Сарқан ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-140 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 4-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 8 936 921 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 778 386 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 14 223 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 36 047 мың теңге;
трансферттер түсімі 7 108 265 мың теңге;
2) шығындар 11 563 552 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 104 238 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 149 416 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 45 178 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) -2 730 869 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 2 730 869 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 2 108 891 теңге;
қарыздарды өтеу 45 178 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 667 156 мың теңге.".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 20.11.2025 № 48-185 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 291 326 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алмалы ауылдық округіне – 6077 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне – 27 645 мың теңге;
Аманбөктер ауылдық округіне – 34 993 мың теңге;
Бакалы ауылдық округіне – 14 029 мың теңге;
Екіаша ауылдық округіне – 28 261 мың теңге;
Қарабөгет ауылдық округіне – 14 972 мың теңге;
Қарашыған ауылдық округіне – 30 322 мың теңге;
Қойлық ауылдық округіне – 17 898 мың теңге;
Көктерек ауылдық округіне – 32 160 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне – 35 252 мың теңге;
Черкасск ауылдық округіне – 22 487 мың теңге;
Шатырбай ауылдық округіне – 27 230 мың теңге.

О бюджете Сарканского района на 2025-2027 годы
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2024 года № 35-140.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 4 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. "Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 8 936 921 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 778 386 тысяч тенге;
неналоговые поступления 14 223 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 36 047 тысяч тенге;
поступления трансфертов 7 108 265 тысяч тенге;
2) затраты 11 563 552 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 104 238 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 149 416 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 45 178 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит(профицит) бюджета (-) -2 730 869 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 2 730 869 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 2 108 891 тенге;
погашение займов 45 178 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 667 156 тысячи тенге.".
Сноска. Пункт 1 в редакции решениями Сарканского районного маслихата области Жетісу от 20.11.2025 № 48-185 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 270 326 тысяч тенге, в том числе:
Алмалинскому сельскому округу
– 6077 тысяч тенге;
Амангелдинскомусельскому округу
– 27645 тысячи тенге;
Аманбоктерскому сельскому округу
– 34993 тысяч тенге;
Бакалинскому сельскому округу
– 14029 тысяч тенге;
Екиашинскому сельскому округу
– 28261 тысяч тенге;
Карабогетскому сельскому округу
– 14972 тысячи тенге;
Карашиганскому сельскому округу
– 30322 тысяч тенге;
Койлыкскому сельскому округу
– 17898 тысячи тенге;
Коктерекскому сельскому округу
– 32160 тысяч тенге;
Лепсинскому сельскому округу
– 35252 тысяч тенге;
Черкасскому сельскому округу
– 17 487 тысяч тенге;
Шатырбайскому сельскому округу
– 27230 тысяч тенге;

3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 40743 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының төрағасы М. Разбеков
Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы "26" желтоқсандағы № 35-140 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 20.11.2025 № 48-185 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Сарқан ауданының 2025жылға арналған бюджеті
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 40743 тысячи тенге.
4. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сарканского районного маслихата М. Разбеков
Приложение 1 к решению Сарканского районного маслихата от "26" декабря 2024 года № 35-140
Сноска. Приложение 1 в редакции решениями Сарканского районного маслихата области Жетісу от 20.11.2025 № 48-185 (вводится в действие с 01.01.2025).
Бюджет Сарканского района на 2025 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

50 458
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 695
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
135 467
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
142 040
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
202 629
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
200 329
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 805
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 417
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
117 160
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
15 811
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
7 636
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 300
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
2 300
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6 963 493
1
Тұрғын үй шаруашылығы
6 728 059
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
6 728 059
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
2 277 422
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
3 106 731
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 343 906
2
Коммуналдық шаруашылық
163 662
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
163 662
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
147 626
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
9 942
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
6 094
3
Елді-мекендерді көркейту

50 458
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 695
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
135 467
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
142 040
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
202 629
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
200 329
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 805
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 417
021
Капитальные расходы государственного органа
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
117 160
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
15 811
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 636
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 300
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
2 300
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 963 493
1
Жилищное хозяйство
6 728 059
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
6 728 059
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
2 277 422
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
3 106 731
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 343 906
2
Коммунальное хозяйство
163 662
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
163 662
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
147 626
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
9 942
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
6 094
3
Благоустройство населенных пунктов

48 407
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
31 377
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31 377
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
31 377
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3 992
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
3 992
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3 992
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
3 992
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 050 312
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
468 156
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
468 156
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
468 156
2
Әлеуметтiк көмек
379 913
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
379 913
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
24 568
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
24 180
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
64 489
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 955
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
135 861
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
125 860
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
202 243
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
195 852
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50 312
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 917
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

48 407
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
31 377
122
Аппарат акима района (города областного значения)
31 377
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
31 377
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3 992
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
3 992
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
3 992
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3 992
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 050 312
1
Социальное обеспечение
468 156
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
468 156
005
Государственная адресная социальная помощь
468 156
2
Социальная помощь
379 913
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
379 913
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
24 568
006
Оказание жилищной помощи
24 180
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
64 489
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 955
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
135 861
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
125 860
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
202 243
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
195 852
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
50 312
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 917
021
Капитальные расходы государственного органа