"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 30 мамырдағы № 148 бұйрығы.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы № 2688 Конституциялық заңының 22-бабы 2-2 тармағы үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі (бұдан әрі – Ереже) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б.Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап бір апталық мерзімде оның көшірмелерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілген күнінен бастап он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 148 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі

Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 148.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью третьей пункта 2-2 статьи 22 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра культуры и спорта Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в недельный срок со дня подписания настоящего приказа направление его копии в Министерство юстиции Республики Казахстан и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан и Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение десяти дней со дня его введения в действие.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр
А. Мухамедиулы
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 148
Положение государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"

Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 11.03.2022 № 73 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Комитетке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, № 15 кіреберіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 05.05.2023 № 116 (15.05.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Положение – в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 11.03.2022 № 73 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан" (далее – Комитет) осуществляет руководство в области физической культуры и спорта.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом 8, административное здание "Дом министерств", подъезд № 15.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 05.05.2023 № 116 (вводится в действие с 15.05.2023).
9. Полное наименование Комитета – государственное учреждение "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
2) дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) Комитетке жүктелген өзге де міндеттер.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен құқықтық актілерді қабылдау;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы құқықтық актілерді, сондай-ақ келісімдерді, меморандумдарды және шарттарды әзірлеу және бекіту;
2) мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламаларды іске асыру бойынша қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
3) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
4) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын жүзеге асыру;
4-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимылды жүзеге асырады;
5) алып тасталды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 05.05.2023 № 116 (15.05.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
6) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге қатысу;
7) дене шынықтыру және спорт саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
8) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
9) дене шынықтыру және спорт саласындағы ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу;
10) спорт саласында білім беру қызметін ұйымдастыру;

10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) участие в формировании и реализации государственной политики в области физической культуры и спорта;
2) осуществление руководства и межотраслевой координации в области физической культуры и спорта;
3) иные задачи, возложенные на Комитет.
14. Права и обязанности:
1) принимать в пределах своей компетенции правовые акты в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка и утверждение правовых актов, а также соглашений, меморандумов и договоров в области физической культуры и спорта в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
2) осуществление взаимодействия с общественными организациями по реализации государственных и отраслевых (секторальных) программ;
3) обеспечение осуществления разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
4) осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
4-1) осуществление противодействия теневой экономике в сфере физической культуры и спорта;
5) исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 05.05.2023 № 116 (вводится в действие с 15.05.2023);
6) участие в разработке стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
7) разработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области физической культуры и спорта;
8) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
9) разработка типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в сфере физической культуры и спорта;
10) организация образовательной деятельности в сфере спорта;

11) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын спорт саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыруға қатысу;
12) жеңімпаздары дене шынықтыру және спорт мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат етілетін халықаралық, республикалық спорттық жарыстардың тізбесін қалыптастыру;
13) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын дене шынықтыру және спорт мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;
14) өз құзыреті шегінде дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
15) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дене шынықтыру және спорт саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды әзірлеу;
16) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17) дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларын әзірлеу;
18) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, республикалық және халықаралық спорттық жарыстар өткізу;
19) халықтың физикалық даму деңгейін айқындау;
20) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелерін халықаралық спорт жарыстарына дайындауды және қатысуын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
20-1) жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін бекіту және олардың сыныптамасын айқындау;
20-2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшыларды медициналық зерттеп-қарау қағидаларын әзірлеу;
20-3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық іс-шараларды өткізу кезінде, спортшылардың денеге аса күш түсіруінен, ауруларынан және жарақаттануларынан кейін қалпына келтіру іс-шаралары кезеңінде спортшылар мен жаттықтырушыларды медициналық қамтамасыз ету және оларға медициналық көмек көрсету қағидаларын әзірлеу;
20-4) спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын, сондай-ақ спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу;

11) участие в формировании государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в сфере спорта, финансируемых из республиканского бюджета;
12) формирование перечня международных, республиканских спортивных соревнований, победители которых допускаются к обучению в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальности физическая культура и спорт;
13) выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальности физическая культура и спорт, финансируемых из республиканского бюджета;
14) осуществление в пределах своей компетенции руководства и межотраслевой координации в области физической культуры и спорта;
15) разработка форм, предназначенных для сбора административных данных в области физической культуры и спорта, по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
16) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
17) разработка правил подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта;
18) проведение республиканских и международных спортивных соревнований совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями и местными исполнительными органами;
19) определение уровня физического развития населения;
20) организация и осуществление подготовки и участия членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
20-1) разработка перечня видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и определение их классификации;
20-2) разработка по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правил медицинского обследования спортсменов для участия в спортивных соревнованиях;
20-3) разработка правил медицинского обеспечения и оказания медицинской помощи спортсменам и тренерам при проведении спортивных мероприятий, в период восстановительных мероприятий после интенсивных физических нагрузок, заболеваний и травм у спортсменов по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
20-4) разработка возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;

20-5) спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын әзірлеу;
20-6) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
20-7) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу жоспарларын әзірлеу;
20-8) жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің өлшемшарттары мен мөлшерін әзірлеу;
20-9) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізу тәртібі мен шарттарын әзірлеу;
20-10) спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін, сондай-ақ спортшыны тіркеу туралы куәліктің нысанын әзірлеу;
20-11) мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін әзірлеу;
20-12) ұлттық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесіп, халықаралық және республикалық жарыстарды өткізу, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастыру
20-13) Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының сандық құрамын әзірлеу;
20-14) спортпен шұғылдану кезінде және оқу мақсаттарында қаруды қолдану қарудың айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қағидаларын әзірлеу;
21) дене шынықтыру мен спорт саласындағы ғылыми зерттеулерді, олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт практикасына енгізуді ұйымдастыру және үйлестіру;
20-15) спорттың ойналатын түрлері бойынша кәсіби спорт клубтарын күтіп-ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының лимиттерін әзірлеу;
20-16) спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидаларын әзірлеу;

20-5) разработка перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
20-6) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
20-7) разработка типовых учебных планов по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласование учебных планов республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
20-8) разработка критериев и размеров выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса;
20-9) разработка порядка и условий проведения классификации спортсменов с инвалидностью по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
20-10) разработка порядка выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена, а также формы свидетельства о регистрации спортсмена;
20-11) разработка перечня категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размер льгот;
20-12) совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями по национальным видам спорта организация проведения международных и республиканских соревнований, подготовки и участия национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
20-13) разработка численного состава штатных национальных команд Республики Казахстан;
20-14) разработка правил применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях по согласованию с уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия;
20-15) разработка лимитов бюджетных средств, выделяемых на содержание профессиональных спортивных клубов по игровым видам спорта;
20-16) разработка правил регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей;

20-17) әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы уәкілетті органымен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарымен келісу бойынша әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерінің тізбесін әзірлеу;
20-18) дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлауды, қайта даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және аттестаттауды жүзеге асыру;
20-19) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлемдерінің мөлшерін әзірлеу;
20-20) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын республикалық спорт объектілерін, дене шынықтыру-спорт ұйымдарын салуды және реконструкциялауды ұйымдастыру;
20-21) еңбек жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын әзірлеу;
20-22) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын әзірлеу;
20-23) республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу;
20-24) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарына оқуға қабылдау қағидаларын әзірлеу;
20-25) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың тізбесін бекіту;
20-26) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың көрсеткіштерін жыл сайын жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізу;
20-27) спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін айқындау қағидаларын әзірлеу;
22) Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларын әзірлеу;
23) спортта допингке қарсы іс-шаралардың жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
24) спортшылар мен жаттықтырушыларға: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын беру, спортшылар мен жаттықтырушыларды осындай спорттық атақтарынан айыру;

20-17) разработка перечня военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта по согласованию с уполномоченным органом в области обороны, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта;
20-18) осуществление подготовки, переподготовки, повышение квалификации и аттестации специалистов в области физической культуры и спорта;
20-19) разработка размеров выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
20-20) организация строительства и реконструкции республиканских объектов спорта, физкультурно-спортивных организаций, осуществляющих учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
20-21) разработка совместно с уполномоченным органом по труду правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
20-22) разработка правил проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
20-23) проведение ротации первых руководителей республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций;
20-24) разработка правил приема на обучение в республиканские, областные, городов республиканского значения и столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные, городов республиканского значения и столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
20-25) утверждение перечня целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;
20-26) ежегодно доведение до местных исполнительных органов показатели целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;
20-27) разработка правил определения республиканского перечня приоритетных видов спорта и регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов;
21) организация и координация научных исследований в области физической культуры и спорта, внедрение их результатов в практику физической культуры и спорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) разработка антидопинговых правил Республики Казахстан;
23) осуществление контроля за проведением антидопинговых мероприятий в спорте;
24) присвоение спортсменам и тренерам спортивных званий, лишение спортсменов и тренеров спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан";

25) бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру, біліктілік санаттарынан айыру;
26) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорттық медицина ұйымдарының құрылымын және олардың қызметі туралы ережелерді әзірлеу;
27) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға спорттық медицина ұйымдарының аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу (тоқтату) туралы ұсыныстар енгізу;
28) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын спорттық іс-шараларға даярлауды медициналық қамтамасыз етуге қатысу;
29) ұлттық спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асыру;
30) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидаларын әзірлеу;
31) Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс жерде өткізілетін спорттық іс-шараларға дайындалу және қатысу кезеңінде спортшыларды, жаттықтырушыларды және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, әскери қызметшілер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерін қамтамасыз етудің заттай нормаларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның келісуімен әзірлеу;
32) оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін әзірлеу;
33) алып тасталды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 05.05.2023 № 116 (15.05.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
34) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
34-1) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшерін әзірлеу;
35) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;

25) присвоение квалификационных категорий, лишение квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья;
26) разработка по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения структуры организаций спортивной медицины и положения об их деятельности;
27) внесение предложений уполномоченному органу в области здравоохранения о введении (отмене) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории организаций спортивной медицины;
28) участие в медицинском обеспечении подготовки национальных команд Республики Казахстан по видам спорта к спортивным мероприятиям;
29) осуществление аккредитации национальных спортивных федераций;
30) разработка правил проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан;
31) разработка по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральных норм обеспечения спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта, военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов в период подготовки и участия в спортивных мероприятиях, проводимых на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
32) разработка методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий;
33) исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 05.05.2023 № 116 (вводится в действие с 15.05.2023);
34) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
34-1) разработка размеров денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
35) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

36) дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде қауіпсіздік қағидаларын әзірлеу;
37) спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру үшін нормалары мен талаптарын әзірлеу;
38) спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларды және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекіту;
39) аккредиттелген ұлттық федерациялардың ұсыныстары бойынша жаттықтырушылар және спорт төрешілерін аттестаттаудан өткізу қағидаларын әзірлеу;
40) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін спорт түрлері бойынша бағдарламаларды бекіту;
41) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын әзірлеу;
42) спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын әзірлеу;
43) спортшының бiр дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысу қағидаларын әзірлеу;
44) жастар ұйымдарымен дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
45) жастар арасында дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыру;
46) спорт федерацияларын аккредиттеу қағидаларын әзірлеу;
47) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының құрамын жыл сайын бекіту;
48) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасы командаларының және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
49) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
50) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне олардың халықаралық спорттық жарыстарда жарақаттар алуы және мертігуі кезінде өтемақы төлемдерін төлеу қағидаларын әзірлеу;
51) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері халықаралық спорттық жарыстарда спорттық жарақаттар алған және мертіккен кезде оларға өтемақы төлемдерін төлеуді жүзеге асыру;
52) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін халықаралық спорттық жарыстарға даярлау және оларға қатысу кезінде сақтандыруды қамтамасыз ету;

36) разработка правил безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом;
37) разработка норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий;
38) утверждение комплексных целевых программ по видам спорта и индивидуальных планов подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
39) разработка правил проведения аттестации тренеров и спортивных судей по предложениям национальных аккредитованных федераций;
40) утверждение программ по видам спорта для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
41) разработка правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описания;
42) разработка правил проведения спортивных мероприятий;
43) разработка правил перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию;
44) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам физической культуры и спорта;
45) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа по вопросам физической культуры и спорта среди молодежи;
46) разработка правил аккредитации спортивных федераций;
47) ежегодное утверждение составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций;
48) разработка правил формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
49) назначение и освобождение от должностей главных тренеров национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и государственных тренеров по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций;
50) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения разработка правил компенсационных выплат членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях;
51) осуществление компенсационных выплат членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях;
52) обеспечение страхования при подготовке и участии членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в международных спортивных соревнованиях;

53) спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;
54) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;
55) ұлттық аккредиттелген спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесін бекіту және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
56) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервті және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар мен спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды әзірлеу;
57) спорт мектептеріне және спорт мектептерінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе беру қағидаларын әзірлеу;
58) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
59) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлеу;
60) спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар мен дене шынықтыру-спорт ұйымдарына "Үздік" номинациясында атақтар беру қағидаларын әзірлеу;
61) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларын әзірлеу;
62) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын әзірлеу;
63) спорт түрлерінде пайдаланылатын жануарлар мен құстардың жем-азығы нормативтерін әзірлеу;
64) халықаралық және республикалық спорт жарыстарының ережелерін (регламенттерін) бекіту;
65) спорттық іс-шаралардың шығыстар құрылымын бекіту;
66) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға даярлау жөніндегі ұйымдастыру комитеттерінің құрамдары бойынша ұсыныстар енгізу;
67) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидаларды әзірлеу;
68) спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін, сондай-ақ оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін әзірлеу;

53) разработка правил признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта;
54) разработка правил формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий;
55) утверждение единого республиканского календаря спортивно-массовых мероприятий по предложениям национальных аккредитованных спортивных федераций и обеспечение его реализации;
56) разработка типовых штатов для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;
57) разработка правил присвоения статусов "специализированная" спортивным школам и "специализированное" отделениям спортивных школ;
58) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
59) разработка правил расходования денег, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;
60) разработка правил присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям;
61) разработка правил присвоения звания "Лучший спортивный журналист" по согласованию с уполномоченным органом в области средств массовой информации;
62) разработка правил деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
63) разработка нормативов питания животных и птиц, использующихся в видах спорта;
64) утверждение положений (регламентов) международных и республиканских спортивных соревнований;
65) утверждение структуры расходов спортивных мероприятий;
66) внесение предложений по составам организационных комитетов по подготовке национальных команд Республики Казахстан по видам спорта к Олимпийским, Паралимпийским, Сурдлимпийским играм и другим международным соревнованиям;
67) по согласованию с уполномоченным органом в области образования разработка правил о деятельности организаций образования в сфере спорта;
68) разработка республиканского перечня приоритетных видов спорта и регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, а также порядок их финансирования за счет бюджетных средств;

69) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
70) алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
71) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар өткізетін спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін жүлделер құнының мөлшерін әзірлеу;
72) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлеу;
73) Қазақстан Республикасының спорттық әдебін әзірлеу;
74) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін әзірлеу;
75) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидаларды әзірлеу;
76) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғын жай беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлеу;
77) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын әзірлеу;
78) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу;
79) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлеу;
80) мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлеу;
81) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларының рейтингін айқындау қағидаларын әзірлеу;
82) халықтың әртүрлі топтарының жас шамасын, кәсіптік және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып, дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүзеге асыру;
83) спорт түрлері, оның ішінде ұлттық, техникалық және қолданбалы түрлері, бұқаралық спорт бойынша жастардың қатысуымен жарыстар өткізу;
84) паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша тиісті қоғамдық бірлестіктер әзірлейтін, мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша оқу-жаттығу процесінің бағдарламаларын бекіту, даярлау кезеңдерінің мазмұны;
85) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу бағдарламаларын бекіту;

69) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
70) исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
71) разработка размеров стоимости призов для чемпионов и призеров спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами;
72) разработка правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
73) разработка спортивной этики Республики Казахстан;
74) разработка минимальных государственных нормативов сети детско-юношеских спортивных школ;
75) разработка правил по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;
76) разработка правил предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;
77) разработка правил определения единого оператора по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;
78) разработка правил размещения государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества и их функционирования;
79) разработка правил подушевого нормативного финансирования спортивных секций для детей и юношества;
80) разработка методики подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа;
81) разработка правил определения рейтинга спортивных секций для детей и юношества;
82) осуществляет пропаганду физической культуры и спорта с учетом возрастных, профессиональных и социальных особенностей различных групп населения;
83) проведение соревнований с участием молодежи по видам спорта, в том числе национальным, техническим и прикладным видам, массовому спорту;
84) утверждение программ по видам спорта учебно-тренировочного процесса, содержание этапов подготовки в физкультурно-спортивных организациях для лиц с инвалидностью, разрабатываемых соответствующими общественными объединениями по паралимпийским, сурдлимпийским, специальным олимпийским видам спорта;
85) утверждение типовых образовательных учебных программ по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласование учебных программ республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;

86) мүгедектігі бар адамдарды қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, республикалық спорттық жарыстар өткізуді ұйымдастыру;
87) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдар арасындағы ұлттық командаларын халықаралық спорттық жарыстарға, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнайы олимпиадалық ойындарға даярлауын және олардың қатысуын ұйымдастыру;
88) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін орындау жөніндегі жұмысқа басшылық ету және оны бақылау;
89) дене шынықтыру және спорт саласында жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
90) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 25.08.2022 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.05.2023 № 116 (15.05.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.06.2025 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Комитет басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
16. Комитетті басқаруды Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты Комитет төрағасы жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) аппарат басшысына Комитеттің штат саны бойынша ұсыныстар береді;
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін (Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда) лауазымға тағайындайды және босатады;
4) Министрліктің аппарат басшысына Комитет төрағасының орынбасарларын қызметке тағайындау және қызметтен босату, сондай-ақ оларды ынталандыру және тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсынымдар енгізеді;
5) іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ Комитет қызметкерлерін (Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда) тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;

86) организация проведения республиканских спортивных соревнований совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью;
87) организация подготовки национальных команд Республики Казахстан по видам спорта среди лиц с инвалидностью и их участия в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и Всемирных специальных олимпийских играх;
88) осуществление руководства и контроля за работой по выполнению президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан;
89) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов в области физической культуры и спорта;
90) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра культуры и спорта РК от 25.08.2022 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.05.2023 № 116 (вводится в действие с 15.05.2023); от 12.06.2025 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет руководителю аппарата Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – Министерство) предложения по штатному расписанию Комитета;
2) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, должностные инструкции работников структурных подразделений Комитета;
3) в установленном законодательством порядке назначает на должность и освобождает от должностей работников Комитета (за исключением заместителей Председателя Комитета);
4) вносит представления руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождения от должностей, а также о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности заместителей председателя Комитета;
5) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета (за исключением заместителей председателя);

6) Министрлікпен келісе отырып, заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын тағайындайды;
7) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды, Комитет қызметкерлері орындауға міндетті нұсқаулар береді;
8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
9) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға дербес жауапты болады;
10) өз құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешім қабылдайды.
Комитет төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитетте заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Комитет өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитет қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Республикалық спорт колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Ұлттық спорттық медицина және оңалту орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.

6) назначает по согласованию с Министерством руководителей подведомственных организаций в установленном законодательством порядке;
7) в пределах своей компетенции подписывает приказы, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета;
8) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
10) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский колледж спорта" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр спортивной медицины и реабилитации" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Спортты дамыту дирекциясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Спортшылардың допингке қарсы зертханасы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
5. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Қысқы спорт түрлері бойынша олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Дене шынықтыру және спорт бойынша республикалық оқу-әдістемелік және талдау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
7. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Ұлттық және ат спорты түрлері орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
8. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Алматы" Олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
9. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Астана" Олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
10. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Алатау" қысқы спорт түрлері бойынша республикалық жоғары спорт шеберлігі мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
11. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
12. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Допингке қарсы ұлттық орталық" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
13. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Олимп" спорттық-сауықтыру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
14. "Қазспортинвест" акционерлік қоғамы.
15. "Күрес түрлері бойынша олимпиадалық даярлау орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Комитеттің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі

3. Республиканское государственное казенное предприятие "Дирекция развития спорта" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Республиканское государственное казенное предприятие "Антидопинговая лаборатория спортсменов" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки по зимним видам спорта" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-методический и аналитический центр по физической культуре и спорту" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
7. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр национальных и конных видов спорта" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
8. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки "Алматы" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
9. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки "Астана" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
10. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканская школа высшего спортивного мастерства по зимним видам спорта "Алатау" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
11. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
12. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный антидопинговый центр" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
13. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Спортивно-оздоровительный центр "Олимп" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
14. Акционерное общество "Казспортинвест".
15. Республиканское государственное казенное предприятие "Центр олимпийской подготовки по видам борьбы.
Перечень республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.09.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Туризм және спорт министрінің 01.04.2026 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Қажымұқан Мұңайтпасов атындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Кәркен Ахметов атындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. Алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің 01.04.2026 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Алматы қаласының "Шаңырақ" шағын ауданындағы олимпиада резервінің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 148 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 38 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9823 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпандағы № 38 (28516) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" 2014 жылғы 17 қазандағы № 38 Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 13 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10172 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 шілдеде "Әділет" ақпараттық- құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" 2014 жылғы 17 қазандағы № 38 Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 228 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11791 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 тамызда "Әділет" ақпараттық- құқықтық жүйесінде жарияланған).

Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.09.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра туризма и спорта РК от 01.04.2026 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва имени Хаджимукана Мунайтпасова" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
2. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва имени Каркена Ахметова" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 01.04.2026 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Республиканское государственное учреждение "Республиканская специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва в микрорайоне "Шанырак" города Алматы" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
Приложение
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года
№ 148
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра культуры и спорта Республики Казахстан
1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 38 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9823, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 февраля 2015 года № 38 (27914).
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 13 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 38 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10172, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 30 июля 2015 года).
3. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 228 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 38 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11791, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 14 августа 2015 года).

4. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 1 қазандағы № 306 бұйрығына қосымшаның 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12182 болып тіркелген, 2015 жылғы 27 қазанда "Әділет" ақпараттық- құқықтық жүйесінде жарияланған).

4. Пункт 1 Приложения к приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 октября 2015 года № 306 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12182, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 27 октября 2015 года).