Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 11 маусымдағы № 336 Н/Қ бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережесінің 213-26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін жіберілсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 11 маусымдағы
№ 336 Н/Қ бұйрығымен
бекітілген
Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Геодезиялық пункттердің каталогтарын жасау және басып шығару жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы "Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережесінің (бұдан әрі – Ереже) 213-26) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении инструкции по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 июня 2024 года № 336/НҚ.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с подпунктом 213-26) Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ж. Мадиев
Утверждена
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 11 июня 2024 года № 336 Н/Қ
Инструкция по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Инструкция по составлению и изданию каталогов геодезических пунктов (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 213-26) Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года №24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".

2. Нұсқаулық геодезиялық пункттер координаттары каталогтарының құрылымына, мазмұнына және ресімделуіне, каталогтарды құрастыру және басып шығару процестері мен тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Каталогтар топографиялық, геодезиялық, картографиялық, кадастрлық және инженерлік-ізденістер жұмыстарын жүргізуге арналған.
4. Каталог мыналарды қамтиды:
мұқаба және титул беті;
мазмұны;
түсіндіру;
каталог формуляры;
геодезиялық пункт орталықтарының сызбалары;
мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттары мен биіктіктерінің тізбесі;
геодезиялық пункттердің әліпбилік нұсқағышы;
геодезиялық желі схемасы.
Каталог бөлімдері нөмірленген.
5. Каталогтар аумақ бойынша масштабы 1:200 000 карта парақтарын пайдалана отырып құрастырылады. Әрбір каталогқа өзі құрастырылған ауданға сәйкес номенклатура беріледі.
6. Геодезиялық пункттер каталогына мемлекеттік геодезиялық желіні реттеуге қатысатын, деректер базасында бар және пункттердің сақталуын ұзақ уақыт бойы қамтамасыз ететін орталықтар арқылы жер бетінде бекітілген пункттер кіреді:
іргелі астрономиялық геодезиялық желі (бұдан әрі - ІАГЖ);
жоғары дәлдікті геодезиялық желі (бұдан әрі – ЖГЖ);
арнайы спутниктік геодезиялық желі (бұдан әрі – АСГЖ);
1-сыныпты спутниктік геодезиялық желілер (бұдан әрі – СГЖ-1);
дәл геодезиялық желілер (бұдан әрі – ДГЖ).
Сонымен қатар, геодезиялық пункттер жеке каталогтарда қалыптастырылады:
ІАГЖ және ЖГЖ;
АСГЖ.
7. ІАГЖ пункттерінің кеңістіктік орны Жердің массасының центріне қатысты 10 сантиметрден аспайтын және кез келген ІАГЖ пункттерінің салыстырмалы орналасуы планда 2 сантиметрден және биіктігі 3 сантиметрден аспайтын орташа квадраттық қателікпен (бұдан әрі – ОКҚ) жерсеріктік анықтау әдістерімен жаһандық координаттар жүйесінде анықталады.
8. ЖГЖ пункттерінің кеңістіктегі орны спутниктік анықтаудың абсолютті әдісімен анықталады. Жердің масса центріне қатысты ЖГЖ пункттерінің орнын анықтауға арналған ОКҚ 10 сантиметрден аспайды. ІАГЖ пункттеріне қатысты ЖГЖ пункттерінің салыстырмалы орналасуының ОКҚ жоспарында 2 сантиметрден және биіктігі 3 сантиметрден аспайды.
Кесте 1. Пункттердің өзара орналасуының дәлдігіне қойылатын талаптар
№ р/р
Құрылым
ОКҚ
Жоспарда
Биіктік бойынша
1
АСГЖ
2 мм±1×10-7×D
(D –пункттер арасындағы арақашықтық)
5 мм±2×10-7×D
2
СГЖ-1
3 мм±1×10-7×D
5 мм±2×10-7×D
3
ДГЖ
3 мм±2×10-7×D
5 мм±3×10-7×D
2-тарау. Каталог мазмұны
Параграф 1. Мұқаба, титул беті, мазмұны, түсіндірме және орталықтардың сызбалары
9. Каталогтың мұқабасында мыналар көрсетіледі: каталогты құрастырған бөлімнің атауы, мөрі (болған жағдайда), көшірменің нөмірі, номенклатурасы, баспасы, шыққан орны мен жылы.

2. В инструкции изложены требования к структуре, содержанию и оформлению каталогов координат геодезических пунктов, процессы и порядок составления и издания каталогов.
3. Каталоги предназначены для топографических, геодезических, картографических, кадастровых и инженерно-изыскательских работ.
4. Каталог содержит:
обложку и титульный лист;
оглавление;
пояснение;
формуляр к каталогу;
чертежи центров геодезических пунктов;
список координат и высот пунктов государственной геодезической сети;
алфавитный указатель геодезических пунктов;
схему геодезической сети.
Разделы каталога нумеруются.
5. Каталоги составляют на территорию по листам карты масштаба 1:200 000. Каждому каталогу присваивается номенклатура на площадь которого он составлен.
6. В Каталог геодезических пунктов включают пункты государственной геодезической сети участвующие в уравнивании, имеющиеся в базе данных и закрепленные на местности центрами, обеспечивающими сохранность пунктов на длительное время:
фундаментальной астрономо-геодезической сети (далее - ФАГС);
высокоточной геодезической сети (далее - ВГС);
специальной спутниковой геодезической сети (далее - ССГС);
спутниковой геодезической сети 1 класса (далее - СГС-1);
точной геодезической сети (далее - ТГС).
Отдельными Каталогами формируют геодезические пункты:
ФАГС и ВГС;
ССГС.
7. Пространственное положение пунктов ФАГС определяется методами спутниковых определений в общеземной системе координат относительно центра масс Земли с погрешностью не более 10 сантиметров и средней квадратической погрешностью (далее – СКП) взаимного положения любых пунктов ФАГС не более 2 сантиметров в плане и 3 сантиметров по высоте.
8. Пространственное положение пунктов ВГС определяется абсолютным методом спутниковых определений. СКП определения положения пунктов ВГС относительно центра масс Земли не превышает 10 сантиметров СКП взаимного положения пунктов ВГС относительно пунктов ФАГС не превышает 2 сантиметров в плане и 3 сантиметров по высоте.
Таблица 1. Требования к точности взаимного положения пунктов
№ п/п
Структура
СКП
В плане
По высоте
1
ССГС
2 мм±1×10-7×D
(D – расстояние между пунктами)
5 мм±2×10-7×D
2
СГС-1
3 мм±1×10-7×D
5 мм±2×10-7×D
3
ТГС
3 мм±2×10-7×D
5 мм±3×10-7×D
Глава 2. Содержание каталога
Параграф 1. Обложка, титульный лист, содержание, пояснение и чертежи центров
9. На обложке каталога указываются: название ведомства, составившего каталог, гриф (при наличии), номер экземпляра, номенклатура, издательство, место и год издания.

10. Титулдық бетте мұқабада орналастырылған ақпарат қамтылады және оған қосымша биіктік жүйесі, тірек жүйесі, негізгі алты градустық аймақтың нөмірі және оның осьтік меридианының мәні және парақтың макеттері көрсетіледі.
11. Мазмұны осы нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша құрастырылады.
12. Каталог жазбаларына мыналар кіреді:
каталогқа енгізілген геодезиялық жұмыстардың тізімі, онда мыналар көрсетіледі: каталог бойынша жұмыс нөмірі және жұмыс идентификаторы (объект коды); жұмыс түрі мен класы; объектінің (ауданның) атауы; дала жұмыстары жүргізілген жылы және жұмысты орындаған ұйым. Жұмыстар индекстің (нысан коды) өсу реті бойынша орналасады. Геодезиялық жұмыстардың және оларды орындаған ұйымдардың атаулары орындалған геодезиялық жұмыстар туралы техникалық есептердегі деректерге сәйкес келуі керек;
масштабы 1:100 000 карта парақтарындағы геодезиялық пункттердің тығыздығы. 1:100 000 карта парақтарындағы геодезиялық пункттердің тығыздығы осы нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес "Масштабы 1:100 000 картаның парақтарында МГЖ пункттерінің тығыздығы кестесінде" көрсетілген. Ол мыналарды қамтиды: МГЖ пункттерінің саны, шаршы км-дегі бір МГЖ пунктіне шаққандағы аудан, масштабы 1:100 000 карта парақтарындағы пункттердің жалпы саны. Картаның парақтары ауданы масштабы 1:100 000 карта парақтарының орташа мәні ретінде 10 шаршы км дәлдікке дейін қабылданады. Бір пункттегі ауданды есептеу кезінде су кеңістігінің ауданы 20 шаршы км-ден асатын болса, 1:100 000 масштабтағы карта парағының ауданынан алынып тасталады;
жердегі бекіту пункттері туралы мәліметтер;
пункттердің биіктіктері мен белгілердің биіктіктері туралы мәліметтер;
қабылданған қысқартулардың тізімі.
13. Түсініктемеде топографиялық карталар туралы ақпарат және каталогты құрастыруда пайдаланылған материалдар тізімі берілген.
14. Қабылданған қысқартулар тізбесі осы нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша құрастырылады. Тізімдегі қысқартылған атаулар әліпбилік тәртіппен берілген.
15. Егер пункттің орталығы нұсқаулықта ұсынылған түрлердің ешқайсысына сәйкес келмесе, онда ол каталогта нөмірсіз (н/ж) жаңа деп көрсетіліп, нөмір беру үшін уәкілетті органға хабарланады және нұсқауларға қосылады.
Монолитте таңбаның орнына орталықтың болуы (кесектің, түйреуіштің, руфтың) орталық түріне басқа нөмір беру үшін негіз болып табылмайды.
Каталогта жеке бөліктерде ерекшеленетін орталықтардың бірдей түрлері бар элементтер болса, сызбада орталық нұсқаларының бірі көрсетілуі мүмкін.
Орталық сызбалары берілген нөмірлердің өсу реті бойынша жүйеленген. Белгілері (түйреуіштер, ойықтар) бір шұңқыр сызығында орналасқан орталықтың құрамдас бөліктері жоғарыдан бастап рим цифрларымен (I, II, III) нөмірленеді. Жартастағы белгі (түйреуіш, руф) орталықтың ажырамас бөлігі болып табылады және орталық бөлігі ретінде нөмірленеді.
Орталықтардың үстінде орнатылған сәйкестендіру монолиттері (бағандар, турлар) орталықтардың сызбаларында қысқартылған: сәй. мон. (сәй. бағ., сәй. тур.).
Орталықтың жоғарғы монолитінің жоғалуы (немесе қосымша салуы) туралы ақпарат болса, пунктке орталықтың басқа нөмірі (әріпі) беріледі.

10. На титульном листе приводятся сведения, помещенные на обложке и указывается система высот, система отсчета, номер основной шестиградусной зоны и значение ее осевого меридиана, схема расположения листа.
11. Оглавление составляется по образцу, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
12. В пояснении к каталогу приводятся:
перечень геодезических работ, включенных в каталог, где указываются: номер работы по каталогу и идентификатор работы (шифр объекта); вид и класс работы; название объекта (района); год производства полевых работ и организация, выполнившая работу. Работы располагаются в порядке возрастания индекса (шифр объекта). Наименования геодезических работ и организаций, выполнявших их, соответствуют данным технических отчетов по исполненным геодезическим работам;
таблица плотности геодезических пунктов по листам карты масштаба 1:100 000. Плотность геодезических пунктов на листах карты масштаба 1:100 000 указывается в "Таблице плотности пунктов ГГС на листах карты масштаба 1:100000" согласно приложению 1 к настоящей Инструкции. В ней содержится: количество пунктов ГГС, площадь на один пункт ГГС в квадратных километрах, общее количество пунктов на листах карты масштаба 1:100 000. Площадь листа карты берется средняя из листов карты масштаба 1:100 000 с точностью до 10 квадратных километров. При подсчете площади, приходящейся на один пункт, из площади листа карты масштаба 1:100 000 исключается площадь водных пространств, если она превышает 20 квадратных километров;
сведения о закреплении пунктов на местности;
сведения о высотах пунктов и высотах знаков;
список принятых сокращений.
13. В пояснении указываются сведения о топографических картах, перечень материалов, используемых при составлении каталога.
14. Список принятых сокращений составляется по установленной форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. Сокращенные названия в списке даются в алфавитном порядке.
15. Если центр пункта не соответствует ни одному из типов, предлагаемых инструкцией, то следует указать как новый без номера (б/н) в каталоге и уведомить уполномоченный орган для присвоения номера и для включения в инструкцию.
Наличие в монолите центра вместо марки (насечки, штыря, ерша) не является основанием для присвоения типу центра другого номера.
При наличии в каталоге пунктов с одинаковыми типами центров, отличающимися отдельными деталями, на чертеже может быть показан один из вариантов центра.
Чертежи центров систематизируются в порядке возрастания присвоенных номеров. Составные части центра, имеющие марки (штыри, насечки), расположенные на одной отвесной линии, нумеруются римскими цифрами (I, II, III), начиная с верхнего. Марка (штырь, ерш) в скале является составной частью центра и нумеруется как часть центра.
Опознавательные монолиты (столбы, туры), установленные над центрами, на чертежах центров обозначаются сокращенно: оп. мон. (оп. стб., оп. тур.).
Если есть сведения об утрате (или дозакладке) верхнего монолита центра, пункту присваивается другой номер (буква) центра.

Параграф 2. Мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттары мен биіктіктерінің тізімі
16. Каталогтарда геодезиялық пункттердің координаттары мен биіктіктері геоцентрлік координаттар жүйесінде (XYZ), геодезиялық координаттар жүйесінде (BLHe) және тікбұрышты координаттар жүйесінде (X,Y,Hн) қалыптасады.
17. Каталогтың басында ІАГЖ, ЖГЖ және АСГЖ пункттерінің тізімі (бар болса), онда пункттер парақ номенклатураларының өсу реті бойынша 1:50 000 масштабтағы карта парақтары бойынша топтастырылған. Әр топтың басында 1:50 000 масштабтағы карта парағының номенклатурасы көрсетіледі. Әр парақтың ішінде пункттер абсцисса (х) мәндерінің кемуіне қарай орналасады.
ІАГЖ, ЖГЖ және АСГЖ тізімі аяқталғаннан кейін СГЖ-1 және ДГЖ ұпайларының тізімі орналастырылады. Бұл элементтерді топтастыру және сұрыптау бірдей ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Геодезиялық пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізбесі осы нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген үлгі бойынша құрастырылған.
Элементтер үшін келесі мәліметтер ұсынылады: бірегей идентификатор (индекс), пунктің атауы, белгі түрі, орталық түрі, марка (пункт) нөмірі, жұмыс нөмірі (каталогқа түсініктемедегі тізімге сәйкес), координаттар.
18. ІАГЖ, ЖГЖ, АСГЖ, СГЖ-1 және ДГЖ пункттерінің координаттары мен биіктіктерінің тізімінде оған далалық жұмыстарды жүргізу кезінде берілген пункттің атауы беріледі, ал оның транскрипциясы басылымның соңғы жылындағы 1:50 000 масштабтағы топографиялық картамен келісіледі.
Егер геодезиялық пунктке әртүрлі ұйымдар немесе әр жылдары әртүрлі атаулар берілсе, соңғы атау картадан анықталады. Мұны істеу мүмкін болмаған жағдайда, кейінгі жұмыста немесе екеуінде де берілген атау сақталады, олардың біреуі жақшада болады. Пункттердің атаулары септелмейді.
Егер 1:50 000 масштабтағы карта парағында бір кластың екі немесе одан да көп пункттерінің атаулары мен белгілерінің түрлері бірдей болса, онда пункттердің атына негізгі пункттерге бағдарлау қосылады (олардың орналасуына байланысты).
Элементтің атауынан кейін белгі түрінің қысқартылған атауы қойылады, ал төменде – белгінің биіктігі көрсетіледі.
19. Егер пункттерді тексеру немесе геодезиялық желіні одан әрі дамыту кезінде пунктінің сыртқы белгісі сақталмағаны анықталса және белгілі бір мәселені шешу үшін оның орнына төменгі белгі салынған болса, каталог тек жаңа белгінің биіктігі мен түрі туралы ақпарат береді. Ескі белгінің түрі көрсетілмеген.
20. Биіктік белгісінің астында пунктте орналасқан орталықтың түрі туралы ақпарат орналастырылады. Орталық түрінің жанында (жақшада) I монолитке салынған белгінің нөмірі немесе далалық жұмыстар кезінде оның бетінде белгіленген пунктінің нөмірі, егер мұндай ақпарат бар болса, көрсетіледі.

Параграф 2. Список координат и высот пунктов государственной геодезической сети
16. В Каталогах формируют координаты и высоты геодезических пунктов в геоцентрической системе координат (XYZ), геодезической системе координат (BLHэ) и прямоугольной системе координат (X,Y,Hн).
17. В начале каталога помещается список пунктов ФАГС, ВГС и ССГС (при их наличии), в котором пункты группируются по листам карты масштаба 1:50 000 в порядке возрастания номенклатур листов. В начале каждой группы указывается номенклатура листа карты масштаба 1:50 000. В пределах каждого листа пункты располагаются по убывающим значениям абсцисс (х).
После окончания списка ФАГС, ВГС и ССГС помещается список пунктов СГС-1 и ТГС. Группировка и сортировка этих пунктов осуществляется по тем же вышеуказанным правилам.
Список координат и высот геодезических пунктов составляется по образцу, приведенному в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Для пунктов приводится следующая информация: уникальный идентификатор (индекс), название пункта, тип знака, тип центра, номер марки (пункта), номер работы (по перечню в пояснении к каталогу), координаты.
18. В списке координат и высот пунктов ФАГС, ВГС, ССГС, СГС-1 и ТГС дается то название пункта, которое было присвоено ему при производстве полевых работ, а транскрипция его согласовывается с топографической картой масштаба 1:50 000 последнего года издания.
Если геодезическому пункту разными организациями или в разные годы присваивались различные названия, окончательное название устанавливается по карте. Если это выполнить невозможно, сохраняется название, присвоенное в более поздней работе, или оба, одно из которых в скобках. Названия пунктов не склоняются.
Если на листе карты масштаба 1:50 000 два или более пунктов одного класса имеют одинаковые названия и типы знаков, то к названию пунктов добавляется ориентировка по сторонам света (в зависимости от их расположения).
После названия пункта помещается сокращенное название типа знака, а ниже - высота знака.
19. Если при обследовании пунктов или дальнейшем развитии геодезической сети установлено, что наружный знак пункта не сохранился и взамен его построен более низкий знак в каталоге даются сведения только о высоте и типе нового знака. Тип старого знака не указывается.
20. Под значением высоты знака помещаются сведения о типе заложенного на пункте центра. Рядом с типом центра указывается (в скобках) номер марки, заложенной в монолите I, или номер пункта, проставленный на его поверхности при производстве полевых работ (при наличии сведений).

21. Әрі қарай жақшада өлшеулері осы пункттің координаттарын анықтауға қатынасқан, түсіндірмеде келтірілген тізімге сәйкес жұмыстардың нөмірлері көрсетіледі.
22. Тізімдегі МГЖ пункттерінің координаттары үтірден кейінгі үшінші белгіге дейін беріледі.
Каталогта I, II кластардың геометриялық нивелирлеуінен анықталған пункттердің биіктіктері қалыпты биіктікте (Hн) және 0,001 м-ге дейін берілген. Спутниктік әдіспен анықталған биіктіктердің мәндері эллипсоидтық биіктік болып табылады. (Нэ) және 0,001 м дейін берілген.
23. Егер объект бұзылған орталығы бар жергілікті объекті (қоңырау мұнарасы, ғимараттағы геодезиялық белгі) болса, онда жергілікті объект те, бұзылатын орталық та каталогқа орналастырылады. Каталог нөмірі жергілікті объектіге де, бұзылған орталыққа да беріледі, бағанда оның атауы жазылады. Егер осы парақта ұқсас атты бірнеше пункт болса, онда бұл бұзылатын орталықтың қай пунктге жататынын қосымша бақылау бұзылған орталықтың көрсеткіші болып табылады. Ол элемент индексінен "F1" соңындағы әріп пен санмен ғана ерекшеленеді. Мысалы, егер пункттің индексі (18201) болса, онда бұзылған орталықтың индексі (18201F1) немесе (18201F2) болады. Бұзылған орталық каталогта бұзылған заттың астына орналастырылады. Бұзылған орталықтағы клас бағанасы бос қалады.
Каталогқа аймақта сенімді түрде бекітілген, аман қалған бұзылған орталықтар ғана кіреді.
24. Жергілікті нысандардың биіктіктері бұзылған орталықтардан көру орындарына дейін беріледі. Теңіз деңгейінен биіктіктер, көру пункттері үшін де, жойылған орталықтар үшін де беріледі.
Параграф 3. Әліпбилік нұсқағыш
25. Геодезиялық пункттердің әліпбилік нұсқағышы осы нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша құрастырылады.
26. Әліпбилік нұсқағышта каталогқа енгізілген мемлекеттік геодезиялық желінің барлық пункттерінің атаулары, белгілердің түрлері, каталог нөмірлері беріледі.
Екі сөзден тұратын атаулар, олардың біріншісі бірдей, екінші сөздердің бастапқы әріптерінің әліпбилік ретімен топтастырылған.
Бірдей қысқартудан басталатын пункттердің атаулары немесе қосарланған атаулар алғашқы сөздердің бастапқы әріптерінің әліпбилік тәртібімен топтастырылады, ал топтар ішінде екінші сөздердің бастапқы әріптері тәртібімен орналасады.
27. Ұйымдардың, кәсіпорындардың, зауыттардың және т.б. атаулары жалпы қабылданған қысқартылған атаулар болып табылатын геодезиялық пункттер де әліпбилік тәртіппен орналастырылады.
28. Далалық жұмыс кезінде берілген атаулардың орнына нөмірлері бар пункттер әліпбилік нұсқаулықтың басына сандардың өсу ретімен орналастырылады.

21. Далее в скобках указываются номера работ по перечню, приведенному в пояснении, измерения которых участвовали в определении координат данного пункта.
22. Координаты пунктов ГГС в списке даются до третьего знака после запятой.
В каталоге высоты пунктов над уровнем моря, определенные из геометрического нивелирования I, II, классов, являются нормальной высотой (Нн) и даются до 0,001 м. Значения высот, определенных спутниковым методом является элипсоидальной высотой (Нэ) и даются до 0,001 м.
23. Если пунктом служит местный предмет (колокольня, башня, геодезический знак на здании) со снесенным центром, то в каталог помещаются и местный предмет, и снесенный центр. Номер по каталогу присваивается как местному предмету, так и снесенному центру. Если имеется на этом листе несколько пунктов с одинаковым названием, то дополнительным контролем к какому пункту относится этот снесенный центр является индекс снесенного центра. Он отличается от индекса пункта только буквой и цифрой на конце "F1". Например, если индекс пункта (18201), то индекс снесенного центра (18201F1) или (18201F2). Снесенный центр помещается в каталоге под пунктом, с которого он снесен. Графа класс у снесенного центра остается пустой.
В каталог включаются только сохранившиеся снесенные центры, надежно закрепленные на местности.
24. Высоты местных предметов даются от снесенных центров до точек визирования. Высоты над уровнем моря даются как для точек визирования, так и для снесенных центров.
Параграф 3. Алфавитный указатель
25. Алфавитный указатель геодезических пунктов составляется по образцу, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
26. В алфавитном указателе даются названия, типы знаков, номера по каталогу всех пунктов государственной геодезической сети, включенных в каталог.
Названия, состоящие из двух слов, первые из которых одинаковы, группируются в алфавитном порядке начальных букв вторых слов.
Названия пунктов, начинающиеся с одинаковых сокращений или двойные названия группируются в алфавитном порядке начальных букв первых слов, а внутри групп располагаются по начальным буквам вторых слов.
27. Геодезические пункты, названиями которых служат общепринятые сокращенные названия организаций, предприятий, заводов и размещаются также в алфавитном порядке.
28. Пункты, имеющие вместо названий номера, присвоенные им при производстве полевых работ, помещаются в порядке возрастания номеров в начале алфавитного указателя.

Параграф 4. Геодезиялық желі схемасы
29. Геодезиялық желі схемасын каталог дайындалған аумаққа арналған карта парағының масштабында құрастырады. Тікбұрышты координаттар жүйесіндегі пункттерді көрсету үшін 1:200 000 масштабтағы топографиялық карталарды алдымен сызықтары бар картаны 1:100 000 масштабтағы парақтарға бөлу арқылы пайдалануға болады. Тығыз геодезиялық желі кезінде карта парағына 1:50 000 масштабта схема салуға шығартпа жасауға рұқсат етіледі.
30. Геодезиялық желі схемасына мыналар қолданылады:
схеманың номенклатурасы мен атауы;
1:200 000, 1:100 000 және 1:50 000 масштабтағы карта парағының жақтауларының бұрыштары;
мемлекеттік геодезиялық желінің пункттері, олардың атаулары мен каталог нөмірлері;
шартты белгілер (оңтүстік жақтау астында).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Схемаларды құрастыру кезінде бастапқы ақпарат ретінде "Мемлекеттік геодезиялық қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесі деректер базасының (бұдан әрі – МГҚ АЖ ДБ) деректері пайдаланылады.
3-тарау. Каталогтарды құрастыру және басып шығару
Параграф 1. Дайындық жұмыстары
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
32-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Каталогтарды құрастырудың негізгі әдісі МГҚ АЖ геодезиялық деректер базасына негізделген автоматтандырылған технология болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
33-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Каталогтарды құрастыру алдындағы дайындық жұмыстары мыналарды қамтиды:
жұмысты жоспарлау;
аумақтың топографиялық-геодезиялық қамтылуын зерттеу;
бастапқы материалдарды жинау, зерттеу және жүйелеу;
МГҚ АЖ геодезиялық деректер базасын толықтыру және түзету.
34. Координаталық каталогтарды құрастыру каталогты шығару жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Каталогтарды шығаруды жоспарлау кезінде шектес каталогтармен тоғыстырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
35-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Каталогтарды құрастыруға арналған бастапқы материалдар:
МГҚ АЖ геодезиялық пункттердің деректер базасы;
МГЖ пункттерін зерттеп-қарау және қалпына келтіру материалдары;
берілген аумақ үшін геодезиялық желіні тегістеуге арналған материалдар;

Параграф 4. Схема геодезической сети
29. Схему геодезической сети составляют в масштабе листа карты, на площадь которого издают каталог. Для отображения пунктов в прямоугольной системе координат используют топографические карты масштаба 1:200 000 предварительно разделив карту линиями на листы масштаба 1:100000. При густой геодезической сети допускается составлять схему на лист карты масштаба 1:50 000 или делать выноску.
30. На схему геодезической сети наносятся:
номенклатура и название схемы;
углы рамок листа карты масштаба 1:200 000, 1:100 000 и 1:50 000;
пункты государственной геодезической сети, их названия и номера по каталогу;
условные знаки (под южной рамкой).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 31 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
31. При составлении схем в качестве исходной информации используются данные базы данных информационной системы "Государственное геодезическое обеспечение" (далее – БД ИС ГГО).
Глава 3. Составление и издание каталогов
Параграф 1. Подготовительные работы
Примечание ИЗПИ!
Пункт 32 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
32. Основным методом составления каталогов является автоматизированная технология на основе БД ИС ГГО.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 33 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
33. Подготовительные работы, предшествующие составлению каталогов, включают:
планирование работ;
изучение топографо-геодезической обеспеченности территории;
сбор, изучение и систематизацию исходных материалов;
пополнение и корректировка БД ИС ГГО.
34. Составление каталогов координат осуществляется в соответствии с планом выпуска каталогов. При планировании выпуска каталоги сводятся со смежными каталогами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 35 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
35. Исходными материалами для составления каталогов являются:
база данных геодезических пунктов ИС ГГО;
материалы обследования и восстановления пунктов ГГС;
материалы уравнивания геодезической сети на данную территорию;

1:50000 - 1:200000 масштабтағы топографиялық карталар соңғы басылымдар;
соңғы жарияланған жылдағы берілген номенклатураның геодезиялық пункттерінің каталогы (егер жарияланғаннан кейін каталог баспаға қайта дайындалса, бірақ оның тиражы әлі жарияланбаған болса, онда картотека және оны толықтыру пайдаланылады);
дала жұмыстары бойынша техникалық есептер;
соңғы шығарылған жылғы осы номенклатураның карта парағындағы нивелирлеу пункттері биіктіктерінің жинақ каталогы (қосымшаларымен);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
36-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Каталогты құрастыру кезінде келесі құжаттар пайдаланылады:
тапсырма жоспары;
шектес жарияланған каталогтар және басып шығаруға дайындалған каталогтар туралы ақпарат;
МГҚ АЖ жүргізу, теңестіру және каталогтау бойынша бағдарламалық жүйелерге арналған құжаттама.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Каталогты құрастыру кезінде геодезиялық желілер туралы ақпараттың болуы және оларды реттеу нәтижелері МГҚ АЖ деректер базасында тексеріледі.
Параграф 2. Каталогтар құру
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Геодезиялық пункттердің автоматтандырылған каталогтарын құрастыру үшін орындаушылардың келесі құрамы қажет:
МГҚ АЖ деректер базасын басқару тобы;
каталогизациялау тобы.
Бірінші топтың тапсырмалары мыналарды қамтиды:
МГҚ АЖ деректер базасын жүргізу, яғни жаңа ақпаратты қабылдау, деректер жиынын толықтыру және реттеу, олардың сақталуын қамтамасыз ету;
геодезиялық желіні реттеу;
геодезиялық торап сызбасын құрастыру;
геодезиялық өлшемдер бойынша ақпаратты сақтайтын және өңдейтін басқа ұйымдармен өзара әрекеттесу.
Екінші топтың тапсырмалары мыналарды қамтиды:
каталогтау үшін қажетті материалдарды жинау;
каталогтау жұмыстарын жоспарлау және үйлестіру;
МГҚ АЖ деректер базасына өлшем және сипаттамалық ақпаратты дайындау;
каталогты автоматтандырылған құрастыру және ресімдеу бойынша операцияларды орындау;
каталогты түпкілікті редакциялау және қабылдау.
Екі топ тұрақты байланыста жұмыс істейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

топографические карты масштабов 1:50000 - 1:200000 последних изданий;
каталог геодезических пунктов данной номенклатуры последнего года издания;
технические отчеты по полевым работам;
сводный каталог высот пунктов нивелирования (с дополнением) на лист карты данной номенклатуры последнего года выпуска;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 36 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
36. При составлении каталога используются следующие документы:
план-задание;
сведения о смежных изданных каталогах и каталогах, подготовленных к изданию;
документация для программных комплексов по ведению БД ИС ГГО, уравниванию и каталогизации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 37 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
37. При составлении каталога в БД ИС ГГО проверяется наличие сведений о геодезических сетях и результатах их уравнивания.
Параграф 2. Составление каталогов
Примечание ИЗПИ!
Пункт 38 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
38. Для автоматизированного составления каталогов геодезических пунктов необходим следующий состав исполнителей:
группа ведения БД ИС ГГО;
группа каталогизации.
В задачи первой группы входит:
ведение БД ИС ГГО, то есть приемка новой информации, пополнение и корректировка массивов данных, и обеспечение их сохранности;
уравнивание геодезической сети;
составление схемы геодезической сети;
взаимодействие с другими организациями, хранящими и обрабатывающими информацию о геодезических измерениях.
В задачи второй группы входит:
сбор материалов, необходимых для каталогизации;
планирование и координация работ по каталогизации;
подготовка измерительной и описательной информации для БД ИС ГГО;
выполнение операций по автоматизированному составлению и оформлению каталога;
осуществление завершающего редактирования и приемки каталога.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 39 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

39. Техникалық қамтамасыз ету
МГҚ АЖ деректер базасына қызмет көрсету тобының және каталогтау топтарының тапсырмалары:
МГҚ АЖ деректер базасын жүргізу;
теңестіру есептеулері;
деректерді каталог көрінісіне өңдеу;
аралық құжаттарды басып шығару;
каталогтың мәтіндік бөлігінің баспа түпнұсқаларын басып шығару;
түпнұсқалық баспа схемаларын жасау.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
40-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Негізгі технологиялық процестер мемлекеттік геодезиялық желі туралы ақпаратты қамтитын МГҚ ​​АЖ деректер базасын пайдалануға негізделген.
Геодезиялық пункттердің каталогтарын құрастыру кезінде келесі негізгі процестер орындалады:
бастапқы құжаттарды зерттеу;
деректер базасын толықтыру және жаңарту;
құрастырылатын каталог аумағына мемлекеттік геодезиялық желі пункттерін қоса алғанда, желілік учаскені теңестіру;
МГЖ пункттерінің координаттары мен биіктіктерінің тізімін, әліпбилік нұсқағышын құрастыру, оларды өңдеу;
каталог бойынша түсініктемелерді құрастыру және өңдеу;
орталық түрлерінің сызбаларын таңдау, ресімдеу және өңдеу;
геодезиялық торап схемасын құру және өңдеу;
мұқабаның, титулдық беттің және мазмұнының дизайны;
алмасу форматында каталог дайындау.
41. Каталогты құрастыруды аяқтағаннан кейін келесі құжаттар ұсынылады:
каталогтың түпнұсқасы;
геодезиялық желі схемасының түпнұсқасы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
42-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Бағдарламалық қамтамасыз ету функционалдық жағынан келесі негізгі кешендерге бөлінеді:
МГҚ АЖ деректер базасын жүргізу бағдарламасы;
геодезиялық желілерді теңестіру бағдарламасы;
геодезиялық пункттердің каталогын құру бағдарламасы.
Каталогтарды дайындау кезінде бұл бағдарламалық пакеттер келесі ақпараттың сенімділігін қамтамасыз етеді:
шектес каталогтардың сәйкес тізбесі бар каталогтар тізбесіндегі жұмыстар атауларын біріктіру;
жақтаудан тыс пункттердің атаулары мен белгілері түрлерінің шектес каталогтармен байланыста біріктірілуі;
координаттардың бір зонадан басқа зонаға аударылуы;
1:50 000 масштабты карта парақтары бойынша тізімдердегі элементтерді номенклатуралардың өсу ретімен және әрбір парақтың ішінде – абсциссалардың кему ретімен дұрыс топтастыру;
жұмыстардың тізімі бойынша әрбір пункттегі жұмыс нөмірлерінің олардың нөмірлеріне сәйкестігі;
әліпбилік нұсқағышта пункт атауларының дұрыс орналасуы.

39. Техническое обеспечение
Задачи группы ведения БД ИС ГГО и групп каталогизации:
ведение БД ИС ГГО;
уравнительные вычисления;
переработку данных в вид каталога;
печать промежуточных документов;
печать издательских оригиналов текстовой части каталога;
изготовление издательских оригиналов схем.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 40 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
40. Основные технологические процессы основаны на использовании БД ИС ГГО, в котором содержится информация о государственной геодезической сети.
При составлении каталогов геодезических пунктов выполняются следующие основные процессы:
изучение исходных документов;
пополнение и корректировка БД;
уравнивание участка сети, включающего пункты государственной геодезической сети на территорию составляемого каталога;
составление списка координат и высот пунктов ГГС, алфавитного указателя, их редактирование;
составление и редактирование пояснения к каталогу;
подбор, оформление и редактирование чертежей типов центров;
составление и редактирование схемы геодезической сети;
оформление обложки, титульного листа и оглавления;
подготовка каталога в обменном формате.
41. При окончании составления каталога предъявляются следующие документы:
оригинал каталога;
оригинал схемы геодезической сети.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 42 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
42. Программное обеспечение функционально разбивается на следующие основные комплексы:
программа ведения БД ИС ГГО;
программа уравнивания геодезических сетей;
программа составления каталогов геодезических пунктов.
При подготовке каталогов данными комплексами программ обеспечивается достоверность следующих сведений:
сводка названий работ в перечне к каталогу с соответствующими перечнями смежных каталогов;
сводка по связям со смежными каталогами названий и типов знаков зарамочных пунктов;
перевода координат из одной зоны в другую;
группирования пунктов в списках по листам карты масштаба 1:50 000 в порядке возрастания номенклатур и в пределах каждого листа - по убыванию абсцисс;
соответствие номеров работ на каждом пункте их номерам по перечню работ;
расположения названий пунктов в алфавитном указателе.

Параграф 3. Каталогтарды редакциялау
43. Өңдеу кезінде мазмұны, мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттары мен биіктіктері тізімдерінің цифрлық бөлігі, шығыс құжаттарының дұрыс ресімделуі және өтінімдердің түпнұсқалары тексеріледі. Каталогтарды өңдеу оны құрастыруға қатыспаған инженерлерге жүктеледі. Бланкілерде редакторлардың тегі мен аты-жөні көрсетіледі.
44. Редакциялау кезінде каталогта табылған ескертпелер мен қателер форманың соңына қоса берілген корректуралық параққа жазылады. Өңдеуден кейін каталог түзетуге қайтарылады. Содан кейін редактор сол корректуралық парақта жазылған әрбір жасалған түзетудің дұрыстығын тексереді.
45. Каталогты өңдеу кезінде мыналар тексеріледі:
алынған бастапқы материалдардың толықтығы мен сапасы;
геодезиялық пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімдері;
геодезиялық желі схемасының түпнұсқасы.
каталогтың мәтіндік бөлігі;
каталог пен форманың сигналдық көшірмесін дұрыс құрастыру.
46. Бастапқы материалдардың толықтығы мен сапасы бланкі және далалық және іс жүргізу жұмыстары бойынша есептер арқылы тексеріледі. Каталогқа жұмыстарды енгізудің (шығарудың) негізділігі, әрбір жұмыс бойынша пункттердің дұрыс жіктелуі және басқа мәселелердің шешілуі белгіленеді. Формулярдың дұрыс толтырылуы және жауапты тұлғалардың қолтаңбаларының болуы тексеріледі.
47. Геодезиялық пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімдерін тексеру кезінде келесі операциялар орындалады:
геодезиялық пункттерді түсіру және қалпына келтіру нәтижелері туралы мәліметтерді каталогқа енгізудің дұрыстығы мен толықтығы тексеріледі;
пункттердің теңіз деңгейінен жоғары биіктіктеріндегі анықталған сәйкессіздіктерді топографиялық картадан жоюдың дұрыстығы (формуляр бойынша) тексеріледі;
геодезиялық желілік схемасының түпнұсқасында көрсетілуінің дұрыстығы және жақтаулық ресімдеу тексеріледі.
мұқаба мен титулдық беттің ресімделуі, мазмұнының каталог бөлімдерінің тақырыптарына сәйкестігі, түсіндірменің толықтығы және оның деректерінің каталогтың кестелік бөлігіне сәйкестігі, бағалау бойынша мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы, геодезиялық желілердің дәлдігі, орталықтардың сызбаларының дұрыстығы және олардың сызу сапасы тексеріледі.
48. Каталогтың өңделген баспа данасын бөлім басшысы және кәсіпорынның бас инженері қабылдайды, содан кейін ол бекітуге және басып шығаруға ұсынылады.
Параграф 4. Каталогтарды басып шығару
49. Каталогтарды тираждау әдісі қолда бар техникалық құралдарға байланысты таңдалады.
50. Жарияланған каталогтың блоктық пішімі соңғы түрінде 13,0 х 20,2 см. Суреттің өлшемі 10,8 х 17,2 см, баған нөмірлерінсіз. Шеттердің (блокты кескеннен кейін) өлшемдері: 1,1 (түбіртек), 1,3 (жоғарғы), 1,1 (сыртқы) және 1,7 см (төменгі).

Параграф 3. Редактирование каталогов
43. При редактировании проверяется содержание, цифровая часть списков координат и высот пунктов государственной геодезической сети, оформления выходных документов и оригиналов приложений. Редактирование каталогов поручается инженерам, не участвовавшим в его составлении. Фамилии и инициалы редакторов указываются в формулярах.
44. Замечания и ошибки, обнаруженные в каталоге при редактировании, записываются в корректурный лист, вложенный в конце формуляра. После редактирования каталог возвращается для исправления. Редактор проверяет внесенные исправления, о чем делается запись в том же корректурном листе.
45. При редактировании каталога проверяются:
полнота и качество полученных исходных материалов;
списки координат и высот геодезических пунктов;
оригинал схемы геодезической сети;
текстовая часть каталога;
правильность оформления сигнального экземпляра каталога и формуляра.
46. Полнота и качество исходных материалов проверяется по формуляру и отчетам по полевым и камеральным работам. Устанавливается обоснованность включения (исключения) работ в каталог, правильность классификации пунктов по каждой работе и решения других вопросов. Проверяется правильность заполнения формуляра и наличие в нем подписей ответственных исполнителей.
47. При проверке списков координат и высот геодезических пунктов выполняются следующие операции:
проверяется правильность и полнота включения в каталог сведений о результатах обследования и восстановления геодезических пунктов;
проверяется (по данным формуляра) правильность устранения выявленных несогласованностей высот пунктов над уровнем моря с топографической картой;
в оригинале схемы геодезической сети проверяется правильность отображения и зарамочное оформление;
проверяется оформление обложки и титульного листа, соответствие содержания заголовкам разделов каталога, полнота пояснения и соответствие его данных табличной части каталога, полнота и правильность данных об оценке точности геодезических сетей, правильность чертежей центров и качество их вычерчивания.
48. Отредактированный издательский экземпляр каталога принимается ответственным за составление и издание каталога руководителем и главным инженером предприятия, после чего он представляется на утверждение и издание.
Параграф 4. Издание каталогов
49. Способ тиражирования каталогов выбирается в зависимости от имеющихся в наличии технических средств.
50. Формат блока изданного каталога в окончательном виде имеет размер 13,0 х 20,2 см. Изображение имеет размер 10,8 х 17,2 см без колонцифр. Поля (после обрезки блока) имеют размеры: 1,1 (корешковое), 1,3 (верхнее), 1,1 (внешнее) и 1,7 см (нижнее).

51. Орталық сызбалары қара түспен басылады. Олар түсіндірме беттер ретінде енгізілген және сәйкесінше нөмірленеді.
52. Каталогтың баспа басылымы жұмсақ мұқабаларға тігілген.
53. Тираждың даналарының санын уәкілетті орган белгілейді.
Геодезиялық пункттердің
каталогтарын жасау және басып
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.04.2026 № 170/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕРДІҢ КАТАЛОГЫНЫҢ ҮЛГІСІ
Мұқаба
ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КАРТОГРАФИЯ КОМИТЕТІ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЦИФРЛЫҚ ДАМУ, ИННОВАЦИЯЛАР ЖӘНЕ АЭРОҒАРЫШ ӨНЕРКӘСІБІ МИНИСТРЛІГІ
"ҰЛТТЫҚ ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КЕҢІСТІКТІК АҚПАРАТ ОРТАЛЫҒЫ" ШАРУАШЫЛЫҚ ЖҮРГІЗУ ҚҰҚЫҒЫНДАҒЫ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРЫН
Белгі
Дана №
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕРДІҢ КАТАЛОГЫ КАРТА ПАРАҒЫНЫҢ МАСШТАБЫ 1:200 000 M-42-XII
Ескерту:
Егер каталогты басқа кәсіпорын жасаған болса, мұқабаның жоғарғы жағында "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының орнына каталогты құрастырған кәсіпорын көрсетіледі.
АСТАНА, 2024 ж.
ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КАРТОГРАФИЯ КОМИТЕТІ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЦИФРЛЫҚ ДАМУ, ИННОВАЦИЯЛАР ЖӘНЕ АЭРОҒАРЫШ ӨНЕРКӘСІБІ МИНИСТРЛІГІ
"ҰЛТТЫҚ ГЕОДЕЗИЯ ЖӘНЕ КЕҢІСТІКТІК АҚПАРАТ ОРТАЛЫҒЫ" ШАРУАШЫЛЫҚ ЖҮРГІЗУ ҚҰҚЫҒЫНДАҒЫ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРЫН
Белгі
Экз. №
ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ПУНКТТЕР КАТАЛОГЫ КАРТА ПАРАҒЫНЫҢ МАСШТАБЫ 1:200 000 M-42-XII
АНЫҚТАМАЛАР ЖҮЙЕСІ ---------------- БИІКТІК ЖҮЙЕСІ -------------------
12-ші АЛТЫ ДӘРЕЖЕЛІ АЙМАҚ
ГРИНВИЧТЕН 69° ОСЬТІК МЕРИДИАН
O
XXXVI
XXXI
XXXII
52° 00
N
·
VI
I
II
51° 20
XII
VII
VIII
66°00
67°00
Ескерту:
Егер каталогты басқа кәсіпорын жасаған болса, мұқабаның жоғарғы жағында "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны" дегеннің орнына каталогты құрастырған кәсіпорын көрсетіледі.
АСТАНА, 2024 г.
МАЗМҰНЫ
Түсіндіру.............................................................................................................
Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі.................................
Геодезиялық пункттердің әліпбилік нұсқағышы...........................................
Геодезиялық желі схемасын көрсетуге арналған белгілер............................
Каталогта нөмірленген барлығы -------- бет.
Түптеу қалтасына бір парақта геодезиялық желінің схемасы кіреді
20--- "ҰГКАО" РМК құрастырған.
Бақылау өңдеуді "ҰГКАО" РМК жүзеге асырды.
"ҰГКАО" РМК баспасы
Ескерту:
Егер каталогты басқа компания құрастырған болса, кәсіпорынның атауын, ал егер бақылау редакциясы жүргізілген болса, редакциялауды жүзеге асырған кәсіпорынның атауын көрсетіледі.
Түсіндірме
Каталог геоцентрлік координаттар жүйесіндегі (XYZ), геодезиялық координаттар жүйесіндегі (BLHe) және тікбұрышты координаттар жүйесіндегі (X,Y,Hн) мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттарын қамтиды.
------------------------------------------- биіктіктер берілген.
ІАГЖ пункттерінің кеңістіктегі орны Жердің массасының центріне қатысты жаһандық координаталар жүйесінде жерсеріктік анықтау әдістерімен 10 сантиметрден аспайтын қателікпен және салыстырмалы орташа квадраттық қателікпен (бұдан әрі – ОКҚ) анықталады. Жоспарда 2 см және биіктігі 3 см-ден аспайтын кез келген ІАГЖ пункттерінің орналасуы.
ЖГЖ пункттерінің кеңістіктегі орнын спутниктік анықтаудың абсолютті әдісімен анықталды. Жердің масса центріне қатысты ЖГЖ пункттерінің орнын анықтауға арналған ОКҚ 10 см-ден аспайды. ЖГЖ пункттерінің ІАГЖ пункттеріне қатысты салыстырмалы орналасуының ОКҚ жоспарында 2 см және биіктігі 3 см аспайды.
Пункттердің өзара орналасуына қойылатын дәлдік талаптарының кестесі
№ п/п
Құрылым
ОКҚ
Планда
Биіктігі бойынша
1
АСГЖ

51. Чертежи центров печатаются черным цветом. Они включаются, как страницы пояснения и соответственно нумеруются.
52. Отпечатанный тираж каталога переплетается в мягкие обложки.
53. Количество экземпляров тиража определяется уполномоченным органом.
Приложение 1
к Инструкции по составлению
и изданию каталогов
геодезических пунктов
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.04.2026 № 170/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
ОБРАЗЕЦ КАТАЛОГА ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ
Обложка
КОМИТЕТ ГЕОДЕЗИИ И КАРТОГРАФИИ МИНИСТЕРСТВА ЦИФРОВОГО РАЗВИТИЯ, ИННОВАЦИЙ И АЭРОКОСМИЧЕСКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ НА ПРАВЕ ХОЗЯЙСТВЕННОГО ВЕДЕНИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР ГЕОДЕЗИИ И ПРОСТРАНСТВЕННОЙ ИНФОРМАЦИИ"
Гриф
Экз. №
КАТАЛОГ ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000 M-42-XII
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, на обложке вверху вместо "Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации""
указывается предприятие, составившее каталог.
АСТАНА, 2024 г.
КОМИТЕТ ГЕОДЕЗИИ И КАРТОГРАФИИ МИНИСТЕРСТВА ЦИФРОВОГО РАЗВИТИЯ, ИННОВАЦИЙ И АЭРОКОСМИЧЕСКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ НА ПРАВЕ ХОЗЯЙСТВЕННОГО ВЕДЕНИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР ГЕОДЕЗИИ И ПРОСТРАНСТВЕННОЙ ИНФОРМАЦИИ"
Гриф
Экз. №
КАТАЛОГ ГЕОДЕЗИЧЕСКИХ ПУНКТОВ НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000 M-42-XII
СИСТЕМА ОТСЧЕТА ---------------- СИСТЕМА ВЫСОТ -------------------
12-я ШЕСТИГРАДУСНАЯ ЗОНА
ОСЕВОЙ МЕРИДИАН 69° ОТ ГРИНВИЧА
O
XXXVI
XXXI
XXXII
52° 00
N
·
VI
I
II
51° 20
XII
VII
VIII
66°00
67°00
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, на обложке вверху вместо "Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации"
указывается предприятие, составившее каталог.
АСТАНА, 2024 г.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Пояснение.............................................................................................................
Список координат и высот пунктов..................................................................
Алфавитный указатель геодезических пунктов...............................................
Условные знаки для отображения схемы геодезической сети……………...
В каталоге пронумеровано всего -------- стр.
В карман переплета вложена схема геодезической сети на одном листе
Составлен в 20--- году РГП "НЦГПИ"
Контрольное редактирование выполнено РГП "НЦГПИ"
Издан РГП "НЦГПИ"
Примечание:
Если каталог составляется другим предприятием, указывается название предприятия и если проводилось контрольное редактирование название предприятия проводившее редактирование
Пояснение
Каталог содержит координаты пунктов государственной геодезической сети в геоцентрической системе координат (XYZ), геодезической системе координат (BLHэ) и прямоугольной системе координат (X,Y,Hн).
Высоты даны в -------------------------------------------.
Пространственное положение пунктов ФАГС определено методами спутниковых определений в общеземной системе координат относительно центра масс Земли с погрешностью не более 10 сантиметров и средней квадратической погрешностью (далее – СКП) взаимного положения любых пунктов ФАГС не более 2 см в плане и 3 см по высоте.
Пространственное положение пунктов ВГС определено абсолютным методом спутниковых определений. СКП определения положения пунктов ВГС относительно центра масс Земли не превышает 10 см. СКП взаимного положения пунктов ВГС относительно пунктов ФАГС не превышает 2 см в плане и 3 см по высоте.
Таблица точностных требований взаимного положения пунктов
№ п/п
Структура
СКП
В плане
По высоте
1
ССГС

Геодезиялық желілердің пункттері жер бетінде орталықтар бойынша бекітіледі, олардың түрлері "Қазақстан Республикасының мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерінің пункттері мен белгілерін салу, зерттеп-қарау және қалпына келтіру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2024 жылғы 11 сәуірдегі № 222/НҚ нұсқаулығында көрсетілген. Кейбір пункттерде анықтау бағаналары және күзет плиталарымен анықтау белгілері қойылған, олардың мақсаты жергілікті жердегі пункттерді іздеуді жеңілдету. Анықтау монолиттері мен анықтау белгілері бар пункттерде, орталық номенклатурасына "оп" және "оп. знак" қосылады.
Орталықтардың сызбаларындағы I, II, III рим сандары орталықтардың бөліктерінің сандарын көрсетеді. I монолитке енгізілген белгінің нөмірі орталық түрінің жанындағы "Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі" екінші бағанында (жақшада) көрсетіледі.
Пункттердің биіктіктері I монолиттің жоғарғы жағына қатысты. Геометриялық нивелирлеуден анықталған биіктіктер 0,001 м дәлдікпен көрсетіледі, басқа жолмен анықталған биіктіктер 0,1 м дәлдікпен беріледі. Геодезиялық белгілердің биіктіктері 1-монолиттің төбесінен көздеуіш цилиндрінің жоғарғы жағына дейін беріледі. Егер белгінің өлшемдері басқа пункттер арасында берілсе, бұл белгілердің биіктіктерінің мәндерінде көрсетіледі.
Пункттердің координаттары 1:50 000 масштабтағы карта парақтарына сәйкес тізімдерге топтастырылған. Негізгі тізімдердегі әрбір парақта олар абсциссалардың (x) кему мәндеріне сәйкес орналастырылған.
Қабылданған қысқартулар тізімі
Қабылданған қысқартулар
Толық атауы
мнр.
су сор.
ғм.
бағдар.
пир.
сигн.
мұнара
су сорғысы
ғимарат
бағдарлы
пирамида
сигнал
Каталог ерекшеліктерінің қысқаша сипаттамасы
Каталогты құрастыру кезінде № 10-12 жұмыстардың материалдары жоғалуына байланысты пайдаланылмаған.
№ 17 жұмыс бойынша ДГЖ пункттері мен тірек пункттері "қада типті" орталықтармен жерге бекітілген. Материалдарда орталықтардың сызбалары жоқ, каталогты құрастыру кезінде 147 түрі қабылданды.
Орталықтардың сызбалары
Пункттердің координаттары мен биіктіктерінің тізімі
№ пп бірегей
идентификатор
(индекс)
Пункт атауы, белгі түрі, орталық түрі және марка нөмірі, жұмыс нөмірі (жақшада)
Класс
Кеңістіктік, геодезиялық, жазықтық тікбұрышты координаттар
Дәлдік бағалау
Х,У,Z
B, L
Эллипс. биіктігі
Нэ
Х,У
қалыпты бойы
Нн
планда
биіктікте

Пункты геодезических сетей закреплены на местности центрами, типы которых показаны в инструкции "Об утверждении инструкции по закладке, обследованию и восстановлению пунктов и знаков государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей Республики Казахстан" от 11 апреля 2024 года № 222/НҚ. На некоторых пунктах выставлены опознавательные столбы и опознавательные знаки с охранными плитами, назначение которых облегчить розыск пунктов на местности. На пунктах, где имеются опознавательные монолиты и опознавательные знаки, к номенклатуре центра добавлено "оп" и "оп. знак".
Римские цифры I, II, III на чертежах центров обозначают номера частей центров. Номер марки, заложенной в монолите I, указан (в скобках) во второй графе "Списка координат и высот пунктов" рядом с типом центра.
Высоты пунктов отнесены к верху монолита I. Высоты, определенные из геометрического нивелирования, указаны с точностью до 0.001 м, высоты, определенные иным способом, даются с точностью до 0.1 м. Высоты геодезических знаков даны от верха монолита 1 до верха визирного цилиндра. Если размеры знака даны между другими точками, это оговорено под значениями высот знаков.
Координаты пунктов сгруппированы в списках по листам карты масштаба 1:50 000. В пределах каждого листа в основных списках они расположены по убывающим значениям абсцисс (х).
Список принятых сокращений
Принятое сокращение
Полное название
бшн.
вод.
зд.
ориент.
пир.
сигн.
башня
водонапорная
здание
ориентирный
пирамида
сигнал
Краткая характеристика особенностей каталога
При составлении каталога материалы работ № 10-12 не использовались вследствие утраты.
По работе № 17 пункты ТГС и ориентирные пункты закреплены на местности центрами "свайного типа". Рисунки центров в материалах отсутствуют при составлении каталога принят тип 147.
Чертежи центров
Список координат и высот пунктов
№ пп уникальный
идентификатор
(индекс)
Название пункта, тип знака, тип центра и номер марки, номер работы (в скобках)
Класс
Координаты прстранственные, геодезические, плоские прямоугольные
Оценка точности
Х,У,Z
B, L
Высота эллипс.
Нэ
Х,У
Высота нормальная
Нн
в плане
по высоте

M-42-35
1
(78412)
Бекбау
пир.
орталық 99
2601 (1)
СГЖ -1
1263099,949
3824243,68
4929675,739
50° 56' 25,22"
71° 43' 20,12"
400,059
691249,685
5646719,550
432,871
0,001
0,002
2
(78417)
Караоба
пир.
орталық 1 (3)
ДГЖ
1279871,999
3842961,389
50° 40' 21,92"
71° 34' 48,06"
359,625
682297,0905
5616610,988
392,6884
0,002
0,004
Әліпбилік нұсқағыш
Пункт атауы және нөмірі
Каталог №
Бекбау
1
Караоба
2
Геодезиялық пункттердің
каталогтарын жасау және басып
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Геодезиялық пункттердің каталогтарын құрастыруда пайдаланылған қысқартылған атаулар тізімі
А
АЗС
арт.к.
а.с.
жанармай бекеті
артезиан ұңғымасы
аналитикалық желі
Б
б/№
бет.
бур.
бшн.
быв.
нөмірсіз
бетон
бұрғылау қондырғысы
мұнара
бұрынғы
В
ВГС
вдкч.
вдхр.
верх.
ветр.
вод.
воет.
вр.
жоғары дәлдіктегі геодезиялық желі
су айдау
су қоймасы
жоғарғы
желді
су қысымы
шығыс
уақытша
Г
гор.
гр.
гравим.
ГСМ
қалалық
топырақ
гравиметриялық
жанар-жағармай материалдары
Д
дв. пир.
қос пирамида
Ж
жел.-бет.
жел.-дор
жел. дор.
темірбетон
темір жолды
темір жол
З
зав.
закл.
зап.
зд.
зауыт
бекіту пунктсі
батыстық
ғимарат
И
изв.
им.
әк
аты (жалпы есімнің бөлігі)
К
к.
каз.
кам.
кв.
кирп.
кл.
км.
кол.
кст.
куп.
құдық
казарма
тасты
тоқсан сайын
кірпішті
класс
километр
Қоңырау мұнарасы
шіркеу
күмбез
Л
леснич.
ЛЭП
орман шаруашылығы
электр желісі
М
мет.
М Ж С
млн.
М М С
мог.
М ТМ
М ТС
М ТФ
мон.
металл
машина-мал станциясы
диірмен
машинно-мелиоративная станция
могила
машина-трактор шеберханасы
машина-трактор станциясы
сүт фермасы
монолит
Н
нежил.
тұрғын емес
О
оз.
оп.
ориент.
о.р.
ОТФ
көл
сәйкестендіру
индикативті
негізгі қатар
қой фермасы
П
пгт
пив.
пир.
пир.-веха
пир.-штатив
пк
пк.
п. трианг.
п.п.
п.знак
п.сигн.
ПТФ
Қалалық типтегі елді мекен
сыра қайнату
пирамида
маңызды пирамида
пирамида штативі
пикет
пикетті
триангуляция пункті
полигонометриялық пункт
портативті белгі
портативті сигнал
құс фабрикасы
Р
р.
раз.
разб.
разр.
род.
рп.
өзен
разъезд
жиналмалы
разряд
бұлақ
репер
С
с.
ССГС
СГС-1
сев.
сев.-вост.
сев.-зап.
сигн.
ск.
скв.
снес.
ст.
стб.
ауыл
арнайы спутниктік геодезиялық желі
спутниктік геодезиялық желі 1 класс
солтүстік
солтүстік-шығыс
солтүстік-батыс
сигнал
тасты
ұңғыма
бұзылған
қабырға
тірек
Т
тлгр.
тлф.
тр.
телеграф
телефон
құбыр
У
ул.
ур.
Көше
тракт
Ф
ФАГС
фнд.
іргелі астрономиялық-геодезиялық желі
іргелі
Ц
ц.
шіркеу
Ч
час.
часовня
Ш
шк.
шт.
мектеп
штольня
Э
элев.
жеделсаты
Ю
юго-вост
юго-зап.
южн.
оңтүстік-шығыс
оңтүстік-батыс
оңтүстік
Геодезиялық пункттердің
каталогтарын жасау және басып
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Геодезиялық желінің схемасын көрсетуге арналған шартты белгілер
Шартты белгілер
Мемлекеттік геодезиялық желінің пункттері
іргелі астрономиялық геодезиялық желі (ІАГЖ)
жоғары дәлдіктегі геодезиялық желі (ЖГЖ)
арнайы спутниктік геодезиялық желі (АСГЖ)

M-42-35
1
(78412)
Бекбау
пир.
центр 99
2601 (1)
СГС-1
1263099,949
3824243,68
4929675,739
50° 56' 25,22"
71° 43' 20,12"
400,059
691249,685
5646719,550
432,871
0,001
0,002
2
(78417)
Караоба
пир.
центр 1 (3)
ТГС
1279871,999
3842961,389
50° 40' 21,92"
71° 34' 48,06"
359,625
682297,0905
5616610,988
392,6884
0,002
0,004
Алфавитный указатель
Номер или название пункта
№ по каталогу
Бекбау
1
Караоба
2
Приложение 2
к Инструкции по составлению
и изданию каталогов
геодезических пунктов
Список сокращенных названий применяемых при составлении каталогов геодезических пунктов
А
АЗС
арт.к.
а.с.
автозаправочная станция
артезианский колодец
аналитическая сеть
Б
б/№
бет.
бур.
бшн.
быв.
без номера
бетонный, -ая
буровая
башня
бывший
В
ВГС
вдкч.
вдхр.
верх.
ветр.
вод.
воет.
вр.
высокоточная геодезическая сеть
водокачка
водохранилище
верхний, -яя, -ее
ветряной, -ая
водонапорная
восточный, -ое, -ая
временный, -ая, -ое
Г
гор.
гр.
гравим.
ГСМ
город, -ской, -ская
грунтовый
гравиметрический
горюче-смазочные материалы
Д
дв. пир.
двойная пирамида
Ж
жел.-бет.
жел.-дор
жел. дор.
железобетонный, -ая, -ое
железнодорожный, -ая, -ое
железная дорога
З
зав.
закл. тчк.
зап.
зд.
завод
закладная точка
западный, -ая, -ое
здание
И
изв.
им.
известковый
имени (часть собственного названия)
К
к.
каз.
кам.
кв.
кирп.
кл.
км.
кол.
кст.
куп.
колодец
казарма
каменный
квартальный, -ая
кирпичный, -ая
класс
километровый
колокольня
костел
купол
Л
леснич.
ЛЭП
лесничество
линия электропередач
М
мет.
М Ж С
млн.
М М С
мог.
М ТМ
М ТС
М ТФ
мон.
металлический
машинно-животноводческая станция
мельница
машинно-мелиоративная станция
могила
машинно-тракторная мастерская
машинно-тракторная станция
молочно-товарная ферма
монолит
Н
нежил.
нежилой
О
оз.
оп.
ориент.
о.р.
ОТФ
озеро
опознавательный
ориентирный
основной ряд
овцетоварная ферма
П
пгт
пив.
пир.
пир.-веха
пир.-штатив
пк
пк.
п. трианг.
п.п.
п.знак
п.сигн.
ПТФ
поселок городского типа
пивоваренный
пирамида
пирамида-веха
пирамида-штатив
пикет
пикетный, -ая
пункт триангуляции
пункт полигонометрии
переносный знак
переносный сигнал
птицетоварная ферма
Р
р.
раз.
разб.
разр.
род.
рп.
река
разъезд
разборная
разряд
родник
репер
С
с.
ССГС
СГС-1
сев.
сев.-вост.
сев.-зап.
сигн.
ск.
скв.
снес.
ст.
стб.
селение
специальная спутниковая геодезическая сеть
спутниковая геодезическая сеть 1 класса
северный, -ая? -ое
северо-восточный^ -ая, -ое
северо-западный, -ая, -ое
сигнал
скальный
скважина
снесенный
стенной
столб
Т
тлгр.
тлф.
тр.
телеграфный
телефонный
труба
У
ул.
ур.
улица
урочище
Ф
ФАГС
фнд.
фундаментальная астрономо-геодезическая сеть
фундаментальный
Ц
ц.
церковь
Ч
час.
часовня
Ш
шк.
шт.
школа
штольня
Э
элев.
элеватор
Ю
юго-вост
юго-зап.
южн.
юго-восточный, -ая, -ое
юго-западный, -ая, -ое
южный
Приложение 3
к Инструкции по составлению
и изданию каталогов
геодезических пунктов
Условные знаки для отображения схемы геодезической сети
Условные знаки
Пункты государственной геодезической сети
фундаментальная астрономо-геодезическая сеть (ФАГС)
высокоточная геодезическая сеть (ВГС)
специальная спутниковая геодезическая сеть (ССГС)

1-сыныпты спутниктік геодезиялық желілер (СГЖ-1)
дәл геодезиялық желілер (ДГЖ).

спутниковые геодезические сети 1 класса (СГС-1)
точные геодезические сети (ТГС)