"Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2023 жылғы 7 желтоқсандағы № 281 қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 8) тармақшасына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы қоса беріліп отырған ереже бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыны "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды;
3) жоғарыда көрсетілген Ережені заңдарда белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның әкімі Р. Аңбаев
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы
аудан әкімдігінің
2023 жылғы 7желтоқсандағы
№ 281 қаулысымен бекітілген
"Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) Ғабит Мүсірепов атындағы аудан аумағында бойынша біріңғай мемлекеттік ішкі саясатты, мәдениет және тілдерді дамыту салаларында мемлекеттік саясатты және насихаттауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 7 декабря 2023 года № 281.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области".
2. Коммунальному государственному учреждению "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе коммунального государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" после его официального опубликования;
3) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района имени Габита Мусрепова.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области Р. Анбаев
Утверждено
постановлением акимата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
от 7 декабря 2023 года № 281
Положение о коммунальном государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" (далее - Отдел) - является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственную политику и пропаганду в сфере внутренней политики, развития языков и культуры на территории района имени Габита Мусрепова.

2. Бөлімнің ведомстволық бағынысты ұйымдары бар:
1) "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының орталықтандырылған кітапханалық жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 10.06.2026 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және қазақ және орыс тілдеріндегі өз атауы көрсетілген мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

2. Отдел имеет подведомственные организации:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры" коммунального государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области";
2) коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области";
3) коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр отдела внутренней политики, культуры и развития языков акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области".
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О государственных символах Республики Казахстан", Гражданским кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Законом Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации", Законом Республики Казахстан "О некоммерческих организациях", Законом Республики Казахстан "О культуре", Законом Республики Казахстан "О языках", Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", Законом Республики Казахстан "О государственных и социально-ответственных услугах", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 10.06.2026 № 137 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 10.06.2026 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Бөлім "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды. Азаматтық кодексінде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 150400, Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан, Новоишим ауылы, Абылай Хан көшесі, 11В.
10. Осы ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлім қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады. 12. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен Бөлімге кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 10.06.2026 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2 тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) қоғамдық-саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру, мемлекеттік егемендікті нығайту, қоғамдық процестерді демократияландыру және қоғамды шоғырландыру;

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 10.06.2026 № 137 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными Гражданским кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О правовых актах".
8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
9. Местонахождение юридического лица: индекс 150400, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, район имени Габита Мусрепова, село Новоишимское, улица Аблай Хана, дом 11В.
10. Настоящее положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности осуществляется из местного бюджета в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела.
Если Отделу законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 10.06.2026 № 137 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики по обеспечению общественно-политической стабильности, укрепление государственного суверенитета, демократизация общественных процессов и консолидация общества;

2) мемлекеттік ақпараттық саясат және бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингі мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыру;
3) діни бірлестіктермен, сондай-ақ басқа да қоғамдық бірлестіктермен сындарлы өзара іс-қимылды нығайту;
4) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
5) ауданда мемлекеттің тіл саясатын іске асыру.
14. Өкілеттіктері:
құқықтары:
1) Бөлімнің құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыстық басқармалармен, жергілікті атқарушы органдармен, ұйымдармен, барлық меншік нысанындағы мекемелермен өзара іс-қимыл жасауға;
2) жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдардан, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарынан және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан қажетті ақпаратты сұратуға құқылы;
3) тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмыс топтарын құруға құқылы;
4) Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдіктің, аудан әкімінің және жоғары тұрған ұйымдардың қарауына ұсыныстар енгізуге;
5) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 489-1-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау;
6) орталық, облыстық және жергілікті атқарушы органдар өткізетін іс-шараларға қатысуға құқылы.
міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындауға міндетті;
2) Бөлімге жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға міндетті;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтауға міндетті;
4) белгіленген тәртіппен салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге міндетті.
15. Функциялары:
1) қоғамның демократиялық институттарын нығайтуға қатысу, Қазақстанның Даму Стратегиясының негізгі басымдықтарын түсіндіру және насихаттау;
2) мемлекеттік ішкі саясатты, Қазақстан Республикасының Ішкі саясат, қоғамдық-саяси сала мәселелері жөніндегі заңнамасын насихаттау және түсіндіру жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіру;
3) ішкі саясат саласындағы тұжырымдамалық негіздер мен практикалық ұсынымдарды, сондай-ақ азаматтық бірегейлікті, Қазақстанның ұзақ мерзімді даму басымдықтарын қалыптастыру негізінде қоғамды шоғырландыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
4) өңірде болып жатқан қоғамдық-саяси процестерді және олардың даму үрдістерін жан-жақты және объективті зерделеу, қорыту және талдау;
5) аудандық және облыстық бұқаралық ақпарат құралдарымен тығыз байланыста жұмыс істеу, өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру, мемлекеттік тапсырысты орындау бойынша жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарының қызметін үйлестіру, баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдары мен әлеуметтік желілердің мониторингін жүзеге асыру;

2) организация работы по вопросам государственной информационной политики и мониторинга средств массовой информации;
3) укрепление конструктивного взаимодействия с религиозными объединениями, а также с другими общественными объединениями;
4) реализация государственной политики в сфере культуры;
5) реализация языковой политики государства в районе.
14. Полномочия:
права:
1) взаимодействовать с областными управлениями, местными исполнительными органами, организациями, учреждениями всех форм собственности по вопросам, относящимся к компетенции Отдела;
2) для осуществления возложенных задач вправе запрашивать необходимую информацию у государственных органов, аппаратов акимов сельских округов и исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, иных организаций и граждан;
3) создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
4) вносить на рассмотрение акимата, акима района и в вышестоящие организации предложения по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
5) составлять протоколы об административном правонарушении в соответствии со статьей 489-1 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
6) участвовать в мероприятиях, проводимых центральными, областными и местными исполнительными органами.
обязанности:
1) качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района;
2) исполнять задачи и функции, возложенные на Отдел;
3) соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
4) в установленном порядке уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
15. Функции:
1) участие в укреплении демократических институтов общества, разъяснение и пропаганда основных приоритетов Стратегии развития Казахстана;
2) координация работы по разработке и реализации программ по пропаганде и разъяснению государственной внутренней политики, законодательства Республики Казахстан по вопросам внутренней политики, общественно-политической сферы;
3) выработка концептуальных основ и практических рекомендаций в области внутренней политики, а также предложений по консолидации общества на основе формирования гражданской идентичности, долгосрочных приоритетов развития Казахстана;
4) всестороннее и объективное изучение, обобщение и анализ происходящих в регионе общественно-политических процессов и тенденций их развития;
5) работа в тесном контакте районных и областных средств массовой информации, реализация государственной информационной политики на региональном уровне, координация деятельности местных средств массовой информации по выполнению государственного заказа, осуществление мониторинга печатных и электронных средств массовой информации и социальных сетей;

6) аудандағы қоғамдық-саяси жағдайды болжауға бағытталған әлеуметтанулық және саясаттанулық зерттеулер жүргізу;
7) бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру және өткізу саласындағы жұмысты үйлестіру;
8) аудандағы қоғамдық-саяси ахуалдың мониторингі, құқық қорғау және басқа да органдармен тығыз байланыста жұмыс істеу, саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету, қоғамдық наразылықтардың алдын алу мақсатында халықпен, оның ішінде оппозициялық бағыттағы профилактикалық жұмыс жүргізу;
9) ауданда мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығын және қоғамдық-саяси, мәдени-бұқаралық, спорттық іс-шараларды ақпараттық насихаттауды қамтамасыз ету мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланатын мақалаларды дайындауды және жариялауды қамтамасыз ету;
10) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
10-1) аудан аумағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын пайдалану (орнату, орналастыру) кезінде оларға қойылатын ұлттық стандарттар талаптарының сақталуына тексеруді жүзеге асыру;
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы әкімдігінің 10.06.2026 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде жұмыстарды жүзеге асыру: іс-шаралар жоспарын әзірлеу, жоспарға сәйкес жоспарланған іс-шаралардың техникалық ерекшеліктерін әзірлеу, порталда орналастыру, жеңімпаздармен жұмыс;
12) саяси партиялармен, ұлттық - мәдени бірлестіктермен, діни және өзге де қоғамдық ұйымдармен байланыстарды жүзеге асыру;
13) жергілікті үкіметтік емес ұйымдар жыл сайын 31 наурызға дейін өз қызметі туралы, оның ішінде өзінің құрылтайшылары (қатысушылары), мүліктің құрамы, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 489-1-бабына сәйкес ақшаны қалыптастыру көздері мен жұмсау бағыттары туралы мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау;
14) мемлекеттік органдардың, діни бірлестіктердің, өзге де заңды және жеке тұлғалардың "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
15) діни, жастар саясаты, қоғамдық-саяси ахуал мәселелері жөніндегі Бөлімнің ағымдағы және келешектік жұмыс жоспарларының орындалуын қамтамасыз ету;

6) проведение социологических и политологических исследований, направленных на прогноз общественно-политической ситуации в районе;
7) координация работы в области организации и проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций;
8) мониторинг общественно-политической ситуации в районе, работа в тесном контакте с правоохранительными и другими органами, проведение профилактической работы с населением, в том числе оппозиционной направленности, в целях обеспечения политической стабильности, предупреждения общественных протестов;
9) в целях обеспечения прозрачности деятельности государственных органов и информационной пропаганды общественно-политических, культурно-массовых, спортивных мероприятий в районе обеспечение подготовки и публикации статей, публикуемых в средства массовой информации;
10) организация работы по исполнению Конституционного Закона Республики Казахстан "О государственных символах Республики Казахстан";
10-1) осуществление проверки по соблюдению требований национальных стандартов, предъявляемых к Государственному Флагу Республики Казахстан и Государственному Гербу Республики Казахстан по использованию (установлению, размещению) на территории района;
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 10.06.2026 № 137 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11) осуществление работ в рамках государственного социального заказа: разработка плана мероприятий, разработка технических спецификаций запланированных мероприятий в соответствии с планом, размещение на портале, работа с победителями;
12) осуществление связей с политическими партиями, национально-культурными объединениями, религиозными и иными общественными организациями;
13) составление протокола об административном правонарушении в случае непредоставления местными неправительственными организациями ежегодно до 31 марта сведений о своей деятельности, в том числе о своих учредителях (участниках), составе имущества, источниках формирования и направлениях расходования денег в соответствии со статьей 489-1 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
14) осуществление контроля за соблюдением государственными органами, религиозными объединениями, иными юридическими и физическими лицами Закона Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
15) обеспечение выполнения текущих и перспективных планов работы Отдела по вопросам религиозной, молодежной политики, общественно-политической ситуации;

16) шетелде діни білім алатын студенттер туралы мәліметтер базасын қалыптастыру;
17) аудандық діни ақпараттық-түсіндіру топтарының жұмысын ұйымдастыру;
18) білім беру ұйымдарында, елді мекендерде, ұжымдарда діни ақпараттық-насихаттау топтарымен азаматтардың діни сенім бостандығына құқықтарын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясат мәселелері бойынша конференциялар, дөңгелек үстелдер, семинарлар, ағартушылық, түсіндіру жұмыстарын өткізуді ұйымдастыру;
19) аудан аумағында құрылған діни бірлестіктердің қызметін зерделеу және талдау;
20) рейдтік іс-шараларды ұйымдастыру, мешіттердің және ауданның басқа да діни-ғибадат үйлерінің (ғимараттарының) жұмысына мониторинг жүргізу;
21) ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни рәсімдерді өткізуге арналған үй-жайлардың қызметін жүргізу;
22) қоғамдық, демалыс бірлестіктерімен, жастар ісі жөніндегі ұйымдармен жұмыс істеу, ауданда жастар саясатын жүргізу, жастар ресурстық орталығымен тығыз байланыста жұмыс істеу, жастармен жұмысты үйлестіру;
23) жоғары тұрған органдардың жастар саясатына қатысты тапсырмаларын, бағдарламаларын орындау;
24) аудандағы діни қоғамдық-саяси ахуалдың мониторингі;
25) ауданда діни тұрақтылықты қамтамасыз ету мақсатында құқық қорғау және басқа да органдармен тығыз байланыста жұмыс істеу;
26) діни қоғамдық наразылықтардың алдын алу мақсатында халықпен, дұға кітаптарымен, оның ішінде деструктивті бағыттағы алдын алу жұмыстарын жүргізу;
27) сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру бойынша тиісті деңгейде жұмыс жүргізу;
28) әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі комиссияның жұмысын үйлестіру, комиссияның тоқсан сайынғы отырыстарын өткізу;
29) аудан әкімі жанындағы Аналар кеңесінің, Қоғамдық келісім кеңесінің жұмысын үйлестіру;
30) ардагерлер қоғамымен және мүгедектігі бар адамдармен, саяси партиялармен жұмыс;
31) Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын насихаттауды қамтамасыз ету, құжаттама жүргізу, облыстық ішкі саясат басқармасын ай сайын хабардар ету;
32) ауданның мәдениет үйлерінің, клубтардың, орталықтандырылған кітапхана жүйесінің жұмысы басқармасы;
33) театр, музыка және кино өнері, кітапхана және мұражай ісі, мәдени-демалыс жұмысы саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, сондай-ақ олардың қызметін қолдау мен үйлестіруді жүзеге асыру;
34) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;

16) формирование базы данных о студентах, получающих религиозное образование за рубежом;
17) организация работы районных религиозных информационно-разъяснительных групп;
18) организация проведения конференций, круглых столов, семинаров, просветительской, разъяснительной работы с религиозными информационно-пропагандистскими группами в организациях образования, населенных пунктах, коллективах по вопросам государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания;
19) изучение и анализ деятельности религиозных объединений, созданных на территории района;
20) организация рейдовых мероприятия, проведение мониторинга работы мечетей, и других религиозно-культовых зданий (сооружений) района;
21) ведение деятельности помещений для проведения религиозных обрядов за пределами культовых зданий (сооружений);
22) работа с общественными, досуговыми объединениями, организациями по делам молодежи, проведение молодежной политики в районе, работа в тесном контакте с молодежным ресурсным центром, координация работы с молодежью;
23) выполнение поручений, программ вышестоящих органов, касающихся молодежной политики;
24) мониторинг религиозной общественно-политической ситуации в районе;
25) работа в тесном контакте с правоохранительными и другими органами в целях обеспечения религиозной стабильности в районе;
26) проведение профилактической работы с населением, молитвенниками, в том числе деструктивной направленности, с целью предупреждения религиозных общественных протестов;
27) проведение на соответствующем уровне работы по формированию антикоррупционной культуры;
28) координация работы комиссии по делам женщин и семейно- демографической политике, проведение ежеквартальных заседаний комиссии;
29) координация работы Совета матерей, Совета общественного согласия при акиме района;
30) работа с обществом ветеранов и лицами с инвалидностью, политическими партиями;
31) обеспечение пропаганды ежегодных Посланий Главы государства народу Казахстана, ведение документации, ежемесячное информирование областного управления внутренней политики;
32) управление деятельностью домов культуры, клубов, централизованной библиотечной системы района;
33) создание государственных организаций культуры района в сфере театрального, музыкального и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой работы, а также осуществление поддержки и координации их деятельности;
34) организация работы по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;

35) ауданның ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдар мен конкурстар өткізуді жүзеге асыру;
36) ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
37) ауданның мәдени мақсаттағы объектілерін салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша ұсыныстар беру;
38) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдау және жәрдем көрсету;
39) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегі іс-шараларды өткізу;
39-1) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемсітуге жол бермеу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
39-2) маңдайшаны ауылда, кентте орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асыру;
39-3) мемлекеттік қызмет көрсету;
39-4) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау, әкімшілік құқық бұзушылық істерін қарау және әкімшілік жаза қолдану;".
40) ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру және олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың транскрипциясын облыстық ономастика комиссиясына және ауданның ономастика объектілерінің тарихи және дәстүрлі атауларын қалпына келтіру жөніндегі ұсыныстарды зерделеу мәселелері жөніндегі жұмыс тобына өзгерту туралы ұсыныс енгізу;
41) жоғары тұрған органдарға мәліметтерді, ай сайынғы, тоқсандық, жылдық есептерді, ақпаратты уақтылы ұсыну.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 09.02.2024 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) 08.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3 тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Бөлім басшысын "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлім басшысының өкілеттіктері:
1) Бөлімнің жұмысын ұйымдастырады, басқарады;
2) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

35) осуществление проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
36) проведение аттестации государственных организаций культуры района;
37) представление предложений по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района;
38) поддержка и оказание содействия в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
39) проведение мероприятий районного уровня, направленных на развитие государственного и других языков;
39-1) проведение работы по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
39-2) осуществление приема и рассмотрения уведомлений о размещении вывески в селе, в поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";";
39-3) оказание государственной услуги;
"39-4) составление протоколов об административных правонарушениях, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий;".
40) внесение предложения о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции в областную ономастическую комиссию и рабочую группу по вопросам изучения предложений по восстановлению исторических и традиционных названий ономастических объектов района;
41) своевременное представление в вышестоящие органы сведений, ежемесячных, квартальных, годовых отчетов, информации.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 09.02.2024 № 14 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 22.04.2025 № 97 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 08.01.2026 № 1 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Отделом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района имени Габита Мусрепова в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
18. Полномочия руководителя Отдела:
1) организует, руководит работой Отдела;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников Отдела в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";

3) Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметкерлерді көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету мәселелерін шешеді, Бөлім қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
4) өз құзыреті шегінде Бөлім атынан бұйрықтар шығарады, шарттар жасасады және қол қояды;
5) Бөлім туралы ережені әзірлейді және бекітуге дайындайды;
6) аудан әкімдігінің қаулысымен бекітілген штат санының лимиті шегінде Бөлімнің штат кестесін және тиісті жылға арналған қаржыландыру жоспарын бекітеді;
7) аудан әкімі аппараты мен облыстық ішкі саясат басқармасы және облыстық мәдениет, тілдерді дамыту және мұрағат ісі басқармасы алдында Бөлімнің жұмысы туралы есеп береді;
8) мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Бөлімнің мүдделерін білдіреді;
9) Бөлім қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауы үшін, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
19. Бөлім басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды оның орынбасары жүзеге асырады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда Бөлімнің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше белгіленбесе, Бөлімнің өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3) согласно Трудовому кодексу, Закону Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" решает вопросы поощрения работников, оказания им материальной помощи, налагает дисциплинарные взыскания на работников Отдела;
4) в пределах своей компетенции издает приказы, заключает и подписывает договора от имени Отдела;
5) разрабатывает и готовит к утверждению положение об Отделе;
6) утверждает штатное расписание Отдела, в пределах лимита штатной численности, утвержденного постановлением акимата района и план финансирования на соответствующий год;
7) отчитывается о работе Отдела перед аппаратом акима района и областным управлением внутренней политики и областным управлением культуры, развития языков и архивного дела;
8) представляет интересы Отдела в государственных органах и организациях;
9) несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства сотрудниками Отдела, за непринятие мер по противодействию коррупции.
19. Исполнение полномочий руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется его заместителем.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", а также настоящим Положением.