство
492845
467
Отдел строительства района (города областного значения)
145234
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
145234
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
347611
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
200000
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
147611
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
995397
1
Деятельность в области культуры
407761
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
407761
003
Поддержка культурно-досуговой работы
407761
2
Спорт
228353
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
228353
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
56392
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
150000
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
11311
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях