2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Ұлытау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ұлытау облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 152 120 938 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 57 575 377 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 288 787 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттердің түсімдері – 92 256 774 мың теңге;
2) шығындар – 155 343 407,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 5 479 110 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 10 747 761 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 5 268 651 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -8 701 579,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 8 701 579,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 10 229 366 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 5 393 263 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3 865 476,4 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облыстық мәслихатының 13.06.2025 № 249 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
2. 2025 жылға арналған облыстық бюджетке, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) Корпоративтік табыс салығы бойынша:
Жезқазған, Қаражал, Сәтбаев қалаларына және Жанаарқа, Ұлытау аудандарына – 100 пайыздан;
2) жеке табыс салығы бойынша:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын:
Жезқазған қаласына – 35 пайыздан, Қаражал қаласына, Жанаарқа, Ұлытау аудандарына – 80 пайыздан, Сәтбаев қаласына – 75 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын:
Жезқазған, Қаражал, Сәтбаев қалаларына, Жанаарқа, Ұлытау аудандарына – 100 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын:
Жезқазған, Қаражал, Сәтбаев қалаларына, Жана-Арқа, Ұлытау аудандарына – 100 пайыздан;
3) әлеуметтік салық бойынша:
Жезқазған қаласына – 40 пайыз, Ұлытау ауданына – 75 пайыз, Жанаарқа ауданына – 76 пайыз, Қаражал қаласына – 80 пайыз, Сәтбаев қаласына – 75 пайыз;
4) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары бойынша облыстық бюджетке – 100 пайыз.

Об областном бюджете на 2025-2027 годы
Решение маслихата области Ұлытау от 18 декабря 2024 года № 211.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат области Ұлытау РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 152 120 938 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 57 575 377 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 2 288 787 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 92 256 774 тысяч тенге;
2) затраты – 155 343 407,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 5 479 110 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 10 747 761 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 5 268 651 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -8 701 579,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 8 701 579,4 тысяч тенге:
поступление займов – 10 229 366 тысяч тенге;
погашение займов – 5 393 263 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3 865 476,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата области Ұлытау от 13.06.2025 № 249 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в областной бюджет, в бюджеты районов (городов областного значения) в следующих размерах:
1) Корпоративный подоходный налог:
городов Жезказган, Каражал, Сатпаев и Жанааркинского, Улытауского районов – по 100 процентов;
2) индивидуальному подоходному налогу:
с доходов, облагаемых у источника выплаты:
города Жезказган – 35 процента, города Каражал, Жанааркинского, Улытауского районов – по 80 процентов, города Сатпаев – 75 процентов;
с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
городов Жезказган, Каражал, Сатпаев, Жанааркинского и Улытауского районов – по 100 процентов;
с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
городов Жезказган, Каражал, Сатпаев, Жанааркинского, Улытауского районов – по 100 процентов;
3) по социальному налогу:
города Жезказган – 40 процента, Улытауского района – 75 процентов, Жанааркинского района – 76 процентов, города Каражал – 80 процентов, города Сатпаев – 75 процентов.
4) по исчислениям недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в областной бюджет – 100 процентов.

3. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 4 939 382 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Қаражал қаласына – 107 336 мың теңге,
Сәтбаев қаласына – 2 572 244 мың теңге,
Жаңаарқа ауданына – 2 259 802 мың теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 11 459 411 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Жезқазған қаласынан – 9 851 626 мың теңге,

3. Учесть в областном бюджете на 2025 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) в сумме 4 939 382 тысяча тенге, в том числе:
города Каражал – 107 336 тысяч тенге,
города Сатпаев – 2 572 244 тысяча тенге,
Жанааркинского района – 2 259 802 тысяча тенге.
4. Учесть объем бюджетных изъятий из бюджетов районов (городов областного значения) в областной бюджет на 2025 год в сумме 11 459 411 тысяч тенге, в том числе:
города Жезказган – 9 851 626 тысяч тенге,

Ұлытау ауданынан – 1 607 785 мың теңге.
5. 2025 жылға арналған облыстық бюджет шығыстарының құрамында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне 4-қосымшаға сәйкес нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер қарастырылғаны ескерілсін.
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттердің көрсетiлген сомаларын бөлу облыс әкiмдiгiнің қаулысымен анықталады.
6. Ұлытау облысы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 863 461 мың теңге сомасында бекітілсін.

Улытауского района – 1 607 785 тысяч тенге.
5. Учесть, что в составе расходов областного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам районов (городов областного значения) согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата области.
6. Утвердить резерв акимата области Ұлытау на 2025 год в сумме 863 461 тысячи тенге.

3 000
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
13 133
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
26 750
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу
146 880
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
4 574 118
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
47 600
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
8 500
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
126 075
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
5 117
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
8 000
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
120 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
1 300 000
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
50 682
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 808 144
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 100 000
2
Су шаруашылығы
107 170
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
107 170
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
46 088
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
61 082
3
Орман шаруашылығы
237 845
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
237 845
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру

3 000
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
13 133
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
26 750
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций
146 880
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
4 574 118
002
Субсидирование развития семеноводства
47 600
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
8 500
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
126 075
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
5 117
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
8 000
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
120 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
1 300 000
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
50 682
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 808 144
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
1 100 000
2
Водное хозяйство
107 170
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
107 170
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
46 088
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
61 082
3
Лесное хозяйство
237 845
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
237 845
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение

55 818
009
Облыстық кiтапханалардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
161 254
010
Архив қорының сақталуын қамтамасыз ету
386 153
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
30 133
009
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
30 133
4
Туризм
21 640
265
Облыстың кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы
21 640
021
Туристік қызметті реттеу
21 640
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
712 607
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
111 900
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
111 900
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
600 707
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
600 707
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
9 929 928
1
Ауыл шаруашылығы
6 078 285
719
Облыстың ветеринария басқармасы
1 248 766
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
88 766
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
10 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
25 000
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
10 000
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
24 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
86 000
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
965 000
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 000
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
36 000
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
4 829 519
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
13 104
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау

55 818
009
Обеспечение функционирования областных библиотек
161 254
010
Обеспечение сохранности архивного фонда
386 153
752
Управление общественного развития области
30 133
009
Услуги по проведению государственной информационной политики
30 133
4
Туризм
21 640
265
Управление предпринимательства и промышленности области
21 640
021
Регулирование туристской деятельности
21 640
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
712 607
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
111 900
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
111 900
752
Управление общественного развития области
600 707
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
600 707
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
9 929 928
1
Сельское хозяйство
6 078 285
719
Управление ветеринарии области
1 248 766
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
88 766
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
10 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
25 000
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
10 000
012
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
24 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
86 000
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
965 000
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 000
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
36 000
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
4 829 519
002
Субсидирование развития семеноводства
13 104
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов

4 210 874
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды дамыту
1 281 605
тұрғын үйді жолбалауға және (немесе) салуға аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредит беру
600 000
тұрғын үй сатып алуға аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредит беру
2 329 269
Ұлытау облыстық
мәслихатының XXIII
сессисының 2024 жылғы
18 желтоқсандағы
№ 211 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджетті орындау барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру

4 210 874
развитие инженерной инфраструктуры в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
1 281 605
кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проектирование и (или) строительство жилья
600 000
кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на приобретение жилья
2 329 269
Приложение 5
к решению XXIII сессии
маслихата области Ұлытау
от 18 декабря 2024 года
№ 211
Перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2025 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан