Павлодар қаласы Павлодар ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 73/10 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Павлодар ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихаттың хатшысы С. Қалижанова
Павлодар қалалық
мәслихатының
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 73/10 шешімімен
бекітілген
Павлодар қаласы Павлодар ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Павлодар қаласы Павлодар ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридттік жайылымдарды ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Павлодарское города Павлодара на 2022 - 2023 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 29 сентября 2021 года № 73/10. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию села Павлодарское города Павлодара на 2022 - 2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Секретарь Павлодарского городского маслихата С. Калижанова
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от 29 сентября 2021 года
№ 73/10
План по управлению пастбищами и их использованию села Павлодарское на 2022 - 2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Павлодарское города Павлодара на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным Кодексом Республики Казахстан Законом Республики Казахстан года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Павлодар ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Павлодар ауылы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Павлодар ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Павлодар ауылы жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Павлодар ауылы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Павлодар ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесін қамтиды.
Геоморфологиялық тұрғыдан Павлодар ауылы оңтүстік – батыстан солтүстік – шығысқа қарай созылған, аздап толқынды манежі бар және қырықарылық төмен құламалармен сипатталатын Ертіс маңы оң жағалауындағы құмды жазықтың шегінде орналасқан.
Рельефтің тегістелген элементтерінде негізінен каштан қарапайым және терең қайнаған топырақ пайда болды, кейде азқуатты, белгілі бір дәрежеде эрозияғаұшырайды, ал депрессияларда шалғынды-каштан топырақтары пайда болды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 3,6-9,3 ц./га құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 150-170 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Павлодар ауылы өзінің солтүстік бөлігінде Павлодар ауданы Мичурино ауылының аумағымен шектеседі, батысында Ертіс өзенінің оң жағалауымен, шығысында – Павлодар ауданы, Заңғар ауылының тұсында, оңтүстігінде Павлодар қаласының саяжай массивімен шектеседі.
Табиғи-климаттық жағдайларға бойынша, Павлодар ауылының аумағы көктем-жаз кезеңінің құрғақшылығымен, жаздың жоғары және қысқы төмен температураларымен, жеткіліксіз және тұрақсыздығымен сипатталатын, шұғыл континентальды климаты бар құрғақ дала кіші аумағында орналасқан, ауа-райы, атмосфералық жауын-шашынның мөлшері, жазғы максималды және жыл бойына желдің белсенділігі.
Павлодар ауылы аумағының жалпы ауданы 4125 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:

1)схему (карту) расположения пастбищ на территории села Павлодарское в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Павлодарское, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту села Павлодарское с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пользователей пастбища к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Павлодарское, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения на предоставляемые пастбища на территории села Павлодарское, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории села Павлодарское, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
В геоморфологическом отношении село Павлодарское находится в пределах Прииртышской правобережной супесчаной равнины, характеризуемой слабоволнистым рельефом с легкоочерченными гривами и межгривными понижениями, вытянутыми с юго-запада на северо-восток.
На выровненных элементах рельефа сформировались в основном каштановые обычные и глубоковскипающие почвы иногда маломощные, в той или иной степени эродированные, а в депрессиях лугово-каштановые почвы.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,6-9,3 ц./га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 150-170 дней.
Село Павлодарское с северной части граничит с территорией села Мичурино Павлодарского района, с запада - с правым берегом реки Иртыш, с востока - с угодьями села Зангар Павлодарского района, с юга - с дачным массивом г. Павлодара.
По природно-климатическим условиям территория села Павлодарское находится в III сухостепной зоне, с резко–континентальным климатом для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточное и неустойчивое по годам и периодам количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течении всего года.
Общая площадь территории села Павлодарское 4125,0 га.
По категориям земли подразделяются следующим образом:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3422,0 га;
оның ішінде жайылымдық жерлер – 3067,0 га;
егістік – 355 га;
өзге де алқаптардың жерлері - 703 га;
оның ішіндеелді мекендердің жерлері – 462,0 га;
қамыс батпақтар – 48 га;
өзгелері (зауыт, қоқыс тастайтын жер, зират) – 193 га.
Ауыл аумағындағы ауыл шаруашылық жануарлары мал басының саны: 764 бас ірі қара мал, 1 795 бас ұсақ қара мал, 403 бас жылқылар.
Қалыптасқан табындар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша келесідей қалыптасқан:
3 табын – ірі қара мал;
1 отар – қойлар, ешкілер;
1 табын жылқылар.
Ауылдың табиғи – климаттық ерекшелігіне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады және негізінен мал жаю үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ.
Жайылымдардың негізгі пайдаланушылары, Павлодар ауылының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесстерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Павлодар ауылы аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Павлодар ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Павлодар ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Павлодар ауылының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Павлодар ауылының жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Павлодар ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Павлодар ауылының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Павлодар ауылы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Павлодар
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

земли сельскохозяйственного назначения – 3422,0 га;
из них пастбищные земли – 3067,0 га;
пашня - 355 га;
земли прочих угодий – 703 га;
из них земли населенных пунктов – 462,0 га;
тростниковые болота – 48 га;
прочие (завод, свалка, кладбище) – 193 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории села: 764 голов крупного рогатого скота, 1 795 голов мелкого рогатого скота, 403 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
3 стада крупного рогатого скота;
1 отара – овцы, козы;
1 табун лошадей.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью села относятся к природным пастбищам и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются население села Павлодарское.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории села Павлодарское действует 1 ветеринарный пункт.
В селе Павлодарское сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Павлодарское
города Павлодара на
2022 – 2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Павлодарское в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Павлодарское
города Павлодара на
2022 – 2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Павлодарское
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Павлодарское города Павлодара
на 2022 – 2023 годы
Карта села Павлодарское с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Павлодарское
города Павлодара на
2022 – 2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Павлодарское
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Павлодарское города Павлодара на 2022 – 2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Павлодарское
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Павлодарское
города Павлодара на
2022 – 2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории села Павлодарское
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Павлодарское города
Павлодара на
2022 – 2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

2022
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын
маусым
2023
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
Условные обозначения:

2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2023
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Условные обозначения: