Сарқан ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-140 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 4-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 8 159 755 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 658 177 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 167 018 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 43 256 мың теңге;
трансферттер түсімі 6 291 304 мың теңге;
2) шығындар 11 286 386 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 72 782 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 117 960 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 45 178 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) -3 199 413 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 3 199 413 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 2 577 435 теңге;
қарыздарды өтеу 45 178 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 667 156 мың теңге.".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 11.06.2025 № 43-169 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 291 326 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алмалы ауылдық округіне – 6077 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне – 27 645 мың теңге;
Аманбөктер ауылдық округіне – 34 993 мың теңге;
Бакалы ауылдық округіне – 14 029 мың теңге;
Екіаша ауылдық округіне – 28 261 мың теңге;
Қарабөгет ауылдық округіне – 14 972 мың теңге;
Қарашыған ауылдық округіне – 30 322 мың теңге;
Қойлық ауылдық округіне – 17 898 мың теңге;
Көктерек ауылдық округіне – 32 160 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне – 35 252 мың теңге;
Черкасск ауылдық округіне – 22 487 мың теңге;
Шатырбай ауылдық округіне – 27 230 мың теңге.

О бюджете Сарканского района на 2025-2027 годы
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2024 года № 35-140.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 4 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. "Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 8 159 755 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 658 177 тысяч тенге;
неналоговые поступления 167 018 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 43 256 тысяч тенге;
поступления трансфертов 6 291 304 тысяч тенге;
2) затраты 11 286 386 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 72 782 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 117 960 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 45 178 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит(профицит) бюджета (-) -3 199 413 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 3 199 413 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 2 577 435 тенге;
погашение займов 45 178 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 667 156 тысячи тенге.".
Сноска. Пункт 1 в редакции решениями Сарканского районного маслихата области Жетісу от 11.06.2025 № 43-169 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 270 326 тысяч тенге, в том числе:
Алмалинскому сельскому округу
– 6077 тысяч тенге;
Амангелдинскомусельскому округу
– 27645 тысячи тенге;
Аманбоктерскому сельскому округу
– 34993 тысяч тенге;
Бакалинскому сельскому округу
– 14029 тысяч тенге;
Екиашинскому сельскому округу
– 28261 тысяч тенге;
Карабогетскому сельскому округу
– 14972 тысячи тенге;
Карашиганскому сельскому округу
– 30322 тысяч тенге;
Койлыкскому сельскому округу
– 17898 тысячи тенге;
Коктерекскому сельскому округу
– 32160 тысяч тенге;
Лепсинскому сельскому округу
– 35252 тысяч тенге;
Черкасскому сельскому округу
– 17 487 тысяч тенге;
Шатырбайскому сельскому округу
– 27230 тысяч тенге;

3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 40743 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының төрағасы М. Разбеков
Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы "26" желтоқсандағы № 35-140 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 11.06.2025 № 43-169 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Сарқан ауданының 2025жылға арналған бюджеті
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 40743 тысячи тенге.
4. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сарканского районного маслихата М. Разбеков
Приложение 1 к решению Сарканского районного маслихата от "26" декабря 2024 года № 35-140
Сноска. Приложение 1 в редакции решениями Сарканского районного маслихата области Жетісу от 11.06.2025 № 43-169 (вводится в действие с 01.01.2025).
Бюджет Сарканского района на 2025 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

57 690
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
254 127
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 495
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
61 970
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
140 162
02
Қорғаныс
94 931
1
Әскери мұқтаждар
63 924
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
63 924
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
63 924
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
31 007
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31 007
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
31 007
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
17 646
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
17 646
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
17 646
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
17 646
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
964 358
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
403 015
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
403 015
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
403 015
2
Әлеуметтiк көмек
362 145
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
362 145
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
22 609
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
23 362
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
59 572
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 530
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
135 467
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

57 690
015
Капитальные расходы государственного органа
3 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
254 127
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
51 495
013
Капитальные расходы государственного органа
500
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
61 970
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
140 162
02
Оборона
94 931
1
Военные нужды
63 924
122
Аппарат акима района (города областного значения)
63 924
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
63 924
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
31 007
122
Аппарат акима района (города областного значения)
31 007
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
31 007
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
17 646
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
17 646
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
17 646
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
17 646
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
964 358
1
Социальное обеспечение
403 015
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
403 015
005
Государственная адресная социальная помощь
403 015
2
Социальная помощь
362 145
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
362 145
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22 609
006
Оказание жилищной помощи
23 362
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
59 572
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 530
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
135 467
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

3 992
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 050 312
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
468 156
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
468 156
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
468 156
2
Әлеуметтiк көмек
379 913
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
379 913
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
24 568
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
24 180
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
64 489
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 955
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
135 861
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
125 860
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
202 243
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
195 852
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50 312
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 917
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
523
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
125 073
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
15 027
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 392
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 392
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
4 331 882
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 771 567
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
1 771 567
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау

3 992
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 050 312
1
Социальное обеспечение
468 156
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
468 156
005
Государственная адресная социальная помощь
468 156
2
Социальная помощь
379 913
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
379 913
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
24 568
006
Оказание жилищной помощи
24 180
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
64 489
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 955
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
135 861
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
125 860
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
202 243
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
195 852
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
50 312
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 917
021
Капитальные расходы государственного органа
523
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
125 073
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
15 027
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 392
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 392
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
4 331 882
1
Жилищное хозяйство
1 771 567
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 771 567
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда