"Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 1502 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбында және бүкіл мәтінде "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" сөздері "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" сөздерімен ауыстырылды - Шымкент қаласы әкімдігінің 02.04.2026 № 1244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-1-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 3) тармақшасына бекітілген Мемлекеттік орган туралы үлгілік ережеге сәйкес, Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы қаулыдан туындайтын барлық шараларды атқарсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің орынбасары М. Исаховқа жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкiмi М. Әйтенов
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы "29" қарашадағы
№ 1502 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы әкімдігінің 13.10.2025 № 5680 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 02.04.2026 № 1244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент"
Постановление акимата города Шымкент от 29 ноября 2021 года № 1502.
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменено словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение" постановлением акимата города Шымкент от 02.04.2026 № 1244 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с статьи 39 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" подпунктом 3) пункта 3 статьи 35-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и Типовым положением о государственном органе утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590, акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" согласно приложению к ностоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" в порядке установленном закондательством Республики Казахстан обеспечить принятие всех мер вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Шымкент М. Исахова.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент М. Айтенов
Приложение
к постановлению акимата
города Шымкент
от "29" ноября 2021 года № 1502
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта города Шымкент"
Сноска. Приложение - в редакции постановления акимата города Шымкент от 13.10.2025 № 5680 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);  от 02.04.2026 № 1244 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Тұран ауданы, Мәделі Қожа көшесі, ғимарат № 1А, индекс 160021.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаттары: дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- заңнамамен бекiтiлген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, басқа да ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұратуға, сондай-ақ, басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсынуға;
- дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметін зерделеуді ұйымдастыруға;
- Басқарманың құзыретiне кiретiн қала әкiмдiгiнiң және (немесе) әкiмiнiң шешiмдерiнiң, өкiмдерiнiң, қаулыларының жобасын дайындауға;
- Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша қала әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзуге;
- Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен қарастырылған өзге де құқықтарды жүегзе асыру.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждение "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, район Тұран, улица Мадели Кожа, здание № 1А, индекс 160021.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления: реализация государственной политики в сфере физической культуры и спорта.
14. Полномочии Управления:
1) Права:
- в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставлять информацию другим государственным органам
- организовать изучение деятельности организаций физической культуры и спорта;
- готовить проекты решений, распоряжений, постановлений акимата и (или) акима города по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
- вносить предложения в акимат города по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихся в ведении Управления;
- иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

2) Міндеттері:
- дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;
- дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту;
- ұлттық, олимпиадалық, олимпиадалық емес, паралимпиадалық, паралимпиадалық емес және сурдлимпиадалық спорт түрлерін дамыту;
- дене шынықтыру мен спортты, бейімдік дене шынықтыру мен спортты, спорттық медицинаны қолдау және ынталандыру;
- дене шынықтыру мен спорт саласындағы жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету болып табылады.
15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
2) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, қалалық жарыстарды өткізеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе отырып өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
5) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларының тізілімін жүргізеді;
6) спорт түрлері бойынша қаланың командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
7) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
8) қала аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
9) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
10) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қолданады;
11) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
12) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;

2) Обязанности:
- обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
- развитие физической культуры и массового спорта;
- развитие национальных, олимпийских, неолимпийских, паралимпийских, непаралимпийских и сурдлимпийских видов спорта;
- поддержка и стимулирование физической культуры и спорта, адаптивной физической культуры и спорта, спортивной медицины;
- обеспечение взаимодействия с физическими и юридическими лицами в области физической культуры и спорта.
15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
2) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
3) проводит городские спортивные соревнования совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
4) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
5) ведет реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
6) обеспечивает подготовку команд города по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
7) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
8) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории города;
9) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
10) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
11) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
12) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;

13) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
14) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
15) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;
16) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
17) олимпиадалық резервтің қаланың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған қаланың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
18) олимпиадалық резервтің қаланың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған қаланың мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;
19) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстарымен спорт түрлері бойынша қала командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;
20) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ қала командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
21) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өңірлер бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;
22) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
23) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
24) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
25) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіреді;
26) спорт мектептеріне, спорт мектебінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе береді;
27) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келіседі;
28) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;
29) спорттық медицина және оңалту ұйымдарының жұмысын ұйымдастырады;

13) утверждает единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
14) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
15) осуществляет сбор, анализ и предоставляет уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
16) осуществляет аккредитацию местных спортивных федераций;
17) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для городских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и городских школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
18) согласовывает типовые учебные планы городских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и городских школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
19) формирует и утверждает составы команд города по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;
20) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также команд города по видам спорта;
21) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
22) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с Законом "О физической культуры и спорта";
23) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
24) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
25) координирует использование физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
26) присваивает статусы "специализированная" спортивным школам, "специализированное" отделениям спортивных школ;
27) согласовывает с национальными аккредитованными спортивными федерациями техническую спецификацию и техническое задание на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
28) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
29) организует работу организаций спортивной медицины и реабилитации;

30) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды әзірлейді және белгіленуін қамтамасыз етеді;
31) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
32) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
33) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
4) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) Басқарманың атынан әрекет етеді;
6) сенімхаттар береді;
7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметкерлеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
9) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
10) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;

30) готовит и обеспечивает устанавление цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
31) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;
32) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта на соответствующей административно-территориальной единице;
33) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан акимом города.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении в соответствии с действующим законодательством;
3) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении, в соответствии с действующим законодательством;
4) утверждает планы работ Управления;
5) действует от имени Управления;
6) выдает доверенности;
7) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей организаций, находящихся в ведении;
8) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
10) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
11) осуществляет личный прием граждан;

12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының кешенді жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының Олимпиада резервін даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
4) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 1 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 2 жеңіл атлетика мен велосипед спортынан олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

12) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
13) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент":
1) коммунальное государственное учреждение "Школа высшего спортивного мастерства города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
2) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская комплексная школа высшего спортивного мастерства" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
3) коммунальное государственное учреждение "Центр подготовки олимпийского резерва города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
4) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 1" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
5) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 2 по легкой атлетике и велоспорту" управления физической культуры и спорта города Шымкент;

6) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының Ләззат Тәжиева атындағы № 4 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 6 теннис түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 8 қысқы спорт түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 9 көркем гимнастикадан олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 10 күрес түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 11 көпсалалы мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 12 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 13 ойын түрлерінен балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 14 ату және ұқсас спорт түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 15 жекпе-жек түрлерінен кешенді олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 16 гимнастикадан олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 17 футболдан олимпиада резервiнің мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

6) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 4 имени Ляззат Тажиевой" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
7) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 6 по видам тенниса" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
8) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 8 по зимним видам спорта" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
9) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 9 по художественной гимнастике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
10) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 10 по видам борьбы" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
11) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная многопрфильная детско-юношеская спортивная школа № 11" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
12) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 12" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
13) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 13 по игровым видам" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
14) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 14 по стрелковым и смежным видам спорта" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
15) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская комплексная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 15 по единоборствам" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
16) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 16 по гимнастике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
17) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 17 по футболу" управления физической культуры и спорта города Шымкент;

18) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 18 олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 19 мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 20 ауыр атлетикадан балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының ұлттық және ат спорт түрлері бойынша кешенді спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент кәсіпқой бокс түрлері клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Оңтүстік" футбол академиясы – спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент" ойын түрлерінен спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының дене шынықтыруды дамыту және іс-шараларды өткізу дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының спорт ғимараттары дирекциясы" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорын;
28) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Орталық су-спорт кешені" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
29) "Ордабасы" кәсіби футбол клубы" акционерлік қоғамы;
30) Шымкент қаласының "Спорт сарайы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

18) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 18" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
19) коммунальное государственное учреждение "Спортивная школа для лиц с инвалидностью № 19 города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
20) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 20 по тяжелой атлетике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
21) коммунальное государственное учреждение "Комплексный спортивный клуб по национальным и конным видам спорта города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
22) коммунальное государственное учреждение "Профессиональный клуб по видам бокса Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
23) коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб – академия футбола "Оңтүстік" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
24) коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб по игровым видам "Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
25) коммунальное государственное учреждение "Диреция развития физической культуры и проведения мероприятий города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
26) коммунальное государственное учреждение "Врачебно-физкультурный диспансер города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
27) государственное коммунальное казенное предприятие "Дирекция спортивных сооружений города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
28) государственное коммунальное казенное предприятие "Центральный водно-спортивный комплекс" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
29) Акционерное общество "Профессиональный футбольный клуб "Ордабасы";
30) Товарищество с ограниченной ответсвенностью "Дворец спорта" города Шымкент.