"Геодезия және картография" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 29 қаңтардағы № 44/НҚ бұйрығы.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған "Геодезия және картография" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 29 қаңтардағы
№ 44/НҚ бұйрығына
қосымша
"Геодезия және картография" кәсіптік стандарты
Ескерту. Кәсіптік стандарты жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 03.04.2026 № 175/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы бөлім
1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы:
"Геодезия және картография" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кадрларды даярлауға, кәсіпорындарда, ұйымдардың қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды мәселелерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении профессионального стандарта "Геодезия и картография"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 января 2024 года № 44/НҚ.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Геодезия и картография" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
Социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 января 2024 года № 44/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Профессиональный стандарт предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 03.04.2026 № 175/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Профессиональный стандарт "Геодезия и картография"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Геодезия и картография" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

2. Осы кәсіптік стандартқа келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмыскердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға даярлық дәрежесі;
2) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) кәсіп – арнайы даярлық нәтижесінде жинақталатын және тиісті білімі туралы құжаттармен расталатын, белгілі бір білімді, шеберлікті және іс жүзіндегі дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
8) салалық біліктілік шеңбері – салада мойындалатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы (бұдан әрі - СБШ).
3. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – басшылар, мамандар жене басқа қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарт атауы: Геодезия және картография
5. Кәсіптік стандарт нөмері: M 71123-5
6. ЭҚТЖ бойынша бөлімнің, топтың, класстың, қосалқы класстың атаулары:
M 71123-5
М
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет.
71
Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар және талдаулар саласындағы қызмет.
71.1
Сәулет, инженерлік іздестіру және осы салаларда техникалық кеңес беру саласындағы қызмет.
71.12
Инженерлік іздестіру және қамтамасыз ету саласындағы қызмет.
71.12.3
Геодезиялық қызмет.
71.12.5
Картография саласындағы қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: геодезия және картография – Жердің пішінін, өлшемін және сыртқы гравитациялық өрісін анықтау бойынша ғылыми-техникалық және өндірістік қызмет процесінде туындайтын қатынастар саласы, жер бетіндегі нүктелердің координаттары мен биіктіктері және олардың уақыт бойынша өзгеруі, карталар мен жоспарларды жасау, картографиялық жұмыстарды зерттеу, жасау және пайдалану, сондай-ақ жер бетіндегі әртүрлі инженерлік мәселелердің шешімін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады. Кәсіптік стандарт "геодезия және картография" кәсіптік қызмет саласындағы қызметкерлердің мазмұнына, сапасына, еңбек жағдайларына, біліктілігіне және құзыреттеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Стандарт талаптары осы саладағы қызмет түрлеріне және келесі кәсіптерге қатысты: инженер-геодезист, инженер-картограф, инженер-аэрофотогеодезист, геодезист, картограф, аэрофотогеодезист, техник-топограф, техник-геодезист, техник-картограф, техник-аэрофотогеодезист.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень подготовки работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
2) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7)  умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
8) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли (далее - ОРК).
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ТиПО – техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Геодезия и картография
5. Код профессионального стандарта: M 71123-5
6. Названия секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M 71123-5
М
Профессиональная, научная и техническая деятельность
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа.
71.1
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях.
71.12
Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области.
71.12.3
Геодезическая деятельность.
71.12.5
Деятельность в области картографии.
7. Краткое описание профессионального стандарта:
геодезия и картография – область отношений, возникающих в процессе научной, технической и производственной деятельности по определению фигуры, размеров и внешнего гравитационного поля Земли, координат и высот точек земной поверхности и их изменений во времени, проводимой в целях составления карт и планов, изучению, созданию и использованию картографических произведений, а также для обеспечения решения различных инженерных задач на земной поверхности. Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "геодезия и картография" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников. Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области: инженер-геодезист, инженер-картограф, инженер-аэрофотогеодезист, геодезист, картограф, аэрофотогеодезист, техник-топограф, техник-геодезист, техник-картограф, техник-аэрофотогеодезист.

8. Мамандық карточкалары тізімі:
1) техник-геодезист – СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі;
2) техник-картограф – СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі;
3) техник-аэрофотогеодезист – СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі;
4) техник-топограф – СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі;
5) геодезист – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
6) инженер-геодезист – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
7) картограф – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
8) инженер-картограф – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
9) аэрофотогеодезист – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
10) инженер-аэрофотогеодезист – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер картасы
9. "Техник геодезист" кәсіп карточкасы:
Коды:
3111-5-004
Топ коды:
3111-5
Мамандық:
Техник-геодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес орта деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – техник-геодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы: 07310200 "Геодезия және картография"
Біліктілік:
Техник-геодезист
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Геодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2165-1-001 геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Кәсіптің негізгі мақсаты:
Геодезиялық тапсырмаларды ұйымдастыру, жоспарлау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Геодезиялық және арнайы мақсаттағы желілерді құру бойынша жұмыстарды орындау.
2. Ғимараттар мен инженерлік құрылыстарды орындау кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
1 Еңбек функциясы: Геодезиялық және арнайы мақсаттағы желілерді құру бойынша жұмыстарды орындау
1 Дағды : Геодезиялық және арнайы мақсаттағы желілерді құру бойынша жұмыстарды орындау
Машық:
1. Геодезиялық желілердің тірек және жоспарлы-биіктік түсірілімдерін орындау кезіндегі далалық жұмыстар.
2. Далалық өлшеу жұмыстары мен камералдық нәтижелерді өңдеу жұмыстары.
3. Геодезиялық аспаптар мен құрал-жабдықтарды зерртеу, тексеру, туралау.
Білім:
1. Геодезиялық өлшеуге арналған аспаптардың орнатылуы, жұмыс жасау принціпі және оларды тексеру әдістері.

8. Перечень карточек профессий:
1) техник-геодезист – 5 уровень ОРК;
2) техник-картограф – 5 уровень ОРК;
3) техник-аэрофотогеодезист – 5 уровень ОРК;
4) техник-топограф – 5 уровень ОРК;
5) геодезист – 6 уровень ОРК;
6) инженер-геодезист – 6 уровень ОРК;
7) картограф - 6 уровень ОРК;
8) инженер-картограф - 6 уровень ОРК;
9) аэрофотогеодезист - 6 уровень ОРК;
10) инженер-аэрофотогеодезист – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточка профессий
9. Карточка профессии "Техник-геодезист":
Код:
3111-5-004
Код группы:
3111-5
Профессия:
Техник-геодезист
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов среднего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – техник-геодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: 07310200 "Геодезия и картография"
Квалификация:
Техник-геодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по геодезии.
Другие возможные наименования профессий:
2165-1-001 геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Основная цель деятельности:
Организация, планирование, выполнение геодезических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по созданию геодезических сетей и сетей специального назначения.
2. Проведение работ по геодезическому сопровождению строительства и эксплуатации зданий и инженерных сооружений.
Трудовая функция 1: Выполнение работ по созданию геодезических сетей и сетей специального назначения
Навык 1: Выполнение работ по созданию геодезических сетей и сетей специального назначения
Умения:
1. Выполнения полевых работ по созданию или развитию опорных и планово-высотных съемочных геодезических сетей.
2. Полевые измерения и камеральная обработка результатов сьемок.
3. Выполнения исследования, поверки, юстировки геодезических приборов, инструментов и оборудования.
Знания:
1. Принципов действия, устройство и методики проверки приборов для геодезических измерений.

2. Геодезия және картография, жерге орналастыру, кадастр саласында қолданылатын негізгі құралдар мен жабдықтар, құралдарды, жабдықтар мен материалдарды пайдалану, күтіп ұстау, жылжыту және сақтау принциптері.
3. Геодезиялық аспаптар мен құралдарды тексеру, туралау және оларды тасымалдау мен сақтау әдістемелері.
4. Геодезиялық аспаптар мен құралдарды стандарттау және сертификаттау, метрология негіздері.
5. Өлшеулерді орындау әдістері.
6. Далалық бақылау жұмыстарының цифрлық деректерін жинау, бекіту және жіберу әдістері.
7. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. Нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық құжаттар.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Дағды: Геодезиялық желілерді құру нәтижелерін бағалау және талдау
Машық:
1. Спутниктік жоғары дәлдікті технологияларды пайдалана отырып, координаттарды өлшеу және анықтау.
2. Геодезиялық өлшеу нәтижелерін өңдеу.
3. Геодезиялық түсірілім және арнайы мақсаттағы желілерді салу кезіндегі геодезиялық өлшемдердің нәтижелерін өңдеу.
4. Материалдарды жүйелеу және сақтау кезіндегі жұмыс тәртібін сақтау.
5. Геодезиялық құжаттардың нормативтік және техникалық талаптарын сақтау, өлшеу және бақылаудың геодезиялық құралдарын есепке алу.
6. Өлшеу және бақылау жұмыстарында тиімді әдістерді қолдану, далалық және камералдық геодезиялық жұмыстарды жоспарлау, орындау.
Білім:
1. Геодезиялық жұмыстарды жүргізу технологиясы (өлшеу әдістері, есептеулер, карталарды, жоспарларды құру).
2. Геодезиялық өлшеу қателіктерінің көзін анықтау және оларды есепке алу.
3. Компьютердің негізгі бағдарламаларын білу.
4. Қазіргі геодезиялық аспаптарды және оларды техникалық пайдалану ережелерін білу (тахеометр, GPS)
(аумақтық және сызықтық бөлу жұмыстары).
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Ғимараттар мен инженерлік құрылыстарды орындау кезіндегі геодезиялық жұмыстар
1 Дағды: Инженерлік ізденіс жұмыстары
Машық:
1. Инженерлік ізденіс жұмыстарынан және өзге де ашық картографиялық сервистерден аумақтың топографиялық жоспарын іздестіру.
2. Тиісті міндеттерді орындау үшін зерттелетін аумақтың инженерлік ізденістерді орындау дәрежесін және осы материалдарды пайдалану мүмкіндігін анықтау (олардың мерзімін ескере отырып).

2. Применения основных инструментов и оборудования, используемых в сфере геодезии и картографии, землеустройства, кадастра, принципов использования, техобслуживания, перемещения и хранения инструментов, оборудования и материалов.
3. Выполнения поверки и юстировки геодезических приборов и инструментов и обеспечение их правильной эксплуатации и хранения.
4. Основ метрологии, стандартизации и сертификации геодезических приборов и инструментов.
5. Методов выполнения геодезических измерений.
6. Методов сбора, фиксации и передачи цифровых данных полевых наблюдений.
7. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
8. Нормативных правовых и нормативно-технических документов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2: Оценка и анализ результатов создания геодезических сетей
Умения:
1. Измерения и определения координат с использованием технологий высокоточной спутниковой навигации.
2. Обработки результатов геодезических измерений
3. Оценки результатов обработки материалов геодезических измерений по созданию геодезических и съемочных сетей и сетей специального назначения.
4. Соблюдения порядка работ с режимными документами, систематизирования и хранения материалов.
5. Соблюдения требования нормативных и нормативно-технических документов по геодезическому обеспечению, учет геодезических средств измерений и контроля.
6. Применения эффективных методов и средства измерений и контроля, планирование и выполнение полевых, камеральных геодезических работ.
Знания:
1. Технологии проведения обработки геодезических результатов измерений (методы вычислений, построения карт, планов).
2. Источников ошибок геодезических измерений и методы их учета.
3. Основных компьютерных программ.
4. Современных геодезических приборов и правил их технической эксплуатации (тахеометр, GPS).
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2: Проведение работ по геодезическому сопровождению строительства и эксплуатации зданий и инженерных сооружений
Навык 1: Выполнять инженерные изыскания
Умения:
1. Осуществления поиска и подбора топографических планов исследуемой территории выполнения инженерных изысканий и другой информации из открытых источников и картографических сервисов.
2. Определения степени изученности исследуемой территории выполнения инженерных изысканий и возможность использования этих материалов (с учетом срока их давности) для решения соответствующих задач.

3. Инженерлік-геодезиялық ізденістер кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау.
Білім:
1. Геодезиялық жұмыстарды (өлшеу, есептеу) жүргізудің технологиясы және әдістемелері.
2. Инженерлік ізденіс жұмыстарының нәтижелерін өңдеу үшін мамандандырылған бағдарлама.
3. Геодезиялық өлшеуге арналған аспаптардың орнатылуы, жұмыс жасау принціпі және оларды тексеру әдістері.
4. Топографо-геодезиялық жұмыстарды жүргізу саласындағы нормативтік-техникалық және басшылық құжаттары.
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік, ұқыптылық, ынтымақтастық және өзара әрекеттесу, логикалық ойлау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
Геодезист
10. "Техник-картограф" кәсіп карточкасы:
Коды:
3111-5-005
Топ коды:
3111-5
Мамандық:
Техник-картограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес орта деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – техник-картограф.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы: 07310200 "Геодезия және картография"
Біліктілік:
Техник-картограф
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Геодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2165-2-007 картограф
2165-2-005 инженер-картограф
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Картографиялық тапсырмаларды әзірлеу, құру, зерттеу және шешу.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Картографиялық өнімдерді құру және жаңарту.
2. Карталардың жобаларын жасау және бекіту.
3. Геодезиялық цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, цифрлық түрдегі топографиялық карталардың түпнұсқасын дайындау.
1 Еңбек функциясы: Картографиялық өнімдерді құру және жаңарту
1 Дағды: Картографиялық өнімдерді құру және жаңарту
Машық:

3. Выполнения геодезических работ при инженерно-геодезических изысканиях.
Знания:
1. Технологии и методики проведения геодезических работ (измерений, вычислений).
2. Специализированного программного обеспечения по обработке результатов инженерных изысканий.
3. Принципов действия, устройство и методики поверки приборов для геодезических измерений.
4. Нормативно-технических и руководящих документов в области производства топографо-геодезических работ.
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Адаптивность, пунктуальность, сотрудничество и взаимодействие, логическое мышление.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Геодезист
10. Карточка профессии "Техник-картограф":
Код:
3111-5-005
Код группы:
3111-5
Профессия:
Техник-картограф
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года №268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов среднего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – техник-картограф.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: 07310200 "Геодезия и картография"
Квалификация:
Техник-картограф
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по картографии.
Другие возможные наименования профессий:
2165-2-007 картограф
2165-2-005 инженер-картограф
Основная цель деятельности:
Разработка, создание, изучение, решение картографических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание и обновление картографической продукции.
2. Составление и согласование проекта карт.
3. Подготовка оригиналов топографических карт в цифровом виде с помощью геодезических информационных систем.
Трудовая функция 1:
Создание и обновление картографической продукции
Навык 1: При создании и обновлении картографической продукции
Умения:

1. Тапсырмаларды нақтылау, карталарды құру және қор материалдарын оқу кезінде нәтижелерді бағалау.
2. Қызметкерлердің кәсіптік деңгейін арттыруға ынталандыру.
Білім:
1. Картографиялық теория, әртүрлі жіктеуіштер, салалық стандарттар мен ережелер, картографиялық дизайн негіздері.
2. Терминология, цифрлық топографиялық карталардағы қолтаңбаларға арналған шартты қысқарту тізімі.
3. Таралуы шектеулі құжаттарды, істер мен басылымдарды есепке алу, пайдалану жәнесақтау қағидалары.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Карталардың жобаларын жасау және бекіту.
1 Дағды: Карталарды құрастыру кезінде материалдарды жинақтау және талдау
Машық:
1. Тапсырмаларды нақтылау, карта жобаларын жасау кезінде нәтижені бағалау.
2. Карта жобаларын келісу кезінде нәтижені бағалау дағдысы.
3. Арнайы ГЦЖ және АЖЖ бағдарламалық өнімдерде жұмыс істеу.
4. Дерекқорға ағындық деректерді толтырыңыз және өңдеңіз.
5. Координаталық анықтамалық жүйелер мен проекциялардың параметрлерін анықтау және ГЦЖ бағдарламалары арқылы қайта есептеулерді орындау.
6. Цифрлық карталарды әртүрлі ГЦЖ форматтарына түрлендіру.
7. Аэроғарыштық суреттерді координаттық анықтамалық жүйемен байланыстыру және соңғы картаның (жобаның) проекциясы.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Картографиялық бұйымдарды өндірудің технологиялық процесі.
3. Геодезия және картография, жерге орналастыру, кадастр саласында қолданылатын негізгі құралдар мен жабдықтар, құралдарды, жабдықтар мен материалдарды пайдалану, күтіп ұстау, жылжыту және сақтау принциптері.
4. Бірлескен және өзге де жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру қағидалары.
5. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
6. Карталардың математикалық негізінің элементтері, картографиялық проекциялар, олардың қасиеттері және бұрмалануларының таралуы.
7. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3 еңбек функциясы: Геодезиялық цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, цифрлық түрдегі топографиялық карталардың түпнұсқасын дайындау
1 Дағды: Топграфиялық карталарды құрастыру кезіндегі талдау және құрастыру
Машық:
1. Түпнұсқа топографиялық карталарды цифрлық түрде дайындауда талдау және шешім қабылдау дағдылары.

1. Конкретизация заданий, оценка результата при составлении карт и изучении фондовых материалов.
2. Мотивация повышения профессионализма работников.
Знания:
1. Теория картографии, различные классификаторы, отраслевые стандарты и регламенты, основы картографического дизайна.
2. Терминологии, перечня условных сокращений для подписей на цифровой топографической карте.
3. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
4. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется/не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Составление и согласование проекта карт
Навык 1: Сбор, анализ, производство карт
Умения:
1. Конкретизация заданий, оценка результата при составлении проекта карт.
2. Оценки результата при согласовании проекта карт.
3. Работать в специальных ГИС и CAD программных продуктах
4. Заполнять и редактировать атрибутивные данные в базу данных
5. Определения параметров координатных систем отсчета и проекций и выполнение пересчетов с использованием ГИС программ.
6. Конвертации цифровых карт в различные ГИС форматы.
7. Привязки аэрокосмических снимков к координатной системе отсчета и проекции итоговой карты (проекта).
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Технологического процесса производства картографической продукции.
3. Основных инструментов и оборудования, используемых в сфере геодезии и картографии, землеустройства, кадастра, принципов использования, техобслуживания, перемещения и хранения инструментов, оборудования и материалов.
4. Правил передачи сведений составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ.
5. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
6. Элементов математической основы карт, картографические проекции, их свойства и распределение искажений.
7. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
8. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3: Подготовка оригиналов топографических карт в цифровом виде с помощью геодезических информационных систем
Навык 1: Анализ и умение создания топографических карт
Умения:
1. Анализировать и принимать решения при подготовке оригиналов топографических карт в цифровом виде.

2. Геодезиялық цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, топографиялық карталарды құру кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
3. Сканерлеу, растрлық кескіндерді түрлендіру дағдылары.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Картографиялық бұйымдарды өндірудің технологиялық процесі.
3. Түпнұсқа топографиялық карталарды цифрлық түрде дайындау үшін жүйелік талдау әдістемесі.
4. Картаның растрлық бейнелерін тіркеу, түрлендіру кезіндегі қолданылатын сканерлеу және жүйелік талдау әдістері.
5. Цифрлық топографиялық картадағы қолтаңбалардың шартты аббревиатураларының тізімі.
6. Картографиялық өнімдерді өндіруде міндеттерді қою және шешу кезінде шешім қабылдау әдістері.
7. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
8. Басқа жұмыстармен бірлесе орындалған мемлекеттік құпия мәліметтері бар жұмыстарды жіберу әдістемесі.
9. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік, дербестік пен жауапкершілік, ынтымақтастық пен өзара әрекеттестік, топта жұмыс істей білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
Картограф
11. "Техник-аэрофотогеодезист" кәсіп карточкасы:
Коды:
3111-3-009
Топ коды:
3111-3
Мамандық:
Техник-аэрофотогеодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес орта деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – техник-аэрофотогеодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы: 07310200 "Геодезия және картография"
Біліктілік:
Техник-аэрофотогеодезист
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Геодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

2. Анализировать и принимать решения при создании топографических карт с помощью геодезических информационных систем.
3. Сканирования, трансформировании растровых изображений.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Технологического процесса производства картографической продукции.
3. Методологии системного анализа при подготовке оригиналов топографических карт в цифровом виде.
4. Методологии системного анализа при сканировании, трансформировании и регистрации растровых изображений карт.
5. Перечня условных сокращений для подписей на цифровой топографической карте.
6. Способов принятия решений при постановке и решении задач при производстве картографической продукции.
7. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
8. Правил передачи сведений составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ.
9. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
10. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Адаптивность самостоятельность и ответственность, сотрудничество и взаимодействие, умение работать в команде.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Картограф
11. Карточка профессии "Техник-аэрофотогеодезист":
Код:
3111-3-009
Код группы:
3111-3
Профессия:
Техник-аэрофотогеодезист
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов среднего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – техник-аэрофотогеодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
07310200 "Геодезия и картография"
Квалификация:
Техник-аэрофотогеодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по аэрофотогеодезии.
Другие возможные наименования профессий:

2165-2-001 аэрофотогеодезист
2165-2-004 инженер- аэрофотогеодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Аэротүсірілім жұмыстарын орындау және практикалық міндеттер.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Геодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды ұйымдастыру және әзірлеу іс-шаралары.
2. Кеңістіктік деректерді алу үшін, аэроғарыштық және жердегі түсірілім материалдарын фотограмметриялық өңдеу.
3. Кеңістіктік фототриангуляция желісін құру процесіне қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әртүрлі әдістерді қолдану арқылы топографиялық түсіру жұмыстарын жүргізу
1 Еңбек функциясы: Геодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды ұйымдастыру және әзірлеу іс-шаралары
1 Дағды: Геодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды жоспарлауға қатысу
Машық:
1. Геодезиялық және фотограмметриялық өлшеулерді орындау үшін бағдарламаларды әзірлеу.
2. Мемлекеттік шеодезиялық желі пунктерін далалық және камералды барлау жүргізу.
3. Геодезиялық аспаптарды және фотограмметриялық жүйелерді таңдау.
4. Геодезиялық желіде жаңа пунктерді салу жұмыстары.
5. Геодезиялық түсірілім желісінің жаңа пунктерінің схемасын жоспарлау.
6. Орындалған жұмыстар нәтижесі бойынша есеп дайындау.
Білім:
1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындауда нормативтік-техникалық және басшылық әдістемесі.
2. Геодезиялық өлшемдер үшін аспаптарды тексеру, орналастыру тәсілдері.
3. Есептік құжаттарды дайындау үшін фотограмметриялық жүйелердегі цифрлық және қашықтықтан барлау материалдарын алу.
4. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Дағды: Геодезиялық желілерді құру нәтижелерін бағалау
Машық:
1. Геодезиялық өлшеу нәтижелерін өңдеу.
2. Геодезиялық және арнайы мақсаттағы желілерді құру бойынша геодезиялық түсірілім материалдарын өңдеу нәтижелерін бағалау.
3. Режимдік құжаттарды жүйелеу, сақтау және жұмыс жасау тәртібін сақтау.
4. Геодезиялық қамтамасыздықты орындау үшін, геодезиялық құралдарды есепке алу және бақылауда нормативтік және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын сақтау.
5. Далалық және камералдық геодезиялық жұмыстарды орындауды жоспарлау және орындау, өлшеу әдістерінің оңтайлы шешімдерін қолдану.
Білім:
1. Геодезиялық өлшеу нәтижелерін өңдеу технологиялары (есептеу әдістері, карталарды құру, жоспарлау).
2. Геодезиялық өлшеу қателіктерінің көздерін анықтау және оларды есепке алу.
3. Негізгі компьютерлік бағдарламалар.

2165-2-001 аэрофотогеодезист
2165-2-004 инженер-аэрофотогеодезист
Основная цель деятельности:
Решение практических задач и выполнение работ при аэрофотосьемки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка мероприятий и организации геодезических и фотограмметрических работ.
2. Фотограмметрическая обработка материалов аэрокосмических и наземных съемок с целью создания различных видов пространственных данных.
3. Участие в процессе построения сетей пространственной фототриангуляции.
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение топографических съемок различными методами.
Трудовая функция 1: Разработка мероприятий и организации геодезических и фотограмметрических работ
Навык 1: Участие в планировании геодезических и фотограмметрических работ
Умения:
1. Разработки программы работы для выполнения геодезических и фотограмметрических измерений.
2. Производить камеральную и полевую рекогносцировку пунктов государственной геодезической сети.
3.Выбирать геодезические оборудования и фотограмметрические системы.
4. Выполнения закладки новых пунктов геодезической съемочной сети.
5. Проектирования схемы сгущения новых пунктов геодезической съемочной сети.
6. Составления отчета по результатам выполненных работ.
Знания:
1. Нормативно-технических и руководящих документов в области производства топографо-геодезических работ.
2. Принципов действия, устройство и методики поверки приборов для геодезических измерений
3. Работ на цифровых фотограмметрических системах с материалами дистанционного зондирования с целью экспорта необходимых материалов для подготовки отчетных документов
4. Методов сбора, фиксации и передачи цифровых данных полевых наблюдений
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2: Оценка и анализ результатов создания геодезических сетей
Умения:
1. Обработки результатов геодезических измерений.
2.Оценки результатов обработки материалов геодезических измерений по созданию геодезических и съемочных сетей и сетей специального назначения.
3. Соблюдения порядка работы с режимными документами, систематизирование и хранение материалов.
4. Соблюдения требований нормативных и нормативно-технических документов по геодезическому обеспечению, учет геодезических средств измерений и контроля.
5. Применения эффективных методов и средств измерений и контроля, планирование и выполнение полевых, камеральных геодезических работ.
Знания:
1. Технологии проведения обработки геодезических результатов измерений (методы вычислений, построения карт, планов)
2. Источников ошибок геодезических измерений и методы их учета
3. Основных компьютерных программ.

4. Заманауи геодезиялық аспаптар және олардың техникалық пайдалану әдістемесі (тахеометр, GPS).
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Кеңістіктік деректерді алу үшін, аэроғарыштық және жердегі түсірілім материалдарын фотограмметриялық өңдеу
1 Дағды: Жерүсті барлау және аэроғарыштық түсірілімдердің негізінде ақпараттарды алу
Машық:
1. Қашықтықтан зондтау материалдары бар цифрлық фотограмметриялық жүйелерде жұмыс жасау.
2. Кескіндерді өңдеуге арналған жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламық құралдармен жұмыс жасау.
3. Суреттер мен картографиялық ақпаратты фотограмметриялық өңдеу мен түсіндірудің арнайы құралдары мен әдістерін қолдану.
4. Фотограмметриялық және қашықтықтан зондтау салаларында арнайы бағдарламалық жабдықтармен жұмыс жасау.
Білім:
1. Геодезия және картография, жерге орналастыру, кадастр саласында қолданылатын негізгі құралдар мен жабдықтар, құралдарды, жабдықтар мен материалдарды пайдалану, күтіп ұстау, жылжыту және сақтау принциптері.
2. Фотограммтериялық және тақырыптық кескінді өңдеу бағдарламық құралдары.
3. Режимді құжаттармен жұмыс жасау, оларды сақтау және есепке алу.
4. Әр түрлі мақсаттағы карта мен план құрастыру технологиясы және фотограмметриялық түсірілім материалдарының үш өлшемді түрі.
5. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
6. Ғарыштық бейнелеу жүйелерінің, аэрофототүсірілімдердің және жерүсті фотограмметриялық аппаратуралар мен жүйелердің техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері.
7. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3 Еңбек функциясы: Кеңістіктік фототриангуляция желісін құру процесіне қатысу
1 Дағды: Кеңістік фототриангуляция желісін құру
Машық:
1. Кеңістіктік фототриангуляциялық желілерді құру процесінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Фотограмметрия және қашықтықтан зондтау саласындағы мамандандырылған бағдарламалық-аппараттық жүйелерде жұмыс істеу дағдысы.
3. Кескіндерді өңдеу үшін жалпы және арнайы қолданыстағы бағдарламалар.
Білім:
1. Фотограмметриялық тірек пунктерінің схемасы салу.
2. Суреттерді фотограмметриялық және тақырыптық өңдеуге арналған бағдарламық құралдар.
2. Таралымы шектеулі басылымдарды сақтау, шығару тәртібі.
4. Аэротусірімдерді орындау рұқсатын алу, тіркеу.

4. Современных геодезических приборов и правил их технической эксплуатации (тахеометр, GPS).
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Трудовая функция 2: Фотограмметрическая обработка материалов аэрокосмических и наземных съемок с целью создания различных видов пространственных данных
Навык 1: Получение материалов на основе обработки наземных и аэрокосмических изображений
Умения:
1. Работ на цифровых фотограмметрических системах с материалами дистанционного зондирования.
2. Работ с программными средствами общего и специального назначения для обработки изображений.
3. Использования специальных средств и метод фотограмметрической обработки и интерпретации изображений и картографической информации.
4. Работ на специализированных программно-аппаратных комплексах в области фотограмметрии и дистанционного зондирования.
Знания:
1. Основных инструментов и оборудования, используемых в сфере геодезии и картографии, землеустройства, кадастра, принципов использования, техобслуживания, перемещения и хранения инструментов, оборудования и материалов.
2. Программных средств фотограмметрической и тематической обработки изображений.
3. Порядка работы с режимными документами, порядка хранения и учета материалов.
4. Технологии создания карт и планов различного назначения и трехмерных моделей объектов по материалам всех видов фотограмметрических съемок.
5. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
6. Технических характеристик и возможных космических съемочных систем, аэросъемочных и наземных фотограмметрических оборудования и систем.
7. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3: Участие в процессе построения сетей пространственной фототриангуляции
Навык 1: Построение сетей пространственной фототриангуляции
Умения:
1. Анализировать и принимать решения в процессе построения сетей пространственной фототриангуляции.
2. В работах на специализированных программно-аппаратных комплексах в области фотограмметрии и дистанционного зондирования.
3.Работ с программными средствами общего и специального назначения для обработки изображений.
Знания:
1. Выполнения фотограмметрического сгущения опорной сети.
2. Программных средств по фотограмметрической и тематической обработки изображений.
3. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
4. Правил регистрации учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ.

5. Кескіндер бойынша жергілікті жерде координаттарды және тірек нүктелерін өлшеу.
6. Негізгі компьютерлік бағдарламалар.
7. Заманауи геодезиялық аспаптар және оларды техникалық пайдалану ережелерін білу (тахеометр, GPS).
8. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
1 Қосымша еңбек функциясы: Әртүрлі әдістерді қолдану арқылы топографиялық түсіру жұмыстарын жүргізу
1 Дағды: Топографиялық-геодезиялық жұмыстарға арналған тапсырмаларды орындау
Машық:
1.Топографиялық түсірістерді орындау әдістемелері.
2. Өндірістік құжаттаманы құрастыру және есептеу.
Білім:
1. Топографиялық- геодезиялық өндіріс жұмыстары.
2. Аспаптар және оларды қолдану.
3. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
5. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік, ұқыптылық, дербестік және жауапкершілік, топта жұмыс істей білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
Аэрофотогеодезист
12."Техник-топограф" кәсіп карточкасы:
Коды:
2165-1-012
Топ коды:
2165-1
Мамандық:
Техник-топограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес орта деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – техник-топограф.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы: 07310200 "Геодезия және картография"
Біліктілік:
Техник-топограф
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Топография саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
3111-5-004 техник-геодезист
2165-1-001 геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Топографиялық тапсырмаларды жоспарлау, шешу және орындау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Картографиялық қамтамасыздық үшіндалалық топографо-геодезиялық жұмыстардың өндірісі.

5. Выполнения контроля измерений координат и опорных контрольных точек на местности и их вычислений по снимкам.
6. Основных компьютерных программ.
7. Современных геодезических приборов и правил их технической эксплуатации (тахеометр, GPS).
8. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Выполнение топографических съемок различными методами
Навык 1: Выполнения заданий по выполнению топографо-геодезических работ
Умения:
1. Методологии выполнения топографических съемок.
2. В оформлении производственной документации и отчетности.
Знания:
1. Технологии производства топографо-геодезической продукции.
2. Оборудования и правила эксплуатации.
3. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
4. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
5. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Адаптивность, пунктуальность, самостоятельность и ответственность, умение работать в команде.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Аэрофотогеодезист
12. Карточка профессии "Техник-топограф":
Код:
3111-5-006
Код группы:
3111-5
Профессия:
Техник-топограф
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов среднего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – техник-топограф.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
07310200 "Геодезия и картография"
Квалификация:
Техник-топограф
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по топографии.
Другие возможные наименования профессий:
3111-5-004 техник-геодезист
2165-1-001 геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Основная цель деятельности:
Планирование, решение, выполнение топографических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Производство полевых топографо-геодезических работ для обеспечения картографирования.

2. Жоспарланған жұмыс көлемдеріне заманауи компьютерлік техниканы қолдану арқылы техникалық-экономикалық есептеулер.
3. Жоспарлау және есеп беру құжаттамасын дайындау бойынша техникалық жұмыстар, материалдарды графикалық безендіру.
1 Еңбек функциясы: Картографиялық қамтамасыздық үшіндалалық топографо-геодезиялық жұмыстардың өндірісі.
1 Дағды: Топографиялық түсіру кезінде алынған ақпартты талдау және бағалау
Машық:
1. Топографиялық түсіру кезінде тапсырмаларды нақтылау, нәтижелерді бағалау.
2. Алынған ақпаратты бақылау кезінде нәтижелерді бағалау дағдылары.
3. Әзірленген жобалардың техникалық тапсырмаларға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау тәсілдері, принциптері және әдістері.
4. Өлшеулерді орындау әдістері.
5. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Жоспарланған жұмыс көлемдеріне заманауи компьютерлік техниканы қолдану арқылы техникалық-экономикалық есептеулер
1 Дағды: Техникалық – экономикалық есептеулерді талдау
Машық:
1. Жоспарланған жұмыс көлемдерін есептеу кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Қазіргі компьютерлік техниканы пайдалана отырып, техникалық-экономикалық есептеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Орындалған жұмыстың нәтижесін бағалау.
Білім:
1. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
2. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
4. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жүргізу кезінде өлшеу құралдарының жедел есебін жүргізу қағидаттары мен тәсілдері.
5. Жоспарланған жұмыс көлемдерінің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу кезіндегі жүйелік талдау әдістемелері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3 Еңбек функциясы: Жоспарлау және есеп беру құжаттамасын дайындау бойынша техникалық жұмыстар, материалдарды графикалық безендіру
1 Дағды: Есептік құжаттаманы дайындау кезінде талдау және шешім қабылдау
Машық:
1. Жоспарлау және есеп беру құжаттамасын дайындау кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.

2. Технико-экономические расчеты с помощью современной вычислительной техники планируемых объемов работ.
3. Техническая работа по оформлению плановой и отчетной документации, графическое оформление материалов.
Трудовая функция 1: Производство полевых топографо-геодезических работ для обеспечения картографирования
Навык 1: Анализ и оценка полученной информации при топографо-геодезической съемке
Умения:
1. Конкретизация заданий, оценка результата при топографической съемке.
2. Оценки результата при мониторинге полученной информации.
3. Обеспечения соответствия техническим заданиям разработанных проектов.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Порядка выполнения аэрофотогеодезических и картографических работ цифровым методом.
3. Подходов, принципов и способов производства топографо-геодезических работ.
4. Методов выполнения измерений.
5. Порядка выполнения аэрофотогеодезических и картографических работ цифровым методом.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2: Технико-экономические расчеты с помощью современной вычислительной техники планируемых объемов работ
Навык 1: Анализ технико-экономических расчетов
Умения:
1. Анализировать и принимать решения при расчете планируемых объемов работ.
2. Анализировать результаты технико-экономических расчетов с помощью современной вычислительной техники.
3. Оценки результата выполненных работ.
Знания:
1. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
2. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
3. Порядка выполнения аэрофотогеодезических и картографических работ цифровым методом.
4. Подходов, принципов и способов ведения оперативного учета средств измерений, объемов выполненных работ при производстве топографо-геодезических работ.
5. Методологии системного анализа при проведении технико-экономических расчетов планируемых объемов работ.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3: Техническая работа по оформлению плановой и отчетной документации, графическое оформление материалов
Навык 1: Навыки анализа и принятия решений при оформлении отчетной документации
Умения:
1. Анализировать и принимать решения при оформлении плановой и отчетной документации.

2. Материалдарды графикалық безендіру нәтижелерін талдау.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстар өндірісіндегі материалдардың графикалық безендірілуін жүйелік талдаудың әдістемесі.
4. Өлшеулерді орындау әдістері.
5. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік пен жауапкершілік, стратегиялық ойлау, топта жұмыс істей білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
5
Техник-геодезист
6
Геодезист
13. "Геодезист" кәсіп карточкасы:
Коды:
2165-1-001
Топ коды:
2165-1
Мамандық:
Геодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – геодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары білім (бакалавр, маман, резидентура)
Мамандығы: 6B073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Геодезист
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Геодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
3111-5-004 техник-геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Геодезиялық тапсырмаларды зерттеу және орындау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Далалық жұмыстарды жоспарлау, даярлау және орындау.
2. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жобалау мақсатында жинақталған құжаттаманы жүйелеу және бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Геодезиялық конденсациялық тораптарды дамыту бойынша жұмыстарды жүргізу және дәлдікпен бағалаумен теңестіру жұмыстарын орындау.
1 Еңбек функциясы: Далалық жұмыстарды жоспарлау, даярлау және орындау
1 Дағды: Жоспарларған көлемдерді талдау және есептеу дағдылары
Машық:
1. Территориядағы материалдарды зерделеуге жағдай жасау, дала жұмыстарының көлемін жоспарлау кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.

2. Анализа результата графического оформления материалов.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Порядка выполнения аэрофотогеодезических и картографических работ цифровым методом.
3. Методологии системного анализа графического оформления материалов при производстве топографо-геодезических работ.
4. Методов выполнения измерений.
5. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность, стратегическое мышление, умение работать в команде.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
5
Техник-геодезист
6
Геодезист
13. Карточка профессии "Геодезист":
Код:
2165-1-001
Код группы:
2165-1
Профессия:
Геодезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – геодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
6B073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Геодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по геодезии.
Другие возможные наименования профессий:
311-5-004 техник-геодезист
2165-1-006 инженер-геодезист
Основная цель деятельности:
Выполнение, изучение, решение геодезических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка, планирование и выполнение полевых работ.
2. Систематизация и оценка собранной документации, в целях проектирования топографо-геодезических работ.
Дополнительные трудовые функции:
1. Производство работ по развитию геодезических сетей сгущения и выполнение разбивочных работ с оценкой точности.
Трудовая функция 1: Подготовка, планирование и выполнение полевых работ
Навык 1: Навыки анализа и расчета планируемых объемов
Умения:
1. Анализировать и принимать решений при планировании объемов полевых работ, создание условий для изучения материалов по территории.

2. Геодезиялық аспаптар мен құралдарды тексеру және реттеу кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
3. Дұрыс жұмыс істеуді және сақтауды қамтамасыз ету үшін жағдай жасау.
Білім:
1. Территорияда жұмыстарды орындау кезінде жүйені талдау және жобалау әдістемесі.
2. Геодезиялық аспаптарды тексеру және реттеу үшін жүйелік талдау және жобалау әдістемесі.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіру.
4. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
5. Өлшеулерді орындау әдістері.
6. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жобалау мақсатында жинақталған құжаттаманы жүйелеу және бағалау
1 Дағды: Құжаттаманы бағалау дағдылары, белсенділікті бағалау
Машық:
1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жобалау мақсатында құжаттаманы жүйелеу және жинау үшін талдау және жағдай жасау дағдылары.
2. Іс-әрекетті бақылау және түзету.
Білім:
1. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, далалық геодезиялық өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу алгоритмдері.
2. Шектеулі таратылатын құжаттармен жұмыс істеу кезінде басқару шешімдерін қабылдау әдістері.
3. Бірлескен және өзге де жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру қағидалары.
4. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
5. Нормативтік және нормативтік-техникалық актілер және құжаттар.
6. Бағдарламалық қамтылым, компьютерлік техника құралдары және жұмысын автоматтандыру құралдары.
7. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
1 Қосымша еңбек функциясы: Геодезиялық конденсациялық тораптарды дамыту бойынша жұмыстарды жүргізу және дәлдікпен бағалаумен теңестіру жұмыстарын орындау
1 Дағды: Геодезиялық торды салу бойынша жұмыстар
Машық:
1.Геодезиялық конденсациялық тораптарды дамыту үшін өндірісте талдау және шешім қабылдау.
2. Геодезиялық аспаптар мен құралдарды тексеру және реттеу кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
3. Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды орындау бағдарламаларын әзірлеу.
Білім:
1. Геодезиялық тор салу жумыстар кешені.
2. Бөлу жұмыстар кешені.

2. Анализировать и принимать решения при выполнении поверки и юстировки геодезических приборов и инструментов.
3. Создания условий для обеспечения правильной эксплуатации и хранения.
Знания:
1. Методологии системного анализа и проектирования при выполнении работ на территории.
2. Методологии системного анализа и проектирования при поверке и юстировке геодезических приборов.
3. В производстве топографо-геодезические работы.
4. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
5. Методов выполнения измерений.
6. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
7. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
8. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2: Систематизация и оценка собранной документации, в целях проектирования топографо-геодезических работ
Навык 1: Навыки оценки документации, контроль деятельности
Умения:
1. Анализировать и создавать условия при систематизации и сборе документации, в целях проектирования топографо-геодезических работ.
2. Контроль и коррекция деятельности.
Знания:
1. Алгоритмов математической обработки результатов полевых геодезических измерений с использованием современных компьютерных программ.
2. Способов принятия управленческих решений при работе с документами ограниченного распространения.
3. Правил передачи сведений составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ.
4. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
5. Нормативные и нормативно-технические акты и документы.
6. Программное обеспечение, средства компьютерной техники и средства автоматизации работ.
7. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
8. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Производство работ по развитию геодезических сетей сгущения и выполнение разбивочных работ с оценкой точности
Навык 1: Работы по построению геодезической сети
Умения:
1. Анализировать и принимать решения в производстве по развитию геодезических сетей сгущения.
2. Анализировать и принимать решения при выполнении поверки и юстировки геодезических приборов и инструментов.
3. Разрабатывать программы выполнения работ по созданию и развитию государственных геодезических сетей.
Знания:
1. Комплекса работ по построению геодезической сети.
2. Комплекса разбивочных работ.

3. Геодезиялық желілерді құру саласында нормативтік-техникалық және басшылық құжаттар.
4. Режимдік құжаттармен жұмыс жасау тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу.
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, өзара ынтымақтастық және әрекеттестік, стратегиялық ойлау, тез шешім қабылдау қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
5
Техник-геодезист
14. "Инженер-геодезист" кәсіп карточкасы:
Коды:
2165-1-006
Топ коды:
2165-1
Мамандық:
Инженер-геодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – инженер-геодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы: 7М073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Инженер-геодезист
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Геодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
3111-5-004 техник-геодезист
2165-1-001 геодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Геодезиялық тапсырмаларды жоспарлау, талдау және орындау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гравиметриялық және спутниктік бақылауларды жүргізу, нивелирлеу жұмыстарын, өлшеу жұмыстары кешенін және мемлекеттік геодезиялық желіні салу.
2. Геодезиялық өлшемдердің нәтижелерін бағдарламалық өнімдерді пайдалана отырып математикалық өңдеуді орындау, арнайы мақсаттағы геодезиялық жұмыстарды жүргізу; теңіз түбін картаға түсіру үшін қажетті теңіз жағдайында топографиялық, геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындау.

3. Нормативно-технических и руководящих документов в области производства геодезических сетей.
4. Порядка работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов.
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Ответственность, сотрудничество и взаимодействие, стратегическое мышление, умение быстро принимать решения.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
5
Техник-геодезист
14. Карточка профессии "Инженер-геодезист":
Код:
2165-1-006
Код группы:
2165-1
Профессия:
Инженер-геодезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – инженер-геодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовое образование (магистратура, резидентура)
Специальность: 7М073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Инженер-геодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по геодезии.
Другие возможные наименования профессий:
3111-5-004 техник-геодезист
2165-1-001 геодезист
Основная цель деятельности:
Планирование, анализирование, выполнение геодезических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение гравиметрических и спутниковых наблюдений, работ по нивелированию, комплекс работ по измерению, построению государственной геодезической сети.
2. Выполнение математической обработки результатов геодезических измерений с использованием программных продуктов, проведение геодезических работ специального назначения; выполнение в морских условиях топографо-геодезических и гравиметрических работ, необходимых для картографирования морского дна.

3. Объектілерді, құрылыстарды, коммуникацияларды, магистральдық құбырларды салу кезінде туындайтын әртүрлі инженерлік-техникалық мәселелерді шешуде, сондай-ақ барлау және тау-кен, геофизикалық зерттеулер мен барлау жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ жерүсті лазерлік сканерлеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде геодезиялық зерттеулер жүргізу. және оны өңдеу нәтижелері.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Түсіру аймағын жоспарлы-биіктік геодезиялық зерттеу бойынша материалдар жинау, нивелирлік есептеулер және жұмыстарды каталогтау.
1 Еңбек функциясы: Гравиметриялық және спутниктік бақылауларды жүргізу, нивелирлеу жұмыстарын, өлшеу жұмыстары кешенін және мемлекеттік геодезиялық желіні салу
1 Дағды: Заманауи бағдарламалық өнімдермен және жабдықтармен жұмыс істеу
Машық:
1. Гравиметриялық және спутниктік бақылауларды жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Мемлекеттік геодезиялық желіні салу кезінде заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану.
Білім:
1. Гравиметриялық және спутниктік бақылауларды жүргізу кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемелері.
2. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
3. Өлшеулерді орындау әдістері.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы: Геодезиялық өлшемдердің нәтижелерін бағдарламалық өнімдерді пайдалана отырып математикалық өңдеуді орындау, арнайы мақсаттағы геодезиялық жұмыстарды жүргізу; теңіз түбін картаға түсіру үшін қажетті теңіз жағдайында топографиялық, геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындау
1 Дағды: Жобалау және геодезиялық жұмыстарда шешім қабылдау
Машық:
1. Арнайы мақсаттағы геодезиялық жұмыстарды жүргізу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Топографиялық, геодезиялық және гравиметриялық жұмыстар үшін заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану.
3. Нәтижелерді жобалау және ұсыну дағдылары.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
3. Топографиялық, геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындау кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемесі.

3. Осуществление геодезических изысканий при решении различных инженерно-технических задач, возникающих при строительстве объектов, сооружений, путей сообщений, магистральных трубопроводов, а также разведке и добыче полезных ископаемых, геофизических съемках и разведке, а также выполнение работ по наземному лазерному сканированию и обработке его результатов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Сбор материалов о планово-высотной геодезической изученности района изысканий, уравнительные вычисления и каталогизация работ.
Трудовая функция 1: Выполнение гравиметрических и спутниковых наблюдений, работ по нивелированию, комплекс работ по измерению, построению государственной геодезической сети
Навык 1: Навыки в работы на современных программных продуктах, оборудованиях
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при гравиметрических и спутниковых наблюдениях.
2. Использования современных программных продуктов и технических средств при построении государственной геодезической сети.
Знания:
1. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при выполнении гравиметрических и спутниковых наблюдений.
2. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
3. Методов выполнения измерений.
4. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2: Выполнение математической обработки результатов геодезических измерений с использованием программных продуктов, проведение геодезических работ специального назначения; выполнение в морских условиях топографо-геодезических и гравиметрических работ, необходимых для картографирования морского дна
Навык 1: Навыки в проектировании и принятия решений выполнении геодезических работ
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при проведении геодезических работ специального назначения.
2. Использования современных программных продуктов и технических средств при топографо-геодезических и гравиметрических работах.
3. Оформления и презентации результатов.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
3. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при выполнении топографо-геодезических и гравиметрических работ.

4. Өлшеулерді орындау әдістері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы: Объектілерді, құрылыстарды, коммуникацияларды, магистральдық құбырларды салу кезінде туындайтын әртүрлі инженерлік-техникалық мәселелерді шешуде, сондай-ақ барлау және тау-кен, геофизикалық зерттеулер мен барлау жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ жерүсті лазерлік сканерлеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде геодезиялық зерттеулер жүргізу. және оны өңдеу нәтижелері
1 Дағды: Жобалау және шешім қабылдау дағдылары
Машық:
1. Геодезиялық түсірістерді орындау кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Нәтижелерді жобалау және ұсыну.
3. Геофизикалық зерттеулер мен барлау жұмыстарын жүргізу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
Білім:
1. Геодезиялық түсірістерді орындау кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемелері.
2. Таралуы шектеулі құжаттарды, істерді және басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау ережелері.
3. Бірлескен және өзге де жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру қағидалары.
4. Картографиялық-карталық баспа жұмыстарына нұсқаулықтар.
5. Аэрофототүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды ресімдеу және беру ережелері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
1 Қосымша еңбек функциясы: Түсіру аймағын жоспарлы-биіктік геодезиялық зерттеу бойынша материалдар жинау, нивелирлік есептеулер және жұмыстарды каталогтау
1 Дағды: Геодезиялық іздестіру жұмыстарын жоспарлау
Машық:
1. Топографиялық-геодезиялық материалдарды жинау, зерттеу, талдау.
2. Ұлттық кеңістіктік деректер қорынан құжаттарды қалыптастыру, жинақтау, сақтау, пайдалану және беру.
Білім:
1.Құжаттарды, файлдарды және басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау ережелері.
2. Нормативтік-әдістемелік құжаттардың талаптары.
3. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
5. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау, топтық жұмыс, өзгерістерді басқару, көшбасшылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
Геодезист

4. Методов выполнения измерений.
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3: Осуществление геодезических изысканий при решении различных инженерно-технических задач, возникающих при строительстве объектов, сооружений, путей сообщений, магистральных трубопроводов, а также разведке и добыче полезных ископаемых, геофизических съемках и разведке, а также выполнение работ по наземному лазерному сканированию и обработке его результатов
Навык 1: Навыки в проектировании и принятии решений
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при выполнении геодезических изысканий.
2. Оформления и презентации результатов.
3. Проектирования и принятия решений при выполнении геофизических съемок и разведки.
Знания:
1. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при выполнении геодезических изысканий.
2. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
3. Правил передачи сведений составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ.
4. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
5. Правил регистрации учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Сбор материалов о планово-высотной геодезической изученности района изысканий, уравнительные вычисления и каталогизация работ
Навык 1: Планирования программы геодезических изысканий
Умения:
1. Сбора, изучения, анализа топографо-геодезического материала.
2. Формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального фонда пространственных данных.
Знания:
1. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий.
2. Требований нормативно-методических документов.
3. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
4. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
5. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Стратегическое мышление, умение работать в команде, управление изменениями, лидерство.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Геодезист

15. "Картограф" кәсіп карточкасы:
Код:
2165-2-007
Топ коды:
2165-2
Мамандық:
Картограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – картограф.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары білім (бакалавр, маман, резидентура)
Мамандығы: 6B073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Картограф
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Картография саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
3111-5-005 техник-картограф
2165-2-005 инженер-картограф
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Картографиялық өнімдерді зерттеу, орындау, құрастыру.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі типтегі және мақсаттағы кеңістіктік деректер қорын, ГЦЖ құру, жүргізу және жаңарту.
2. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, ғарыштық және аэрофотограмметриялық түсірілімдердің, дала журналдарының материалдарын өңдеу.
3. Аналогтық форматта және картографиялық және географиялық цифрлық өнімдерді электронды форматта басып шығаруға дайындау, геопорталдарды жүргізу.
1 Еңбек функциясы: Әртүрлі типтегі және мақсаттағы кеңістіктік деректер қорын, ГЦЖ құру, жүргізу және жаңарту
1 Дағды: Заманауи технологиялар мен геодезиялық цифрлық жүйелерді өндіріске енгізу
Машық:
1. Қазіргі заманғы технологиялар мен геодезиялық цифрлық жүйелерді өндіріске енгізу бойынша талдау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Топ қызметін бақылау және түзету.
Білім:
1. Кеңістіктік мәліметтердің түрлері мен сипаттамалары, негізгі үлгілері және сақтау құрылымдары.
2. Заманауи технологиялар мен геодезиялық цифрлық жүйелерді өндіріске енгізу кезінде жүйелік талдау және жобалау әдістемесі.
3. Цифрлық топографиялық картадағы қолтаңбалар тізбе терминологиясы мен шартты қысқартулар.
4. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
5. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

15. Карточка профессии "Картограф":
Код:
2165-2-007
Код группы:
2165-2
Профессия:
Картограф
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – картограф.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалвриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
6B073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Картограф
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по картографии.
Другие возможные наименования профессий:
3111-5-005 техник-картограф
2165-2-005 инженер-картограф
Основная цель деятельности:
Изучение, выполнение, разработка и создание картографических продукций.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание, ведение и обновление баз пространственных данных, ГИС различного типа и назначения.
2. Обработка материалов космической и аэрофотограмметрической съемки, полевых журналов с использованием компьютерных программ.
3. Подготовка к изданию в аналоговом формате и публикация в электронном формате картографической и геоинформационной продукции, ведение геопорталов.
Трудовая функция 1: Создание, ведение и обновление баз пространственных данных, ГИС различного типа и назначения
Навык 1: Навыки работы и по внедрению современных технологий и геодезических информационных систем в производство
Умения:
1. Анализировать решения по внедрению современных технологий и геодезических информационных систем в производство.
2. Контроля и коррекции деятельности команды.
Знания:
1. Видов и характеристик пространственных данных, основные модели и структуры хранения.
2. Методологии системного анализа и проектирования при внедрении современных технологий и геодезических информационных систем в производство.
3. Терминологии перечня условных сокращений для подписей на цифровой топографической карте, условных знаков; методов создания карт.
4. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
5. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".

6. Картографиялық-карталық баспа жұмыстарына нұсқаулықтар.
7. Кеңістіктік деректер қорын, әртүрлі типтегі және мақсаттағы ГЦЖ құру, жүргізу және жаңарту үшін қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу принциптері.
8. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
9. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, ғарыштық және аэрофотограмметриялық түсірілімдердің, дала журналдарының материалдарын өңдеу
1 Дағды: Қашықтықтан зондтау материалдарын өңдеуге арналған компьютерлік бағдарламалармен жұмыс жасау
Машық:
1. Ғарыштық және аэрофотограмметриялық түсірілімдер материалдарын өңдеу кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалану кезіндегі әрекеттерді бақылау және түзету.
3. Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, далалық журналдарды жүйелеуге жағдай жасау және талдау дағдылары.
4. Мәліметтер базасының құрылымын және атрибут деректерін толтыру нұсқауларын әзірлеу
Білім:
1. Географиялық цифрлық модельдеудің негіздері, атрибуттық және кеңістіктік сұраныстарды құру принциптері мен ережелері.
2. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен материалдарды өңдеуді орындау кезінде жүйелік талдау және жобалау әдістемесі.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Картографиялық өнімдерді жасау, жаңарту, оларды түрлендіру және пайдалану технологиялары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3 Еңбек функциясы: Аналогтық форматта және картографиялық және географиялық цифрлық өнімдерді электронды форматта басып шығаруға дайындау, геопорталдарды жүргізу.
1 Дағды: Нормативтік және техникалық стандарттар
Машық:
1. Ұлттық кеңістіктік деректер қорынан құжаттарды қалыптастыру, жинақтау, сақтау, пайдалану және беру.
2. Аэроғарыштық кескіндерді түсіндіру және олардың негізінде топографиялық және тақырыптық карта құрастыру.
3. Электронды картографиялық және географиялық цифрлық өнімді геопорталдарда жариялау.
Білім:
1. Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсіру, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, мөлшерлемелері, бағалары.
2. Электронды, цифрлық және ГЦЖ өнімдерін жариялауға және басып шығаруға дайындаудың техникалық процесстері.

6. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
7. Принципов работы с программным обеспечением, применяемым для создания, ведения и обновления баз пространственных данных, ГИС различного типа и назначения.
8. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
9. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2: Обработка материалов космической и аэрофотограмметрической съемки, полевых журналов с использованием компьютерных программ
Навык 1: Навыки работы в компьютерных программах по обработке материалов ДЗЗ
Умения:
1. Применения анализа и решений при обработке материалов космической и аэрофотограмметрической съемки.
2. Осуществления контроля и коррекции деятельности при использовании компьютерных программ.
3. Применения анализа и создания условий при систематизации полевых журналов с использованием компьютерных программ.
4. Разработки структуры базы данных и инструкций по заполнению атрибутивных данных.
Знания:
1. Принципов и правил построения атрибутивных и пространственных запросов, основы геоинформационного моделирования.
1. Методологии системного анализа и проектирования при выполнении обработки материалов с использованием компьютерных программ.
2. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
3. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространнственных данных".
4. Технологии производства работ по созданию, обновлению картографической продукции, ее преобразованию и использованию.
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3: Подготовка к изданию в аналоговом формате и публикация в электронном формате картографической и геоинформационной продукции, ведение геопорталов
Навык 1: Навыки в нормативных и технических норм
Умения:
1. Формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального фонда пространственных данных.
2. Интерпретирования аэрокосмических изображений, и составление на их основе топографические и тематические карты.
3. Публикации электронной картографической и геоинформационной продукции, в том числе на геопорталах.
Знания:
1. Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств.
2. Технологических процессов создания электронных, цифровых карт и ГИС, подготовки картографических произведений к публикации и изданию.

3. Геопорталдарда жариялауға картографиялық кескіндерді дайындау кезінде қолданылатын гарфикалық деректер форматтары.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, жылдам шешім қабылдау қабілеті, шоғырлану және зейінді басқару.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
5
Техник-картограф
16. "Инженер-картограф" кәсіп карточкасы:
Коды:
2165-2-005
Топ коды:
2165-2
Мамандық:
Инженер-картограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – инженер-картограф.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы: 7М073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Инженер-картограф
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Картография саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
3111-5-005 техник-картограф
2165-2-007 картограф
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Картографиялық өнімдерді зерттеу, шешім қабылдау, құрастыру.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Геодезиялық цифрлық жүйелерді және графикалық кескіндерді өңдеуге арналған бағдарламаларды пайдалана отырып, топографиялық карталарды цифрлық түрде құрастыру.
2. Трапециялық жақтауларды, километрлік торларды және геодезиялық тірек нүктелерін салу, карталардың растрлық кескіндерін түрлендіру және тіркеу, геодезиялық цифрлық жүйелерде растрлық топографиялық карталарды векторлау.
3. Картография және шартты белгілер бойынша нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу.
1 Еңбек функциясы: Геодезиялық цифрлық жүйелерді және графикалық кескіндерді өңдеуге арналған бағдарламаларды пайдалана отырып, топографиялық карталарды цифрлық түрде құрастыру
1 Дағды: Топографиялық карталар құрастыру шін ГЦЖ бағдарламаларын меңгеру
Машық:

3. Форматов графических данных, применяемые при подготовке картографических изображений к публикации на геопортале.
4. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Системное мышление, умение быстро принимать решения, концентрация и управление вниманием.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
5
Техник-картограф
16. Карточка профессии "Инженер-картограф":
Код:
2165-2-005
Код группы:
2165-2
Профессия:
Инженер-картограф
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – инженер-картограф.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовое образование (магистратура, резидентура)
Специальность: 7М073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Инженер-картограф
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по картографии.
Другие возможные наименования профессий:
3111-5-005 техник-картограф
2165-2-007 картограф
Основная цель деятельности:
Анализирование, решение, создание картографической продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Составление топографических карт в цифровом виде с помощью геодезических информационных систем и программ для обработки графических изображений.
2. Нанесение рамок трапеций, километровой сетки и пунктов геодезической основы, трансформирование и регистрация растровых изображений карт, векторизация растровых топографических карт в геодезических информационных системах.
3. Разработка и внедрение нормативных документов по вопросам картографии, условных знаков и обозначений.
Трудовая функция 1: Составление топографических карт в цифровом виде с помощью геодезических информационных систем и программ для обработки графических изображений
Навык 1: Навыки ГИС программах для создания топографических карт
Умения:

1. Графикалық кескіндерді өңдеу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Нәтижелерді жобалау және ұсыну, заманауи бағдарламалық өнімдер мен аппараттық құралдарды пайдалану.
3. Топографиялық карталарды цифрлық түрде құрастыру кезінде жобалау және шешім қабылдау және көзқарастарды үйлестіру дағдылары.
Білім:
1. Кеңістік мәліметтер базасын және әртүрлі мақсаттағы ГЦЖ құру, жүргізу, жаңарту.
2. Геодезиялық цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, цифрлық түрдегі топографиялық карталарды құрастыруда бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемелері.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Цифрлық топографиялық картадағы қолтаңбалар үшін шартты аббревиатуралар тізімінің терминологиясы, шартты белгілер; карталарды құру әдістері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы: Трапециялық жақтауларды, километрлік торларды және геодезиялық тірек нүктелерін салу, карталардың растрлық кескіндерін түрлендіру және тіркеу, геодезиялық цифрлық жүйелерде растрлық топографиялық карталарды векторлау
1 Дағды: ГЦЖ бағдарламаларында растрлық топографиялық карталарды векторлау, карталарды бейнелеу кезінде жобалау және шешім қабылдау
Машық:
1. Геодезиялық цифрлық жүйелерде растрлық топографиялық карталарды векторлау, карталарды бейнелеу кезінде жобалау және шешімдер қабылдау және көзқарастарды үйлестіру дағдылары.
2. Кеңістіктік объектілерді және құбылыстарды модельдеу.
3. Нәтижелерді жобалау және ұсыну, заманауи бағдарламалық өнімдер мен аппараттық құралдарды пайдалану.
4. Трапеция тәрізді рамаларды, километрлік торларды және геодезиялық тірек нүктелерін салу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
5. Картографиялық материалдарды баспаға дайындау форматтары, технологиялары және ерекшеліктері.
Білім:
1. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
2. Геодезиялық цифрлық жүйелерде топографиялық карталарды құру кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемелері.
3. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
4. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы: Картография және шартты белгілер бойынша нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу
1 Дағды: Техникалық құжаттамамен және шартты белгілермен жұмыс жасау, заманауи бағдарламалық өнімдер мен ақпараттық құралдарды пайдалану
Машық:

1. Проектирования и принятия решений при обработке графических изображений.
2. Оформления и презентация результатов, использование современных программных продуктов и технических средств.
3. Проектирования и принятия решений и согласования точек зрения при составлении топографических карт в цифровом виде.
Знания:
1. Создания, ведения и обновления баз пространственных данных, ГИС различного типа назначения.
2. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при составлении топографических карт в цифровом виде с помощью геодезических информационных систем.
3. Требований нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
4. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Терминологии перечня условных сокращений для подписей на цифровой топографической карте, условных знаков; методов создания карт.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка
не рекомендуется
Трудовая функция 2: Нанесение рамок трапеций, километровой сетки и пунктов геодезической основы, трансформирование и регистрация растровых изображений карт, векторизация растровых топографических карт в геодезических информационных системах
Навык 1: Навыки проектирования и принятия решений и согласования точек зрения при изображении карт, векторизация растровых топографических карт в ГИС программах
Умения:
1. Проектирования и принятия решений и согласования точек зрения при изображении карт, векторизации растровых топографических карт в геодезических информационных системах.
2. Моделирования пространственных объектов, процессов и явления.
3. Оформления и презентации результатов, использования современных программных продуктов и технических средств.
4. Проектирования и принятия решений при нанесении рамок трапеций, километровой сетки и пунктов геодезической основы.
5. Форматов, технологии и особенности подготовки картографических материалов к изданию.
Знания:
1. Требования нормативно-методических документов по производству топографо-геодезических работ.
2. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при создании топографических карт в геодезических информационных системах.
3. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
4. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3: Разработка и внедрение нормативных документов по вопросам картографии, условных знаков и обозначений
Навык 1: Навыки в работы с технической документацией, условными знаками, использование современных программных продуктов и технических средств
Умения:

1. Картографиялық, аэроғарыштық және статистикалық материалдар мен мәліметтер базасымен және кеңістіктік деректермен дұмыс.
2. Нормативтік-құқықтық құжаттарды әзірлеу және енгізу кезіндегі көзқарастарды үйлестіру және жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
3. Нәтижелерді жобалау және ұсыну, заманауи бағдарламалық өнімдер мен аппараттық құралдарды пайдалану.
4. Картографиялық жұмыстарды жүргізу жоспарларына картографиялық өнімді өндіру құралдары мен әдістерін жетілдіру жөнінде жаңа техниканы енгізу арқылы ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар ұсыныстарын дайындау.
Білім:
1. Таралуы шектеулі құжаттарды, істерді және басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау ережелері.
2. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
3. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіруге арналған нормативтік-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар.
4. Картографиялық және географиялық цифрлық өнімдердің сапасына қойылатын талаптар.
5. Нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемесі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өзара ынтымақтастық және әрекеттестік, стратегиялық ойлау, ұқыптылық, көшбасшылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Геодезиялық және картографиялық қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
Картограф
17. "Аэрофотогеодезист" кәсіп карточкасы:
Коды:
2165-2-001
Топ коды:
2165-2
Мамандық:
Аэрофотогеодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – аэрофотогеодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары білім (бакалавр, маман, резидентура)
Мамандығы: 6B073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Аэрофотогеодезист
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Аэрофотогеодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

1. Работать с картографическими, аэрокосмическими, справочно-статистическими материалами, базами и банками пространственных данных.
2. Проектирования и принятия решений и согласования точек зрения при разработке и внедрении нормативных документов.
3. Оформления и презентации результатов, использование современных программных продуктов и технических средств.
4. В подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к планам проведения картографических работ, планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию средств и методов производства картографической продукции.
Знания:
1. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
2. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
3. Требований нормативно методических документов по производству топографо-геодезических работ.
4. Требования, предъявляемые к качеству картографической и геоинформационной продукции.
5. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при разработке и внедрении нормативных документов.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
7. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие, стратегическое мышление, аккуратность, лидерство.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в геодезической и картографической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Картограф
17. Карточка профессии "Аэрофотогеодезист":
Код:
2165-2-001
Код группы:
2165-2
Профессия:
Аэрофотогеодезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – аэрофотогеодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: 6B073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Аэрофотогеодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по аэрофотогеодезии.
Другие возможные наименования профессий:

3111-3-009 техник-аэрофотогеодезист
2165-2-004 инженер-аэрофотогеодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Аэрофотогеодезиялық тапсырмаларды жоспарлау, құрастырау, орындау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жер бедерінің цифрлық моделін құру.
2. Картографиялау аймағына арналған топографиялық мәліметтер қорын цифрлық ақпаратпен толтыру.
3. Ұшқышсыз ұшу аппараттары мен ұшақ үлгілерін пайдалана отырып, аумақтық және сызықтық объектілерді аэрофототүсіруді жүргізу.
1 Еңбек функциясы: Жер бедерінің цифрлық моделін құру
1 Дағды: Заманауи бағдарламалық өнімдер мен ақпарттық құралдарды қолдану
Машық:
1. Аэроғарыштық түсірілім жұмыстарын жобалау және жоспарлауға қойылған міндеттерді шешу үшін ең оңтайлы тәсілдерді анықтау.
2. Заманауи бағдарламалық өнімдер мен аппараттық құралдарды пайдалана отырып, оның ішінде ҰСҰА қолданысы арқылы алынған ақпараттарды өңдеу.
3. Аэроғарыштық түсірілімдердің жоспарлы-биіктік негізін құру бойынша геодезиялық жұмыстар.
4. Аэротүсірілімдерді далалық және камералдық дешифрлеу.
Білім:
1. Аэроғарыштық кескіндерді фотограмметриялық өңдеу әдістері және оларды дешифрлеу әдістері.
2. Жергілікті жердің жер бедері туралы ақпараттар жинау.
3. Негізгі фотограмметриялық бағдарламалық өнімдер.
4. ЖҚЗ материалдары бойынша алынған соңғы деректердің дәлдігіне қойылатын талаптар.
5. Аэроғарыштық түсірілімдерді далалық жағдайда жоспарлы-биіктік дайындық әдістері.
6. Сыртқы бағдар үшін тірек нүктелерінің координаттарын анықтаудың негізгі геодезиялық әдістері.
7. Аэрофотогеодезия саласындағы нормативті құқықтық және нормативті техникалық құжаттар.
8. Жердің жасанды спутниктері мен аэротүсірілім аппараттарының қозғалысының теориялық негіздері.
9. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
11. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Дағды: Геодезиялық жұмыстарды орындау және нәтижелерін өңдеу
Машық:
1. Заманауи фотограмметриялық бағдарламалық өнімдер мен жүйелерді пайдалана отырып, әртүрлі ұшқышсыз ұшу аппараттарынан алынғандарды қоса, Жерді қашықтықтан зондтау нәтижелерін өңдеу мүмкіндігі.
2. Аэроғарыштық түсірістердің жоспарлы-биіктік негізін құру бойынша кешенді геодезиялық жұмыстарды жүргізу.
3. Аэроғарыштық суреттердің үстелдік және далалық интерпретациясын орындау.

3111-3-009 техник-аэрофотогеодезист
2165-2-004 инженер-аэрофотогеодезист
Основная цель деятельности:
Проектирование, создание, выполнение аэрофотогеодезических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Построение цифровой модели местности.
2. Наполнение базы топографических данных цифровой информацией на район картографирования.
3. Выполнение аэрофотосъемки площадных и линейных объектов с использованием беспилотных летательных аппаратов коптерного и самолетного типов.
Трудовая функция 1: Построение цифровой модели местности
Навык 1: Навыки работы на современных программных продуктах и технических средств
Умения:
1. Проектирование и планирование аэрокосмосъемочных работ, определение наиболее оптимальных парметров съемки для решений поставленных задач.
2. Умение обрабатывать результатов аэрокосмических снимков в том числе полученных из различных БПЛА с использованием современных фотограмметрических программных продуктов и систем.
3. Проведение комплекса геодезических работ по созданию планово-высотной основы аэрокосмосъемок.
4. Выполнение камеральных и полевых дешифрирования аэрокосмоснимков.
Знания:
1. Методов и способов выполнения фотограмметрической обработки аэроснимков и космических снимков и их дешифрирования.
2. Способов сбора информации о рельефе и контурах местности.
3. Основные фотограмметрические программные продукты.
4. Требования к точности конечных данных, полученных по материалам ДЗЗ.
5. Методики планово-высотной подготовки аэрокосмоснимков в полевых условиях.
6. Основных геодезических способов определения координат опорных точек для внешнего ориентирования модели.
7. Нормативных правовых актов и нормативно-технических документации в области аэрофотогеодезии.
8. Теоретических основ движения искусственных спутников Земли и летательных аэросьемочных аппаратов.
9. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
10. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
11. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Навык 2: Навыки выполнения геодезических работ и обработка результатов
Умения:
1. Обрабатывать результатов дистанционного зондирования Земли, в том числе полученных из различных беспилотных летательных аппаратов с использованиям современных фотограмметрических программных продуктах и системах.
2. Проведения комплекса геодезических работ по созданию планово-высотной основы аэрокосмосъемок;
3. Выполнения камеральных и полевых дешифрирования аэрокосмоснимков.

4. Фотограмметриялық бұйымдарды жасау жобаларын жасау.
5. Суреттер мен картографиялық ақпаратты фотограмметриялық өңдеу және интерпретациялаудың арнайы құралдары мен әдістерін қолдану.
Білім:
1. Аэрофотосуреттер мен спутниктік суреттерді фотограмметриялық өңдеуді орындау әдістері мен әдістері және оларды интерпретациялау.
2. Аймақтың рельефі мен контуры туралы мәлімет жинау әдістері.
3. Негізгі фотограмметриялық бағдарламалық өнімдер.
4. Далада аэроғарыштық суреттерді жоспарлау және биіктікке дайындау әдістері.
5. Модельдің сыртқы бағдарлануының тірек нүктелерінің координаталарын анықтаудың негізгі геодезиялық әдістері.
6. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. Ғарыштық бейнелеу жүйелерінің техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері және ұшқышсыз ұшатын аппараттар мен аэрофотоаппараттардың мүмкіндіктері.
8. Нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттар.
9. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2 Еңбек функциясы: Карталау аймағына арналған топографиялық мәліметтер қорын цифрлық ақпаратпен толтыру
1 Дағды: Жалпы және арнайы бағдарламалық құралдармен жұмыс
Машық:
1. Жер бедерінің, ортофотопландардың, карта және планның цифрлық модельдерін құрастыру бойынша фотограмметриялық жұмыстарды жоспарлау.
2. Топографиялық мәліметтер базасын цифрлық ақпаратпен толтыру кезінде талдау және шешім қабылдау дағдылары.
3. Топ қызметін бақылау және түзету.
4. Кескінді өңдеуге арналған жалпы және арнайы бағдарламалық құралдармен жұмыс.
5. Жобалық құжаттаманы дайындау.
Білім:
1. Фотограмметриялық жұмыстар өдірісіндегі әдістер мен технологиялар.
2. Картографиялық және карталық баспа жұмыстарына басшылық.
3. Өлшеулерді орындау әдістері.
4. Әуе түсіру жұмыстарын жүргізуге жазбаларды тіркеу және рұқсат беру ережелері.
5. Карта жасау кезінде топографиялық мәліметтер қорын цифрлық ақпаратпен толтыру кезінде шешім қабылдау әдістері.
6. Спутниктік аэросуреттерді өңдеу кезінде талдау, жобалау, шешім қабылдау жұмыстары.
7. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3 Еңбек функциясы: Ұшқышсыз ұшу аппараттары мен ұшақ үлгілерін пайдалана отырып, аумақтық және сызықтық объектілерді аэрофототүсіруді жүргізу
1 Дағды: Геодезиялық кешенді жұмыстар және ақпараттарды өңдеу
Машық:

4. Разработки проектов создания фотограмметрической продукции.
5. Использования специальных средств и методов фотограмметрической обработки и интерпретации изображений и картографической информации.
Знания:
1. Методов и способов выполнения фотограмметрической обработки аэроснимков и космических снимков и их дешифрирования;
2. Способов сбора информации о рельефе и контурах местности;
3. Основных фотограмметрических программных продуктов;
4. Методики планово-высотной подготовки аэрокосмоснимков в полевых условиях.
5. Основных геодезических способов определения координат опорных точек для внешнего ориентирования модели.
6. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
7. Технических характеристик и возможности космических съемочных систем и возможности беспилотных летательных аппаратов и аэрофотоаппаратов.
8. Нормативных правовых актов и нормативно-технических документов.
9. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
10. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2: Наполнение базы топографических данных цифровой информацией на район картографирования
Навык 1: Навыки в работы на программных средствах общего и специального назначения
Умения:
1. Планирования фотограмметрических работ по созданию цифровых моделей рельефа, местности, ортофотопланов, карт и планов.
2. Анализировать и принятия решений при наполнении базы топографических данных цифровой информацией.
3. Контроля и коррекции деятельности команды.
4. Работы с программными средствами общего и специального назначения для обработки изображений.
5. Подготавливания проектной документаций.
Знания:
1. Методов и технологии производства фотограмметрических работ.
2. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
3. Методов выполнения измерений.
4. Правил регистрации учета и выдач разрешении на проведение аэросъемочных работ.
5. Способов принятия решений при наполнении базы топографических данных цифровой информацией при картографировании.
6. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при выполнении обработки космических аэрофотоснимков.
7. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
8. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3: Выполнение аэрофотосъемки площадных и линейных объектов с использованием беспилотных летательных аппаратов коптерного и самолетного типов
Навык 1: Навыки в комплексной геодезической работе и обработке материалов
Умения:

1. Аэрофототүсірілімнің пландық-биіктік дайындығын құру бойынша кешенді геодезиялық жұмыстарды жүргізу;
2. Аэрофототүсірілімді және АФС материалдарын кейінгі өңдеуді жүргізу, аэрофотосуреттер мен олардың сыртқы бағдар элементтерін алу.
3. Кіріс мәліметтеріне методеректер қалыптастыру.
Білім:
1. Геодезия және картография, жерге орналастыру, кадастр саласында қолданылатын негізгі құралдар мен жабдықтар, құралдарды, жабдықтар мен материалдарды пайдалану, күтіп ұстау, жылжыту және сақтау принциптері.
2. Цифрлық әдіспен аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау тәртібі.
3. Кеңістіктік фототриангуляциялық желілерді құру кезінде, аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезіндегі жүйелік талдау әдістемесі.
4. Геодезиялық, аэротүсірілімдік, фотограмметриялық құралдардың техникалық сипаттамасы және мүмкіндіктері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылады/ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өзара ынтымақтастық пен әрекеттестік, стратегиялық ойлау, өздігінен білім алу және білімін жетілдіру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Аэрофотогеодезия қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
5
Техник- аэрофотогеодезист
18. "Инженер-аэрофотогеодезист" кәсіп карточкасы
Коды:
2165-2-004
Топ коды:
2165-2
Мамандық:
Инженер-аэрофотогеодезист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша қосалқы біліктілік деңгейі:
БТБА, БА сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 тіркелген) сәйкес жоғары деңгейдегі мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары санат, II-I санат, санатсыз.
Кәсіптің атауы – инженер-аэрофотогеодезист.
Кәсіптік білім дейгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы: 7М073-"Сәулет және құрылыс"
Біліктілік:
Инженер-аэрофотогеодезист
Бейресми және бейресми біліммен байланыс:
Аэрофотогеодезия саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

1. Проведения комплекса геодезических работ по созданию планово-высотной подготовки аэрофотосъемки;
2. Проведения аэрофотосъемки и постобработка материалов АФС, получение аэрофотоснимков и элементов их внешнего ориентирования.
3. Формирования метаданных на входящие материалы.
Знания:
1. Основных инструментов и оборудования, используемых в сфере геодезии и картографии, землеустройства, кадастра, принципов использования, техобслуживания, перемещения и хранения инструментов, оборудования и материалов.
2. Порядка выполнения аэрофотогеодезических и картографических работ цифровым методом.
3. Методологии системного анализа при построении сетей пространственной фототриангуляции, при выполнении аэрофотогеодезических и картографических работ.
4. Технических характеристик и возможностей геодезического, аэросъемочного, фотограмметрического оборудования.
5. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
6. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие, стратегическое мышление, способность к обучению и самообучению.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в аэрофотогеодезической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
5
Техник-аэрофотогеодезист
18. Карточка профессии "Инженер-аэрофотогеодезист":
Код:
2165-2-004
Код группы:
2165-2
Профессия:
Инженер-аэрофотогеодезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС:
Согласно приказу министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2021 года № 23760) требования к квалификации специалистов высшего уровня: высшая категория, II-I категория, без категории.
Наименование профессии – инженер-аэрофотогеодезист.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовое образование (магистратура, резидентура)
Специальность: 7М073-"Архитектура и строительство"
Квалификация:
Инженер-аэрофотогеодезист
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по переподготовки и повышению квалификации специалистов по аэрофотогеодезии.
Другие возможные наименования профессий:

3111-3-009 техник-аэрофотогеодезист
2165-2-001 аэрофотогеодезист
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Аэрофотогеодезиялық тапсырмаларды зерттеу, даярлау.
Еңбек функцияларының сиапаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фотограмметриялық желілерді салыстыру және масштаб жағдайлары немесе шоғырлардың проекциялық сәулелерінің коллинеарлық шарттары негізінде реттеу бағдарламасын қолдану.
2. Ғарыштық және аэрофотосуреттерді өңдеуге арналған геодезия және картография саласында геодезиялық цифрлық жүйелерді енгізу.
3.Фотограмметриялық өнімнің сапасын бақылау жұмыстарын жүргізу.
1 Еңбек функциясы: Фотограмметриялық желілерді салыстыру және масштаб жағдайлары немесе шоғырлардың проекциялық сәулелерінің коллинеарлық шарттары негізінде реттеу бағдарламасын қолдану
1 Дағды: Жобалау, талдау, нормативтік құжаттама дағдылары
Машық:
1. Фотограмметриялық желілерді реттеу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Нәтижелерді жобалау және ұсыну, заманауи бағдарламалық өнімдер мен аппараттық құралдарды пайдалану дағдылары.
3. Нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын қолдану.
Білім:
1. "Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Салыстырмалылық және масштабтық жағдайлар немесе шоғырлардың проекциялық сәулелерінің коллинеарлық шарттары негізінде фотограмметриялық желілерді реттеу бағдарламаларын пайдалану кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістемесі.
3. Нормативтік актілер және нормативтік-техникалық құжаттама.
4. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
5. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы: Ғарыштық және аэрофотосуреттерді өңдеуге арналған геодезия және картография саласында геодезиялық цифрлық жүйелерді енгізу
1 Дағды: Бейнелерді өңдеу және заманауи бағдарламаларды қолдану
Машық:
1. Ғарыштық және аэрофотосуреттерді өңдеу кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Геодезиялық цифрлық жүйелерді енгізу кезінде заманауи бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану дағдылары.
3. Цифрлық топографиялық пландарды жаңарту кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары, суреттерді жоспарлы-биіктіктік дайындау бойынша жұмыс технологияларын оңтайландыру, фотограмметрия эәне қашықтықтан зондтау саласындағы ұсыныстарды тұжырымдау.
4. Заманауи бағдарламық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалану арқылы нәтижелерді рәсімдеу және презентацилау дағдылары.
5. Міндеттерді және оларды орындау мерзімдерін тұжырымдау, сондай-ақ олардың орындалу барысын бақылау.
Білім:
1."Геодезия, картография және кеңістік деректері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

3111-3-009 техник-аэрофотогеодезист
2165-2-001 аэрофотогеодезист
Основная цель деятельности:
Изучение, анализирование, организация по решению аэрофотогеодезических задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Применение программы для уравнивания фотограмметрических сетей на основе условий компланарности и масштаба, либо условий коллинеарности проектирующих лучей связок.
2. Внедрение геодезических информационных систем в области геодезии и картографии для обработки космических и аэрофотоснимков.
3. Выполнение работ по контролю качества фотограмметрической продукции.
Трудовая функция 1: Применение программы для уравнивания фотограмметрических сетей на основе условий компланарности и масштаба, либо условий коллинеарности проектирующих лучей связок
Навык 1: Навыки в проектировании, анализе, нормативной документации
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при уравнивании фотограмметрических сетей.
2. Оформления и презентации результатов, использования современных программных продуктов и технических средств.
3. Применения требования нормативно-технической документации.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
2. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при применении программ для уравнивания фотограмметрических сетей на основе условий компланарности и масштаба, либо условий коллинеарности проектирующих лучей связок.
3. Нормативно-правовых актов и нормативно-технической документации.
4. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
5. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2: Внедрение геодезических информационных систем в области геодезии и картографии для обработки космических и аэрофотоснимков
Навык 1: Навыки в обработке снимков, использовании современных программ
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при обработке космических и аэрофотоснимков.
2. Использования современных программных продуктов и технических средств при внедрении геодезических информационных систем.
3. Проектирования и принятия решений при обновлении цифровых топографических планов, оптимизировать технологию работы по планово-высотной подготовке снимков, формулировать рационализаторские предложения в области фотограмметрии и дистанционного зондирования.
4. Оформления и презентации результатов, использования современных программных продуктов и технических средств.
5. Формулирования задания и сроки их выполнения, а также контролировать ход их выполнения.
Знания:
1. Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".

2. Топграфиялық -геодезиялық жұмыстарды өндіру кезінде қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттар талаптары.
3. Ғарыштық және аэротісірілімдерді өңдеу кезінде бірлескен талдау, жобалау және шешім қабылдау әдістері.
4. Өлшеуді орындау әдістері.
5. Аэротісірілім жұмыстарын жүргізу рұқсаты үшін тіркеу және есепке алу.
6. Таралуы шектеулі құжаттарды, істер мен басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау қағидалары.
7. Картографиялық және картогарфиялық баспалық жұмыстарға арналған ңұсқаулықтар.
8. Ғарыштық, фэротүсірілім және жердегі фотограмметриялық түсірілім материалдары бойынша, оынң ішінде лазерлік сканерлеу деректері бойынша тағайындалған әртүрлі карталар мен пландарды құрастыру және жаңарту технолгиясы.
9. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы: Цифрлық фотограмметриялық станцияның көмегімен цифрлық топографиялық карталарды (пландарды) жаңарту
1 Дағды: Цифрлық топографиялық жоспарларды жаңарту кезінде жобалау
Машық:
жоспарларды жаңарту кезінде жобалау және шешім қабылдау, кескіндерді пландық-биіктік дайындау бойынша жұмыс технологиясын оңтайландыру, фотограмметрия және қашықтықтан зондтау саласында ұсыныстар тұжырымдау.
2. Нәтижелерді жобалау және ұсыну, заманауи бағдарламалық өнімдер мен ақпараттық құралдарды пайдалану
Білім:
1.Цифрлық әдісті пайдалана отырып, аэрофотогеодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде талдау, жобалау, шешім қабылдау әдістемелік нұсқаулықтар.
2. Таралуы шектеулі құжаттарды және басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау ережері.
3. Картографиялық жұмыстар әдістемесі.
4. әуе түсіру жұмыстарын жүргізуге тіркеу және рұқсаттық ережелері.
5. Лазерлік сканерлеу деректерін қоса алғанда, ғарыштық, әуе және жер үсті фотограмметриялық түсірулердің матриелдарын пайдалана отырып, әртүрлі мақсатта карталармен жоспарларды құру және жаңарту технолгиялары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы:
Фотограмметриялық өнімнің сапасын бақылау жұмыстарын жүргізу
1 Дағды: Фотограмметриялық өнімдер сапасын бақылау
Машық:
1. Мұрағатқа беру үшін материалдарды дайындау кезінде жобалау және шешім қабылдау дағдылары.
2. Өндірістік құжаттаманы есепке лау, рәсімдеу және таныстыру дағдылары.
3. Цифрлық топографиялық карталарды құрастыру дайындық мәліметтерін даярлауда заманауи бағдарламаларды қолдану дағдылары.
4. Фотограмметриялық өнімнің қателері мен кемшілігін уақытылы анықтау бойынша редакциялық-бақылау тексерісін жүргізу.
5. Жылдық және болашаққа жрспарлардың жобаларын дайындауға қатысу.
Білім:
1.Технологиялық жабдықтың белгіленген дәлдік нормаларының сәйкестігін тексеру.
2. Таралуы шектеулі құжаттар мен басылымдарды есепке алу, пайдалану, сақтау ережері.
3. "Мемлеткеттік құпиялар туралы" заң.
4. Қазақстан Республикксы Үкіметінің қаулысымен бекітілген жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру қағидалары.
5. Картографиялық және баспалық жұмыстар басшылық әдістемесі.
6. Жер үсті, аэротүсірілім және ғарыштық фотограмметриялық түсірілімдерді жоспарлау және жобалау тәртібі.
7. Аэрофотогеодезия саласындағы нормативті құқықтық және нормативті техникалық құжаттамалар.
8. Ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау тәртібі.
9. Өндірістік санитария және өрт қауәпсіздігі тәртібі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау, жылдам шешім қабылдау қабілеті, көшбасшылық, зейіндік және басқару.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
Аэрофотогеодезия қызметтегі стандарттар және өзге де нормативтік-техникалық әдістемелер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен қарым-қатынасы:
СБШ деңгейі
Мамандық атауы
6
аэрофотогеодезист

2. Требований нормативно-правовых актов и нормативно-технических документов по производству топографо-геодезических работ.
3. Методологии совместного анализа, проектирования и принятия решений при выполнении обработки космических и аэрофотоснимков.
4. Методов выполнения измерений.
5. Правил регистрации учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ.
6. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
7. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
8. Технологии создания и обновления карт и планов различного назначения по материалам космических, аэросъемок и наземных фотограмметрических съемок, в том числе по данным лазерного сканирования.
9. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
10. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3: Выполнение работ по контролю качества фотограмметрической продукции
Навык 1: Контроля качества фотограмметрической продукции
Умения:
1. Проектирования и принятия решений при подготовке материалов для передачи в архив масштабов.
2. Оформления и презентации производственной документации и отчетности.
3. Использования современных программных продуктов и технических средств при подготовке материалов цифровой топографической карты.
4. Проведения редакционно-контрольной проверки по своевременному выявлению ошибок и недостатков фотограмметрической продукции.
5. Участвования в подготовке проектов перспективных и годовых планов.
Знания:
1. Осуществления проверки технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
2. Правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
3. Закона "О государственных секретах".
4. Правил передачи сведений, составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан.
5. Руководства по картографическим и картоиздательским работам.
6. Порядок проектирования и планирования наземных, аэросъемок и космических фотограмметрических съемок.
7. Нормативных правовых актов и нормативно-технических документаций в области аэрофотогеодезии.
8. Порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
9. Порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личным компетенциям:
Системное мышление, умение быстро принимать решения, концентрация и управление вниманием, лидерство.
Списков технических регламентов и национальных стандартов:
Стандарты, методики и иные нормативно-технические обеспечения в аэрофотогеодезической деятельности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
аэрофотогеодезист
Глава 4. Технические данные Профессионального стандарта
19. Наименование государственного органа: Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Сағындық Батырбек Жоламанұлы, b.sagyndyk@mdai.gov.kz. тел.: 64-91-41
20. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -
21. Отраслевой совет в сфере геодезии и картографии по профессиональным квалификациям: заключение от 7 декабря 2023 года.
22. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 20 декабря 2023 года.
23. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": заключение от 26 декабря 2023 года.
24. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
25. Дата ориентировочной актуализации: 31 января 2027 года.