"Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 32/13-VII шешімі. Күші жойылды-Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2026 жылғы 13 тамыздағы № 50/9-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 13.08.2026 № 50/9-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Мәслихаттың Үлгілік регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
2 Өскемен қалалық мәслихатының 2010 жылғы 29 желтоқсандағы №29/20 "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы, 2021 жылғы 11 қазандағы №11/4-VII, "Өскемен қалалық мәслихатының 2010 жылғы 29 желтоқсандағы № 29/20 "Өскемен қалалық мәслихатының ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімінің күші жойылсын"
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының хатшысы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 32/13 - VII шешімімен
бекітілген
"Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-қалалық мәслихаттың аппараты) Өскемен қалалық мәслихатының, оның органдарының қызметін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік мекемесі болып табылады және депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсетеді.
2. Қалалық мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата"
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2022 года № 32/13-VII. Утратило силу решением Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 13 августа 2026 года № 50/9-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 13.08.2026 № 50/9-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "Об утверждении Типового регламента маслихата", с Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от16 марта 2022 года", Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата".
2. Отменить решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 29 декабря 2010 года №29/20 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата", от 11 октября 2021 года №11/4-VII "О внесении изменения в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 29 декабря 2010 года № 29/20 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата"
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования.
Секретарь Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Утверждено решением
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 26 декабря 2022 года
№32/13-VII
Положение о государственном учреждении "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" (далее – аппарат городского маслихата) является государственным учреждением Республики Казахстан, обеспечивающее деятельность Усть-Каменогорского городского маслихата, его органов и оказывает помощь депутатам в осуществление их полномочий.
2. Аппарат городского маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим положением.

3. Қалалық мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға, өз атауы мемлекеттік тілде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлер және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандар, белгіленген үлгідегі бланкілер, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттар болып табылады.
4. Қалалық мәслихат аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Қалалық мәслихат аппаратының, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Қалалық мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңда белгіленген тәртіппен мәслихат төрағасының өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Қалалық мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 070019, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Пермитин көшесі, 17.
9. Осы ереже қалалық мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Қалалық мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Қалалық мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
12. Мәслихат өкілеттігінің мерзімі өткеннен кейін, мәслихат өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған және оның депутаттарының жаңа құрамы сайланған жағдайларда, мәслихат аппараты мемлекеттік қызметшілерінің қызметі тоқтатылмайды.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері.
13. Міндеттері:
1) мәслихат пен оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
2) депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен басшы лауазымды адамдардан өз міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті ақпаратты сұрату және алу;
- мәслихат депутаттарынан олардың қызметі мәселелері бойынша мәліметтерді, ақпаратты сұратуға;
- азаматтардың депутаттық сауалдарын, ұсыныстарын, өтініштерін қарау үшін мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, өзге де ұйымдарға жіберуге;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.

3. Аппарат городского маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат городского маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат городского маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат городского маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законом порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности аппарата городского маслихата утверждается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: индекс 070019, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Пермитина, 17.
9. Настоящее положение является учредительным документом аппарата городского маслихата.
10. Финансирование деятельности аппарата городского маслихата осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарат городского маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарат городского маслихата.
12. С истечением срока полномочий маслихата, в случаях досрочного прекращения полномочий маслихата и выборов нового состава его депутатов, деятельность государственных служащих аппарата маслихата не прекращается.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) осуществлять организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение маслихата и его органов.
2) оказывать помощь депутатам в осуществление их полномочии.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать от государственных органов и руководящих должностных лиц информацию, необходимую для реализации своих задач и функции;
- запрашивать у депутатов маслихата сведения, информации по вопросам их деятельности;
- направлять в государственные органы, общественные объединения, иным организациям для рассмотрения депутатские запросы, предложения, обращения граждан;
- осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) Міндеттері:
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз ету.
15. Функциялары:
1) мәслихат сессияларын, тұрақты комиссиялардың отырыстарын дайындау және өткізу жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды жүзеге асыруға;
2) сессия жұмысына, тұрақты комиссия отырыстарына қатысуға депутаттарға қаулы жобаларын, сессия хаттамаларын, комиссия қорытындылары мен мәслихат шешімдерін ресімдеуде көмек көрсетеді;
3) қалалық мәслихат қызметінде заңдылықтың сақталуын бақылау;
4) "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мәслихаттың нормативтік құқықтық сипаттағы шешімдерін ресімдеуге және әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге ұсынуға;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, сұрау салуларын, ұсыныстарын, үн қосуларын, хабарлары мен петицияларын қарауға;
6) мәслихат сессиясының шешімінің және тұрақты (уақытша) комиссияның қаулысының орындалуын бақылауды жүзеге асыруға;
7) мәслихат шешімдерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға дайындауға;
8) мәслихат қызметіне қатысты талдамалық және өзге де ақпаратты, материалдарды дайындауға ;
9) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қалалық мәслихат депутаттарының және мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды жоспарлауға;
10) мәслихатқа келіп түсетін хат-хабарларды іс қағаздарын жүргізуді және өңдеуді жүргізуге, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ақпарат алмасуды қамтамасыз етуге;
11) сот органдарында мәслихат мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге;
12) мәслихат актілері мен құжаттамаларының сақталуын және мұрағатқа берілуін қамтамасыз етуге міндетті
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 16.07.2024 № 23/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. Бірінші басшының мәртебесі, өкілеттігі.
16. Қалалық мәслихат аппаратына басшылықты қалалық мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын қалалық мәслихат төрағасы жүзеге асырады.
17. Мәслихат төрағасы тұрақты негізде жұмыс істейтін лауазымды тұлға болып табылады. Ол депутаттар арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен сайланады және мәслихат сессияда қызметінен босатылады. Мәслихат төрағасы мәслихат өкілеттігі мерзіміне сайланады.

2) обязанности: обеспечивать выполнение возложенных функции в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
15. Функции
1) осуществлять организационно-технических мероприятии по подготовке и проведению сессий маслихата, заседании постоянных комиссии;
2) участвовать в работе сессии, заседаниях постоянных комиссии оказывает помощь депутатам в оформлении проектов постановлении, протоколов сессии, заключений комиссий и решений маслихата;
3) контролировать соблюдение законности в деятельности городского маслихата;
4) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" оформлять и представлять на государственную регистрацию в органы юстиции решения маслихата, носящие нормативный правовой характер;
рассматривать обращения, запросы, предложения, отклики, сообщения и петиции физических и юридических лиц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) осуществлять контроль за исполнением решении сессии маслихата и постановлении постоянных (временных) комиссии;
7) готовить решения маслихата к публикации в средствах массовой информации;
8) готовить аналитическую и иную информацию, материалы, касающиеся деятельности маслихата;
9) планировать расходы на повышение квалификации депутатов городского маслихата и государственных служащих аппарата маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
10) вести делопроизводство и обработку корреспонденции, поступающей в маслихат, обеспечивать информационный обмен в соответствии с требованиями Законодательства Республики Казахстан;
11) обеспечивать защиту интересов маслихата в судебных органах;
12) обеспечивать хранение и передачу в архив актов маслихата и документаций.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным решением Усть - Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 16.07.2024 № 23/7-VIII (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя
16. Руководство аппаратом городского маслихата осуществляется председателем городского маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат городского маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель маслихата является должностным лицом, работающим на постоянной основе. Он избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии. Председатель маслихата избирается на срок полномочии маслихата.

18. Мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
1) мәслихат сессиясын және оның қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауды ұйымдастырады, сессияның күн тәртібін қалыптастырады, хаттама жасауды қамтамасыз етеді, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекітілген шешімдерге, өзге де құжаттарға қол қояды;
2) мәслихат сессиясын шақыру туралы шешім қабылдайды;
3) мәслихат сессиясының отырыстарын жүргізеді, мәслихат регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді;
4) мәслихаттың өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
5) мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының және депутаттық топтардың қызметін үйлестіреді;
6) қалалық мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды, оның қызметшілерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) заңнамада белгіленген тәртіппен және өз құзыреті шегінде қалалық мәслихат аппаратының қызметкерлерін көтермелейді және тәртіптік жаза қолданады;
8) "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапты болады.
9) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының заңнамасында, мәслихаттың регламенті мен шешімдерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайды.
Мәслихат төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Қалалық мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік мекеменің мүлкі.
20. Қалалық мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Қалалық мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Қалалық мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, қалалық мәслихат аппаратының өзіне бекітілген, қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
23. Қалалық мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

18. Полномочия председателя маслихата:
1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, формирует повестку дня сессии, обеспечивает составление протокола, подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;
2) принимает решение о созыве сессии маслихата;
3) ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;
4) организует взаимодействие маслихата с иными органами местного самоуправления;
5) координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов маслихата, и депутатских групп;
6) руководит деятельностью аппарата городского маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
7) в установленном законодательством порядке и в пределах своей компетенции поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников аппарата городского маслихата;
8) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном учреждении "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
9) выполняет иные полномочия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", законодательством Республики Казахстан, регламентом и решениями маслихата.
Исполнение полномочий председателя маслихата в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аппарат городского маслихата возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Аппарат городского маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата городского маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, и иных источников не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество закрепленное за аппаратом городского маслихата относится к коммунальной собственности.
22. Аппарат городского маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение аппарата городского маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.