Алакөл ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 43-1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 16 818 748 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер 3 686 836 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 37 363 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 231 013 мың теңге;
трансферттер түсімі 12 863 536 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 21 175 842 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 36 626 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер 77 973 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 41 347 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 4 393 720 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 4 393 720 мың теңге:
қарыздар түсімі 3 097 989 мың теңге;
қарыздарды өтеу 41 348 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 337 079 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 26.11.2025 № 55-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 635 767 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үшарал қалалық округіне 0 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округіне 19 614 мың теңге;
Бескөл ауылдық округіне 0 мың теңге;
Достық ауылдық округіне 0 мың теңге;
Жағатал ауылдық округіне 25 877 мың теңге;
Жанама ауылдық округіне 29 796 мың теңге;
Көлбай ауылдық округіне 27 256 мың теңге;
Жыланды ауылдық округіне 29 379 мың теңге;
Екпінді ауылдық округіне 38 967 мың теңге;
Теректі ауылдық округіне 27 989 мың теңге;
Тоқжайлау ауылдық округіне 21 715 мың теңге;
Ақжар ауылдық округіне 36 487 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округіне 0 мың теңге;
Ақтүбек ауылдық округіне 31 969 мың теңге;

О бюджете Алакольского района на 2025-2027 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2024 года № 43-1.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Бюджетного кодекса Республики Казахстан" и с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Алакольского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 16 818 748 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 3 686 836 тысяч тенге;
неналоговые поступления 37 363 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 231 013 тысяч тенге;
поступления трансфертов 12 863 536 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 21 175 842 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 36 626 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 77 973 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов 41 347 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 4 393 720 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 4 393 720 тысяч тенге:
поступление займов 3 097 989 тысяч тенге;
погашение займов 41 348 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 337 079 тысач тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 26.11.2025 № 55-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, села, сельских округов, в сумме 635 767 тысяч тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 0 тысяч тенге;
Кабанбайский сельский округ 19 614 тысяч тенге;
Бескольский сельский округ 0 тысяч тенге;
Достыкский сельский округ 0 тысяч тенге;
Жагатальский сельский округ 25 877 тысяч тенге;
Жанаминский сельский округ 29 796 тысяч тенге;
Кольбайский сельский округ 27 256 тысяч тенге;
Жыландинский сельский округ 29 379 тысяч тенге;
Екпиндинский сельский округ 38 967 тысяч тенге;
Теректинский сельский округ 27 989 тысяч тенге;
Токжайлауский сельский округ 21 715 тысяч тенге;
Акжарский сельский округ 36 487 тысяч тенге;
Ыргайтинский сельский округ 0 тысяч тенге;
Актубекский сельский округ 31 969 тысяч тенге;

Архарлы ауылдық округіне 36 921 мың теңге;
Жайпақ ауылдық округіне 31 086 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 35 835 мың теңге;
Үшбұлақ ауылдық округіне 34 688 мың теңге;
Қызылащы ауылдық округіне 40 472 мың теңге;
Сапақ ауылдық округіне 33 360 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округіне 35 718 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне 30 317 мың теңге;
Ынталы ауылдық округіне 32 563 мың теңге;
Қайнар ауылдық округіне 35 758 мың теңге.

Архарлинский сельский округ 36 921 тысяча тенге;
Жайпакский сельский округ 31 086 тысяч тенге;
Енбекшинский сельский округ 35 835 тысяч тенге;
Ушбулакский сельский округ 34 688 тысяч тенге;
Кызылащинский сельский округ 40 472 тысячи тенге;
Сапакский сельский округ 33 360 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 35 718 тысяч тенге;
Лепсинский сельский округ 30 317 тысяч тенге;
Ынталинский сельский округ 32 563 тысяч тенге;
Кайнарский сельский округ 35 758 тысяч тенге.

3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Алакөл ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 82 681 мың теңге сомасында бекітілсін.

3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов в том числе на:
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Алакольского района.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 82 681 тысяча тенге.

584 824
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
43 626
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
460
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
76 710
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 431
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
122 518
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
336 079
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
217 222
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
200 117
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 297
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 129
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
382
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
136 129
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
19 180
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
17 105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
17 105
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
7 330 741
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3 979 227
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
3 978 197
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 810 592
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
2 167 605
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі
1 030
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу

584 824
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
43 626
006
Оказание жилищной помощи
460
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
76 710
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 431
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
122 518
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
336 079
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
217 222
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
200 117
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
43 297
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 129
021
Капитальные расходы государственного органа
382
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
136 129
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
19 180
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
17 105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
17 105
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
7 330 741
1
Жилищное хозяйство
3 979 227
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 978 197
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 810 592
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
2 167 605
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
1 030
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд

59 773
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
41 680
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 880
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
800
2
Қорғаныс
122 447
1
Әскери мұқтаждар
54 147
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
54 147
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
54 147
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
68 300
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
68 300
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
68 300
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6 716
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6 716
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 716
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6 716
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 240 616
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
372 361
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
372 361
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
372 361
2
Әлеуметтік көмек
632 422
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
632 422
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
51 283
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
643
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
82 966
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 803
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
125 646
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

59 773
015
Капитальные расходы государственного органа
1 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
41 680
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
40 880
013
Капитальные расходы государственного органа
800
2
Оборона
122 447
1
Военные нужды
54 147
122
Аппарат акима района (города областного значения)
54 147
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
54 147
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
68 300
122
Аппарат акима района (города областного значения)
68 300
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
68 300
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6 716
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6 716
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 716
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6 716
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 240 616
1
Социальное обеспечение
372 361
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
372 361
005
Государственная адресная социальная помощь
372 361
2
Социальная помощь
632 422
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
632 422
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
51 283
006
Оказание жилищной помощи
643
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
82 966
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 803
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
125 646
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью