Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу қағидасын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 528 қаулысы. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 15 қыркүйектегі № 410 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы әкімдігінің 15.09.2025 № 410 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 45-бабының 9-тармағына сәйкес, Алтай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу қағидасы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Алтай ауданының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары С. Охременкоға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының әкімі К. Байгонусов
Алтай ауданы әкімдігінің
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 528 қаулысына
Қосымша
Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 45-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу кезінде қолданылады.
2-тарау. Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістерінің болжамды көлемін айқындау
2. Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістерінің болжамды көлемдері Бюджет кодексінің 65-бабына сәйкес бекітілетін бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес есептеледі.
3-тарау. Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығындарының болжамды көлемін айқындау
3. Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 56-1-бабында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте тұрақты сипаты бар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсатына қол жеткізуге, нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі:
еңбекақы төлеуге, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, өнімдер мен дәрілік заттарды сатып алуға, жәрдемақылар төлеуге және басқа да шығындардан (бұдан әрі - ағымдағы шығындар);
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, күрделі жөндеуге және басқа да шығындарға арналған шығындардан (бұдан әрі - күрделі сипаттағы шығындар) тұрады.

Об утверждении правил расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов района Алтай
Постановление акимата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 528. Утратило силу постановлением акимата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 15 сентября 2025 года № 410
Сноска. Утратило силу постановлением акимата района Алтай Восточно - Казахстанской области от 15.09.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, акимат района Алтай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов района Алтай, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел экономики и бюджетного планирования района Алтай" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района С. Охременко.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района Алтай К. Байгонусов
Приложение к постановлению
акимата района Алтай
от 27 декабря 2021 года
№ 528
Правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай
Глава 1. Основные положения
1. Настоящая правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай (далее – Правила) разработан в соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и применяются при расчетах прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов.
Глава 2. Определение прогнозных объемов доходов бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай
2. Прогнозные объемы доходов бюджетов городов, сел, поселков, сельских округов района Алтай рассчитываются согласно Методике прогнозирования поступлений бюджета, утверждаемой в соответствии со статьей 65 Бюджетного кодекса.
Глава 3. Определение прогнозных объемов затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай
3. Прогнозные объемы затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьей 56-1 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам, которые направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также на достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, состоят из:
затрат на оплату труда, оплата коммунальных услуг, приобретение продуктов и лекарственных средств, выплата пособий и других затрат (далее – текущие затраты);
затрат на укрепление материально-технической базы, капитальный ремонт и других затрат (далее – затраты капитального характера).

1-параграф. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
4. Ағымдағы шығындарды есептеу үшін тұтастай Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
5. Алтай ауданының қалалары, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде мыналар ескеріледі:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына және бюджеттік параметрлеріне сәйкес (жалақыны қоспағанда) жоспарланған кезеңде тұтыну бағалары индексіне ағымдағы шығындардың ұлғаюын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі;
2) аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ұлғаюын немесе қысқаруын көздейтін және жоспарланатын кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарының ережелері;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулылары жобаларының, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде олардың құрылымына ведомство кіретін, жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілері;
4) бұрын ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар;
5) аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін облыстық өкілді және атқарушы органдар шешімдерінің ережелері.
6. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақылар төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлеріне қосымша демалыстар беруге арналған қаражат алып тасталады және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелген соң абсолютті сомалармен қосылады.
7. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының көлемін болжамдаудың есептік базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың нақтыланған жоспарына сәйкес ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.

Параграф 1. Расчет прогнозных объемов текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
4. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по бюджетам городов Алтай, поселков, сельских округов района Алтай.
5. При определении прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров области (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и вводимые в действие в планируемом периоде;
3) положения проектов указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;
4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшийся за счет целевых текущих трансфертов;
5) положения решений областных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов районных (городов областного значения) бюджетов и вводимых в действие в планируемом периоде.
6. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи на дополнительные отпуска работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по бюджетам городов районного значения, поселков, сельских округов.
7. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов принимаются объемы текущих затрат в соответствии с уточненным планом года, предшествующего планируемому периоду.

8. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу Бюджет кодексінің 56-1-бабына сәйкес осы Қағиданың қосымшасына сәйкес мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың, оларға қатысты көрсеткіштер мен коэффициенттердің тізбесінде келтірілген көрсеткіштер мен коэффициенттер ескеріле отырып, мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
Халық санының болжамы төмендеген кезде үш жылдық жоспарланған кезең алдындағы жыл санының болжамы қолданылады.
9. Жеке функционалдық кіші топ бойынша аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы шығындарын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
АШіj – j функционалдық кіші тобы бойынша і-аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы есептік шығындары;
Шj – j функционалдық кіші тобы бойынша барлық аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті бюджеттері бойынша ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемі;
Тіj – j функционалдық кіші тобы бойынша і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің мемлекеттік қызметтерін тұтынушылардың саны;
К1іj, ..., Кnіj – j функционалдық кіші тобы бойынша і-аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі мемлекеттік қызметтер көрсетудің құнындағы республикалық орта деңгейден айырмашылықты негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер.
10. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеген кезде мемлекеттік қызмет көрсету құнының әртүрлілігін негіздейтін, объективті факторларды көрсететін мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) урбандалу коэффициенті:
мұнда:
Халіқала – і-аудандық маңызы бар қала халқы санының болжамы;
Халі – і-аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі халық санының болжамы.
Урбандалу коэффициенті жеке функционалдық кіші топтар бойынша қалалық жерлердегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты шығындардың барынша жоғары орташа аудандық деңгейін ескереді;
2) қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті:
мұнда:
Халікіш – халық саны 500 адамнан аз елді мекендерде тұратын і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің халық санының болжамы;
Халі – і-аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер халқының жалпы санының болжамы.
Қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті елді мекеннің мөлшеріне тәуелсіз мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің белгілі бір жинағын, оның ішінде қосымша көлік және өзге де шығыстарды ескере отырып, қамтамасыз ету қажеттігіне негізделген шығындардың орташа аудандық деңгейімен салыстырғандағы барынша жоғары деңгейін ескереді;

8. Расчет прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов, поселков, сельских округов района Алтай производится в соответствии со статьей 56-1 Бюджетного кодекса в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций с учетом показателей и коэффициентов, приведенных в перечне функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним согласно приложению к настоящему Правилу.
При снижении прогноза численности населения, применяется прогноз численности года, предшествующего трехлетнем планируемому периоду.
9. Расчет текущих затрат городов районного значения, поселков, сельских округов по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
где:
– расчетные текущие затраты i-й городов районного значения, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
Зj – суммарный прогнозный объем текущих затрат по местным бюджетам всех городов районного значения, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
– количество потребителей государственных услуг i-й городов районного значения, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
– коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе от средне-районного уровня.
10. При расчете прогнозного объема текущих затрат применяются следующие коэффициенты, отражающие объективные факторы, которые обусловливают различия в стоимости предоставления государственных услуг:
1) коэффициент урбанизации:
где:
Насiгор – прогнозная численность населения города районного значения;
Насi – прогнозная численность населения в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов.
Коэффициент урбанизации учитывает более высокий относительно средне-районного уровень затрат, связанных с предоставлением государственных услуг в городской местности по отдельным функциональным подгруппам;
2) коэффициент дисперсности расселения:
где:
Насiмелк – прогнозная численность населения i-й городов районного значения, поселков, сельских округов, проживающего в населенных пунктах с численностью населения менее 500 человек;
Насi – общая прогнозная численность населения в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов.
Коэффициент дисперсности расселения учитывает более высокий по сравнению со средне-районным уровнем затрат, обусловленный необходимостью обеспечения определенным набором государственных услуг населению независимо от размеров населенного пункта, в том числе учитывая дополнительные транспортные и иные расходы;

3) ауқым коэффициенті:
– аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер халқы санының орташа аудандық деңгейден ауытқуы есептелетін салмақ;
мұнда:
[MISSING IMAGE: , ]
– бір ауылдық округтің халқының орташа санының болжамы;
Халi – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің халық санының болжамы;
Ауқым коэффициенті тұтынушылар санының өсуімен, бір тұтынушыға шаққандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығындар көлемінің төмендеуін көрсететін ауқымның тиімділігін ескереді;
4) ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемақыны есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Халіауыл – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің ауыл халқы санының болжамы;
dj – функционалдық кіші топ бойынша (барлық аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жиынтық сомада) ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жалақының үлесі.
Ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемақыны есепке алу коэффициенті жекелеген функционалдық кіші топтар бойынша ауылдық жерлердегі жалақыға қосымша шығыстар қажеттігін ескереді;
5) тығыздық коэффициенті:
мұнда:
– аудан бойынша халықтың орташа тығыздығы; – і-аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі халықтың тығыздығы;
– аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер халқының тығыздығының орташа аудандық деңгейден ауытқуы ескерілетін салмақ.
Тығыздық коэффициенті өңір халқы тығыздығының төмендеуіне байланысты аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің шығындарының ұлғаюын ескереді;
6) жолдарды күтіп-ұстау коэффициенті:
мұнда:
Ni – "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 38) тармақшасына сәйкес бекітілетін і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
– аудан бойынша орташа автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
7) кедейлікті есепке алу коэффициенті (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдардың үлесі негізінде):
мұнда:
bі – і-аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі жалпы халық саны ішінде табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халықтың үлесі.
Кедейлікті есепке алу коэффициенті аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халық үлесінің өсуіне байланысты әлеуметтік көмек төлемдеріне шығындардың ұлғаюын ескереді;
8) жылыту маусымының ұзақтығын есептеу коэффициенті:
мұнда:
– і-аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі жылыту маусымының кезеңі;
– аудан бойынша жылыту маусымының орташа кезеңі;
g – аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі жылытуға жұмсалатын шығындардың үлесі.
Жылыту маусымының ұзақтығын есептеу коэффициенті аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің жылытуға жұмсайтын шығындарының аудандағы жылыту маусымының ұзақтығына байланысын ескереді.

3) коэффициент масштаба:
где:
a– вес, с которым учитывается отклонение численности населения городов районного значения, поселков, сельских округов от среднерайонного уровня;
– средняя прогнозная численность населения одного сельского округа;
Насi – прогнозная численность населения в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов.
Коэффициент масштаба учитывает эффект масштаба, отражающий снижение объема затрат на предоставление государственных услуг в расчете на одного потребителя с ростом численности потребителей;
4) коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности:
где:
Насiсельск – прогнозная численность сельского населения i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
dj – доля заработной платы в общем объеме текущих затрат по j-й функциональной подгруппе (в сумме по всем регионам).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности учитывает потребность в дополнительных расходах на заработную плату в сельской местности по отдельным функциональным подгруппам;
7) коэффициент плотности:
где:
– плотность населения в среднем по району;
рi – плотность населения в i-й городов районного значения,поселков, сельских округов;
b– вес, с которым учитывается отклонение плотности населения городов районного значения, поселков, сельских округов от средне-районного уровня.
Коэффициент плотности учитывает увеличение затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов в связи с уменьшением плотности населения региона;
8) коэффициент содержания дорог:
где:
Ni – норматив финансирования на содержание автомобильных дорог местного значения i-й городов районного значения, поселков, сельских округов, утверждаемый в соответствии с подпунктом 38) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
– норматив финансирования на содержание автомобильных дорог в среднем по району;
7) коэффициент учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума):
где:
bi – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в общей численности населения в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов.
Коэффициент учета бедности учитывает увеличение затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов на выплату социальной помощи в связи с ростом доли населения с доходами ниже величины прожиточного минимума;
8) коэффициент учета продолжительности отопительного сезона:
где:
di – период отопительного сезона в i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
– период отопительного сезона в среднем по району;
g– доля затрат на отопление в общем объеме текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент учета продолжительности отопительного сезона учитывает зависимость затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов на отопление от продолжительности отопительного сезона в районе.

9) халықтың жас құрылымының есептеу коэффициенті:
Dx – барлық халықтың санына "х" жастағы халықтың үлесі
Px – "х" жастағы халық саны;
Pt – халықтың жалпы саны.
11. Келесі екі жылдардағы аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есептік базасына тұтыну бағаларының индексін ескере отырып, үш жылдық кезеңнің бірінші жылының аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі қабылданады.
2-параграф. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің бюджеттерінің күрделі сипаттағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
12. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы шығындарын қаржыландырудың жалпы көлеміне қатысты пайыздық қатынасқа сәйкес жылдар бойынша бөліністе айқындалады.
Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу әрбір аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
КШі = k* ЕШі,
мұнда:
КШі – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі – і-аудандық маңызы бар қалалардың,кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы есептік шығындары;
k – күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатысының шамасы.
Аудандық бюджет пен аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k коэффициентінің шамасы Бюджет кодексінің 5-бабына сәйкес аудандық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
3-параграф. Аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарының болжамды көлемін есептеу
13. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне және кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық ара қатынаста жылдар бөлінісінде айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемін есептеу әрбір аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:
БДБШі = (r1*ЕШі) + (r2*КБКі),
мұндағы:
БДБШі – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШі – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің ағымдағы есептік шығындары;
КБКі – і-аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің кірістерінің болжамды көлемдері;
r1 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
r2 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың жергілікті бюджет кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.

9) коэффициент возрастной структуры населения:
где:
Dx – доля населения "х" возраста к численности всего населения;
Px – численность населения в возрасте "х" лет;
Pt – общая численность населения.
11. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов последующих двух годов принимаются прогнозные объемы текущих затрат бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов первого года трехлетнего периода с учетом индекса потребительских цен.
Параграф 2. Расчет прогнозных объемов затрат капитального характера бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов
12. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, отдельно по каждому городу районного значения, поселку, сельскому округу производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где:
КЗi – расчетные затраты капитального характера i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
РЗi – расчетные текущие затраты i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
k – величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Величина коэффициента k для определения объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами городов районного значения, поселков, сельских округов устанавливается решением районной бюджетной комиссии в соответствии со статьей 5 Бюджетного кодекса.
Параграф 3. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития бюджетов городов районного значения, поселков, сельских округов
13. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему текущих затрат и прогнозному объему доходов городов районного значения, поселков, сельских округов.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждому городу районного значения, поселку, сельскому округу производится по следующей формуле:
ЗБПРi = ( r1 * РЗi) + ( r2 * ПОДi),
где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
РЗi – расчетные текущие затраты i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-й городов районного значения, поселков, сельских округов;
r1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат.
r2 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов местных бюджетов.

14. Аудандық бюджет пен аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау
r2 мөлшерінің шамасы бюджеттік алып қоюлар мен бюджеттік субвенциялар белгіленген аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдық округтер үшін жеке айқындалады.
Аудандық маңызы бар қалалар,
кенттер, ауылдық округтер
бюджеттерінің кірістері мен
шығындарының
болжамды көлемін есептеу
қағидасына қосымша
Мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың, олардың көрсеткіштері мен коэффициенттерінің тізбесі
Функционалдық кіші топтардың атауы
Көрсеткіштер
Коэффициенттер
1
2
3
Жалпы сипаттағы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер
Мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкілетті, атқарушы және басқа да органдар
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы; тығыздық; ауқым; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қаржылық қызмет
қоныстандыру дисперсиялығы; тығыздық; ауқым; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
Қорғаныс
Әскери мұқтаждар
18-ден бастап 26 жасты қоса алғандағы әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар
қоныстандыру дисперсиялығы; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
Тұрақты халық саны
ауқымы; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6-18 жастағы балалар саны және зейнеткерлік жастан асқан халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтiк көмек
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы; кедейлікті есепке алу (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде); ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрғын үй қорының жалпы ауданы (мың шаршы метр)
урбандалу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Коммуналдық шаруашылық
Елді мекендерді көркейту
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
Тұрақты халық саны
урбандалу; ауқым; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Спорт
урбандалу; ауқым; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ақпараттық кеңiстiк
урбандалу; ауқым; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
урбандалу; ауқым; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Ауыл шаруашылығы
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің әлеуетті көлемі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жер қатынастары
Аумақтың ауданы (мың шаршы километр)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
Тұрақты халық саны
ауқым; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Тұрақты халық саны
урбандалу; тығыздық; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Көлік және коммуникация
Автомобиль көлiгi
Жергілікті маңызы бар автожолдардың, оның ішінде елді мекендер мен көшелер ішіндегі автожолдар ұзындығы (километр)
урбандалу; жолдарды күтіп ұстау; жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
Жолаушылар айналымы (миллион жолаушы-километр)
урбандалу жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Басқалар
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
Өңірдің жалпы өңірлік өніміндегі шағын және орта бизнестің үлесі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Басқалар
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

14. Определение объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами городов районного значения, поселков, сельских округов.
Величина размера r2 определяется отдельно для городов районного значения, поселков, сельских округов, которым установлены бюджетные изъятия и бюджетные субвенции.
Приложение к правилу
расчетов прогнозных объемов
доходов и затрат бюджетов
городов
районного значения, поселков,
сельских округов
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3
Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
дисперсности расселения; плотности; масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
Финансовая деятельность
дисперсности расселения; плотности; масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
Прочие государственные услуги общего характера
Оборона
Военные нужды
Лица мужского пола призывного возраста от 18 до 26 лет включительно
дисперсности расселения; учета продолжительности отопительного сезона
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Правоохранительная деятельность
Численность постоянного населения
масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
Социальная помощь и социальное обеспечение
Социальное обеспечение
Численность детей в возрасте 6-18 лет и численность населения старше пенсионного возраста
дисперсности расселения; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Социальная помощь
Численность постоянного населения
дисперсности расселения; учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума); учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищное хозяйство
Общая площадь жилищного фонда (тысяча квадратных метров)
урбанизации; учета продолжительности отопительного сезона
Коммунальное хозяйство
Благоустройство населенных пунктов
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность постоянного населения
урбанизации; масштаба; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Спорт
урбанизации; масштаба; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Информационное пространство
урбанизации; масштаба; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
урбанизации; масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Сельское хозяйство
Потенциальный объем продукции сельского хозяйства
учета продолжительности отопительного сезона
Земельные отношения
Площадь территории (тысяча квадратных километров)
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
Численность постоянного населения
масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Численность постоянного населения
урбанизации; плотности; учета продолжительности отопительного сезона
Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автодорог местного значения, в том числе внутринаселенных пунктов и улиц (километр)
урбанизации; содержания дорог; учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
Пассажирооборот (миллион пассажиро-километров)
урбанизации; учета продолжительности отопительного сезона
Прочие
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
Доля малого и среднего бизнеса в валовом региональном продукте региона
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона