2025-2027 жылдарға арналған Алға қаласының бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 242 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 85 бабының 3 тармағына, 91 бабының 3 тармағына, 94 және 96 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес, Алға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 19.06.2025 № 290 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025-2027 жылдарға арналған Алға қаласы бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 1 004 436,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 237 231 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 964 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 20 948 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі - 745 293,5 мың теңге;
2) шығындар – 1 024 608,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті)- - 18 072,9 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 18 072,9 теңге:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 18 072,9 теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 18.12.2025 № 354 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Қала бюджетінің кірісіне есептелетін болып ескерілсін:
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы;
жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
жер салығы;
заңды тұлғалардан көлік құралдарына салынатын салық;
жеке тұлғалардан көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлем;
жергілікті бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:

Об утверждении бюджета города Алга на 2025-2027 годы
Решение Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 30 декабря 2024 года № 242
В соответствии с пунктом 3 статьи 85, пунктом 3 статьи 91, статьи 94 и 96 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы", Алгинский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 19.06.2025 № 290 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить бюджет города Алга на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 1 004 436,5 тысяч тенге:
налоговые поступления – 237 231 тысяч тенге;
неналоговые поступление – 964 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 20 948 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 745 293,5 тысяч тенге;
2) затраты - 1 024 608,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 18 072,9 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 18 072,9 тенге:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 18 072,9 тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 18.12.2025 № 354 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в доход городского бюджета зачисляются:
индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты;
налог на имущество физических лиц;
земельный налог;
налог на транспортные средства с юридических лиц;
налог на транспортные средства с физических лиц;
единый земельный налог;
плата за пользование земельными участками;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступление от продажи земельных участков;
плата за продажу права аренды земельных участков;
другие неналоговые поступления в местный бюджет.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы" установлено:

2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш - 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 46 228 теңге.
4. 2025 жылға арналған қала бюджетіне аудандық бюджеттен берілетін субвенция көлемі – 253 193 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. 2025 жылға арналған қала бюджетіне республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін:
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 318 мың теңге.

с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 3 932 тенге;
3) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 46 228 тенге.
4. Учесть в бюджете города на 2025 год объем субвенции, передаваемые из районного бюджета в сумме 253 193 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете города на 2025 год поступление целевого текущего трансферта из республиканского бюджета:
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 318 тысяч тенге.

6. 2025 жылға арналған қала бюджетіне аудандық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 24 284 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға – 175 192 мың теңге;
аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге – 42 242 мың теңге.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Алға аудандық
мәслихатының төрағасы
М. Тулеуов
Алға аудандық мәслихатының
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 242 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған Алға қаласының бюджеті

6. Учесть в бюджете города на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из районного бюджета:
на освещение улиц в населенных пунктов – 24 284 тысяч тенге;
на благустройство и озеленение населенных пунктов – 175 192 тысяч тенге;
на обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах – 42 242 тысяч тенге.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Алгинского
районного маслихата
М. Тулеуов
Приложение 1 к решению
Алгинского районного
маслихата от 30 декабря
2024 года № 242
Бюджет города Алга на 2025 год