Қаратал ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 35-110 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қаратал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 9 347 958 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 357 244 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 93 882 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 588 388 мың теңге;
трансферттер түсімі 8 308 444 мың теңге;
2) шығындар 10 705 092 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 38 988 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 78 640 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 39 652 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 396 122 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 1 396 122 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 729 907 мың теңге;
қарыздарды өтеу 421 076 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 87 403 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 11.06.2025 № 44-125 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 18 198 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 289 320 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үштөбе қаласына 0 мың теңге;
Бастөбе ауылдық округіне 6 428 мың теңге;
Балпық ауылдық округіне 38 881 мың теңге;
Жолбарыс батыр ауылдық округіне 39 014 мың теңге;
Ескелді ауылдық округіне 38 456 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне 34 468 мың теңге;
Тастөбе ауылдық округіне 32 971 мың теңге;
Айтуби ауылдық округіне 32 410 мың теңге;
Байшегір ауылдық округіне 33 387 мың теңге;

О бюджете Каратальского района на 2025-2027 годы
Решение Каратальского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2024 года № 35-110.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Маслихат Каратальского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 9 347 958 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 357 244 тысяч тенге;
неналоговые поступления 93 882 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 588 388 тысяч тенге;
поступления трансфертов 8 308 444 тысяч тенге;
2) затраты 10 705 092 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 38 988 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 78 640 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 39 652 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 396 122 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 396 122 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 1 729 907 тысяч тенге;
погашение займов 421 076 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 87 403 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Каратальского районного маслихата области Жетісу от 11.06.2025 № 44-125 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 18 198 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов, в сумме 289 320 тысяча тенге, в том числе:
городу Уштобе 0 тысяч тенге;
Бастобинскому сельскому округу 6 428 тысяч тенге;
Балпыкскому сельскому округу 38 881 тысяч тенге;
Сельскому округу Жолбарыс батыр 39 014 тысяч тенге;
Ескельдинскому сельскому округу 38 456 тысячи тенге;
Ельтайскому сельскому округу 34 468 тысяч тенге;
Тастобинскому сельскому округу 32 971 тысяч тенге;
Айтубийскому сельскому округу 32 410 тысячи тенге;
Байшегирскому сельскому округу 33 387 тысяч тенге;

Қызылбалық ауылдық округіне 33 305 мың теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру;
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз етуге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қаратал ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Кызылбалыкскому сельскому округу 33 305 тысяч тенге;
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Каратальского района.

5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қаратал аудандық мәслихатының төрағасы М. Әкімжанов
Қаратал аудандық мәслихатының 2024 жылғы "27" желтоқсандағы № 35-110 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 11.06.2025 № 44-125 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың тенге)
Сынып
Атауы
Ішкі сынып

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Каратальского районного маслихата М. Акимжанов
Приложение 1 к решению Каратальского районного маслихата от "27" декабря 2024 года № 35-110
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Каратальского районного маслихата области Жетісу от 11.06.2025 № 44-125 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Наименование
Подкласс

92691
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4247
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
130714
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
243666
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
169002
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
163897
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49119
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
15519
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
85802
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
9623
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
3834
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5105
7
Тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық
4195440
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2697320
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
2655900
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1757846
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
30617
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
867437
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
41420
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
40300
005
Авариялық және ескiрген тұрғын үйлердi бұзу
1120
2
Коммуналдық шаруашылық
974541
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
974541
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі

92691
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4247
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
130714
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
243666
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
169002
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
163897
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
49119
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
15519
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
85802
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
9623
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3834
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
5105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5105
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
4195440
1
Жилищное хозяйство
2697320
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2655900
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1757846
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
30617
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
867437
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
41420
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
40300
005
Снос аварийного и ветхого жилья
1120
2
Коммунальное хозяйство
974541
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
974541
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения

122586
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
16071
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
132787
2
Қорғаныс
26319
1
Әскери мұқтаждар
17984
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17984
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
17984
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
8335
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8335
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
148
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
8187
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
9137
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
9137
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
9137
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
9137
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1425915
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
598485
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
598485
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
598485
2
Әлеуметтік көмек
747642
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
442540
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
13093
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
17883
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
55163
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3441
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
141202
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
211758
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
79788
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

122586
013
Капитальные расходы государственного органа
16071
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
132787
2
Оборона
26319
1
Военные нужды
17984
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17984
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
17984
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
8335
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8335
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
148
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
8187
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
9137
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
9137
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
9137
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
9137
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1425915
1
Социальное обеспечение
598485
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
598485
005
Государственная адресная социальная помощь
598485
2
Социальная помощь
747642
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
442540
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
13093
006
Оказание жилищной помощи
17883
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
55163
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3441
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
141202
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
211758
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
79788
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)