Құйған ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/13-VIII шешімі. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 54/9-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 18.06.2026 № 54/9-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Құйған ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№14/13-VІII шешіміне
қосымша
Құйған ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Құйған ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2023 года № 14/13-VIII. Утратило силу решением Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 июня 2026 года № 54/9-VIII (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18.06.2026 № 54/9-VIII (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2023-2024 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение к решению
Курчумского районного маслихата
от 26 декабря 2023 года
№14/13-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию Куйганского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құйған ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Құйған ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданының Құйған ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Құйған ауылдық округі 27490 га алаңды алып жатыр, оның ішінде: жайылым - 22762 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 23190 гектар;
елді мекендердің жерлері - 395 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер - 5 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері жоқ;
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Құйған, Қайыңды, Қайнарлы, Қарабұлақ елді-мекендерінің тұрғындары болып табылады.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Куйганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Куйганском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По админстративно-территориальному делению в Куйганском сельском округе Курчумского района имеются 4 населенных пункта.
Куйганский сельский округ занимает площадь 27490 га, в том числе: пастбища - 22762 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 23190 гектаров;
земли населенных пунктов - 395 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 5 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий нет;
Основными пользователями пастбищ являются жители населенных пунктов Куйган, Кайынды, Кайнарлы.

2023 жылдың 1 қаңтарына Құйған ауылдық округінде: ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 2155 бас, оның ішінде аналық мал 1469 бас, ұсақ қара мал 5751 бас, жылқы 1163 бас (№ 1 кесте).
Құйған ауылында
ірі қара мал - 320 бас, ұсақ мал - 2029 бас, жылқы - 213 бас.
Құйған ауылы жайылымдарының ауданы - 8078 гектар.
Қайыңды ауылында:
ірі қара мал - 573 бас, ұсақ мал - 1535 бас, жылқы - 313 бас.
Қайыңды ауылының жайылым алаңы - 4446 гектар.
Кайнарлы ауылында:

Количество сельскохозяйственных животных на 1 января 2023 года в Куйганском сельском округе: крупный рогатый скот 2155 голов, в том числе маточный скот 1469 голов, мелкий рогатый скот 5751 голов, лошади 1163 головы (Таблица № 1).
В селе Куйган:
крупного рогатого скота - 320 голов, мелкого рогатого скота - 2029 голов, лошадей - 213 головы.
Площадь пастбищ села Куйган - 8078 гектара.
В селе Кайынды:
крупного рогатого скота - 573 головы, мелкого рогатого скота - 1535 головы, лошадей - 313 головы.
Площадь пастбищ села Кайынды - 4446 гектара.
В селе Кайнарлы:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Құйған ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің артықшылығы 19507 гектар. (№ 2 кесте).
№ 2 кесте
№
Ауылдық округі
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артылған, (га)
1
Құйған

На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", в Куйганском сельском округе для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных излишки пастбищных угодий составляют 19507 гектара (Таблица № 2).
Таблица № 2
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
В том числе дойные коровы (голов)
Норма нагрузки в пастбищах, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки (га)
1
Куйган

9747
2142
5227,2
17116,2
Жиыны
Артықшілігі 34212,8
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІММ-ірі мүйіздімал;
ҰММ- ұсақ мүйізді мал;
ШҚ – шаруа қожалықтары.
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 1 қосымша
Құйған ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жылдар
Учаскелер
1
2
3
1
Мал жаю
Мал жаю
Демалыс
2
Мал жаю
Демалыс
Мал жаю
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 6 қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Құйған ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардын шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Құйған ауылдық округі
Мамыр айының 1 жартысы
Қазан айының 2 жартысы

9747
2142
5227,2
17116,2
Итого
Излишки 34212,8
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Куйганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Участки
1
2
3
1
Выпас скота
Выпас скота
Отдых
2
Выпас скота
Отдых
Выпас скота
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскомусельскому округу
на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к источникам воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Куйганскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№
Название округа
Срок вывоза животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
1
Куйганский сельский округ
1 половина мая
2 половина октября