"Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихат аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 8-5 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына, "Мәслихаттың үлгілік регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген мәслихаттың үлгілік регламентінің 79-тармағына, және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 79-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі (бұдан әрі Ереже) осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2017 жылғы 23 қаңтардағы № 10-4 "Ақжар аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта атау туралы" шешімінің күші жойылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақжар аудандық мәслихат аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақжар аудандық мәслихатының төрағасы М.Жүсіпбеков
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар аудандық мәслихатының
2023 жылғы 30 наурыздағы № 8-5
шешіміне қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының "Аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 05.08.2026 № 44-5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа еңгізіледі) шешімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады және Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз етеді.
2. Аппараттың ведомстволары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, мәслихаттың үлгілік регламентіне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Аппарат Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области"
Решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 30 марта 2023 года № 8-5.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 79 Типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан "Об утверждении Типового регламента маслихата" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" Акжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить Положение коммунального государственного учреждения "Аппарат Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области" (далее – Положение) согласно приложению к настоящему решению.
2. Отменить решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 23 января 2017 года № 10-4 "О переименовании государственного учреждения "Аппарат Акжарского районного маслихата"".
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на руководителя аппарата Акжарского районного маслихата.
4. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Председатель Акжарского районного маслихата М.Жусупбеков
Приложение к решению
Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 30 марта 2023 года № 8-5
Положение коммунального государственного учреждения "Аппарат Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области"
Сноска. Положение в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 05.08.2026 № 44-5 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области" (далее – Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, обеспечивающим деятельность Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, его органов и депутатов.
2. Аппарат не имеет ведомств.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, типовым регламентом маслихата, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Аппарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған уәкілеттік берілген жағдайда мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы ретінде әрекет етуге құқылы.
7. Аппарат өз құзыреті мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты төрағасының өкімдерімен және аппарат басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де актілерді қабылдайды.
8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 150200 индексі, Солтүстік Қазақстан облысы, Ақжар ауданы, Талшық ауылы, Целинная көшесі, 15.
Аппараттың жұмыс режимі:
дүйсенбі – жұма күндері сағат 09:00-ден 18:00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:00-ге дейін, демалыс күндері: сенбі – жексенбі.
10. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппараттың қызметін қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Аппаратқа Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, өзіне жүктелген функциялар мен өкілеттіктерді іске асыруға байланысты емес қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.
13. Аппараттың Ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Міндеттері мен өкілеттіктері
14. Міндеттері:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының ұйымдастырушылық және сессиялық қызметін қамтамасыз ету;
2. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты тұрақты комиссияларының ұйымдастырушылық қызметін қамтамасыз ету;
3. депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруына жәрдем көрсету;
4. аудандық мәслихат сессияларында жергілікті бюджет кірістерін қысқартуды немесе жергілікті бюджет шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актілерді қабылдауды қамтамасыз ету;
5. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аудандық мәслихаттың қызметі туралы халықтың хабардар болуын қамтамасыз ету;
6. аудандық мәслихат депутаттарының қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
7. депутаттық өкілеттіктерді жүзеге асыруға байланысты аудандық мәслихат депутаттарының біліктілігін арттыру жөніндегі ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес аудандық мәслихат депутаттарының біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды жоспарлау.

5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя и приказами руководителя аппарата Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности аппарата утверждается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 150200, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, Акжарский район, село Талшик, улица Целинная, 15.
Режим работы аппарата:
понедельник - пятница с 09:00 до 18:00 часов, обеденный перерыв с 13:00 до 14:00 часов, выходные дни: суббота - воскресенье.
10. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата.
11. Финансирование деятельности аппарата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарат не вправе осуществлять деятельность, не связанную с реализацией возложенных на него функций и полномочий, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
13. Внесение изменений и дополнений в Положение аппарата производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия
14. Задачи:
1) обеспечение организационной и сессионной деятельности Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
2) обеспечение организационной деятельности постоянных комиссий Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
3) оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий;
4) обеспечение принятия на сессиях районного маслихата нормативных правовых актов, предусматривающих сокращение местных бюджетных доходов или увеличение местных бюджетных расходов, и нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан;
5) обеспечение информированности населения о деятельности районного маслихата в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) материально-техническое обеспечение деятельности депутатов районного маслихата;
7) обеспечение направлений предложений на повышение квалификации депутатов районного маслихата, связанных с осуществлением депутатских полномочий и планирование расходов на повышение квалификации депутатов районного маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Ақжар аудандық мәслихатының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша күн тәртібіндегі мәселелер және тұрақты (уақытша) комиссиялардың отырыстары бойынша мемлекеттік органдардан және лауазымды адамдардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен ақпаратты, анықтамаларды, есептерді, шешімдердің жобаларын, нормативтік құқықтық актілер жобаларының бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланғаны туралы мәліметтерді, сараптамалық кеңестердің қорытындыларын, енгізілген шешімдердің жобалары бойынша қажетті келісулерді және өзге де құжаттаманы сұратуға;
депутаттар мен депутаттық топтардың сауалдарын уақтылы қарауды және іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдар мен мекемелерге сауалдар жіберуге;
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты сессияларының шешімдерінің орындалуын бақылауға;
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатына келіп түскен заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қарау мерзімдері мен нәтижелерін бақылауды жүзеге асыруға.
2) міндеттері:
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты Регламентінің сақталуын қамтамасыз ету;
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға консультациялық-әдістемелік, ақпараттық, ұйымдастырушылық-техникалық және өзге де көмек көрсету;
азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету.
16. Функциялары:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының Регламентіне сәйкес жүзеге асырылатын Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметін ұйымдастырушылық, құжаттамалық, құқықтық, ақпараттық-талдамалық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз ету;
2. депутаттарды сессиялар мен тұрақты комиссиялардың қарауына енгізілетін мәселелер бойынша шешімдердің жобаларымен және басқа да материалдармен дайындау және қамтамасыз ету;
3. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты шешімдерінің, мәслихат тұрақты комиссиялары қаулыларының, төрағаның өкімдері мен Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты аппараты басшысының бұйрықтарының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
4. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты актілерін әзірлеуге қатысу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда оларды аумақтық әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жіберу;
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының шешімдерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ету;
6. атқарушы органдар басшыларының ақпараттарын, есептерін жинау және талдау, өз қызметі туралы Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының депутаттары алдында есеп беретін мемлекеттік органдардың қызметінің нәтижелері туралы анықтамалар дайындау;
7. депутаттардың өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде енгізген ұсыныстары мен ескертулерін есепке алуды және қорытуды жүргізу, оларды іске асыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және олардың орындалуын бақылау;
8. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының шешімдері мен басқа да құжаттарының тиісті органдар мен ұйымдарға жіберілуін қамтамасыз ету;
9. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты сессияларының және оның органдарының басқа да отырыстарының хаттамалары мен материалдарын қалыптастыру;
10. бұқаралық ақпарат құралдарында, Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының ресми веб-сайтында Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметі туралы ақпаратты орналастыру;
11. мәслихат депутаттарына олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруына жәрдем көрсету, консультациялық және әдістемелік көмек көрсету, депутаттардың сауалдарын, ұсыныстары мен ескертулерін уақтылы қарауды және іске асыруды бақылауды жүзеге асыру;
12. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының қызметін қамтамасыз етуге арналған шығыстарды айқындау, іссапар шығыстарын өтеу, депутаттарды депутаттық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті кеңсе керек-жарақтарымен және өзге де тауарлармен қамтамасыз ету;
13. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен оны іске асыру мақсатында қабылданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларының, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес кадр жұмысын жүргізу;
14. іс жүргізудің бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету, құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, оларды ведомстволық мұрағатқа тапсыруға дайындау;
15. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аппаратқа жүктелетін өзге де функцияларды жүзеге асыру.

15. Полномочия:
1) права:
запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, справки, отчеты, проекты решений, сведения о публикации в средствах массовой информации проектов нормативных правовых актов, заключения экспертных советов, необходимые согласования по внесенным проектам решений Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области и иную документацию по вопросам повестки дня сессий и заседаний постоянных (временных) комиссий;
направлять запросы в государственные органы и учреждения в целях обеспечения своевременности рассмотрения и реализации запросов депутатов и депутатских групп;
контролировать исполнение решений сессий Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
осуществлять контроль за сроками и результатом рассмотрения обращений юридических и физических лиц, поступивших в Акжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области;
2) обязанности:
обеспечивать соблюдение Регламента Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
оказывать консультативно-методическую, информационную, организационно-техническую и иную помощь государственным органам и должностным лицам по вопросам, входящим в компетенцию Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
обеспечивать соблюдение прав и законных интересов граждан.
16. Функции:
1) организационное, документационное, правовое, информационно-аналитическое, материально-техническое и иное обеспечение деятельности Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, его органов и депутатов, осуществляемой в соответствии с Регламентом Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
2) подготовка и обеспечение депутатов проектами решений и другими материалами по вопросам, вносимыми на рассмотрение сессий и постоянных комиссий;
3) осуществление контроля за соответствием действующему законодательству Республики Казахстан решений Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, постановлений постоянных комиссий маслихата, распоряжений председателя и приказов руководителя аппарата Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
4) участие в разработке актов Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, а также направление их на государственную регистрацию в территориальные органы юстиции в случаях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
5) в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, обеспечение публикации решений Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области в средствах массовой информации;
6) сбор, анализ информации, отчетов руководителей исполнительных органов, подготовка справок о результатах деятельности государственных органов, отчитывающихся о своей деятельности перед депутатами Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области;
7) ведение учета и обобщение предложений и замечаний, внесенных депутатами при осуществлении ими своих полномочий, составление и контролирование выполнения мероприятий по их реализации;
8) обеспечение рассылки решений и других документов Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области соответствующим органам и организациям;
9) формирование протоколов и материалов сессий Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области и других заседаний его органов;
10) размещение в средствах массовой информации, на официальном веб-сайте Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области информации о деятельности Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, его органов и депутатов;
11) содействие депутатам маслихата в осуществлении их полномочий, оказание консультативной и методической помощи, осуществление контроля за своевременностью рассмотрения и реализацией запросов, предложений и замечаний депутатов;
12) определение расходов на обеспечение деятельности Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, возмещение командировочных расходов, обеспечение депутатов необходимыми канцелярскими принадлежностями и иными товарами для осуществления депутатской деятельности;
13) проведение кадровой работы в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Указов Президента и постановлений Правительства Республики Казахстан, принятых в его реализацию, Трудового кодекса Республики Казахстан;
14) обеспечение единого порядка делопроизводства, организация работы с документами, их подготовка для передачи в ведомственный архив;
15) осуществление иных функций возлагаемых законодательством Республики Казахстан на аппарат.

3-тарау. Мәслихат төрағасының мәртебесі мен өкілеттіктері
17. Мәслихаттың қызметіне жалпы басшылықты Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының төрағасы жүзеге асырады, ол мәслихатқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының төрағасы депутаттар арасынан депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы сайланады және мәслихат сессиясында қызметінен босатылады.
19. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының төрағасының орынбасарлары болмайды.
20. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты төрағасының өкілеттіктері:
1) мәслихат сессиясын және оның қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауды ұйымдастырады, сессияның күн тәртібін қалыптастырады, хаттаманың жасалуын қамтамасыз етеді, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекітілген шешімдерге және өзге де құжаттарға қол қояды;
2) мәслихат сессиясын шақыру туралы шешім қабылдайды;
3) мәслихат сессиясының отырыстарына төрағалық етеді, мәслихат регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді;
4) мәслихат депутаттарына олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруына жәрдем көрсетеді, оларды қажетті ақпаратпен қамтамасыз етеді, депутаттарды мәслихат сессияларына, оның тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының жұмысына, сондай-ақ сайлау округтеріндегі қызметіне қатысу үшін қызметтік міндеттерін орындаудан босатуға байланысты мәселелерді қарайды;
5) депутаттардың сауалдары мен депутаттық өтініштерінің қаралуын бақылайды;
6) мәслихат аппаратының басшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) сайлаушылардың өтініштері және олар бойынша қабылданған шаралар туралы мәслихатқа тұрақты түрде ақпарат ұсынады;
8) мәслихаттың жергілікті өзін-өзі басқарудың өзге де органдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
9) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңның 24-бабы 1-тармағына сәйкес әкімге сенімсіздік білдіру мәселесін көтеретін мәслихат депутаттары жинаған қолдардың түпнұсқалығын тексеруді ұйымдастырады;
10) өз құзыреті мәселелері бойынша өкімдер шығарады;
11) тұрақты комиссиялардың және мәслихаттың өзге де органдары мен депутаттық топтардың қызметін үйлестіреді;
12) мәслихатты мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен және қоғамдық бірлестіктермен қарым-қатынастарда білдіреді;
13) мәслихат шешімдерінің жариялануын қамтамасыз етеді, олардың орындалуын бақылау жөніндегі шараларды айқындайды;

Глава 3. Статус и полномочия председателя маслихата
17. Общее руководство деятельностью маслихата осуществляет председатель Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на маслихат задач и осуществление им своих функций.
18. Председатель Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
19. Председатель Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области не имеет заместителей.
20. Полномочия председателя Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области:
1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, формирует повестку дня сессии, обеспечивает составление протокола, подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;
2) принимает решение о созыве сессии маслихата;
3) ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;
4) содействует депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения служебных обязанностей для участия в сессиях маслихата, в работе его постоянных комиссий и иных органов, и в избирательных округах;
5) контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений;
6) назначает на должность и освобождает от должности руководителя аппарата маслихата;
7) регулярно представляет в маслихат информацию об обращениях избирателей и о принятых по ним мерах;
8) организует взаимодействие маслихата с иными органами местного самоуправления;
9) организует проверку подлинности собранных подписей депутатов маслихата, инициирующих вопрос о выражении недоверия акиму в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";
10) по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
11) координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов маслихата, и депутатских групп;
12) представляет маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
13) обеспечивает опубликование решений маслихата, определяет меры по контролю за их исполнением;

14) осы Заңда, Қазақстан Республикасының заңнамасында, регламентте және мәслихат шешімінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының төрағасы болмаған кезде мәслихат сессиясының төрағасының шешімі бойынша оның өкілеттіктерін уақытша тұрақты комиссиялардың бірінің төрағасы немесе Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының депутаты жүзеге асырады.
4-тарау. Мәслихат аппаратының басшысы
21. Мәслихат аппаратының басшысы аппаратты басқаратын және оның қызметіне тікелей басшылықты жүзеге асыратын "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшісі болып табылады.
22. Аппарат басшысын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мәслихат төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
23. Аппарат басшысы мәслихат төрағасына тікелей бағынады және өз құзыреті шегінде аппарат қызметін ұйымдастыруға дербес жауапты болады.
24. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен берілген өкілеттіктер шегінде аппарат атынан әрекет етеді.
25. Аппарат басшысы:
1) мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды;
2) өз құзыреті шегінде мәслихат аппаратының қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) мәслихат аппаратының "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және мемлекеттік лауазымдардан босатады;
4) мәслихат аппаратының тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
5) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
6) мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға еңбек демалыстарын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;
7) мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
8) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
9) мәслихат сессияларын, мәслихаттың тұрақты және уақытша комиссияларының отырыстарын ұйымдастырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мәслихат шешімдерінің жобаларын, мәслихат депутаттарын іссапарға жіберу және мәслихат төрағасы немесе мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы болмаған жағдайда олардың міндеттерін жүктеу туралы бұйрықтарды дайындайды;
11) депутаттардың біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;

14) выполняет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан, регламентом и решением маслихата.
При отсутствии председателя Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области по решению председателя сессии маслихата его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий или депутатом Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области.
Глава 4. Руководитель аппарата маслихата
21. Руководитель аппарата маслихата является административным государственным служащим, возглавляющим аппарат и осуществляющим непосредственное руководство его деятельностью.
22. Руководитель аппарата назначается на должность и освобождается от должности председателем маслихата в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
23. Руководитель аппарата непосредственно подчиняется председателю маслихата и несет персональную ответственность за организацию деятельности аппарата в пределах своей компетенции.
24. Руководитель аппарата действует от имени аппарата в пределах полномочий, предоставленных законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
25. Руководитель аппарата:
1) руководит деятельностью аппарата маслихата;
2) организует, координирует и контролирует деятельность аппарата маслихата в пределах своей компетенции;
3) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" аппарата маслихата;
4) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий аппарата маслихата;
5) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
6) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим аппарата маслихата;
7) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих аппарата маслихата;
8) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
9) организует сессии маслихата, заседания постоянных и временных комиссий маслихата;
10) готовит проекты решений маслихата, приказы по командированию депутатов маслихата и возложению обязанностей в случае отсутствия председателя маслихата или председателя постоянной комиссии маслихата, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) организует мероприятия по повышению квалификации депутатов;

12) аппарат басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
26. Аппарат басшысы уақытша болмаған кезеңде оның міндеттерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес айқындалған адам атқарады.
5-тарау. Аппараттың мүлкі
27. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Аппараттың жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Аппараттың мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен сатып алынған мүліктің (оның ішінде ақшалай кірістердің) есебінен қалыптастырылады.
28. Аппаратқа бекітіліп берілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
29. Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Аппарат өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
6-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
30. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Аппараттың қарауында болатын ұйымдары жоқ.
Аппараттың қарауында болатын аумақтық органдары жоқ.
Аппараттың қарауында болатын мемлекеттік мекемелері жоқ.

12) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя аппарата.
26. На период временного отсутствия руководителя аппарата его обязанности исполняет лицо, определенное в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
Глава 5. Имущество аппарата
27. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
28. Имущество, закрепленное за аппаратом относится к коммунальной собственности.
29. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Реорганизация и упразднение государственного органа
30. Реорганизация и ликвидация аппарата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Аппарат не имеет организации, находящиеся в его в ведении.
Аппарат не имеет территориальные органы, находящиеся в его в ведении.
Аппарат не имеет государственные учреждения, находящиеся в его в ведении.