Қаратал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 35-113 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының тармақшасына сәйкес Қаратал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қаратал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы М.Әкімжанов
Қаратал аудандық мәслихатының 2024 жылғы "27" желтоқсандғы "Қаратал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 35-113 шешіміне қосымша
Қаратал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескерілді.
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2025-2029 годы.
Решение Каратальского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2024 года № 35-113
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Каратальский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима района.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Акимжанов М.
приложение № 35-113 к решению Каратальского районного маслихата От "27" декабря 2024 года "По Каратальскому району на 2025-2029 годы управление пастбищами и по их использованию №" Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2025-2029 годы
Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2025-2029 годы.
1. Настоящий типовой план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.

4) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.

4) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.

6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
7) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
8) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;

6) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
7) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
8) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;

33,3 26,1 12,3 6,4 борозды, көк шөпті, бромды
шатыр шөптері, ұзын шашты таспа шөптері)
сол топырақтарда
2,31,71,60,82,31603жайылым10024,0Жайылым3,55,33,83,75,3127қаттыВЛО жайылымдарыжеке2,12,81,81,42,867бұталы,барлық түрлері үшінмал вло30,825,510,78,9орташа жабысқақмалжалпы1006,0жайылым8022,0Жайылым3,23,73,32,33,7тазаВЛО жайылымдарыжеке2,32,31,60,92,3қой, ешкі жәнемал вло33,722,512,25,3аттаржайылым205,02,22,01,81,12,2қатты1,61,20,90,41,6бітеліп қалған;20,811,16,12,4брюнеттер - емдікпаст-10027,03,03,43,02,13,492бищ2,22,11,50,82,259Жалпы: жайылым 100 697,0 3,3 2,8 3,2 2,1 3,3 2300

ковыли волосатик и киргизский, овсяница 33,3 26,1 12,3 6,4 бороздчатая, мятлик луковичный, костер
кровельный, лентоостник длинноволосис- тый) на тех же почвах
бищ2,31,71,60,82,31603паст-10024,0Выпас3,55,33,83,75,3127сильноВЛО пастбищабищачастного2,12,81,81,42,867закустаренные,для всех видовскота ВЛО30,825,510,78,9средне затырсованныескотапрочие1006,0паст-8022,0Выпас3,23,73,32,33,7чистыеВЛО пастбищабищачастного2,32,31,60,92,3для овец, коз искота ВЛО33,722,512,25,3лошадейпаст-205,02,22,01,81,12,2сильнобища1,61,20,90,41,6засоренные;20,811,16,12,4брунец- лекарственноепаст-10027,03,03,43,02,13,492бищ2,22,11,50,82,259Итого: паст- 100 697,0 3,3 2,8 3,2 2,1 3,3 2300

30.09.23 39 Тау етегі жайлап толқынды жазық
Погр Тастобинскиймен 48 к
Эфемерлі бөтелкелер-шөпті-шөпті-жұсандықтар (шалғындар,
Тянь-Шань шиесі, қауырсынды дүкені, бороздар бетеге, жіңішке бетеге
, лессинг жане күздік жусан, пиязды көк дүкен, ұзақ жүзді таспа дүкені)
аштық каштан дамыман сазды топырақтарда.
30.09.23 40 Пьемонт Жазығы
41 1. Зираттар
23.09.30 41 Тау еткендегі толқынды жазық
13В 1. Солтүстіктің кәдімгі сұр топырағындағы жусан-эфемерлік (ақ жер жусан Pr-2b ная және күздік, пиязды көкшөп, жер қыртысы)
ных орташа шайылған құмды саз

30.09.23 39 Предгорная слабоволнистая равнина
погр с Тастобинским со 48 к
6 1. Кустарниково-дерновиннозлаково-полын- Пр-2в ные с эфемерами (таволга зверобоелистная,
вишня тяньшанская, ковыль волосатик, ов- сяница бороздчатая, тонконог тонкий, полы- ни лессинговидная и осенняя, мятлик луко- вичный, лентоостник длинноволосистый) на светло-каштановых малоразвитых суглинис- тых почвах
30.09.23 40 Предгорная равнина
41 1. Кладбища
30.09.23 41 Предгорная волнисто-холмистая равнина
13Б 1. Полынно-эфемеровые (полыни белоземель Пр-2б ная и осенняя, мятлик луковичный, осока при земистая) на сероземах обыкновенных север-
ных среднесмытых супесчаных

10,2
мал
листная, сведа льнолистная, спайнолист-
вло
топырақтар
ник спиноплодный) ақшыл солтүстік сортаңды құмды с
азды топырақтардың шалғынды сұр топырақтарында33 2. Ағаштар мен бұталар лес 10 18
(лох остроплодный, гребенщик много- ветвистый)
100 178
10181,01,42,21,52,2352орман6026жайылым209Жайылым1,93,45,44,35,4тазаТаңдамалыжеке1,21,72,11,52,1ВЛО жайылымдарымал14,113,920,113,3малдың барлық түрлеріне арналғанжайылым2091,83,05,44,45,4таза1,01,42,21,52,215,414,222,510,210044орман6026паст-40181,93,25,44,45,497бищ1,11,62,21,52,240Жалпы: орман 90 160 1,8 3,0 5,4 4,4 5,4 864
14 Долина р. Биже

10,2
скота
листная, сведа льнолистная, спайнолист-
вло
почвах
ник спайноплодный) на лугово-серозем- ных светлых северных солончаковых супесчаных почвах
33 2. Древесно-кустарниковые заросли лес 10 18
(лох остроплодный, гребенщик много- ветвистый)
Итого: 100 178
бищ леса10181,01,42,21,52,2352лес6026паст-209Выпас1,93,45,44,35,4чистыеВыборочныебищачастного1,21,72,11,52,1ВЛО пастбищаскота вло14,113,920,113,3для всех видов скотапаст-2091,83,05,44,45,4чистыебища1,01,42,21,52,215,414,222,510,210044леса6026паст-40181,93,25,44,45,497бищ1,11,62,21,52,240из них: паст- 90 160 1,8 3,0 5,4 4,4 5,4 864
14 Долина р. Биже

1. Егістік жер
100
137
29 Өзен аңғары Биже
жайылым50326Жайылым3,35,14,23,25,1орташаВЛО жайылымдарыжеке2,02,71,80,52,7бітелген,барлық түрлері үшінмал32,629,011,53,5брюнетка,оңтайлы жайылымдық жүктемелер мен жайылым режиміне жататын малжайылым301961,62,63,93,33,9таза,0,91,31,41,11,4мия -14,412,812,36,5дәрілікорман20131100653Орман жайылым805222,74,24,13,24,72453201311,62,21,70,72,21148жайылым60139Жайылым2,13,84,23,53,8тазаВЛО жайылымдарыжеке1,22,01,51,22,0барлық түрлері үшінмал20,119,913,77,5оңтайлы жайылымды сақтай отырып, мал20Ба (15) 1. Арамшөптер (қара қамыс, шөп
шалғынды сұр топырақта ганта, чии брилиант, циклачена кок жапырақты, соуссура сортаңы, қырықбуын, ошаған, түлкіқұйрық брюнетка, сферофиза сортаң, кәдімгі құйрық, орақ жоңышқа, мия, шөлді шалфей) жеңіл сортаңды құмды сазды топырақтар
11 (14) 2. Арамшөптері бар мия-жарма-шөп
шөптер (орал мия, волоснецтер
тар, жылтыр, кәдімгі қамыс, қызыл зығыр, соуссура сортаңы, kachim paniculata) ақшыл солтүстік сортаңды құмды сазды топырақтардың шалғынды сұр топырақтарында33 3. Лес лиственный (лох остроплодный)

1. Пашня пашня
100
137
29 Долина р. Биже
паст-50326Выпас3,35,14,23,25,1среднеВЛО пастбищабищачастного2,02,71,80,52,7засоренные,для всех видовскота вло32,629,011,53,5брунец,дурнишник- лекарственноескота при соблю- дении оптималь- ных пастбищных нагрузок и режима выпасапаст-301961,62,63,93,33,9чистые,бища0,91,31,41,11,4солодка-14,412,812,36,5лекарственноелес20131100653паст-805222,74,24,13,24,72453бищ леса201311,62,21,70,72,21148паст-60139Выпас2,13,84,23,53,8чистыеВЛО пастбищабищачастного1,22,01,51,22,0для всех видовскота вло20,119,913,77,5скота при соблю- дении оптималь- ных пастбищныхнагрузок и режима20Ба (15) 1. Злаково-сорнотравно-разнотравные Пр-4е (тростник обыкновенный, полевица ги-
гантская, чий блестящий, циклахена дур- нишниколистная, соссюрея солончако- вая, хвощ полевой, бодяк полевой, бру- нец лисохвостный, сферофиза солонча- ковая, дурнишник обыкновенный, лю- церна серповидная, солодка голая, шал- фей пустынный) на луговых сероземов светлых солончаковых супесчаных поч- вах
11 (14) 2. Солодково-злаково-сведовые с сорно-
Пр-4е травьем (солодка уральская, волоснец
узкий, чий блестящий, тростник обыкно- венный, сведа льнолистная, соссюрея со- лончаковая, качим метельчатый) на лу- гово-сероземных светлых северных со- лончаковых супесчаных почвах
33 3. Лес лиственный (лох остроплодный)

4. Квиноа-дәнді-мия (quinoa verrucosa, тармақталған волосторлар, аралық жағалау, жалаңаш мия) 5%-ға дейін бірдей топырақтардаИтого: из них:
30 Өзен аңғары Биже
погр.к. Тастобинским с/о (Айдана_2023)
23 1. Чиево-злаково-сведовые (чий блестя- щий, волоснец узкий, свинорой пальча- тый, сведа льнолистная) на лугово-серо-
земных светлых северных солончаковых суглинистых почвах
жайылым40921,42,03,12,43,1орташа0,81,01,60,91,6бітелген,13,110,613,06,9қырықбуын – емдік1002311,83,13,83,13,5809бищ1,01,61,51,11,841623а 2жусан-арамшөп-Pr-4e шөп
ковская, қырықбуын, тұз сүйгіш ирис) сол топырақтардаЖалпы:
31 Өзен арнасы Қаратал

4. Лебедово-злаково-солодковые (лебе- да бородавчатая, волоснец ветвистый, прибрежница промежуточная, солодка голая) на тех же почвах до 5%
Итого: из них:
30 Долина р. Биже
погр.к. Тастобинским с/о (Айдана_2023)
23 1. Чиево-злаково-сведовые (чий блестя- Пр-4е щий, волоснец узкий, свинорой пальча- тый, сведа льнолистная) на лугово-серо-
земных светлых северных солончаковых суглинистых почвах
паст-40921,42,03,12,43,1средневыпасабища0,81,01,60,91,6засоренные,13,110,613,06,9хвощ- лекарственноепаст-1002311,83,13,83,13,5809бищ1,01,61,51,11,841623а 2. Чиево-шренковскополынно-сорно- Пр-4е травные (чий блестящий, полынь Шрен-
ковская, хвощ полевой, касатик солелю- бивый) на тех же почвах
Итого:
31 Русло р. Каратал

12150
20550
27150
71550
3490
7750
307
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы_________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі))
"Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымша
"Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан (АШЖСД-1) алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

12150
20550
27150
71550
3490
7750
307
Наименование ____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________
(электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к форме, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (БДИСЖ-1)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер:
1-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда иесінің типі көрсетіледі;
5-бағанда иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7-бағанда ірі қара мал саны көрсетіледі;
8-бағанда ұсақ мал саны көрсетіледі;
9-бағанда жылқылар саны көрсетіледі;
10-бағанда түйелер саны көрсетіледі.
7. 2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4, 5, 6 және 7-бағандарда ірі қара мал табындарының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
8, 9, және 10-бағандарда ұсақ мал отарларының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
11, 12-бағандарда жылқы үйірлерінің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
13, 14-бағандарда түйелердің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі.
8. 3-кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жеке ауладағы ірі қара мал саны көрсетіледі;
5-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ірі қара малдарының саны көрсетіледі;
6-бағанда жеке ауладағы ұсақ мал саны көрсетіледі;
7-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің ұсақ малдардың саны көрсетіледі;
8-бағанда жеке ауладағы жылқылар саны көрсетіледі;
9-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің жылқы саны көрсетіледі;
10-бағанда жеке ауладағы түйелердің саны көрсетіледі;
11-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің түйелерінің саны көрсетіледі.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарға 1-карта
Нысан
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарға 2-карта
Округтердің картасы
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарға 3-карта
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарға 4-қосымша
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарға 5 қосымша
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
Балпық
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Бастөбе
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Ескелді
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Елтай
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Айту би
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Қызылбалық
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жолбарыс батыр
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Тастөбе
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринарлық- санитарлық объектілер туралы мәліметтер иелерін, жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданады.
Әкімшілік- аумақтық бөлініс бойынша Қаратал ауданында 10 ауылдық округ, 34 елді мекен бар.
Қаратал ауданының жалпы көлемі 2 422 222 гектар.
Қазіргі уақытта ауданымызда барлық санаттағы шаруашылықта 47 500 бас мүйізді ірі қара, 116 600 бас ұсақ мал, 13590 бас жылқы бар, 307 түйе бар.
Ауданда 10 мал дәрігерлік пункті, 9 мал қорымдары, 4 мал сою орны және 5 сібір жарасының көміндісі жұмыс істейді.
Аудан климаты қар аз түсетін, қысы қатты, ылғал жеткіліксіз түсетін климаттық өңірі шегінде орналасқан. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -18 С, шілде айында +30. Жауынның орташа түсімі 40 миллиметр, ал жылдық 300 миллиметр.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлі.
Олардың ішінде ең көп тараған түрі жантақ және жусан, изен шөптері.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев:
в графе 1 таблицы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается тип владельца;
в графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер владельца;
в графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц;
в графе 7 указывается численность крупного рогатого скота;
в графе 8 указывается численность мелкого рогатого скота;
в графе 9 указывается численность лошадей;
в графе 10 указывается численность верблюдов.
7. Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графах 4, 5, 6, 7 указывается количество гуртов крупного рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 8, 9, 10 указывается количество отар мелкого рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 11, 12 указывается количество табунов лошадей по половозрастным группам;
в графах 13, 14 указывается количество табунов верблюдов по половозрастным группам.
8. Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается численность голов крупного рогатого скота личного подворья;
в графе 5 указывается численность голов крупного рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 6 указывается численность голов мелкого рогатого скота личного подворья;
в графе 7 указывается численность голов мелкого рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 8 указывается численность голов лошадей личного подворья;
в графе 9 указывается численность голов лошадей сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 10 указывается численность голов верблюдов личного подворья;
в графе 11 указывается численность голов верблюдов сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Карта 1 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 6 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Карта 2 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 7 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Карта 3 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 8 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Карта 4 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 9 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Карта 5 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 11 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Карта 6 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 12 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Карта 7 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 13 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Карта 8 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 14 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Карта 9 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Приложение 15 к Типовому плану по управлению пастбищами и их использованию
Форма
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
Балпық
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Бастөбе
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Ескелді
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Елтай
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Айту би
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Қызылбалық
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Жолбарыс батыр
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Тастөбе
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок