Ақсу ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 46-198 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 9 786 814 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 434 531 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 236 604 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 47 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері 9 068 679 мың теңге;
2) шығындар 11 153 653 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 217 593 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 333 006 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 115 413 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 584 432 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 1 584 432 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 704 418 мың теңге;
қарыздарды өтеу 129 144 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 9 158 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 60-255 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 531 491 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауылдық округіне 36 619 мың теңге;
Арасан ауылдық округіне 31 081 мың теңге;
Б. Сырттанов ауылдық округіне 30 037 мың теңге;
Егінсу ауылдық округіне 30 797 мың теңге;
Есеболатов ауылдық округіне 32 433 мың теңге;
Жаңалық ауылдық округіне 35 500 мың теңге;
Жансүгіров ауылдық округіне 25 498 мың теңге;
Қапал ауылдық округіне 27 552 мың теңге;
Қаракөз ауылдық округіне 35 492 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 35 272 мың теңге;
Қарашілік ауылдық округіне 33 935 мың теңге;
Көшкентал ауылдық округіне 29 960 мың теңге;
Қызылағаш ауылдық округіне 28 386 мың теңге;

О бюджете Аксуского района на 2025-2027 годы
Решение Аксуского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2024 года № 46-198.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 9 786 814 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 434 531 тысяча тенге;
неналоговые поступления 236 604 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 47 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов 9 068 679 тысяч тенге;
2) затраты 11 153 653 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 217 593 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 333 006 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 115 413 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 584 432 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
1 584 432 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов 1 704 418 тысяч тенге;
погашение займов 129 144 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 9 158 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 21.11.2025 № 60-255 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 531 491 тысяча тенге, в том числе:
Аксускому сельскому округу 36 619 тысяч тенге;
Арасанскому сельскому округу 31 081 тысяча тенге;
Б. Сырттановскому сельскому округу 30 037 тысяч тенге;
Егинсускому сельскому округу 30 797 тысяч тенге;
Есеболатовскому сельскому округу 32 433 тысячи тенге;
Жаналыкскому сельскому округу 35 500 тысяч тенге;
Жансугуровскому сельскому округу 25 498 тысяч тенге;
Капальскому сельскому округу 27 552 тысячи тенге;
Каракозскому сельскому округу 35 492 тысячи тенге;
Карасускому сельскому округу 35 272 тысячи тенге;
Карачиликскому сельскому округу 33 935 тысяч тенге;
Кошкенталскому сельскому округу 29 960 тысяч тенге;
Кызылагашскому сельскому округу 28 386 тысяч тенге;

Матай ауылдық округіне 25 243 мың теңге;
Молалы ауылдық округіне 32 229 мың теңге;
Ойтоған ауылдық округіне 30 642 мың теңге;
Суықсай ауылдық округіне 30 815 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 18 845 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтеріне және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа берілетін 342 529 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ақсу ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Матайскому сельскому округу 25 243 тысячи тенге;
Молалинскому сельскому округу 32 229 тысяч тенге;
Ойтоганскому сельскому округу 30 642 тысячи тенге;
Суыксайскому сельскому округу 30 815 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 18 845 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты в сумме 342 529 тысяч тенге бюджетам сельских округов на государственные услуги общего характера и жилищно-коммунальное хозяйство.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Аксуского района.

5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақсу аудандық мәслихатының "Бюджет, әлеуметтік-мәдениет саласы, жастар саясаты, заңдылық және құқық қорғау мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихатының төрағасы Б. Сүлейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2024 жылғы "27" желтоқсандағы № 46-198 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 21.11.2025 № 60-255 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
I. Кірістер

5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Аксуского районного маслихата "По вопросам бюджета, социально-культурной сферы, молодежной политики, законности и защиты прав".
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Аксуского районного маслихата Б. Сулейменов
Приложение 1 к решению Аксуского районного маслихата от "27" декабря 2024 года № 46-198
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Аксуского районного маслихата области Жетісу от 21.11.2025 № 60-255 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
I. Доходы

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
56 923
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 635
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
288
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
513 469
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
86 849
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резерві есебінен іс-шаралар өткізу
5 810
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
420 810
02
Қорғаныс
100 386
1
Әскери мұқтаждар
45 600
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
45 600
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
45 600
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
54 786
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
54 786
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
54 786
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
49 183
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
49 183
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
49 183
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
49 183
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
591 358
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
129 208
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
129 208
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
129 208
2
Әлеуметтік көмек
324 700
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
324 700
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
44 963
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
38 394
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 191
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
56 923
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
56 635
015
Капитальные расходы государственного органа
288
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
513 469
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
86 849
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затраты
5 810
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
420 810
02
Оборона
100 386
1
Военные нужды
45 600
122
Аппарат акима района (города областного значения)
45 600
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
45 600
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
54 786
122
Аппарат акима района (города областного значения)
54 786
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
54 786
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
49 183
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
49 183
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
49 183
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
49 183
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
591 358
1
Социальное обеспечение
129 208
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
129 208
005
Государственная адресная социальная помощь
129 208
2
Социальная помощь
324 700
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
324 700
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
44 963
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
38 394
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 191
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому

137 191
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
102 961
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
137 450
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
135 950
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65 545
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1285
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
60 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
9 120
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 500
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 500
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 809 783
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3 303 741
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
3 297 561
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 006 734
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
610 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға
1 680 827
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 180
005
Авариялық және ескiрген тұрғын үйлердi бұзу
1 080
031
Кондоминиум объектілеріне техникалық паспорттар дайындау
5 100
2
Коммуналдық шаруашылық
111 959
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
111 959
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
85 959
026
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
6 000
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
20 000
3
Елді-мекендерді көркейту
394 083

137 191
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
102 961
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
137 450
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
135 950
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
65 545
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1285
028
Услуги лицам из группы риска, столкнувшимся с трудными ситуациями из-за угрозы силы или проявления силы
60 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
9 120
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 500
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1 500
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 809 783
1
Жилищное хозяйство
3 303 741
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 297 561
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 006 734
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
610 000
098
На приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 680 827
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 180
005
Снос аварийного и ветхого жилья
1 080
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиума
5 100
2
Коммунальное хозяйство
111 959
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
111 959
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
85 959
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
6 000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
20 000
3
Благоустройство населенных пунктов
394 083