Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 43-4 шешімі
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1- тармағының 13) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алакөл ауданыдық мәслихатының "Ауыл шаруашылығы, экология, көлік және байланыс, құрылыс индустриалды-инновациялық және энергетикалық инфроқұрлымның дамуы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына" жүктелсін.
3. Осы шешімнің орындалуын қадағалау аудан әкімінің орынбасары А.Қабаевқа жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Алакөл аудандық мәслихатының төрағасы Д.Е.Каримов
Алакөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы __________ №___ шешіміне қосымша
Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы"Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" № 263 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескерілді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и использованию по Алакольскому району на 2025-2029 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2024 года № 43-4
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Алакольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025 – 2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Алакольского районного маслихата "По вопросам развития сельского хозяйства, экологии, транспорта и связи, индустриально-инновационной энергетической инфраструктуры, жилищно-коммунального хозяйства".
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района Кабаева А.
4. Настоящее решение вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Алакольского районного маслихата Д.Е.Каримов
Приложение к решению Алакольского районного маслихата от ___________ 2024 года №___
План по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831, приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064)разрабатывается в соответсвии с приказом.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:

1) осы Жоспарға 1-қосымшаның 1,2,3 кестелеріне сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаның сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) және сібір жарасының көмінділері туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) осы Жоспарға 5-қосымшаға екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
"Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;

1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах на перегон сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему плану, а также сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) и захоронениях сибирской язвы.
4) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
6) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
7) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми акиматом Алакольского района в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540). Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях"; .

8) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының кестесі;
9) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес, әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі ;
2) Осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі ;
3) Осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) Осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) Осы Жоспардың 11 қосымшасына сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) Осы Жоспардың 12 қосымшасына сәйкес халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.

8) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 6 к настоящему Плану;
9) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
При разработке плана учитывалось следующее.
1) схема (карта) расположения пастбищ в разрезе категорий земель на территории административно-территориальной единицы, в которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отдаленные, сезонные, сухие и посевные пастбища, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок согласно приложению 7 к настоящему Плану ;
2) схема (карта), по которой установлены пастбища для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в том числе общественные пастбища, в которой указываются границы и площади пастбищ для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в том числе общественных пастбищ согласно приложению 8 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с указанием схем предлагаемых пастбищных оборотов, в которой указываются схемы пастбищных оборотов, предоставляемые на основе геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 9 к настоящему Плану;
4) схема (карта), на которой устанавливаются сервитуты для выгонки сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы и иные объекты пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильники (биометрическиеямы), в которой указываются сервитуты для выгонки сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местонахождение скотомогильников (биометрическихям) согласно приложению 10 к настоящему Плану:
5) схема (карта), по которой пастбища могут быть предоставлены в землепользование пользователям пастбищ согласно приложению 11 к настоящему Плану.
Предоставление свободных земель в собственность или землепользование для сельскохозяйственных нужд осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее Кодекс), утвержденной приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 20декабря 2018 года №518(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18048) осуществляется в соответствии с правилами организации и проведения конкурса по предоставлению временного возмездного землепользования (аренды) для ведения сельскохозяйственного производства:
6) схема (карта), устанавливающая пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения потребностей населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе согласно приложению 12 к настоящему Плану
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, правилами резервирования земель, утвержденными приказом министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года №178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за №11337);

7) Осы Жоспардың 13 қосымшасына сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
8) Осы Жоспардың 14 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алакөл ауданында 1-қала, 23 -ауылдық округтер, 56 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Алакөл ауданының жалпы көлемі 2367,267 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 894,186 га, шабындық жерлері:51,748 га,
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1063,671 га;
елді мекен жерлері -59,363 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 22,963 га;
орман қорының жерлері – 245,221 мың гектар;
табиғи қорық жерлері-168,985 мың гектар;
су қорының жерлері - 794 мың гектар;
босалқы жер қоры – 808,560 мың гектар.
Алакөл ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-260 мм, тау бөктерлері мен аңғарларында 350-550 мм.Қаңтардың орташа температурасы -12-16°С, шілдеде +18+23°С.
Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық-қоңыр, қара топырақ, құмды алқаптарда сор сортаң топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Тентек, Шынжылы, Жаманты, Қызылтал, Ырғайты өзендері ағып жатыр.

7) схема доступа к водным источникам (озерам, рекам, прудам, котлам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным каналам), составленная в соответствии с нормой водопотребления, в которой указываются маршруты движения животных к водным источникам согласно приложению 13 к настоящему Плану.
8) Схема размещения голов сельскохозяйственных животных на удаленных пастбищах, в которой указываются границы и площади удаленных пастбищ для размещения голов сельскохозяйственных животных согласно приложению 14 к настоящему Плану;
9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ в соответствующей административно – территориальной единице:
Соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ в соответствии с приказом министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении и предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за №11064);
Использование пастбищ с учетом пастбищного оборота и источников водопользования;
Распределение пастбищных угодий на отдельные полевые участки; чередование пастбищных участков в пространстве и времени (в течение июня, года) по сезонам года;
Ежегодное оставление одного из участков пастбищного оборота без выпаса скота и сельскохозяйственных животных.
По административно-территориальному делению в Алакольском районе имеются 1 город, 23 сельских округов, 56 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Алакольского района 2367,267, из них пастбищные земли – 826 284 га.
По категориям земли подразделяются на:
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1063,671 тысяч гектаров, из них пастбищные земли – 894,186 тысяч гектаров, в том числе сенокосы – 51,748 тысяч гектаров.
земли населенных пунктов - 59,363 тысяч гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 22,963 тысяч гектаров;
земли лесного фонда - 245,221 тысяч гектаров;
земли природных заповедников – 168,985 тысяч гектаров;
земли водного фонда - 794 тысяч гектаров;
земли запаса – 808,560 тысяч гектаров.
Климат района резко континентальный. Годовое количество атмосферных осадков на равнинной территории 150-260 мм, в горных районах 350-550 мм. Средние температуры января -12-16°С, июля +18+23°С.
На равнине распространены серо-бурые полупустынные почвы, в предгорьях светло-корияневые и черноземные, а солончаковые на песчаных полях.
На территории района протекают реки - Тентек, Чинжала, Жаманты, Кызылтал, Ыргайты.

Аудан аумағында өсімдіктердің 110 түрі тараған. Оның 25 тұқымды түрге және 85 гүлді өсімдіктерге жатады. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-210 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Алакөл ауданында 60 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде: 2 мал қорымы, 27 сібір ошағы, 22 ветеринариялық пункт, 2 мал емдеу орындары, 7 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пунктер.

Насчитывается примерно 110 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 25 семействам и 85 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-210 дней.
В Алакольском районе действуют 60 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 2 скотомогильников, 27 сибирский очагов, 22 ветеринарных пунктов, 2 мест для обработки животных, 7 пунктов осеменения крупного рогатого скота.

Қазіргі уақытта Алакөл ауданында мүйізді ірі қара 60259 бас, ұсақ мал 204067 бас, 25090 бас жылқы, 74 түйе саналады.
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы: ірі қара мал басына – 4,5 га; қой мен ешкі малына -1,7 га; жылқыға -10,2 га, түйеге-11,9 га.

В настоящее время в Алакольском района районе насчитывается 60259 голов крупного рогатого , мелкого рогатого скота 204067голов, 25090 голов лошадей, 74 голов верблюдов .
В соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 " Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норма пастбищной площади на 1 голову сельскохозяйственных животных: КРС - 4,5 га; овец и коз -1,7 га; лошадей -10,2 га, верблюдов-11,9 га .

Суару құрылғылары. Көктемде шырынды шөптермен жануарларды 3-4 рет, ал жазда ыстықта – 7-8 рет суару керек. Ірі қара малдың бір басына су тұтыну мөлшері тәулігіне 30-50 литрді, ал жас жануарларға күніне 20-50 литрді құрайды. Ең жақсы суару тесіктері - таза өзендер, бұлақтар, ағынды суы бар тоғандар. Ластанған, тоқыраған суы бар суару шұңқырлары малға жарамсыз, өйткені олар жануарлардың, әсіресе құрттардың ауруларын тудыруы мүмкін.
Ауданның ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты аудан бойынша 103 354 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, соның ішінде Достык ауылдық округінде – 1800,0 га, Екпінді ауылдық округінде – 8938 га. Еңбекші ауылдық округінде – 30000 га, Жайпақ ауылдық округінде – 1500 га, Қызылащы ауылдық округінде – 8852га, Тоқжайлау ауылдық округінде – 4063 га, Үшарал қалалық округінде – 50100 га.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Алакөл ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту жұмыстары жүргізілуде.

Устройство водопоев. Весной при сочной траве животных необходимо поить до 3-4 раз, а летом в жару – до 7-8 раз. Потребление воды на голову крупного рогатого скота составляет 30-50 литров в сутки, а молодняка-20-50 литров в день. Лучшие водопои - чистые реки, ручьи, пруды с проточной свежей водой. Водопои с загрязненной, застойной водой для скота непригодны, так как могут вызвать заболевания животных, особенно глистные.
В сельских округах района в связи с ростом поголовья скота в частных дворах по району наблюдается дефицит пастбищных угодий 103354 га, в том числе Достыкском сельском округе – 1800 га, Екпиндинском сельском округе –8938 га, Енбекшинском сельском округе – 30000 га, Жайпакском сельском округе – 1500 га, Кызылащинском сельском округе – 8852 га, Токжайлауском сельском округе – 4063 га,Ушаральском городском округе -50100 га.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Алакольского района.

J/04/00018;
J/04/00019;
J/04/00020;
J/04/00021;
J/04/00022;
J/04/00023;
J/04/00034
Құмды-тасты
0,0400
0,0400
0,0900
0,0900
0,0900
0,0900
Бар
бар
24-255-024-285;
24-255-025-339;
24-255-025-338;
24-255-025-337;
24-255-025-348;
24-255-025-340;
"Жанама ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
6
Алакөл ауданы, Қызылащы ауылдық округі
J/04/00024;
J/04/00025;
J/04/00026;
J/04/00027
Құмды қиыршық тас
0,0400
0,0400
0,0900
0,0400
Бар
Бар
24-255-023-382;
24-255-023-383;
24-255-023-384;
24-255-023-385;
"Қызылащы ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
7
Алакөл ауданы, Қабанбай ауылдық округі
J/04/00028
J/04/00029; J/04/00030;
шөптермен тасты. покр.
0,0900
0,0900
0,0900
Бар
бар
24-255-097-246;
24-255-093-391;
24-255-097-245;
"Қабанбай ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
8
Алакөл ауданы, Теректі ауылдық округі
J/04/00031
шөптермен тасты. покр.
0,0400
Бар
бар
24-255-102-179;
"Теректі ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
9
Алакөл ауданы, Екпінді ауылдық округі
J/04/00032
J/04/00033
шөптермен тасты. покр.
0,0900
0,0900
Бар
бар
24-255-075-169;
24-255-075-168;
"Екпінді ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
10
Алакөл ауданы, Үшбұлақ ауылдық округі
J/04/00037
шөптермен тасты. покр.
0,0900
Бар
бар
24-255-124-154;
"Үшбұлақ ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
11
Алакөл ауданы, Жыланды ауылдық округі
J/04/00034
шөптермен тасты. покр.
0,0900
Бар
бар
24-255-091-181:
"Жыланды
ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
12
Алакөл ауданы, Ақжар ауылдық округі
J/04/00035
шөптермен тасты. покр.
0,0400
Бар
бар
24-255-106-166;
"Ақжар
ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
13
Алакөл ауданы, Тоқжайлау ауылдық округі
J/04/00036
шөптермен тасты. покр.
0,0400
Бар
бар
24-255-120-133;
"Тоқжайлау
ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
14
Алакөл ауданы, Көлбай ауылдық округі
J/04/00038
Құмды-тасты
0,0400
Бар
Бар
24-255-072-321;
"Көлбай
ауылдық округі әкімі аппараты"ММ
Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымшасы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Ұсынылады:
ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БДИСЖ-1 нысаны
Жиілігі: жылына бір рет Есепті кезең: 20__ жылғы 31 наурыздағы жағдай бойынша Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейін 1 сәуірге дейін (қоса алғанда) Кесте 1. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің
бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы
лар
Түйе
лер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

J/04/00018;
J/04/00019;
J/04/00020;
J/04/00021;
J/04/00022;
J/04/00023;
J/04/00034
Песчанно- каменистая
0,0400
0,0400
0,0900
0,0900
0,0900
0,0900
имеется
имеется
24-255-024-285;
24-255-025-339;
24-255-025-338;
24-255-025-337;
24-255-025-348;
24-255-025-340;
ГУ " Аппарат акима Жанаминского сельского округа"
6
Алакольский район, Кызылащинского с/о
J/04/00024;
J/04/00025;
J/04/00026;
J/04/00027
Песчанно-гравийный
0,0400
0,0400
0,0900
0,0400
имеется
имеется
24-255-023-382;
24-255-023-383;
24-255-023-384;
24-255-023-385;
ГУ " Аппарат акима Кызылащинского сельского округа"
7
Алакольский район, Кабанбайского с/о
J/04/00028
J/04/00029; J/04/00030;
каменистая с трав. покр.
0,0900
0,0900
0,0900
имеется
имеется
24-255-097-246;
24-255-093-391;
24-255-097-245;
ГУ " Аппарат акима Кабанбайского сельского округа"
8
Алакольский район, Теректинского с/о
J/04/00031
каменистая с трав. покр.
0,0400
имеется
имеется
24-255-102-179;
ГУ " Аппарат акима Теректинского сельского округа"
9
Алакольский район, Екпиндинского с/о
J/04/00032
J/04/00033
каменистая с трав. покр.
0,0900
0,0900
имеется
имеется
24-255-075-169;
24-255-075-168;
ГУ " Аппарат акима Екпиндинского сельского округа"
10
Алакольский район, Ушбулакского с/о
J/04/00037
каменистая с трав. покр.
0,0900
имеется
имеется
24-255-124-154;
ГУ " Аппарат акима Ушбулакского сельского округа"
11
Алакольский район, Жыландинского с/о
J/04/00034
каменистая с трав. покр.
0,0900
имеется
имеется
24-255-091-181:
ГУ " Аппарат акима Жыландинского сельского округа"
12
Алакольский район, Акжарского с/о
J/04/00035
каменистая с трав. покр.
0,0400
имеется
имеется
24-255-106-166;
ГУ " Аппарат акима Акжарского сельского округа"
13
Алакольский район, Токжайлауского с/о
J/04/00036
каменистая с трав. покр.
0,0400
имеется
имеется
24-255-120-133;
ГУ " Аппарат акима Токжайлауского сельского округа"
14
Алакольский район, Кольбайского с/о
J/04/00038
Песчанно- каменистая
0,0400
имеется
имеется
24-255-072-321;
ГУ " Аппарат акима Кольбайского сельского округа"
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 годы
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год
Отчетный период: по состоянию на 31 марта 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами
Срок представления формы административных данных: ежегодно до 1 апреля (включительно) после отчетного периода
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лоша
дей
Верблюдов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер:
1-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда иесінің типі көрсетіледі;
5-бағанда иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7-бағанда ірі қара мал саны көрсетіледі;
8-бағанда ұсақ мал саны көрсетіледі;
9-бағанда жылқылар саны көрсетіледі;
10-бағанда түйелер саны көрсетіледі.
7. 2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4, 5, 6 және 7-бағандарда ірі қара мал табындарының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
8, 9, және 10-бағандарда ұсақ мал отарларының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
11, 12-бағандарда жылқы үйірлерінің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
13, 14-бағандарда түйелердің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі.
8. 3-кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жеке ауладағы ірі қара мал саны көрсетіледі;
5-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ірі қара малдарының саны көрсетіледі;
6-бағанда жеке ауладағы ұсақ мал саны көрсетіледі;
7-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің ұсақ малдардың саны көрсетіледі;
8-бағанда жеке ауладағы жылқылар саны көрсетіледі;
9-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің жылқы саны көрсетіледі;
10-бағанда жеке ауладағы түйелердің саны көрсетіледі;
11-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің түйелерінің саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев:
в графе 1 таблицы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается тип владельца;
в графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер владельца;
в графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц;
в графе 7 указывается численность крупного рогатого скота;
в графе 8 указывается численность мелкого рогатого скота;
в графе 9 указывается численность лошадей;
в графе 10 указывается численность верблюдов.
7. Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графах 4, 5, 6, 7 указывается количество гуртов крупного рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 8, 9, 10 указывается количество отар мелкого рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 11, 12 указывается количество табунов лошадей по половозрастным группам;
в графах 13, 14 указывается количество табунов верблюдов по половозрастным группам.
8. Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается численность голов крупного рогатого скота личного подворья;
в графе 5 указывается численность голов крупного рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 6 указывается численность голов мелкого рогатого скота личного подворья;
в графе 7 указывается численность голов мелкого рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 8 указывается численность голов лошадей личного подворья;
в графе 9 указывается численность голов лошадей сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 10 указывается численность голов верблюдов личного подворья;
в графе 11 указывается численность голов верблюдов сельскохозяйственных товаропроизводителей.

75063
-
-
-
Алакөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымшасы
Ұсынылатын жайылым айналымының кестесі
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
Ақжар а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Ақтүбек а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Арқарлы а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Бескөл а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Достық а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Екпінді а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Еңбекші а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жағатал а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жайпақ а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жанама а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Жыланды а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Қабанбай а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Қайнар а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Қамысқала а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Көлбай а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Қызылащы а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Лепсі а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Сапақ а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Теректі а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Тоқжайлау а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Үшбұлақ а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Ынталы а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Ырғайты а/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Үшарал қ/о
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2026
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске

75063
-
-
-
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 годы
Рекомендуемый график пастбищного оборота
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
Акжарского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Актубекского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Аркарлинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Бескольского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Достыкского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Екпиндинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Енбекшиского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Жагатальского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Жанаминского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Жыландинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Кабанбайского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Кайнарского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Камыскалинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Кольбайского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Кызылащинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Лепсинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Сапакского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Теректинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Токжайлауского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Ушбулакского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Ынталинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Ыргайтинского с/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Ушаральского г/о
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок

Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 7 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 8 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 9 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 10 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 11қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 12 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 13 қосымшасы
Алакөл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарына 14 қосымшасы

Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Схема (карта) пастбищ общественного назначения, в том числе пастбищ общественного пользования для выпаса сельскохозяйственных животных на частных подворьях в Аркарлинском сельском округе;
Приложение 9 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Приложение 10 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Схема (карта) обозначенных сервитутов для перегона сельскохозяйственных животных, дорог и других объектов пастбищной инфраструктуры, а также могильников (биометрических ям) Екпиндинский сельский округ
Приложение 11 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Приложение 12 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Приложение 13 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года
Приложение 14 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2025-2029 года